کد خبر: ۱۹۲۰۷
۲۶ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۳۶
0
وي با اشاره به اينكه سرنوشت همه كشورهاي اسلامي به يكديگر گره خورده است گفت: از اين‌رو جغرافي‌دانان جهان اسلام مي‌توانند با تبادل اطلاعات علمي و عملي با يكديگر در جهت وحدت گام بردارند.


خبرگزاري فارس: مشاور عالي فرماندهي كل قوا گفت: تلاش آمريكا براي تك قطبي‌سازي جهان با شكست مواجه شده و هم اكنون جهان به سمت چند قطبي شدن در حال حركت است.

به گزارش  فارس، يحيي رحيم‌صفوي در خصوص ژئوپلتيك جهان اسلام چالش‌ها و فرصت‌ها در قرن حاضر در چهارمين كنگره بين‌المللي جغرافي‌دانان جهان اسلام كه در شهر زاهدان در حال برگزاري است گفت: هنر جغرافي‌دانان جهان اسلام در آن است كه از مباحث نظري خارج شوند و بتوانند با تمام علوم جغرافيايي كه در اختيار دارند براي حل مشكلات مردم و كشورشان قدم‌هاي كاربردي بردارند.

وي ادامه داد: جغرافيا را بايد در توسعه پايدار، دفاع و امنيت پايدار به كار گيريم.
وي با اشاره به اينكه سرنوشت همه كشورهاي اسلامي به يكديگر گره خورده است گفت: از اين‌رو جغرافي‌دانان جهان اسلام مي‌توانند با تبادل اطلاعات علمي و عملي با يكديگر در جهت وحدت گام بردارند.

رحيم‌صفوي افزود: تلاش‌هاي 20 ساله آمريكا براي تك‌قطبي سازي قدرت در جهان هم‌اكنون با شكست مواجه شده است و به نظر مي‌رسد جهان كنوني به سمت چند قطبي شدن قدرت در حال حركت است.

وي ادامه داد: قطب قدرت جهان اسلام از ظرفيت‌ها و قابليت‌هايي بالقوه‌اي برخوردار است و اميدواريم جغرافي‌دانان جهان اسلام ظرفيت‌هاي بالقوه را به بالفعل تبديل كنند.
مشاور عالي مقام معظم رهبري با اشاره به اينكه 57 كشور عضو سازمان كنفرانس اسلامي هستند گفت: كشورهاي اسلامي از قلمرو جغرافيايي وسيعي برخوردار هستند و قدرت تأثيرگذاري در معادلات اقتصادي، سياسي، فرهنگي و امنيتي نظام جهاني در قرن حاضر دارند.

وي افزود: جهان اسلام از يك موقعيت و وزن ژئوپلتيكي بسيار بالا براي ارتقا و دستيابي به يك بلوك قدرت جهاني در ساختار نظم نوين جهاني در قرن 21 برخوردار است.
رحيم‌صفوي با اشاره به چالش‌هاي داخلي كشورهاي اسلامي گفت: تعارض ميان استبداد و دموكراسي بين ملت‌ها و برخي از حاكمان اختلافات مرزي و ارضي با همسايگان همانند عربستان و قطر، مصر و سودان، مراكش و صحراي غربي، وجود منقاشات قومي و مذهبي از چالش‌هاي اصلي كشورهاي اسلامي محسوب مي‌شود.

وي افزود: نرخ رشد جمعيت در اين كشورها بالاست كم‌سوادي و ناتواني در توليد علم و دستيابي به فناوري‌هاي جديد از معضلات كشورهاي اسلامي به حساب مي‌آيد. فقر و نابرابري اجتماعي، عدم توسعه‌ يافتگي در برخي از اين كشورها ديده مي‌شود و فرار مرزها در جهان اسلام بسيار وجود دارد.

وي در خصوص چالش‌هاي كشورهاي اسلامي‌ گفت: عده‌اي از حكومت‌هاي اسلامي به قدرت‌هاي بيگانه وابسته‌اند و ضعف استقلال سياسي و اقتصادي دارند و برخي از اين كشورها توسط بيگانگان اشغال نظامي شده‌اند و همچنين در اين كشورها مناطق بحراني وجود دارد. برخي از كشورها نيز ثبات سياسي ندارند و وجود شاخص‌هاي دولت‌هاي ناپايدار در برخي از اين كشورها ديده مي‌شود.

رحيم‌صفوي با تأكيد براينكه با تمام اين ضعف‌ها كشورهاي اسلامي فرصت‌هاي بسياري دارند، اظهار داشت: موقعيت جغرافيايي اين كشورها مناسب است و همچنين موقعيت و وزن برتري ژئوپولتيكي كشورهاي اسلامي موقعيت ژئوفرهنگي جهان اسلام و همچنين موقعيت ژئواستراتژيكي و موقعيت ژئواكونوميكي از فرصت‌هاي خوب كشورهاي اسلامي به حساب مي‌آيند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.