کد خبر: ۱۹۰۱۸
۲۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۱۴
0
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری پیرامون نامه رئیس جمهور به دبیر کل سازمان ملل متحد و اهداف ایران از این نامه گفت:‌ بعد از اعترافات ریگی نسبت به حمایت اعضای ناتو در انجام جنایتش مستنداتی تهیه شد و برای اینکه سازمان ملل پاسخگوی رفتار اعضای ناتو باشد و توضیح بدهد با چه مجوز و اهدافی از این گروه‌های تروریستی حمایت می شود، این مستندات برای دبیرکل سازمان ملل ارسال شد تا مردم سراسر دنیا مطلع باشند که در پشت پرده چه می‌گذرد و کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم چگونه در ایجاد و تقویت و حمایت گروه‌های تروریستی فعالیت می‌کنند.

شکایت ایران از آمریکا به سازمان ملل، جزئیاتی از کنفرانس خلع سلاح تهران، اعلام موضع درباره تحولات قرقیزستان و تایلند، توصیه به امریکا درباره عراق، تاکید بر متعهد بودن روسیه به تحویل اس 300 به ایران و ... از جمله اهم محورهای نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران است.

به گزارش مهر، رامین مهمانپرست صبح امروز سه شنبه در کنفرانسی مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در محل وزارت خارجه برگزار شد، در رابطه با مواضع اخیر آمریکا مبنی بر تهدید جمهوری اسلامی ایران به استفاده از سلاح اتمی تصریح کرد: متاسفانه شاهد اظهاراتی بودیم که نشان دهنده تناقض بزرگ در سیاست‌های آمریکا و شعار آنان مبنی بر تغییر است.

شکایت ایران از امریکا به سازمان ملل

وی تاکید کرد: آمریکا شعار تغییر سر می‌دهد اما در عمل کشورها را به سلاح هسته‌ای تهدید می‌کند در حالی که طبق قطعنامه‌های 255 و 984 شورای امنیت کشورها موظف به حفظ حقوق کشورهای غیرهسته‌ای در برابر دارندگان سلاح‌های اتمی شده‌اند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه اضافه کرد: این اظهارات مقامات آمریکایی واکنش شدید مردم دنیا را به دنبال خواهد داشت و ناقض منشور ملل متحد است.

مهمانپرست با بیان اینکه ایران ضمن تنویر افکار عمومی در رابطه با مواضع اخیر آمریکا نسبت به بعد حقوقی و قضائی این اظهارات اقدام خواهد کرد، اظهار داشت: اقدامات قانونی را از طریق نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و نیز دستگاه سیاست خارجی دنبال می‌کنیم تا این موضوع در سازمان ملل ثبت شود.

وی در رابطه با اقدامات وزارت خارجه برای پیگیری تهدید اخیر آمریکا گفت: اقدامات شروع شده اما برای اینکه یک شکایت به صورت حقوقی در بیاید و به عنوان سند در سازمان ملل نگهداری و پیگیری شود باید ظرافت‌های لازم حقوقی لحاظ شود و این موضوع در دست اقدام است.

موضع اخیر امریکا نماد تروریسم دولتی

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهارات اخیر آمریکا را نماد واضح تروریسم دولتی دانست و گفت: افکار عمومی باید در جریان قرار بگیرند که آمریکا و فرانسه و برخی دیگر از کشورها چگونه به داشتن سلاح هسته‌ای که نماد تروریسم دولتی است افتخار می‌کنند.

تهدیدات صهیونیستها تبلیغاتی است

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران پیرامون اقدام نظامی احتمالی رژیم صهیونیستی علیه ایران گفت: ماهیت رژیم نامشروع صهیونیستی تجاوزگری و اشغالگری است و اینکه مرتب کشورهای مختلف را تهدید می‌ کند نشان دهنده این است که حیات این رژیم در ناامنی، جنگ و خونریزی است.

مهمانپرست ادامه داد: رژیم صهیونیستی اگر توان از بین بردن جهان اسلام را داشت کوتاهی نمی‌کرد و ملتهای مسلمان باید بدانند ریشه ناامنی در منطقه وجود همین غده سرطانی است.

وی تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه ایران را فضاسازی و تبلیغاتی عنوان کرد و یادآور شد: این اظهارات در حد تصورات واهی است و اگر عقلی در بین حامیان رژیم صهیونیستی وجود داشته باشد اجازه ادامه این اظهارات را نمی‌دهند چرا که واکنش کشور ما نسبت به هر نوع تعرضی شدید خواهد بود.

کنفرانس امریکا نمایشی بود

یکی از خبرنگاران درباره اعمال فشار آمریکا به برخی کشورها به منظور عدم حضور در کنفرانس خلع سلاح تهران سئوال کرد و نظر مهمانپرست را پیرامون برگزاری کنفرانس امنیت هسته‌ای در آمریکا جویا شد که وی در این باره بیان داشت: در درجه اول جمهوری اسلامی ایران از هر اقدامی برای مقابله با سلاح‌های هسته‌ای استقبال می‌کند و هر تلاشی که منجر به خلع سلاح کشورهای دارنده سلاح‌های کشتار جمعی شود مورد استقبال ما خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با کنفرانس امنیت هسته‌ای آمریکا گفت: آنچه باعث تردید درباره نیت برخی کشورها می‌شود نمایشی بودن برخی اجلاسها است آنچه مسلم است کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای که تاکید هم می کنند این سلاح‌ها را از دست نمی‌دهند و علاوه بر آن در سخنانی گستاخانه ملتها را به این سلاح‌ها تهدید می‌کنند، نمی‌توانند داعیه دار این گونه نشست‌ها باشند.

به گفته مهمانپرست برخی مقامات کشورهای غربی برای اینکه تصور باطلی ایجاد کنند و خطری غیرواقعی را القا کنند اقدام به برگزاری این نوع نشست‌ها می ‌کنند.

جزئیاتی از کنفرانس خلع سلاح تهران

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه کنفرانس خبری خود درباره برگزاری کنفرانس خلع سلاح در تهران گفت: اجلاس خلع سلاح که در روزهای 28 و 29 فروردین با حضور بیش از 200 مهمان خارجی از 60 کشور جهان، 15 وزیر خارجه از کشورهای مختلف و بیش ا ز200 خبرنگار داخلی و خارجی برگزار می‌شود و این حضور گسترده نشات گرفته از اراده جمعی ملتهای مستقل برای مقابله با سلاح‌های هسته‌ای است.

وی در پاسخ به سئوالی پیرامون مواضع اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه هسته‌ای ایران عنوان کرد:‌ موضع هسته‌ای ما روشن است و مقامات ما بارها اعلام کرده‌اند که اهداف ایران از استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز و در جهت مصارف مورد نیاز کشور است.

برای سوخت راکتور تهران معطل نمی مانیم

خبرنگار مهر از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید در راستای تامین سوخت راکتور تهران گفتگوهایی بین ایران و گروه وین انجام شد که در نهایت به تفاهم نینجامید آیا در تماسهای مستقیم و غیرمستقیم اخیری که با اعضای این گروه صورت گرفته و وزیر خارجه به آن اشاره کرده رگه‌های واقع‌بینی که پیشتر از سوی ایران به آن اشاره شده بود مشاهده می‌شود؟ که مهمانپرست در این باره توضیح داد: ما برای مذاکره به منظور تامین سوخت راکتور تهران همیشه آماده‌ایم و اقدام عملی برای تامین این سوخت شروع کرده‌ایم.

وی افزود: اگر این آمادگی در بین کشورهای عضو آژانس وجود داشته باشد و در راستای تامین سوخت راکتور تهران قدمی بردارند از آن استقبال می‌کنیم.

مهمانپرست با بیان اینکه آژانس موظف به تامین سوخت راکتور تهران است، به درخواست ایران از آژانس برای این اقدام اشاره کرد و گفت: بار اول آژانس درخواست ایران را به برخی کشورها ارجاع داد که پاسخ مثبت آمریکا، روسیه و فرانسه دریافت شد و در عمل به نتیجه نرسید و مجدداً دبیرکل آژانس اعلام کرده که درخواست ایران را به تعداد دیگری از کشورها ارجاع داده و اگر این آمادگی در بین کشورها مشاهده شود استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در عین حال گفت:‌ ما نمی‌توانیم برای تامین سوخت راکتور تهران زمان را از دست بدهیم و ببینیم چه کشورهایی با چه شرایط و پیش شرط‌هایی می‌خواهند نسبت به کاری که جزو حقوق ایران است اقدام کنند و در همین چارچوب اقدام به غنی سازی در داخل کشور کرده‌ایم.

ایران و عربستان دو کشور بزرگ و مهم منطقه

خبرنگاری از مهمانپرست پرسید چندی قبل معاون خلیج فارس وزارت خارجه به عربستان سفر کرده و با وزیر خارجه این کشور دیدار داشته آیا در آینده شاهد توسعه روابط دو کشور خواهیم بود؟ که وی در پاسخ اظهار داشت: ایران و عربستان دو کشور مهم و بزرگ در منطقه هستند و برای حل مشکلات بزرگ و نیز مشکلات جهان اسلام همفکری و تبادل نظر بین این دو کشور حتماً ضروری است.

وی اضافه کرد: همگرایی و مشارکت کشورهای منطقه برای رفع ناامنی، ایجاد ثبات و تحکیم دوستی‌ها جزو اولویت‌های سیاست خارجی ایران است و امیدواریم با هوشیاری و دقت دولتهای منطقه از اقدامات رژیم صهیونیستی برای اختلاف افکنی بین کشورهای منطقه جلوگیری کرد.

هدف از مکاتبه احمدی نژاد با مون

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوال دیگری پیرامون نامه رئیس جمهور به دبیر کل سازمان ملل متحد و اهداف ایران از این نامه گفت:‌ بعد از اعترافات ریگی نسبت به حمایت اعضای ناتو در انجام جنایتش مستنداتی تهیه شد و برای اینکه سازمان ملل پاسخگوی رفتار اعضای ناتو باشد و توضیح بدهد با چه مجوز و اهدافی از این گروه‌های تروریستی حمایت می شود، این مستندات برای دبیرکل سازمان ملل ارسال شد تا مردم سراسر دنیا مطلع باشند که در پشت پرده چه می‌گذرد و کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم چگونه در ایجاد و تقویت و حمایت گروه‌های تروریستی فعالیت می‌کنند.

برداشت ایران از دیدار مقامات چین و امریکا

خبرنگار خبرگزاری فرانسه با اشاره به ملاقات روسای جمهور چین و آمریکا مدعی شد که بعد از این دیدار چین اعلام کرده که در رابطه با مقابله به ایران با آمریکا هماهنگی دارد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: برداشت ما از اظهارات بعد از ملاقات مقامات چین و آمریکا با برداشت شما متفاوت است و ما این صحبت‌ها را به منزله تایید مواضع آمریکا و همراهی چین با هر اقدام غیرعادلانه نمی‌دانیم هرچند بارها اعلام کرده‌ایم تحریم غیرمنطقی و غیرعادلانه است.

مهمانانی از سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی به تهران می آیند

وی در رابطه با سئوالی مبنی بر اینکه در کنفرانس خلع سلاح تهران سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی در چه سطحی مشارکت خواهند کرد گفت: از سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی برای حضور در کنفرانس تهران دعوت شده و کمیته های مختلفی که تحت پوشش سازمان ملل به فعالیت‌های مبارزه با سلاح‌های کشتار جمعی و خلع سلاح هسته‌ای می‌پردازند نمایندگانی در اجلاس تهران خواهند داشت که سطح حضور سازمان ملل و سازمان انرژی اتمی در یکی دو روز آینده مشخص می شود.

موضع ایران درباره تحولات قرقیزستان و تایلند

تحولات داخلی قرقیزستان و تایلند و موضع ایران در قبال آن موضوع سئوال یکی از خبرنگاران از سخنگوی وزارت امور خارجه بود که مهمانپرست در این باره اعلام کرد: در سیاست خارجی ایران دخالت در امور داخلی کشورها جایی ندارد و ما به حقوق و تصمیم ملتها احترام می گذاریم و امیدواریم که از روشهای مسالمت آمیز استفاده شود و تفاهم ملی ایجاد شو و هرچه سریعتر شاهد آرامش و ثبات و نیز ایجاد دولت مردمی در این کشورها باشیم و چنانچه نیاز باشد آمادگی کمک در جهت انسانی در این موضوع را داریم.

ضرورت تداوم رایزنی ها برای خلع سلاح

وی درباره ضمانت اجرایی مصوبات کنفرانس خلع سلاح تهران که از سوی یکی از خبرنگاران مورد پرسش قرار گرفت تصریح کرد: در اجلاس طی مذاکراتی که با حضور مقامات، شخصیت‌ها و چهره‌های علمی و سیاسی دانشگاهی صورت می‌گیرد درباره چگونگی ادامه بحثها و تضمین عملی شدن تصمیم گیری‌ها تبادل نظر می‌شود و امیدواریم مباحث به شکل منظم در آینده ادامه یابد.

مشورت با سفیران اتحادیه اروپا در مجلس با هدف توسعه روابط

مهمانپرست در پاسخ به سئوالی درباره دعوت سفیران اتحادیه اروپا به مجلس گفت: سفیران اتحادیه اروپا برای رایزنی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دعوت شدند که با هدف تشریح وضعیت روابط و نیز مشورت صورت می‌گیرد چرا که کمیسیون امنیت ملی به صورت مستمر با سفرای کشورهای مختلف از جمله سفیران اتحادیه اروپا مشورت می‌کند و این موضوع نیز کاملاً طبیعی و در جهت توسعه روابط است.

دست به کار احمقانه نخواهند زد

ادعای ترسیم نقشه بمباران ایران از سوی رژیم صهیونیستی موضوع سئوال خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه بود که مهمانپرست در این باره تاکید کرد: تهدیدات و این نوع اظهارات را واهی، تبلیغاتی و فضاسازی در جهت جنگ روانی می‌دانیم.

وی افزود: این نوع اظهارات غیرعقلانی ناشی از شکست پی در پی رژیم صهیونیستی است و هرچه این اظهارات بیشتر مطرح شود نشانگر عمق عصبانیت آنان از توفیقات ملت ایران است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در عین حال تاکید کرد: ایران با تمام قدرت از تمامیت ارضی خود دفاع می‌کند و طرف مقابل و دشمنان منافع ملت ایران از آمادگی ایران به خوبی اطلاع دارند و دست به کار احمقانه نخواهند زد.

توصیه به امریکا درباره عراق

وی در خصوص تحولات داخلی عراق و احتمال مداخله آمریکا در تشکیل دولت این کشور نیز گفت:‌ از تشکیل دولت مردمی در عراق استقبال می‌کنیم و هر نوع دخالت خارجی در امور داخلی این کشور را محکوم می کنیم و توصیه می‌کنیم آمریکا نیز در امور داخلی عراق دخالت نکند.

مهمانپرست افزود: گروه‌های عراقی بلوغ کافی را دارند که با یکدیگر نشست برگزار کند و درباره منافع کشور و ملت خود بحث و مذاکره کنند و با این بلوغ و آگاهی به زودی شاهد تشکیل دولت در عراق خواهیم بود و ما در همه حال در کنار مردم عراق هستیم.

ایران آماده کمک به حل مناقشه ها

خبرنگاری از سخنگوی وزارت خارجه سئوال کرد گویا ارمنستان ضمن تشکر از آمادگی ایران برای حل مناقشه قره باغ اعلام کرده بود که نیازی به مشارکت ایران در این موضوع نیست نظر شما چیست؟ که مهمانپرست در این باره گفت: امیدواریم همه تنش‌های منطقه ای از راه مسالمت آمیز به نتیجه برسد و شاهد همگرایی بیشتر باشیم و اگر زمینه‌ای وجود داشته باشد از همه ظرفیت‌ها برای رفع تنشها استفاده خواهیم کرد.

حیثیت خود را به حراج می گذارند

مهمانپرست درباره آخرین پیگیری‌های وزارت خارجه نسبت به بازداشت دو تبعه ایرانی در ایتالیا بیان داشت: با تمام قدرت برای دفاع از حقوق اتباع خود استفاده می کنیم و به هیچ وجه در این راه کوتاه نخواهیم آمد و معتقدیم کشورهای دیگر که در دام آمریکا و در بازی سیاسی آمریکا افتاده‌اند به منافع مردم خود ضربه می‌زنند و حیثیت خود را به حراج می‌گذارند.

اس 300 تعهد روسیه است

خبرنگار دیگری از مهمانپرست پرسید آیا بین ایران و روسیه برای تحویل سامانه دفاعی اس 300 به ایران قرارداد رسمی وجود دارد؟ که وی در ای نباره گفت: در مسایل دو جانبه و همکاری های نظامی ایران و روسیه تحویل موشکهای دفاعی اس 300 به ایران جزو تعهدات روسیه است و هیچگاه نیز آنان اظهار نکرده اند به این تعهد عمل نمی‌کنند بلکه بر آن نیز تاکید داشتند و امیدواریم هرچه زودتر این تعهد اجرایی شود.

تشریح فرهنگ سیاسی ایران در نشست قزاقستان

وی در پایان این نشست خبری در پاسخ به سئوالی پیرامون برگزاری اجلاس اوراسیا مدیا فروم در قزاقستان و حضور خود در این اجلاس گفت: این اجلاس با هدف بررسی مسایل مختلف رسانه‌ای برگزار می‌شود که یکی از موضوعات آن فرهنگ سیاسی ایران است و تلاش می‌کنیم در این اجلاس اشتباه کشورهای غربی در شناخت واقعیت‌های ایران را اصلاح کنیم . امیدواریم گوش شنوایی برای شناخت فرهنگ سیاسی ایران وجود داشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: