کد خبر: ۱۹۱۳۶
۲۵ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۳:۵۸
0
در بهمن ماه سال 88 این اعداد به ترتیب معادل 0.6 درصد، 8.9 درصد و 10.8 درصد بوده، بنابراین سطح عمومی قیمت ها در هر سه دیدگاه افزایش داشته است.


بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اعلام جزئیات کامل نحوه تعیین و محاسبه کاهش نرخ تورم در سال 88، تاکید کرد که کاهش نرخ تورم به‌معنای کاهش قیمتها نیست.

به گزارش مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به گزارش این خبرگزاری مبنی بر " با وجود کاهش نرخ تورم؛ مردم کاهش قیمتها را لمس نمی کنند"، واکنش نشان داد.

بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مبتنی بر روشهای استاندارد و توصیه های بین المللی بر اساس قیمت گیری از 359 قلم کالا و خدمت مورد استفاده خانوارهای شهری که به روشهای آماری و بر پایه نتایج بررسری بودجه خانوارهای شهری کشور به دست آمده است، محاسبه می شود.

در این بررسی هزینه های مصرفی حدود 13000 خانوار نمونه به روشهای استاندارد آماری استخراج می شود. خانوارهای نمونه به نحوی انتخاب می شوند که تمامی اقشار جامعه (کارگران،کارفرمایان، کارمندان، کسبه و ...) را پوشش دهند.

بانک مرکزی تصریح کرد: در خبر و گزارش ماهانه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران ( شاخص تورم) به درصد تغییر شاخص نسبت به ماه قبل ، ماه مشابه سال قبل و متوسط شاخص تا ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل اشاره می شود. باید دقت کرد که وقتی سه درصد تغییر مذکور، عددی مثبت هستند به این معنی است که سطح عمومی قیمتها نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل و دوره ابتدای سال تا ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است. از فروردین ماه سال 1388 تاکنون هر سه درصد تغییر مذکور ( به غیر از دی ماه که شاخص نسبت به ماه قبل بدون تغییر بود) مثبت هستند.

در بهمن ماه سال 88 این اعداد به ترتیب معادل 0.6 درصد، 8.9 درصد و 10.8 درصد بوده، بنابراین سطح عمومی قیمت ها در هر سه دیدگاه افزایش داشته است.

توضیحات بانک مرکزی در پایان می افزاید: نرخ تورم در هر ماه از مقایسه متوسط اعداد شاخص در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به مدت مشابه قبلی به دست می آید و متاثر از 24 عدد شاخص ماهانه است. این نرخ در بهمن ماه سال 88 برابر 11.3 بوده که مجددا موکد این واقعیت است که در دوره مذکور سطح عمومی قیمت ها 11.3 درصد رشد داشته است ولی از آنجایی که این عدد در ماه قبل ( دی ماه ) 12.2 درصد بوده است از رشد سطح عمومی قیمتها نسبت به ماه قبل کاسته شده است؛ به عبارت دیگر افزایش سطح عمومی قیمتها کماکان ادامه دارد ولی با آهنگ کندتری صورت می گیرد و این به معنی کاهش تورم است نه کاهش قیمتها. بنابراین متذکر می شود کاهش نرخ تورم به معنی کاهش قیمتها نیست.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: