کد خبر: ۱۹۳۲۷
۲۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۳۶
0
وی افزود: در سال84، در پی به وجود آمدن یک بحران، 500 کارگر این کارخانه توسط شورای تأمین استان قم از کار اخراج شدند، که دیگر برگشت به کاری برای آن ها وجود نداشت.
ایلنا: یک از کارگران کارخانه نیمه تعطیل ایران ترمه و تهران پتو گفت: هر روز اشتغال های کشور از بین می رود و کسی به این موضوع توجه نمی کند، اما اگر کوچکترین اشتغالی که آن هم شاید ناپایدار باشد، به وجود بیاید در بوق و کرنا می شود.

تقی نصیری، یکی از کارگران کارخانه ایران ترمه قم در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در قم، گفت: آدم دلش می سوزد، کارخانه ای که روزی 3هزار نفر به طور مستقیم و 20هزار نفر به طور غیر مستقیم از آن کسب روزی می کردند، با وضعیت فعلی در حال نابودی است.

وی در تشریح روند رسیدن کارخانه ایران ترمه قم، به نقطه فعلی گفت: سال 82 که مالک اصلی این کارخانه فوت کرد و متعاقب آن فرزندان ایشان مدیریت کارخانه را در دست گرفتند که مدیریت فرزندان چندان مطلوب نبود ولی بازهم، تا سال 84 هم وضعیت خوب بود،

مسؤول سابق شورای عالی کار کارخانه ایران ترمه قم ادامه داد: یکی از فرزندان مالک اصلی کارخانه، برای به دست گرفتن مدیریت کارخانه اقدام کرد، اما بنابر گفته خود او هر روز از طرف مسؤولین استانی برای او مشکلی را ایجاد کردند.

وی افزود: در سال84، در پی به وجود آمدن یک بحران، 500 کارگر این کارخانه توسط شورای تأمین استان قم از کار اخراج شدند، که دیگر برگشت به کاری برای آن ها وجود نداشت.

نصیری ادامه داد: بعد از آن کارخانه با مشکلات عدیده ای روبه رو شد، که از آن جمله می توان به عدم پرداخت حقوق کارگران، عدم تولید به موقع و عدم ارسال مواد اولیه به موقع اشاره کرد، که امروزه بحران را به جایی رسانیده که کارخانه ای که روزی 3هزار کارگر داشت، امروزه تنها 200کارگر آن باقی مانده است که همین 200کارگر هم 26ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

وی خاطرنشان ساخت: سال 1380 حدود یک هزار کارگر این کارخانه بازنشست شدند و نیروهای جایگزین جای آن ها را گرفتند، اما طولی نکشید که این کارگران جایگزین که همه آن ها کارگران قراردادی بودند، در پی یک تصمیم گیری استانی از کار اخراج شدند؛ البته این درخواست مدیریت کارخانه بود که حتی تقاضای اخراج کارگران رسمی را هم داشت که مسؤولین استانی آن را رد کردند ولی بازهم کارگران قراردادی که بالای یک هزار نفر بودند از کار اخراج شدند.

عضو سابق اتحادیه نساجی سراسر کشور در مورد میزان توجه مسؤولین استان قم به این کارخانه، گفت: مسؤولین استانی وام هایی در چند مرحله پرداخت کردند، که یکی از آن ها وام 40میلیون تومانی اداره کار، و آخرین مورد آن هم وام 500میلیون تومانی سال گذشته بود.

وی افزود: درست است که بعضی از مسؤولین استان کمک کردند، اما بعضی دیگر از مسؤولین استانی نسبت به تضعیف تشکلات کارگری کارخانه اقداماتی را انجام دادند، که نمونه بارز آن رئیس سابق اداره کار و اموراجتماعی استان قم بود که به طور علنی شمشیر را بر روی ما بست.

نصیری گفت: در پی تضعیف تشکلات کارگری ، کارگران بی پناه شدند، چرا که نه نماینده دارند و نه شورایی که از حقوق آن ها سخن بگوید و امروزه شاهدیم که 200کارگر باقی مانده این کارخانه، 26ماه است که حقوق و دیگر مطالبات خود را دریافت نکرده اند؛ کارگری که امروز فرزندانش دانشجو و در آستانه ازدواج است، در زندگی روزمره خود مانده است.

وی گفت: درست است که بیشتر دستگاه های کارخانه ایران ترمه قم 30سال پیش از ژاپن خریداری شده است، اما باید توجه داشت که بعضی از همین دستگاه ها، در زمان جنگ به سختی خریداری شده است، ولی امروزه به طور اقساطی فروخته می شود؛ چرا که حمایت های مالی دولتی نیست، و به این دلیل این طور با سرمایه های ملی بازی می شود.

مسؤول سابق شورای عالی کار کارخانه ایران ترمه قم ادامه داد: مسؤولین استان هر روز یک تصمیم نگیرند و با یک تصمیم قطعی کارفرما را مجاب به تولید کنند، چرا که ما همه پتانسیل تولید و تکمیل را داریم، از پنبه ای که به کارخانه می آید تا مرحله بسته بندی شیک محصولات، و برای تولید به هیچ چیز از بیرون نیاز نداریم.

وی افزود: اگر مسؤولین به موضوع سرمایه های خوابیده این کارخانه توجه کنند، باز این کارخانه می تواند، در حال حاضر، حدود1500نفر را به کار مشغول کند.

نصیری اظهار داشت: به دلیل این که بافت های پارچه ای ما در خاورمیانه نظیر ندارد، و از طرفی در کشورما تولید پارچه با عرض 2متر بسیار کم وجود دارد، هنوز هم می توان با تولید مجدد، هم مشکلات کارخانه را مرتفع کرد، و هم در جهت ایجاد اشتغال در کارخانه اقدام کرد.

وی با بیان این که بعد از اخراج بسیاری از کارگران کارخانه تنها به عده معدودی از کارگران بیمه بیکاری تعلق گرفته است و بیشتر کارگران حتی از بیمه بیمه بیکاری هم محروم شده اند، گفت: طبق قانون کسی که 6ماه سابقه کار داشته باشد، بیمه بیکاری به او تعلق می گیرد، اما با بخشنامه های داخلی بسیاری از کارگران را از این حق محروم کرده اند، که این ظلم بزرگی به کارگران زحمت کش جامعه است.

دبیر سابق کانون شورای عالی کار استان قم، اظهار داشت: در شهر قم هر روز اشتغال از بین می رود و کسی به این موضوع توجه نمی کند، اما کوچکترین اشتغالی که آن هم شاید ناپایدار باشد، به وجود بیاید در بوق و کرنا می شود؛ در کشور ما اشتغال های موجود از بین می رود و همواره ادعای اشتغال جدید داریم.

وی با بیان این که از مسؤولین می خواهیم که ابتدا اشتغال موجود را حفظ کنند و بعد نسبت به اشتغال جدید اقدام کنند، گفت: باید دولت محترم ابتدا توجه خود را به حفظ اشتغال موجود معطوف کند و بعد می توان، حتی به گسترش اشتغال های موجود اقدام کند.

نصیری با ذکر این نکته که برای مدیریت صحیح در تمامی زمینه ها باید به تجربه های موجود اهمیت داد، اظهار داشت: نباید با بی توجهی به تجارب گذشته شعار جوان گرایی داد و باید دانست که اینقدر باید ریزش داشته باشیم و هزینه بدهیم تا یک جوان، به یک مدیر واقعی و کاربلد تبدیل شود.

وی در پایان با انتقاد مجدد از کم توجهی به تجارب مدیریتی گذشته، گفت: بی توجهی به تجارب مدیریتی گذشته برای دولت جمهوری اسلامی خوشایند نیست، چرا که این کشور با تلاش همه مردم و خون شهیدان به این نقطه رسیده است؛ الحمدالله امروز که نظام جمهوری اسلامی در اوج اقتدار قرار دارد و لازم است که به این موضوع توجه بیشتری شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: