March 2021 03 / چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۹۴۶۳
۳۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۰
0
سی دومین نشست هییت نمایندگان اتاق ایران در حالی برگزار شد که نهاوندیان از شکل گیری آرایش جدید در اقتصاد جهانی خبر داد.
به گزارش خبرنگار پول نیوز نهاوندیان در آغاز سخنان خود در خصوص بحران جهانی گفت : در سال گذشته اقتصاد جهاني بزرگترين بحران پس از ركود سال 1929 را تجربه و از آن خارج شود به طوري كه بورس‌هاي عمده جهاني بيش از 50 درصد رشد داشته‌اند.

وي افزود: برخي معتقدند كه اين بحران ساختار اقتصاد جهاني را در هم خواهد شكست اما عده‌اي ديگر معتقدند بايد از فرصت بحران استفاده كرد و برخي كشورها مانند چين و هند در اين مدت 70 درصد رشد داشتند.

رئيس اتاق ايران گفت: در اقتصاد ايران نرخ رشد در سال پاياني برنامه چهارم به 2.3 درصد كاهش يافت و اين هشداري است براي آنكه نشان دهد ما از مزاياي ارتباط و تعامل با اقتصاد جهاني برخوردار نيستيم اما از آثار زيانبار آن متأثر مي‌شويم.

وي با بيان اينكه بايد واكنش ما در مقابله با مسائل اقتصاد جهاني بيشتر باشد اظهار داشت: در سال گذشته واردات به لحاظ ارزشي 4.8 درصد كاهش و به لحاظ وزني 18.5 درصد افزايش داشته است كه اين نشانگر است كه خارجي‌ها اجناس خود را ارزانتر به ما فروخته‌اند.

وي ادامه داد: صادرات ما نيز رشد ارزشي داشته و بدون ميعانات گازي 11 درصد رشد ارزشي و 38 درصد رشد وزني داشته و اين نشانگر آن است كه ما نيز اجناس خود را ارزانتر فروختيم.
نهاونديان گفت:‌ در سال گذشته نرخ تورم رسمي كاهش يافت اما به سبب اينكه ميزان فرصت شغلي ايجاد شده كمتر از نيروي كار موجود بود نرخ بيكاري افزايش يافت.

وي افزود: نرخ ارز نيز در سال گذشته با افزايش روبرو بود اما اين افزايش كمتر از افزايش نرخ تورم بود و اين بدان معنا است كه قدرت خريد مصرف‌كننده يا توليدكننده نسبت به كالاهاي خارجي بيشتر از كالاهاي داخلي بود يعني با ريال ثابت قدرت خريد كالاي داخلي 14 درصد كاهش اما قدرت خريد كالاي خارجي 9 درصد افزايش داشته است.

رئيس اتاق ايران با بيان اينكه در شرايطي كه نتوانستيم تورم داخلي را كنترل كنيم و قدرت خريد كاهش پيدا كرده است موضع قابل دفاع نداريم اظهارداشت: در سال جديد در اقتصاد جهاني شاهد شكل‌گيري آرايش‌هاي جديد هستيم به طوري كه سران كشورهاي بريك كه پيش‌بيني مي‌شود تا چند سال آينده 60 درصد رشد اقتصادي در آنها شكل بگيرد در برازليا راهكارهاي استفاده از پول ملي خودشان به جاي دلار را مورد بررسي قرار دادند لذا لازم است تا ما نيز در استراتژي ملي اقتصاد مناسبات خود را با اين آرايش‌هاي جديد تعيين كنيم.

نهاونديان گفت: پيش‌بيني مي‌شود اقتصاد جهاني در سال 2010 رشد 9 درصدي داشته باشد كه براي صادرات نفتي و غير نفتي مي‌تواند خبري خوشي باشد اما بايد مديريت و برنامه‌ريزي مناسب درباره آن صورت گيرد.

وي با اشاره به نامگذاري سال جديد گفت: اگر كار مضاعف بخواهد جدي گرفته شود و اقتصاد ملي مضاعف شود مستلزم فراهم آوردن بسترها و زمينه‌هاي لازم است.

رئيس اتاق ايران با اشاره به برنامه پنجم اظهار داشت: مطالعه برنامه پنجم آمارهاي جدي و تكان‌دهنده‌اي را گوشزد مي‌كند و ما مي‌دانيم كه در سياست‌هاي كلي اين برنامه 8 هدف كمي شامل؛ رشد اقتصادي 8 درصدي، ضريب جيني حداكثر 35 درصد و نرخ بيكاري 7 درصد در آن ذكر شده است كه با مرور آن مي‌توانيم بسترسازي كار مضاعف را فراهم كنيم.

نهاونديان گفت: حداقل در برنامه پنجم بايد سالي يك ميليون شغل جديد ايجاد كنيم يعني در هر سال برنامه پنجم بايد حداقل 150 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري جديد شكل بگيرد و اين در حالي است كه بودجه سالانه دولت در سال ‌جاري 117 ميليارد دلار بوده است. لذا سرمايه‌گذاري جديد بايد بيش از بودجه دولت باشد تا اهداف برنامه پنجم آرزو و آرمان نباشد و بتوانيم براي جوان‌هايمان شغل ايجاد كنيم.

وي افزود: نظام بانكي براي اينكه بتواند به فعالان اقتصادي تسهيلات لازم را بدهد بايد افزايش مانده اعتبار 45 هزار ميليارد توماني داشته باشد كه اينها هشدارها و مسائل اصلي اقتصاد ما است.

رئيس اتاق ايران افزود: تأمين عدالت يعني اينكه بتوانيم براي جوانها ايجاد اشتغال كنيم كه اين جز با افزايش سرمايه‌گذاري‌ها ميسر نيست.


وي با بيان اينكه در سالي كه عنوان آن سال كار مضاعف است بايد همه مطالبه ملي داشته باشيم تا منجر به افزايش سرمايه‌گذاري‌ها شود اظهار داشت: ما به عنوان نمايندگان جامعه فعالان اقتصادي تأكيد مي‌كنيم در برنامه پنجم لازمه‌هاي تشكيل سرمايه ملي و ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد جزو اهداف اصلي برنامه باشد.
رئيس اتاق ايران با اشاره به اينكه تحقق اصل 44 مستلزم بهبود فضاي كسب و كار است اظهار داشت: پيش‌نويس قانون بهبود فضاي كسب و كار در اتاق ايران آمده شده است كه اين پيش‌نويس با مشورت‌هاي كميسيون‌هاي تخصصي اتاق تهيه و تدوين شده است.
نهاونديان با اشاره به تحريم‌هاي اقتصادي اظهار داشت: جامعه اقتصاد ايران بارها اعلام كرده است كه تحريم اقتصادي اقدامي زيانبار و بي‌فايده است يعني تحريم زيان اقتصادي دارد اما فايد سياسي ندارد لذا تحريم‌كنندگان نبايد به اين كار ادامه دهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: