کد خبر: ۱۹۰۲۸
۲۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۰
0
دبير انجمن خودروسازان با تشريح جزئيات جلسه اخير خودروسازان با نمايندگان مجلس و وزارت صنايع گفت: در اين جلسه خودروسازان پيشنهادهاي جديدي براي ارتقاي كيفيت توليد داخل ارائه كردند كه تعيين تعرفه 80 درصدي وادرات خودرو به ازاي افزايش اسقاط خودروهاي فرسوده از جمله اين پيشنهادها بود.
احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: خودروهايي مانند پرايد، پژو 405 و سمند كه ميزان ساخت داخل آنها در حد بالايي قرار دارد، با مشكل بيشتري از نظر كيفي رو به ‌رو هستند كه اين موضوع بايد را از سرچشمه يعني قطعات مورد استفاده در خودرو بررسي و كنترل كرد.
وي با بيان اينكه هم‌اكنون پژو 206، زانتيا و تندر حداقل شكايات را در مقايسه با تيراژ توليد از نظر كيفي دارند، گفت‌: خودروهايي كه ميزان ساخت داخل آنها در حد بالايي قرار دارد، از نظر كيفي با مشكل بيشتري روبه‌رو هستند و شكايات بيشتري در اين خصوص اعلام مي‌شود كه بايد اين موضوع را از سرچشمه يعني قطعات مورد استفاده در خودرو بررسي و كنترل كرد.
وي ادامه داد: با انجام اين بررسي عيوب قطعات وارد شده به خط توليد و همچنين سيستم خدمات پس از فروش شناسايي و برطرف خواهد شد.
نعمت بخش با بيان اينكه 86 درصد ارزش خودرو به قطعات آن و 14 درصد بقيه به انجام كارهاي جانبي خودرو از جمله مونتاژ بدنه، رنگ اوليه و نهايي و مونتاژ نهايي كه شامل مونتاژ موتور و جلوبندي خودرو است مربوط مي‌شود.

* پيشنهاد خودروسازان براي بررسي عيب قطعات در دوران گارانتي

دبير انجمن خودروسازان در ادامه با اشاره به برگزاري جلسه نمايندگان شركت‌هاي خودروساز، انجمن خودروسازان، انجمن قطعه‌سازان و نمايندگان وزارت صنايع با اعضاي كميسيون صنايع مجلس گفت: در اين جلسه گزارشي در خصوص اقداماتي كه هم‌اكنون در زمينه كيفيت خودروهاي داخلي انجام مي‌شود ارائه شد.
وي افزود: در اين جلسه پيشنهادي از سوي خودروسازان مطرح شد كه براساس آن، خودروهاي داخلي در دوران گارانتي يك و نيم ساله، 2 ساله و يا طي 30 كيلومتر مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند تا مشخص شود راننده خودرو در اين مدت چند مرتبه به نمايندگي شركت‌هاي خودروساز مراجعه داشته است.
به گفته وي اين كار توسط شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران قابل كنترل است و به ارتقاء سطح كيفي توليدات داخل كمك مي‌كند.
نعمت بخش ادامه داد: در اين بررسي مشخص مي‌شود كه در دوران گارانتي يك خودرو، چند قطعه تعويض شده تا اگر محصولي در اين دوران در دفعات زياد به نمايندگي مراجعه داشت، به طور ريشه‌اي پيگيري شود و قطعاتي كه بيشترين عامل مراجعه صاحبان خودرو به تعميرگاه بوده است شناسايي و نقص موجود برطرف شود.
وي افزود: در صورتي كه يك قطعه به صورت معيوب توسط قطعه‌سازان توليد شود، پس از آنكه صاحب خودرو به نمايندگي مراجعه كند باز هم به جاي آن، يك قطعه معيوب ديگر جايگزين خواهد شد و اين مسئله مشكل را ادامه‌دار مي‌كند.

* تعرفه 80 درصدي واردات به ازاي افزايش اسقاط خودروهاي فرسوده

دبير انجمن خودروسازان ادامه داد: در جلسه مذكور پيشنهاد ديگري نيز مطرح شد كه بر اساس آن به جاي اينكه تعرفه واردات خودرو به 90 درصد بازگردد، تعرفه 80 درصد تعيين شود و در عوض تعداد خودروهاي فرسوده كه بايد از رده توليد خارج شوند، افزايش يابد.
دبير انجمن خودروسازان با بيان اينكه خودروهاي فرسوده 30 برابر خودروهاي جديد آلايندگي دارند، تصريح كرد: طي چند سال اخير دولت در زمينه خروج خودروهاي فرسوده با كمبود بودجه رو به ‌رو بود و كمك خاصي به اجراي اين طرح نشد.
وي افزود: در صورتي كه به ازاي هر خودروي وارداتي 3 خودروي فرسوده از رده خارج شود، كمك بزرگي به افزايش تيراژ توليد خودرو در كشور و رشد كيفي اين محصولات خواهد شد.
وي اظهار داشت: در جلسه مذكور بحث اختصاص بخشي از درآمد حاصل از تعرفه واردات به صادرات خودرو نيز مطرح شد كه به نظر ما اين پيشنهاد چندان مناسب نيست و بهتر است به جاي آن، تعداد خودروهاي فرسوده قابل تعويض افزايش يابد.

* جلب رضايت مشتري و بهبود خدمات پس از فروش، اولويت اول خودروسازان

دبير انجمن خودروسازان در ادامه در خصوص اعمال استانداردهاي سختگيرانه در صنعت خودرو اظهار داشت: براساس مصوبه شوراي عالي استاندارد، خودروهاي داخلي بايد تمام استانداردهاي 55 گانه اروپا را پاس كنند و مؤسسه استاندارد نيز امسال در اين خصوص جدي‌تر برخورد خواهد كرد.
وي با بيان اينكه شركت‌هاي خودروساز طي 2 سال اخير توجه زيادي به افزايش سطح رضايتمندي مشتريان داشته‌اند، گفت: به عنوان مثال در گذشته شكايات زيادي در خصوص پايين بودن سطح كيفي روآ مطرح مي‌شد كه با بررسي اين شكايات نهايتا سيستم گريبكس اين خودرو به طور كلي تعويض و تغييرات اساسي نيز بر روي موتور آن ايجاد شد.
به گفته وي براساس گزارش شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران، با اجراي اين اقدامات سطح كيفي روآ دو پله ارتقا يافته است.
نعمت بخش با بيان اينكه خودروهاي توليدي در چهار سطح كيفي خيلي خوب، خوب، قابل قبول و حداقل قابل قبول رتبه‌بندي مي‌شوند، گفت: خودروسازان داخلي براي قرار گرفتن در سطح جهاني اولويت اول خود را جلب رضايت مشتري و بهبود خدمات پس از فروش قرار داده‌اند.
وي افزود: در حال حاضر آديت B در مورد خودروهاي داخلي اعمال مي‌شود كه در اين تست، خودرو مسافت 50 كيلومتر را در خيابان‌هاي مختلف طي مي‌كند و عيوب عملكردي آن به شركت مربوطه اعلام مي‌شود.
وي ادامه داد: در مورد خودروهاي داخلي آديت C نيز اجرايي مي‌شود كه در اين تست خودرو مسافتي به اندازه 25 هزار كيلومتر را در شهرهاي مختلف طي مي‌كند و پس از آن عيوب عملكردي محصول به شركت مربوطه اعلام مي‌شود.

* نياز 30 ميليون يورويي براي تجهيز آزمايشگاه‌هاي خودرو

نعمت بخش در واكنش به اين كه گفته مي‌شود سطح استاندارد خودرو در ايران پايين‌تر از سطح استانداردهاي بين‌المللي است، اظهار داشت: اكثر استانداردهاي ملي ايران ترجمه شده استانداردهاي سازمان جهاني استاندارد است و به همين دليل سطح استانداردهاي ملي در سطح بالايي قرار دارد.
وي با اشاره به وجود برخي كمبودها در زمينه تأمين ابزار لازم براي كنترل اجراي تمام استانداردهاي خودرو در كشور گفت: براي تجهيز آزمايشگاه‌هاي مربوط به اين كار 30 ميليون يورو اعتبار لازم است كه اميدواريم دولت با اختصاص اين مبلغ جهت حل مشكل موجود كمك كند.
وي تأكيد كرد: در صورتي كه مقدمات لازم براي افزايش كيفي خودروهاي داخلي فراهم شود اگر استانداردهاي موجود توسط خودروسازان رعايت نشود مؤسسه استاندارد بايد نسبت به توقف خط توليد چنين خودروهايي اقدام كند.
وي ابراز اميدواري كرد: در سال جاري تحول قابل قبولي در كيفيت صنعت خودروي داخل ايجاد شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: