April 2021 11 / يکشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۹۲۱۷۵
۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱
0
8 میلیارد دلار سرمایه گذاری برای اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی در حوزه برق حرارتی نیاز است/ جذب سرمایه گذاران خارجی با ارایه تسهیلات خرید برق/...
پول‌نیوز - مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی گفت: این شرکت برای اجرای چهار پروژه ابلاغی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.

محسن طرزطلب ضمن اشاره به طرح های مشخص شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به این شرکت، افزود: یکی از برنامه های ابلاغی به این شرکت، بهره برداری از یک هزار و 800 مگاوات نیروگاه جدید است که براساس برنامه ریزی انجام شده تاکنون بیش از هزار و 200 مگاوات آن وارد مدار شده است.

وی گفت: برنامه دوم، ساخت 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید دولتی یا خصوصی است که مطابق تمهیدات اندیشیده شده تا چند ماه آینده 50 درصد عملیات اجرایی این نیروگاه ها آغاز می شود.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی بیان داشت: ساخت هفت هزار مگاوات بخش بخار نیروگاه های موجود، دیگر برنامه اقتصاد مقاومتی تعیین شده برای این شرکت است که تاکنون ساخت 6 مورد از 20 پروژه مربوطه کلید خورده است.

این مقام مسوول ساخت 17 هزار مگاوات نیروگاه جدید را کار بسیار دشواری دانست که امسال وزارت نیرو در حوزه نیروگاه حرارتی متقبل شده است.

طرزطلب از آغاز عملیات اجرایی سه هزار مگاوات از 17 هزار مگاوات نیروگاه پیش گفته خبر داد و ابراز امیدواری کرد مطابق برنامه زمانبندی شده بتوان بتدریج واحدهای نیروگاهی دیگر را هم تا اواخر امسال کلید زد.

وی یکی از پروژه ها از 17 هزار مگاوات نیروگاه جدید را که باید امسال عملیات اجرایی آن به پایان برسد، نیروگاه پرند اعلام کرد که 50 درصد پیشرفت دارد.

به گفته طرزطلب،براساس برنامه ریزی انجام شده در صورت تامین نقدینگی مورد نیاز واحدهای بخاری، این نیروگاه تا پیک (اوج بار) سال آینده وارد مدار تولید برق کشور می شود.

نیروگاه گازی پرند نخستین نیروگاهی است که عملیات اجرایی تبدیل آن به نیروگاه سیکل ترکیبی توسط بخش خصوصی آغاز شد.

با اجرای این طرح، سه بلوک سیکل ترکیبی به این نیروگاه اضافه می شود و بازده نیروگاه را از 33 به بیش از 50 درصد می رساند.

ظرفیت کنونی نیروگاه پرند 954 مگاوات است که با احداث بخش بخار آن و تبدیل آن به سیکل ترکیبی، 480 مگاوات به ظرفیت کنونی نیروگاه افزوده و سالیانه یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب در مصرف سوخت گاز صرفه جویی می شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی در ادامه در پاسخ به درصد پیشرفت فیزیکی این پروژه ها گفت: هر یک از آنها به طور میانگین بین 20 تا 25 درصد در چهار ماه گذشته پیشرفت داشته اند که آثار آنها در ماه های آینده مشخص خواهد شد.

طرزطلب همچنین با اشاره به حجم سرمایه گذاری انجام شده در طرح های توسعه شبکه تولید برق حرارتی گفت: برای پیشبرد این چهار برنامه ابلاغی ستاد اقتصاد مقاومتی هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری مورد نیاز است که نیازمند همکاری همه ارکان کشور از جمله وزارت امور قتصادی و دارایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی است.

وی افزود: 70 درصد از طرح های نیروگاهی پیش گفته (که در مجموع ظرفیت نزدیک به 20 هزار مگاوات است) با حضور بخش خصوصی با راهبری و هدایت دولت در دست اقدام است.

به گفته طرزطلب، دولت در کنار راهبری، سرمایه گذاری، ارایه تضمین های لازم و خرید تضمینی برق، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تامین منابع صندوق توسعه ملی را برای اجرای این پروژه انجام می دهد.

وی با اشاره به اهمیت آغاز پروژه ها و کلید زدن آنها، خاطرنشان کرد: اجرای هر پروژه نزدیک به سه تا چهار ماه زمان می برد که امید می رود هر یک در موعد مقرر خود آغاز شود.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی می گوید، در صورتی که امسال پروژه 17 هزار مگاواتی ساخت نیروگاه ها آغاز و پروژه یک هزار و 800 مگاواتی نیز تحویل شود، در یک افق پنج ساله بیش از 25 درصد به توان تولید برق کشور اضافه خواهد شد.

ظرفیت کنونی نیروگاهی ایران بیش از 75 هزار مگاوات است که مقام نخست خاورمیانه و چهاردهم جهان را دارد.

طرزطلب در ادامه این گفت وگو افزود: با تکمیل و شروع بهره برداری از یک هزار و 800 مگاوات نیروگاه جدید الاحداث در سال جاری در بخش حرارتی، ظرفیت تولید برق کشور 2.5 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

به گفته وی کشور همه ساله نزدیک به پنج هزار مگاوات تولید برق جدید نیاز دارد که سهم نیروگاه های حرارتی از آن چهار هزار مگاوات است.

وی با اشاره به پراکنش اجرای پروژه های توسعه تولید برق حرارتی خاطرنشان کرد: این پروژه ها در همه استان های کشور پراکنده است و هر کجا نیاز وجود داشته باشد، موظف به ساخت نیروگاه و برق رسانی به مصرف کنندگان هستیم.

طرزطلب گفت: خرید تضمینی برق با قیمت های مناسب، ارایه تضمین های مناسب و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری داخلی، سرمایه گذاران داخلی و خارجی بسیاری را مشتاق ورود به این پروژه ها کرده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی گفت: بالاترین بازده نیروگاه های حرارتی در جهان 62 درصد است و بر این اساس، در برنامه داریم تا بازده همه نیروگاه های احداثی به بیش از 58 درصد افزایش یابد.

طرزطلب تاکید کرد، در مباحث اقتصاد مقاومتی، موضوع افزایش بازده نیروگاه ها مدنظر بوده و این مهم در دستور کار شرکت تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفته است.

این مقام مسوول افزود: این شرکت برنامه ریزی واردات 10 هزار مگاوات نیروگاه جدید با فناوری نوین را با همکاری شرکت مپنا در برنامه دارد.

وی یادآور شد: هم اینک ساخت نیروگاه گازی با بازدهی 33 درصد در کشور انجام می شود و مقرر شده این بازدهی با تلفیق با بخش بخار در حالت سیکل ترکیبی به 58 درصد ارتقا یابد.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی نیروگاه های برق حرارتی درباره میزان مصرف سوخت مایع و گاز در نیروگاه های کشور در سال گذشته عنوان کرد: با تلاش مسوولان و دست اندرکاران شرکت ملی گاز، تولید و تحویل گاز به نیروگاه های کشور در سال 1394 نسبت به سال پیش از آن 16 درصد افزایش یافت و مقرر شد تا نزدیک به 90 درصد سوخت مصرفی نیروگاه ها از گاز باشد.

طرزطلب ادامه داد: نزدیک به یک سوم تولید گاز کشور در نیروگاه ها مصرف می شود و مدیران و مسوولان کشور در تلاشند با افزایش بازده واحدهای نیروگاه های حرارتی و افزایش تولید واحدهای نیروگاهی، مصرف گاز افزایش نیابد، به عبارتی استفاده از توربین های گازی جدید و تبدیل واحدهای گازی موجود به سیکل ترکیبی در همین راستا تعریف شده است.

به گزارش ایرنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اواخر فروردین ماه امسال در ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی را که در آن وظایف و تکالیف هر یک از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها به وضوح مشخص شده است ، ابلاغ کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: