February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۹۰۲۹
۲۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۴
0
در دومین نشست یارانه‎ای کمیته مشترک دولت و مجلس، پیشنهادی مطرح شد که در دیدار دیروز نایب رئیس مجلس با رئیس جمهور پیگیری شد.

به گزارش خبرآنلاین، در این دیدار محمدحسین فرهنگی در غیاب غلامرضا مصباحی‎مقدم پیشنهاد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‎ها در 9 ماهه امسال و یا زمانی کمتر از این مطرح کرد. این پیشنهاد با مخالفت شدید احمدتوکلی همراه شد. در شرایطی که علی‎اصغر زارعی همچنان بر طبل ارائه طرح درآمد 35 هزار میلیارد تومانی دولت از محل هدفمند کردن یارانه‎ها می‎کوبید، باهنر و مفتح هم به پیشنهاد فرهنگی ایرادهایی را وارد می‎کردند.

بالاخره با حمایت عبدالهی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه از پیشنهاد مذکور، باهنر و مفتح هم آن را پذیرفتند و در حالی که توکلی همچنان با آن مخالفت می‎کرد، قرار بر این شد که ابوترابی‎فرد در دیداری با رئیس جمهور به پیگیری این موضوع بپردازد.

او روز گذشته به همراه عبدالهی و زارعی راهی پاستور شد و پیشنهاد را برای احمدی‎نژاد شرح داد. اگر چه دولت موافقت ضمنی خود را با این پیشنهاد ارائه کرده است اما هنوز اعلام نکرده که نهایتا این قانون را در چه ماههایی از سال جاری اجرایی خواهد کرد.

فرهنگی در پاسخ به خبرآنلاین که از او می‌پرسید «آیا نفس تاخیر در اجرای قانونی که باید از ابتدای امسال اجرایی می‌شده، تخلف هست یا نه و چطور دولت می‎تواند مرتکب چنین تخلفی شود؟» گفت: تاخیر در اجرای قانون مصوب مجلس هم جای بحث دارد اما آقای احمدی‌نژاد از مجلس خواسته است تا در این باره به دولت ایراد گرفته نشود تا دولت بتواند اجرای این قانون را آغاز کند.

به گفته وی از آنجا که مقام معظم رهبری هم به تفاهم میان قوا تاکید داشته اند و نظر ایشان به عنوان تنظیم کننده روابط بین قوا، لازم العطاعه است، مجلس می‎تواند در مورد زمان اجرای این قانون به دولت سخت نگیرد. البته این موضوع باید در کمیسیون‎های تخصصی مجلس که ناظر بر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‎ها هستند، به تصمیمگیری نهایی برسد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به اینکه چرا مجلس دست دولت را برای تعیین قیمت حامل‎های انرژی باز گذاشته است؟، این موضوع را طبق قانون خواند و در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه تعیین افزایش قیمت حامل‎های انرژی در ماههای پایانی سال، موجب نگرانی نمایندگان نسبت به رشد یکباره تورم و شیب تند اجرای این قانون می‎شود یا نه؟، گفت: حسن این مساله در این است که این قانون در مدت کوتاهی در سال جاری اجرا می‎شود و مبنایی خواهد شد برای اجرای کامل آن در سال بعد.

فرهنگی معتقد است: از آنجا که مصرف گاز در شش ماهه دوم سال چندان افزایش نمی‎یابد و تنها مصرف بنزین و گازوئیل است که در آن مدت افزایش می‌یابد، اجرای هدفمند کردن یارانه‎ها در شش ماهه دوم، منجر به کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.