February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۹۳۱۳
۲۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۹
0
پیش بینی کاهش نرخ تورم برای سال جاری به این امر بستگی دارد که آیا ما نرخ تورم را براساس رویدادها و شاخص های علمی می سنجیم یا اینکه دوست داریم در سال 89 با کاهش تورم مواجه شویم.
به گزارش موج، محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: برای پیش بینی شاخص تورم نیاز به رویدادها و شاخص های علمی داریم و اینکه ما خواهان کاهش تورم هستیم، صرفا یک عامل روانی است که از دامن زدن به افزایش نرخ تورم جلوگیری می کند.

نهاوندیان گفت: شاخص های اقتصادی از جمله شاخص قیمت ها مهمترین عوامل تعیین کننده در نرخ تورم هستند، اما پیش بینی واقع بینانه شاخص های اقتصادی نباید تاثیر منفی بر روی عامل روانی تورم بگذارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها افزود: برای تمامی کارشناسان اقتصادی این نکته به درستی مشخص و معین است که اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی در نرخ تورم آثار افزایشی به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این مطلب که میزان تورم حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها به شیب اجرای این قانون بستگی دارد، تصریح کرد: شیب اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، میزان انطباق صنایع و واحدهای تولیدی با شرایط اجرای این قانون و تاثیر افزایش قیمت ها در سبد خانوار از مهمترین عواملی هستند که می توانند در شدت و ضعف افزایش تورم ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تاثیر داشته باشند.

فتنی است، محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی در سال گذشته وعده کرده بود که نرخ تورم تا پایان 88، تک رقمی شود، اما وعده سکاندار بانک مرکزی محقق نشد و نرخ تورم در پایان سال گذشته به 10.8 درصد رسید.

لازم به ذکر است، رییس کل بانک مرکزی نرخ تورم امسال را بدون اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها کمتر از 7 درصد و با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها 15 درصد پیش بینی کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.