کد خبر: ۱۹۲۸۰
۲۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۲۲
0
همایون دارابی
بازار دادوستد سهام روز چهارشنبه شاهد برخورد واقعی بازار با سقف‌های قیمتی بازار بود. این برخورد سبب شد تا یکی از بی‌سابقه‌ترین روزهای تاریخ بورس با ثبت 7/139میلیارد‌تومان معامله رقم بخورد.

کارشناسان بازار با پیش‌بینی این برخورد سنگین آن را به لحاظ تکنیکی توجیه‌پذیر دانسته و تاکید می‌کنند بازار برای عبور از هر سقف به ویژه سقف تاریخی ، نیازمند معاملات سنگین و تغییرات اساسی در ترکیب سهامداران فعال در بازار است. از این دیدگاه تداوم رشد یا برگشت بازار به این بستگی دارد که شمار افرادی که به روند آتی خوشبین یا بدبین هستند چه حجم از بازار را تشکیل می‌دهد. براساس این دیدگاه ، بازار در چند روز آینده شرایط حساسی را پشت سرخواهد گذاشت، چرا که بازار در صورت ادامه خرید گسترده سهام ،فرصت عبور از سقف تاریخی را خواهد داشت. اما در صورتی که بازار نتواند تقاضاي خود را تثبیت کند، شرایط برای بازگشت بازار مهیا خواهد شد؛ هر چند که در حال حاضر بازار با ورود نقدینگی مواجه است.

در همین حال نحوه عرضه‌های سنگین بازار در روز چهارشنبه بیان‌کننده وجود مشکلات اساسی در بازار است. از دید برخي کارشناسان قفل‌های معاملاتی در بازار سهام نمی‌تواند بیان‌کننده یک بازار کارا باشد و رفع این‌گره‌ها بايد در حال حاضر در اولویت قرار گیرد. تجهیز بازار‌گردان‌ها با اختیار تعیین دامنه نوسان و حجم مبنا هم اکنون مهم‌ترین نیازی است که اجازه نمی‌دهد بازار از صف خرید به صف فروش و بالعکس حرکت کند.

در بازار سهام کارشناسان همچنین توجه ویژه‌ای به دلایل رشد بازار و امکان تداوم این دلایل نیز به عنوان بستر بنیادی رشد بازار دارند. در واقع درحالی که چارتیست‌های بازار در حال ارزیابی سقف‌های تاریخی و واکنش بازار در برخورد با آن هستند ،بنیادی‌های بازار دلایل رشد بازار و پایداری آن را بررسی می‌کنند. از دید این‌ گروه دلایل رشد شامل رکود بازارهای موازی، رشد بازارهای جهانی، تعويق در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، آرامش سیاسی خارجی و داخلی، نزدیکی فصل مجامع، کاهش نرخ سود بانکی و عدم انتشار اوراق مشارکت جدید و حمایت‌های معنوی مسوولان عالی رتبه از بازار سهام بوده است که به جز ناپایداری بازار جهانی، مسائل مربوط به پرونده هسته‌ای و مسائل مربوط به طرح تحول همچنان پابرجا است .

در این شرایط کارشناسان بنیادی با رصد این سه فاکتور اساسی در مورد تداوم رشد یا عدم رشد بازار تصمیم‌گیری می‌کنند. از دیدگاه این‌گروه در صورت افت قیمت‌ها در بازار جهانی نظیر آنچه روز سه شنبه با افت 5/7درصدی بهای بیلت رخ داد و چاشنی در هم شکسته شدن صف مبارکه را به همراه داشت و یا بروز مسائلی جدید در پرونده هسته‌ای یا آغاز اجرای طرح تحول ، روند بازار به صورت بنیادی خواهد شد. از سوي ديگر در روزهای آینده با شرایط حساسی مواجه هستيم؛ چرا که افزایش ارزش‌دلار در روزهای آینده می‌تواند فشاری را به بازار جهانی وارد کرده و باعث کاهش بهای مواد خام شود. در همین حال با بروز توافقات اولیه در مورد اجرای طرح تحول از ابتدای تابستان یا در سه ماه سوم سال ، بازار مترصد نشان دادن واکنش جدی خواهد بود، چرا که ابعاد این طرح (در شرایطی که هنوز اجرای آن جدی نشده است) قابل‌توجه است. پس از اظهارنظر وزیر نفت در مورد10 برابری بهای گاز خانگی، وزیر نیرو نیز از پیشنهاد 5/2برابر قیمت برق خبر داده است، امری که البته به معنای اجرای طرح هدفمند شدن یارانه‌ها نیست و تنها تامین نیاز وزارت خانه‌ها را مد نظر دارد. از سوي ديگر در بازار جهانی معامله‌گران به‌رغم افت اندک چند روز اخیر همچنان با بازار مستحکمی مواجه هستند.

بهای فولاد در بازار جنوب شرق آسیا و مدیترانه به ترتیب 590 و 570دلار در هر تن بوده است. در همین حال بهای سنگ‌آهن نیز به عنوان تابعی از نرخ فولاد در حالت ثبات با کاهش اندک باقی مانده است. همچنين در بازار پتروشیمی رفتار قیمتی متفاوت گاز طبیعی و نفت خام شرایط عجیبی را فراهم آورده است، چرا که در حالی که بهای نفت روند رو به رشد داشته است، بهای گاز کاهش داشته و به همراه آن بهای محصولات پتروشیمی نیز کاهش یافته است. در فلزات رنگی مس در حد 7هزار و 875دلار، بهای آلومینيوم در حد 2هزار و 424دلار (رکورد 13ماهه این فلز) بهای روی در حد 2هزار و 394دلار و سرب در حد 2هزار و 290‌دلار باقی مانده است. شاخص بالتیک نیز البته با اندکی تحرک به 3هزار و یک واحد رسیده است.

در بازار سهام البته در کنار عرضه‌های بازار و همچنین تحولات مرتبط با آن بحث عرضه‌های اولیه داغ‌ترین موضوعی است که پیش روی معامله‌گران قرار دارد. در حال حاضر سه نماد در فرابورس شامل روان فن‌آور، نور ویژه و صبانور در انتظار عرضه قرار دارند. در بورس اوراق بهادار نیز 12نماد از جمله 4پالایشگاه، پست بانک و بیمه دانا در انتظار عرضه قرار دارند که عرضه این نمادها می‌تواند به پایداری بازار کمک کند.

در کنار عرضه‌های اولیه بحث در مورد گزارش‌های شفاف‌سازی نیز دارای اهمیت است .توقف چهار نماد طي هفته گذشته برای شفاف‌سازی و انتشار گزارش دو شرکت آذراب و فرومولیبدن کرمان مساله‌ای تازه‌ای بوده که بازار با آن روبه‌رو است. از دیدگاه کارشناسان گزارش‌های شفاف‌سازی از این نوع حتی در کوتاه‌مدت نمی‌تواند بر روند قیمت‌ها تاثیر جدی داشته باشد و جا دارد شفاف‌سازی‌ها با تامل بیشتری صورت گیرد، چرا که در صورت عدم تاثیرگذاری این گزارش‌ها در آینده نیز این امر به موضوعی پیش پا افتاده تبدیل خواهد شد.

در بازار چه خبر بود؟
بازار روز چهارشنبه را باید بازار سقف‌شکنی دانست. در گروه فلزی بازار روز چهارشنبه شاهد عرضه صف خرید سنگین مبارکه و معامله نزدیک به 170 میلیون سهم بود. از دیدگاه معامله‌گران افت بازار جهانی و در همین حال عدم عرضه فولاد در بورس کالا زمینه‌ساز تمایل برخی از سهامداران عمده نظیر صندوق ذخیره صادرات بود تا اقدام به عرضه سهام کنند. در حال حاضر عدم امکان عرضه فولاد در بورس کالا باعث نگرانی معامله گران شده است زيرا با گذشت یک ماه از ابتدای سال ، تاکنون مبارکه فروشی نداشته است. انتشار گزارش‌های میزان مصرف انرژی شرکت‌های بورسی که از سوی مدیریت نظارت بر ناشران صورت‌گرفته است توانسته فضای حاکم بر شرکت‌های بورسی را به لحاظ تاثیر‌پذیری از مساله تغییر نرخ انرژی مشخص‌تر کند.

در‌ گروه معدنی، روز چهارشنبه عرضه صف گل‌گهر البته به تشکیل مجدد صف خرید برای این نماد منجر شد. در همین حال بازگشايي نماد چادرملو نیز پس از تعدیل سود از رقم یک‌هزار و 19ریال به یک‌هزار و 288ریال موجب شد تا قیمت سهام شرکت معادل 36/7درصد رشد کند. در‌ گروه معدنی ، معامله‌گران درانتظار اعلام تاثیر بقیه نمادها از رشد بازارهای جهانی هستند. در همین حال با خروج دولت از ترکیب سهامداری گل‌گهر و چادرملو با عرضه 5/1درصد سهام باقی مانده، تحولات آتی این شرکت‌ها جالب توجه خواهد بود. در تحولات وابسته به این‌ گروه مزایده گهر زمین نیز به خرید این شرکت شده است.

در‌ گروه مالی، معامله‌گران روز چهارشنبه شاهد کاهش فشار صف‌های فروش کم حجم این نمادها بودند. در این میان البته معامله‌گران در انتظار اعلام میزان تاثیر بسته نظارتی اخیر بانک مرکزی بر بانک‌ها هستند. این بسته در سه زمینه کاهش هزینه‌ها (کاهش نرخ سود سپرده‌ها) افزایش درآمدها از محل کاهش سپرده قانونی و کاهش درآمدها از محل کاهش حق‌الوکاله بر بانک‌ها موثر است که باید مورد توجه قرار گیرد. در‌ گروه شرکت‌های لیزینگی ، لیزینگ صنعت و معدن با احتمال کاهش اندک سود سال 89 به میزان 10 ریال مواجه است. در این‌گروه لیزینگ ایرانیان با خبرهایي در مورد انتشار اوراق مشارکت برای تامین مالی برنامه خارج کردن خودروهای فرسوده مواجه است.

در‌ گروه غذایی امروز (شنبه) بازار شاهد عرضه 51درصد سهام چین چین خواهد بود. این بلوک را توسعه صنایع بهشهر در نرخ پایه 2هزار و 200ریال عرضه خواهد کرد.

در‌ گروه تجهیزات ، مپنا قرار داد جدیدی را برای ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی در پارس جنوبی منعقد کرده است.

در‌ گروه خودرویی معامله‌گران در انتظار اعلام خبرهای تازه‌ای از واگذاری سهام شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و رنا هستند. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاری پرتلاطم بود که به رشد شاخص و ارزش معاملات منجر شد. با توجه به این شرایط در کل هفته بازار شاهد رشد 86درصدی ارزش معاملات بود و ارزش معاملات کل هفته به 453میلیارد‌تومان بالغ شد. شمار خریداران نیز با جهشی 5/64درصد به 38هزار و 22نفر بالغ شد. بازدهی کل بازار نیز با توجه به رشد 222واحدی شاخص در کل هفته از ابتدای سال به 9/10درصد رسید.

دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: