کد خبر: ۱۹۳۸۰
۲۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۱
0
بورس تهران هم اکنون روزهای حساسی را پشت سر می گذارد واختلاف نظرات پیرامون بورس تصمیم گیری را برای معامله گران سخت تر کرده داست.
پول نیوز - روزهای حساس بورس تهران در حالی پشت سر گذاشته می شود که رشد 86 درصدی در شاخص کلی بورس مشاهده شده است و این روند رو به رشد آنقدر دور از ذهن بوده است که برخی از کارشناسان بازار سرمایه از آن با نام حباب بورس یاد می کنند .

به گزارش خبرنگار پول نیوز قریب به اتفاق مسئولان و در لفظی واقع گرایانه تر دولتی ها بر این باورند که رشد شاخص کل در بورس تهران به هیچ عنوان حبابی نیست و این امر ناشی از رشد اقتصادی بر بازار بورس حاکم شده است ، رشد اقتصادی که هنوز هیچ رقمی از آن توسط سخنگوی اقتصادی دولت به زبان آورده نشد تا ابهامات در خصوص تحقق رشد اقتصادی نیز به قوت خود باقی بماند.

بر اساس این گزارش اکثر کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که بازار بورس رشد حباب گونه ای را تجربه کرده است که این امر از عواملی مانند، آینده هدفمند کردن یارانه ها ،سرنوشت صادرات بنزین از مالزی و شایعات پیرامون آن ،تحریم ها علیه ایران و تصمیمات 5+1 تاثیر می گیرد و بورس حساس ایران با تلنگری از هر یک از این موارد به یکباره با حبابی ترکیده مواجه می شود.

از طرفی در شرایط کنونی حساس بورس بررسی برای واگذاری دوشرکت بزرگ خودروساز ایران نیز بالا می گیرد که طی آن هيات واگذاري تصميم گرفت 18‌درصد از سهام شركت‌هاي «ايران خودرو» و «سايپا» را به بخش خصوصي بفروشد. گر چه پيش‌تر درصد قابل واگذاري سهام اين دو شركت 37‌درصد تعيين شده بود، ولي هيات واگذاري بدون اعلام دليل، تنها جزئيات واگذاري بلوك 18‌درصدي هر كدام از خودروسازان را به تصويب رسانده است.

شایان ذکر است با توجه به درصد واگذاري اين دو خودروساز، كرسي رياست هيات مديره تا اطلاع ثانوي به دولت مي‌رسد. چرا كه با نگاهي به ماهيت حقوقي ساير سهامداران ايران خودرو و سايپا، حتي با فرض خريد بلوك‌هاي 18درصدي از سوي بخش غير دولتي، همچنان دولت سهامدار اصلي خودروسازان است.

برخی دیگر از کارشناسان بازرا سرمایه رشد قیمت ها را نگران کننده می دانند و شرایط فعلی اقتصاد کشور را شرایط رکود همراه با تورم می نامند ، جریانی که در آن بازار کساد مسکن وضع خطرناکی را رقم زده است که واردات بی رویه کالا و عدم سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولت ، قیمت سهام شرکت ها به صورت کاذب بالا رفته است .

والبته برخی دیگر بر این باورند که در این شرایط باید به نیمه پر لیوان نگاه کنیم و زیرا هم اکنون می توان به انتظار روز های پر رونق تری برای بورس ایران نشست تا از ریسک کمتری برای بازار برخوردار شویم زیرا در صورت ترکیدن حباب حاکم بر بازار بورس بسیاری از سرمایه گذاران به شدت متحمل زیان می شوند .شاید توجه به این مسئله که هر فرازی در بورس ، فرودی را پشت سر دارد بتوانیم منطقی تر در بورس جلو برویم تا این که گوش به تحلیل های متناقض متولیان و کارشناسان بازار سرمایه بسپاریم، باشد که روزهای خوش بورس نیز با ترکیدن حباب بر کام سهامداران تلخ نگردد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: