کد خبر: ۱۹۴۰۵
۲۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۳
0
دولت ایران تاکنون در راه مبارزه با مواد مخدر، برنامه‌های مدون خود را پیگیری و اجرا کرده و بنابر گزارشات سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران همواره در راه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن پیشگام و در دنیا اول بوده است.
قائم‌ مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه 98 درصد تریاک جهان توسط جمهوری اسلامی ایران کشف می‌شود، گفت: دولت ایران تاکنون در راه مبارزه با مواد مخدر، برنامه‌های مدون خود را پیگیری و اجرا کرده و بنابر گزارشات سازمان ملل متحد، ایران همواره در راه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن، پیشگام و در دنیا اول بوده است.

به گزارش مهر، طه طاهری در دیدار با «دوریو» ـ عضو کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی سنای فرانسه ـ با اشاره به موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران در کنار افغانستان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان و وجود دو هزار کیلومتر مرز مشترک با این کشور، اظهار کرد: ایران به واسطه همجواری با مبدا تولید مواد مخدر همواره در مقابل حجم انبوهی از تهدیدات مواد مخدر قرار دارد و تاکنون توانسته مبارزات خوبی را انجام دهد، به طوری که یک سوم مواد مخدری که در افغانستان تولید و قرار است به کشورهای اروپایی وارد شود، در داخل کشور ایران توسط نیروهای پلیس کشف می‌شود.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در روند مبارزه با مواد مخدر در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: همکاری جدی ایران با طرح‌های سازمان ملل متحد برای مقابله با مواد مخدر همچون پیمان پاریس، گسترش همکاری‌های سه‌جانبه کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان در قالب ابتکار سه‌جانبه، اجرای عملیات‌های مشترک مرزی توسط کشورهای ابتکار سه‌جانبه، ساخت تعداد زیادی پاسگاه مرزی در افغانستان برای کنترل مرزها، اجرای برنامه‌های کاهش آسیب و درمان برای معتادان افغان در افغانستان، همکاری دو جانبه با کشور افغانستان برای تقویت دولت آن کشور در مبارزه با مواد مخدر، همکاری گسترده ایران در طرح عملیات تاریست برای مقابله با قاچاق مواد پیش ساز، برگزاری سه دوره آموزشی مهارت‌های درمان معتادان برای پزشکان افغان در ایران و ایجاد مرکز منطقه‌ای تبادل اطلاعاتی در تهران (JPC) از جمله اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه محسوب می‌شوند.
 
طاهری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از سه سال گذشته استراتژی متوازنی را در مبارزه با مواد مخدرک در پیش گرفته است، به دنبال این استراتژی معتاد در کشورمان به عنوان یک بیمار شناخته شده و امیدواریم جامعه یک میلیون و 200 هزار نفری معتادان کشورمان را تا پایان سال جاری به چرخه درمان وارد کنیم.
 
وی در ادامه درمان نگهدارنده با متادون برای معتادان به هروئین، شروع طرح درمان تنتوراپی یوم برای معتادان به تریاک از ماه آینده، کاهش ابتلا به ویروس HIV در معتادان از 25 درصد به 12 درصد، توزیع پنج میلیون سرنگ بهداشتی میان معتادان تزریقی در سال گذشته و طراحی طرح جامع پیشگیری از اعتیاد برای مصون‌سازی جامعه سالم در یک برنامه پنج ساله را از جمله اقدامات موثر و اساسی جمهوری اسلامی ایران در کاهش آسیب عنوان کرد و افزود: کشور ایران با این اقدامات جزو 30 کشور اول دنیا در زمینه‌ کاهش آسیب به شمار می‌رود و تمام این اقدامات با همت و کمک ملت ایران صورت گرفته و در انجام آن‌ها هیچ کمکی از سوی کشورهای خارجی و سازمان ملل متحد دریافت نشده است.
 
قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به کشف یک‌هزار تن مواد مخدر در سال گذشته توسط نیروهای مقابله‌کننده کشور، گفت: دولت ایران تاکنون در راه مبارزه با مواد مخدر، برنامه‌های مدون خود را پیگیری و اجرا کرده و بنابر گزارشات سازمان ملل متحد، جمهوری اسلامی ایران همواره در راه مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن پیشگام و در دنیا اول بوده است.
 
وی با اشاره به حضور نیروهای آمریکایی و انگلیسی در افغانستان در راستای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر، افزود: کشت مواد مخدر در افغانستان از 200 تن به هشت هزار تن در سال گذشته رسیده است و این امر نشان دهنده ناموفق بودن استراتژی این کشورها برای مهار کشت مواد مخدر است. متاسفانه علیرغم ادعاهای گسترده و صرف پول‌های هنگفت در این راه، آن‌ها هیچ موفقیتی در این زمینه کسب نکرده‌اند.
 
طاهری در ادامه از روند کشت و تولید 90 درصد مواد مخدر در جنوب افغانستان و قاچاق پیش سازها به افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: باید نگرش مردم افغان را نسبت به تامین معیشت عوض کرد. بهترین کشت جایگزین در این زمینه زعفران است که به عنوان اولین محصول ارزشمند پولی دنیا شناخته شده است. در افغانستان نیز به دلیل ظرفیت‌های خوب کشاورزی، محصولات خوبی به عمل می‌آید، لذا باید باور مردم افغان را در معیشت عوض کرد.
 
وی با بیان این که کشت حشیش در افغانستان در حال افزایش است، افزود: متاسفانه در بعضی از استان‌های افغانستان که عاری از کشت تریاک می‌شوند، کشت حشیش جایگزین آن شده است، لذا دولت فرانسه با توجه به بازار مصرف حشیش در کشورش ‌باید تمهیدات لازمی در این راستا لحاظ کند، زیرا این موضوع خطر جدی برای دولت فرانسه است.
 
وی در ادامه بر تعامل و تقویت همکاری‌های دو کشور تاکید کرد و گفت: تاکنون همکاری‌های خوبی با دولت فرانسه و نماینده این کشور داشته‌ایم که امیدواریم این دیدار نیز موجب ارتقای همکاری‌های دوجانبه در راستای مبارزه با مواد مخدر شود.
 
همچنین در این دیدار عضو کمیسیون سیاست خارجی و دفاعی سنای فرانسه، گفت: جمهوری اسلامی ایران تاکنون ابتکارات و عملیات‌های بسیار خوبی در زمینه‌ جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور و مبارزه با آن انجام داده است. مبارزه دولت ایران با مواد مخدر، مبارزه بزرگی است و دولت فرانسه از اقدامات ایران در این زمینه آگاهی دارد.
 
«دوریو» با بیان این که افغانستان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر دنیاست، گفت: اعتیاد مساله‌ای است که همه ملل جهان را تهدید می‌کند، لذا همه ملل جهان در این مبارزه مسوول هستند و امیدوارم سفارت فرانسه نیز در انجام این اقدامات و همکاری‌ها نیز مساعدت خوبی داشته باشد.
 
وی گفت: پنج سال پیش به افغانستان سفر داشتم و مشاهده کردم در این کشور، مشکلات اقتصادی بسیار وجود دارد. به نظر می‌رسد برای جلوگیری از کشت هروئین و خشخاش نیاز به کشت محصولات کشاورزی دیگر است که باید تمهیدات لازمی در جهت رفع مشکلات اقتصادی این کشور اندیشیده شود.
 
وی در پایان این دیدار را بستر مناسب در جهت افزایش همکاری‌های دو جانبه ذکر کرد و گفت: به عقیده ما جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده و این تلاش‌ها و اهتمام‌ها قابل تقدیر است و امیدواریم همکاری‌های دو کشور ادامه یابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: