کد خبر: ۱۹۳۰۱
۲۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۳:۳۰
0
کیفیت در اجرای هدفمندی یارانه ها/رشد اقتصادی بیش از 3درصد است /احنمال وقوع زلزله در تهران.

پول نیوز - شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت امروز در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران از آغاز اجرای هدفمند کردن یارانه ها خبر داد. 

اجرای هدفمندی یارانه ها آغاز شد

به گزارش خبرنگار پول نیوز وزیر اقتصاد در این خصوص به خبرنگاران گفت : تصویب اساسنامه سازمان هدفمندی یارانه ها و فعال شدن ستادها از تکالیف قانونی بود اما اینکه چه زمانی قیمتها اصلاح می شود و بازتوزیع ها صورت می گیرد منتظر نظر مجلس است.

وی با بیان اینکه چنانچه مجلس در نامه ای به ما اعلام نماید ما قانون هدفمندی یارانه ها را اجرا می کنیم، افزود: موارد اصلی اجرای طرح به حجم عملیات، اثربخشی قانون، حفظ قدرت خرید مردم و پشتیبانی از بنگاههای تولیدی برای افزایش تولید و بهره وری باز می گردد. نامه رئیس مجلس در مورد تفسیر هدفمندی یارانه ها برای دولت کفایت می کند.

حسینی ادامه داد: بررسی های دولت نشان می دهد که با رقم 20 هزار میلیارد تومان در یکسال امکان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها فراهم نیست و اگر اصلاح قیمت و بازتوزیع در دوره ای کمتر از یکسال اتفاق بیفتد این کار اجرایی خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: این پرسش مطرح است که مالیات و عوارض حاصل از طرح هدفمندی آیا مجددا به جامعه باز می گردد یا خیر، در پاسخ باید گفت: اگر شفاف سازی صورت گیرد سایر مسائل در این راستا حل خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دولت تلاش می کند اصلاح قیمتها به صورت برنامه ریزی شده انجام شود، افزود: اصلاح قیمت حاملهای انرژی پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها اجرایی نخواهد شد.

حسینی گفت: دولت مصمم است قانون هدفمندی را با کیفیت مناسب اجرا کرده و بازتوزیع و حمایت از تولید و مصرف کنندگان را با توجه به میزان اصلاح قیمت ا اجرایی نماید. آنچه دولت به دنبال آن است، این است که هر منبع یا درآمد ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها به جامعه بازگشت داده شود.

افزایش شاخص ها در بورس حباب نیست

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به این سئوال که آیا رشد شاخصهای بورس به صورت حبابی است، یا خیر؟ گفت: عمق و گسترش بازار سرمایه بالا رفته به نحوی که 39 فعالیت را در خود جای داده و تعداد شرکتها نیز بیشتر شده است.

وی با تاکید بر اینکه دست کاری در بازار بسیار دشوار است و سازمان بورس بر صحت معاملات و شفافیت اطلاعات نظارت کامل دارد، گفت: به هیچ وجه چنین توصیفی را قبول ندارم و بازار حبابی نیست.

مزیت صندوق توسعه ملی بر ذخیره ارزی

حسینی با اشاره به پیش بینی تشکیل صندوق توسعه ملی در برنامه پنجم توسعه از ابتدای سال 89 و جایگزین شدن آن به جای حساب ذخیره ارزی، گفت: حساب ذخیره ارزی شخصیت حقوقی ندارد ولی صندوق توسعه ملی دارای شخصیت حقوقی است. آنچه در قانون بودجه تصویب و ابلاغ شد حکایت از این دارد که حساب ذخیره ارزی تداوم می یابد و دولت نیز در فروردین ماه امسال اساسنامه صندوق را تقدیم مجلس خواهد کرد.

حسینی از ارائه آمار در خصوص موچودی حساب ذخیره ارزی خودداری کرد و گفت: به آمار ارائه شده در مورد ذخایر خارجی کشور اکتفا می کنیم.

وی در مورد استفاده از انرژی هسته ای برای تولید برق و مولدهای برق گفت: مولدهای برق با شاخصهای مختلف ارزیابی می شود که از جمله آن میزان سازگاری با محیط زیست است.  انرژی هسته ای از سوخت های پاک است و همه کشورها تلاش می کنند انواع نیروگاهها را در سبد مولد انرژی الکتریکی داشته باشند که این اقدام از برنامه های اصولی کشور محسوب می شود.

رشد اقتصادی بیش از 3 درصد

وزیر امور اقتصادی و دارایی آخرین رقم رشد اقتصادی کشور را مربوط به سال 87 دانست و افزود: رشد اقتصادی کشور در پایان امسال بدون نفت 2.7 درصد و با احتساب نفت بیش از 3 درصد است. نرخ بیکاری نیز در پاییز سال گذشته 11.3 درصد بوده و رشد سرمایه گذاری کل کشور در سال 87 بالغ بر 9 درصد بوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با اشاره به 7 محور طرح تحول اقتصادی گفت: هدفمندی یارانه ها یکی از مباحث طرح تحول اقتصادی بود، همچنین گمرک نیز دیگر مبحث بود که اقدامات عملیاتی زیادی در این راستا صورت گرفته  استبه نحوی که 15 گمرک اصلی کشور به پنجره واحد گمرکی یا تجاری مجهز شدند و ترخیص کالا زیر یک سقف صورت می گیرد، ضمن اینکه زمان ترخیص کالا از یک هفته به کمتر از نیم روز کاهش یافته است.

وی ادامه داد: لایحه اصلاح قانون امور گمرکی به مجلس ارسال شده است، همچنین سیستم ارزش گذاری وب بنیان آغاز و ارزیابان گمرک به صورت آنلاین به اطلاعات کالاها دسترسی می یابند.

حسینی در خصوص مالیاتها به عنوان یکی دیگر از مباحث اجرای طرح تحول اقتصادی گفت: در بخش مالیات، مالیات بر ارزش افزوده اجرایی شده است که بر اساس آن اصناف مطابق طبقه بندی قانون به بخشهای مختلف تقسیم شدند که گروه الف، یعنی اصناف بزرگ تحت پوشش این قانون درآمده و در گروه ب نیز بخشی تحت پوشش درآمده و بقیه نیز تحت آموزش هستند.

وی با بیان اینکه طرح جامع مالیاتی در حال اجراست، گفت: لایحه ای برای اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم تنظیم شده است. در بخش بانکی نیز به عنوان دیگر محور اجرای طرح تحول باید گفت ارزش گذاری پول ملی در حال انجام است و همچنین اسکناس 10 هزار تومانی در بهار 89 رونمایی خواهد شد.

احتمال وقوع زلزله در تهران وجود دارد

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه تمرکز در پایتخت مشکل ساز و باعث افزایش هزینه ها و اتلاف زمان و ایجاد سایر مسائل می شود، تصریح کرد: مجموع بررسی ها نشان می دهد احتمال وقوع زلزله در تهران وجود دارد؛ بنابراین هم اکنون که فرصت اجرای چنین برنامه ای وجود دارد، باید برای آن برنامه ریزی کنیم و دولت نیز در این زمینه احساس مسئولیت کرده است. بنابراین، امکانات و زمینه مهاجرت معکوس باید فراهم شود.

وی ادامه داد: اینکه اجرای این مصوبه به چه میزان بار مالی در بر دارد بستگی به میزان استقبال از این سیاست دارد، البته این سیاست، سیاست اصولی و اولویت دار است.

حسینی در خصوص ظرفیت و بهره وری در سایر استانها گفت: ظرفیت در سایر استانها به گونه ای است که در اقدامی هماهنگ مهاجرت معکوس می تواند اتفاق بیفتد که باعث افزایش بهره وری و ظرفیت خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: