کد خبر: ۱۹۳۴۵
۲۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۵
0
انبوه‌سازان براي تامين نقدينگي مورد نياز ساخت مسكن دهك‌هاي 7 و 8 و 9، طرحي دارند كه چنانچه توافق دولت را در پي داشته باشد، وام 100 ميليون توماني با نرخ 12 درصد در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.


دنياي اقتصاد- انبوه‌سازان براي تامين نقدينگي مورد نياز ساخت مسكن دهك‌هاي 7 و 8 و 9، طرحي دارند كه چنانچه توافق دولت را در پي داشته باشد، وام 100 ميليون توماني با نرخ 12 درصد در اختيار آنها قرار خواهد گرفت؛ به اعتقاد انبوه سازان، تمرکز دولت روی مسکن مهر باعث شده است تا متقاضیان مسکن درون شهرها مغفول واقع شوند و جای خالی طرحی که دهک‌های 7 و 8 جامعه که دهک‌های متوسط و نسبتا مرفه جامعه هستند را پوشش دهد، کاملا احساس می‌شود.
 
5 پيشنهاد انبوه‌سازان براي تامين مسكن دهك‌هاي متوسط به وزارت‌مسكن مي‌رود
بسته حاوي «‌100 ميليون وام ساخت»
 هزينه ساخت و ساز براي دهك‌هاي 7و 8 و 9 به‌طور متوسط 150 ميليون تومان است

انبوه‌سازان براي تامين نقدينگي مورد نياز ساخت مسكن دهك‌هاي 7 و 8 و 9، طرحي دارند كه چنانچه توافق دولت را در پي داشته باشد، وام 100 ميليون توماني با نرخ 12 درصد در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.

يك عضو هيات‌مديره كانون سراسري انبوه‌سازان با اشاره به اينكه بسته حاوي طرح مذكور سه‌شنبه اين هفته تقديم وزارت مسكن‌ مي‌شود، به «دنياي اقتصاد» گفت: در اين بسته‌5 راهكار براي تسهيل شرايط ساخت‌وساز مسكوني مخصوص دهك‌هاي متوسط جامعه كه حائز شرايط مسكن مهر نيستند، اما متقاضي موثر در بازار مسكن به حساب مي‌آيند، ديده شده است. از جمله اينكه شهرداري‌ها كليه عوارض ساخت اين قبيل پروژه‌ها را در زمان تحويل واحدها دريافت كنند و دستگاه‌هاي خدمات رسان نيز به‌صورت اعتباري تا اتمام مراحل ساخت، خدمات ارائه كنند كه به اين ترتيب بخش زيادي از هزينه‌ها از قيمت تمام‌شده به‌صورت مصنوعي كسر مي‌شود و انبوه‌ساز اين امكان را پيدا مي‌كند بعد از فروش واحدها و تامين نقدينگي، با دستگاه‌ها تسويه‌حساب كند.

همچنين در بسته پيشنهادي، تامين مصالح ساختماني بدون پرداخت نقدي از طريق شركت‌هاي ليزينگ ديده شده است كه با حمايت دولت اين شركت‌ها مي‌توانند احداث شوند.
حسن محتشم از جمله تهيه‌كنندگان بسته جديد انبوه‌سازان در اين باره تصريح كرد: هرچند بانك‌ها تاكنون بيشتر از 30 ميليون تومان در قالب قرارداد مشاركتي وام ساخت ارائه نكرده‌اند، اما پرداخت تسهيلات 100ميليون توماني ساخت از طريق فروش اوراق مشاركت بانكي قابل انجام است.

محاسبات انبوه‌سازان نشان مي‌دهد، براي احداث واحد مسكوني مورد نياز دهك‌هاي متوسط رو به بالا (دهك‌هاي 7 و 8 و 9)، با توجه به قيمت زمين، متراژ و امكاناتي كه بايد در داخل واحد ديده شود، قيمت تمام‌شده ساخت مترمربعي بيش‌از يك ميليون و 500 هزار تومان خواهد بود كه در اين صورت براي يك واحد 100 متري، هزينه‌ها از 150 ميليون تومان تجاوز خواهد كرد.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، محور طرح خانه‌دار کردن اقشار مرفه شامل پرداخت نسیه عوارض شهرداری و انشعابات گاز و برق و آب و ...، استفاده از تسهیلات بانک‌ها تا حد 40 درصد از هزینه تمام شده ساخت با نرخ عقود مشارکتی (حداقل 100 میلیون تومان)، استفاده از پتانسیل شرکت‌های لیزینگ در جهت تامین مصالح این نوع سازه‌ها و همچنین تضمین وزارت مسکن در جهت پیش فروش موفق و قانونمند این ساختمان‌ها است که به گفته تولید‌کنندگان مسکن این طرح در اواسط هفته جاری به دولت تقدیم خواهد شد.

خانه‌دار شدن اقشار متوسط مغفول مانده است
در این زمینه حسن محتشم – عضو ارشد هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: تمرکز دولت روی مسکن مهر باعث شده است تا متقاضیان مسکن درون شهرها مغفول واقع شوند و از سویی دیگر با احتساب اینکه دهک‌های 1، 2 و 3 از طریق حمایت‌های دولتی در قالب کمیته امداد، بهزیستی و ... صاحبخانه می‌شوند و همچنین دهک‌های 4، 5 و 6 نیز از رهگذر طرح مسکن مهر و همچنین نوسازی بافت‌های فرسوده صاحبخانه خواهند شد، جای خالی طرحی که دهک‌های 7 و 8 جامعه که دهک‌های متوسط و نسبتا مرفه جامعه هستند کاملا احساس می‌شود.

محتشم تاکید کرد: انجمن انبوه‌سازان در قالب یک بسته پیشنهادی و همچنین با هدف رونق مسکن، طرح خانه‌دار کردن اقشار متوسط جامعه تحت عنوان طرح «حمایت مسکن برای بهبود ساخت‌وساز شهری با محوریت پیش خرید مسکن» را به دولت پیشنهاد خواهد کرد که قطعا با اقبال دست‌اندرکاران مواجه خواهد بود.

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران اذعان داشت: با توجه به کاهش آمار صدور پروانه‌های ساختمانی از یک طرف و با توجه به نیاز به تولید مسکن تا سال 1991 از این رو ضروری است که دولت با توسل به رویکردهای مختلف تولید در جهت خانه‌دار کردن مردم گام بردارد و از این رو انجمن انبوه‌سازان نیز در این مسیر پیش قدم شده تا با تعامل دولت در جهت تولید مسکن برای تمامی اقشار جامعه اقدامی صورت گیرد.

محتشم اذعان داشت: تشکل‌های حرفه‌ای ساخت‌وساز براین باورند که رونق ساخت‌وساز شهری مغفول مانده است و اگر چه شهرداری تهران با استفاده از فروش اوراق مشارکت در تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده اقداماتی انجام داده است، اما از سوی دیگر به جهت پاره‌ای از مشکلات به نظر می‌رسد رونق ساخت‌وساز از این مسیر محقق نخواهد شد.

وی گفت: به عنوان مثال در نوسازی بافت‌های فرسوده، اگر چه با اتکاء به فروش اوراق مشارکت در جهت جذب سرمایه‌های خرد و کلان مردمی حرکت می‌شود و با توجه به اینکه تضمین سود 18 درصد از طریق تسهیلات یارانه‌ای محقق می‌شود، اما به هر حال کمتر کسی بعد از انجام این نوع سرمایه‌گذاری‌ها حاضر خواهد شد که از این واحدها به منظور سرمایه‌گذاری خریداری کند.

فعال کردن پیش خرید مسکن
وی با بیان اینکه طرح «حمایت مسکن برای بهبود ساخت‌وساز شهری با محوریت پیش خرید مسکن» از جمله این طرح‌های مکمل جهت رونق ساخت‌وساز شهری است، در تشریح جزئيات این طرح گفت: طرح مذکور به دنبال فعال کردن پروژه‌هایی است که غالبا از زمان شروع و تا قبل از اتمام به افراد واگذار شود. در این روش می‌توان امیدوار بود که علاوه بر کمک به توسعه ساخت‌وساز شهری در جهت خانه‌دار کردن اقشار متوسط و مرفه جامعه اقدامی مطلوب انجام داد.

وی گفت: به موجب این طرح پیشنهاد شده است که شهرداری‌ها بابت هزینه‌های عوارض صدور پروانه ساختمانی و مازاد تراکم از پروژه به قیمت توافقی از انبوه‌سازان سهم برداشته و یا در پایان پروژه و در هنگام صدور گواهی پایان کار طلب خود را از انبوه‌سازان اخذ کنند. همچنین در قالب این طرح پیش‌بینی شده است که سازمان‌هایی نظیر آب و برق، گاز و ... در پایان کار مطالبات خود را دریافت کنند؛ چرا که اعمال این رویه باعث خواهد شد که گردش نقدینگی نزد انبوه‌ساز بالا باشد و بر این اساس هر چقدر پرداخت بدهی انبوه‌سازان به این گونه سازمان‌ها به تعویق بیفتد، کمک شایانی به تولید مسکن خواهد شد.

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار داشت: همچنین در این طرح پیشنهاد شده است که بانک‌ها به پیش خریداران تا 40 درصد هزینه ساخت، تسهیلات (حداقل 100 میلیون‌تومان) با نرخ عقود مبادله‌ای وام پرداخت کنند که البته اگر دولت راغب باشد می‌تواند نرخ بهره این وام را کاهش دهد.

تهیه مصالح از طریق شرکت‌های لیزینگ
محتشم افزود: همچنین در قالب این پیشنهاد پیش‌بینی شده است که شرکت‌های لیزینگ مسکن بابت خرید مصالح ساختمانی به انبوه‌سازان تسهیلات پرداخت کنند که براین اساس بانک‌ها می‌توانند کار لیزینگ مسکن را انجام دهند. وی گفت: همچنین در ادامه این طرح پیشنهادی آمده است که وزارت مسکن از طریق شرکت‌های بیمه یا سایر روش‌های دیگر شرایط تضمین اتمام پروژه و تحویل واحد‌های خریداری شده توسط متقاضیان را فراهم آورد.

عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران تاکید کرد: اجرای طرح فوق که فعلا به صورت کلی است و در مجموعه انجمن انبوه‌سازان در حال بررسی است، مستلزم آن است که جزئیات و شیوه اجرایی آن به توافق وزارت مسکن و شهرسازی برسد.محتشم اذعان داشت: همچنین به موجب طرح مذكور، تسهیلات اعطایی بانک‌ها به انبوه‌سازان و در عین حال به خریداران مسکن منتقل می‌شود، بدون اینکه از این رهگذر تورم کاذب در جامعه ایجاد شود. وی خاطرنشان كرد: دفتر انبوه‌سازان در وزارت مسکن و شهرسازی نقش موثری در این زمینه ایفاء خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: