February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۹۸۰
۲۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۶
0
مجلس به دنبال بازگرداندن تعرفه خودرو به 90 درصد با طرح شرایطی برای کیفیت این کالا هستند که بر این اساس، تصور می رود تاکید بر روی ارتقاء کیفیت خودرو روش خوبی است، ضمن اینکه باید ضوابط کیفی را نیز مشخص کرد.

وزیر بازرگانی با اشاره به موافقت مشروط نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بازگشت تعرفه خودرو از 70 به 90 درصد گفت: بازگشت تعرفه باید همراه با افزایش کیفیت باشد.

به گزارش مهر، مهدی غضنفری در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری میان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران و وزارت بازرگانی در جمع خبرنگاران گفت: مجلس به دنبال بازگرداندن تعرفه خودرو به 90 درصد با طرح شرایطی برای کیفیت این کالا هستند که بر این اساس، تصور می رود تاکید بر روی ارتقاء کیفیت خودرو روش خوبی است، ضمن اینکه باید ضوابط کیفی را نیز مشخص کرد.

وزیر بازرگانی تاکید کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری، منشور خوبی برای حوزه تولید و تجارت خودرو است.

وی در خصوص تاثیر کاهش قیمت تمام شده بر الحاق ایران در سازمان جهانی تجارت گفت: پدیده بالابودن قیمتها مشکلی است که در تمام دنیا وجود داشته و راهکارهای متعددی برای حل آن لحاظ شده است. بر این اساس، ایران نیز در صدد است تا از این تکنیکها استفاده کرده و قیمت تمام شده را کاهش دهد تا کالای رقابتی در کشور تولید شود.

به گفته غضنفری، یکی از موضوعاتی که در پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت مطرح می شود، موضوع تعرفه ها است که این تعرفه ها باید کاهش یا در موارد خاصی افزایش یابد. ولی حقیقت این است که تعرفه نمی تواند کالای ما را رقابتی کند.

وی اظهار داشت: رقابتی شدن، یک پدیده بنگاهی، درون اقتصادی و درون زا است. در درون اقتصاد مبارزه مستمری باید با اتلاف ها، هزینه های زاید و دوباره کاری ها صورت گیرد، این امر موجب می شود که فضای اقتصادی کارآمد نباشد.

به اعتقاد وزیر بازرگانی، اگر کالاها رقابتی شوند، آنگاه موضوع الحاق به سازمان جهانی تجارت یا مذاکره با سایر کشورها می تواند با حفظ منافع ملی پیش رود.

غضنفری گفت: مشتری خارجی نیز انتظار قیمت بهتر و کیفیت بالاتر را دارد، ضمن اینکه مشتری خارجی کالاهای ایرانی، دسترسی بیشتری به کالای رقبا دارد و اگر کاهش قیمت تمام شده توسط تولیدکنندگان ایرانی جدی گرفته نشود، کار سخت تر می شود.

وی افزود: تصور من این است که بتوان در سال جاری، به لحاظ وزنی و ارزشی رشد 10 درصدی صادرات را شاهد باشیم، این در حالی است که سال 88 که همه کشورهای دنیا کاهش تجارت و به ویژه صادرات داشتند، ایران شاهد افزایش صادرات غیرنفتی بود.

به گفته این عضو کابینه دهم، پیش بینی رقم صادرات بسیار سخت است، ولی به نظر می رسد صادرات غیرنفتی بیش از ده درصد  رشد داشته باشد.

همچنین در حاشیه این مراسم، یحیی آل اسحاق رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز گفت: هم اکنون کشور در یک شرایط گذر اقتصادی و در آستانه یک تحول اقتصادی قرار گرفته است که کارهای متعددی در این زمینه باید شکل گیرد. اجرای قانون اصل 44 و هدفمند کردن یارانه ها و تصمیمات دیگری که از سوی دولت اتخاذ شده است، باید با قوت پیگیری شود.

وی افزود: پیشنهاد خوبی که از سوی وزارت بازرگانی و شخص وزیر بازرگانی برای راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده و بالابردن کیفیت آغاز شده است، می تواند یکی از آسیب ها و چالشهای کار اقتصادی کشور را که مسئله قیمت تمام شده و کیفیت کالا است، از بین ببرد؛ چراکه این امر مانع از حضور ما در بازارهای بین المللی و رقابت در داخل و خارج کشور می شود.

به گفته آل اسحاق، کشور در سی سال گذشته و در برخورد با قیمت، روشهای مختلفی از امریه ای تا دستورات اداری را به کار بسته است، بنابراین به نظر می رسد که این مطالعات می تواند برخورد علمی، واقعی و اساسی با حوزه قیمت و کیفیت را شکل دهد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران خاطرنشان کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری نیز بعنوان ضرورت بود که کار علمی خوبی شروع شده است و با هدایت وزارت و همکاری اتاق در صدد هستیم که پروژه خوبی را برای نظام داشته باشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.