کد خبر: ۱۹۲۲۳
۲۶ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۶:۰۰
0
طبق سنت جاري در كشور تقريبا تمام اجلاس و نشست هاي مهم بين المللي به ميزباني تهران برگزار مي شود.
آيين توديع و معارفه مديران عامل پيشين و جديد منطقه آزاد كيش با يك خبر مهم كه از سوي بقايي ، معاون رئيس جمهور اعلام شد همراه بود: " اجلاس دو سال آينده سران اجلاس عدم تعهد در جزيره كيش برگزار مي گردد".

به گزارش پول نیوز؛ طبق سنت جاري در كشور تقريبا تمام اجلاس و نشست هاي مهم بين المللي به ميزباني تهران برگزار مي شود.

اين در حالي است كه بسياري از كشورها به جاي تمركز اجلاس در پايتخت ،‌ مناطق توريستي خود را براي ميزباني نشست هاي ديپلماتيك مهيا مي كنند كه نمونه بسيار معروف آن در خاورميانه، بندر توريستي"شرم الشيخ" مصر است كه بيش از "قاهره" در زمينه ميزباني نشست هاي مهم سياسي و ديپلماتيك معروف است.

اين رويكرد نه تنها به تمركز زدايي اجرايي از پايتخت كمك مي كند بلكه خود ،‌بزرگ ترين تبليغ براي معرفي جاذبه هاي گردشگري است.

گويا مسوولان ارشد دولتي در ابتدا تصميم داشتند ميزباني ايران براي اجلاس سران عدم تعهد را در تهران انجام دهند ولي مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري موفق شده اند دولت را متقاعد كنند كه با يك تير دو هدف بزند: هم ميزباني اين اجلاس بسيار مهم را عهده دار شود و هم يك تبليغ فراگير براي "جزيره گردشگري" ايران انجام شود.

در اجلاس دو سال آينده سران جنبش عدم تعهد كه حدود 110 عضو دارد ،‌ ده ها رئيس جمهور ،‌نخست وزير ،‌پادشاه و وزير خارجه  به همراه هزاران عضو هيات از ديپلمات گرفته تا خبرنگار و عكاس و تصوير بردار به ايران خواهند آمد و استقرار آنها در كيش يك امكان بي نظير و طلايي را به ايران مي دهد كه با معرفي كيش به عنوان "جزيره اي زيبا در خليج فارس" زمينه هاي شناسايي آن به مردم بيش از 100 كشور فراهم آيد.

كيش به عنوان يك قطب گردشگري سالانه حدود 2 ميليون گردشگر را به خود جذب مي كندكه بخش عمده اي از اين تعداد را گردشگران ايراني تشكيل مي دهند و سهم توريست هاي خارجي در اين فرايند اندك است. لذا تبليغ كيش به توريست هاي خارجي يك الزام گريز ناپذير است و ميزباني بزرگ ترين رويداد كشورهاي  در حال توسعه يعني اجلاس سران جنبش عدم تعهد اقدامي زيركانه و هوشمندانه براي تبليغ رايگان و البته وسيع كيش در رسانه هاي جهان باشد.
البته ناگفته پيداست كه ميزباني چنين رويداد بزرگي نيازمند زيرساخت هاي متعددي است . از جمله بايد در دو سال باقي مانده ،‌يك سالن اجلاس بسيار بزرگ و مجلل كه بتواند پذيراي چند هزار مهمان مهم در سطح روساي كشورها و هيات هاي همراهشان باشد احداث شود و اقامتگاه هاي مناسب با استانداردهاي ديپلماتيك تاسيس گردد و نيز فرودگاه كيش و VIP آن توسعه يابد.

از اين رو ،‌مسوولان كيش چنانچه واقعا مصمم به اين ميزباني تاريخي هستند نبايد حتي يك روز را هم از دست بدهند و از همين امروز در تمهيد آن رويداد بزرگ باشند ، رويدادي كه مي تواند سرمنشا تحولي شگرف در جزيره باشد و با امكانات بجا مانده از آن ،مانند سالن و VIPو ... كيش به مركزي براي رويدادهاي مهم ديپلماتيك و ميزباني اجلاس ملي و فراملي متعدد گردد و از اين رهگذر به رونق بيشتري دست يابد.

بد نبست بدانيم در حال حاضر برخي كشورها با احداث زيربناهاي لازم براي ميزباني نشست هاي منطقه اي و بين المللي در حوزه هاي سياسي ،‌اقتصادي، بازرگاني ،‌ورزشي ، NGO ها و بخش خصوصي درآمدهاي كلاني را به دست مي آورند كه از آن جمله مي توان به برخي كشورهاي حوزه اسكانديناوي ،‌امارت متحده عربي ،‌سنگال و ... اشاره كرد.

بي گمان آمادگي براي ميزباني اجلاس سران عدم تعهد ،‌يكي از ماموريت هاي سرنوشت ساز مديرعامل جديد كيش خواهد بود كه اگر بتواند از عهده آن به خوبي برآيد ،‌ تحول شگرفي را در اين جزيره و براي اقتصاد ملي و وجهه بين المللي كشور رقم خواهد.

احتمالا برخي لابي هاي عربي منطقه نيز به وي‍ژه در دوبي كه تمايلي به پيشرفت كيش به عنوان رقيب آتي ندارند بخواهند در اين روند ايجاد اخلال كنند كه بايد با هوشياري مانع از مانع تراشي هاي احتمالي شان شد.

وداع در ميان تشويق هاي ممتد

امروز اسد الله كريمي كرسي مديريت منطقه آزاد كيش را به محمدعلي محبي واگذار كرد كه حاضران در مراسم توديع و معارفه هنگام حضور او بر بالاي سن ،‌ با تشويق هاي ممتد خود نشان دادند كه از عملكرد 260 روزه او رضايت دارند.

آنها كه جمعي از بازرگانان ،‌ هتلداران ،‌سرمايه گذاران ،‌مسوولان ،‌اعضاي تشكل هاي غيردولتي و مردم كيش بودند تنها زماني دست از دست زدن هاي ممتد برداشتند كه كريمي پشت ميكروفن قرار گرفت و با تشكر از آنها خواست ديگر دست نزنند.
 
كريمي در مدت كوتاه مديريت خود در جزيره ،‌چهره اي مردمي و تلاشگر از خود ترسيم كرد و بسيار از كارهاي برزمين مانده را سرو سامان داد.

درهاي اتاق او -كه پيش از اذان صبح تا نيمه هاي شب مشغول به كار بود- همواره بر روي مردم باز بود و همين ،‌عاملي بود براي آشنا شدن نزديك او با مشكلات صنوف مختلف و تلاش براي حل آنها.

محبي ، گريزان از روزمرگي

محبوبيت و كارنامه قابل قبول كريمي ،‌ دو عاملي هستند كه كار را براي جانشين او ،‌از يك سو سخت مي كند و از ديگر سو آسان.

سخت از اين نظر كه مردم كيش- كه كيشوند خوانده مي شوند- با ملاحظه مديريت كريمي ،‌سطح توقعاتشان بالا رفته و قطعا انتظار دارند كه مدير بعدي نيز همانند او و بلكه بهتر از او باشد.
و  آسان از اين لحاظ كه كريمي كيش را در چند ايستگاه جلو تر از جايي كه تحويل گرفته ، ‌پس داده و بسياري از مسيرها را هموار ساخته است.

البته نگاهي به سوابق كاري مديرعامل جديد نيز اين اميدواري را مي دهد كه "محبي" بتواند منشأ تحولات مثبت و رو به رشدي در جزيره زيباي كيش باشد.

كارنامه او در قشم و منطقه آزاد پيام ،‌نشان مي دهد كه محبي نيز از مديراني است كه به روزمرگي اعتقاد ندارد.

او هنگامي كه منطقه آزاد پيام را تحويل گرفت ،‌ركود اقتصادي فزاينده و معضلاتي مانند قاچاق ،‌ اين منطقه را آزار مي داد ولي به هنگام توديع از "پيام"‌سرمايه هاي بيساري حذب آن شده بودند و اين منطقه بعد از سال ها شاهد رشد مثبت اقتصادي بود ،‌ضمن اين كه بسياري از منافذ قاچاق نيز بسته شده بود به گونه اي كه ستاد مبازره با قاچاق ارز و كالا نيز بدان تصريح كرد.

با اين حال ،‌ كيش منطقه اي است كه با تمام مناطق آزاد تفاوت هاي بنياديني دارد و كار كردن در آن ،‌ظرافت هاي وي‍ژه اي مي طلبد كه اميد است محبي بتواند از عهده آن برآيد و كيش را از آني كه هست بهتر بسازد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: