کد خبر: ۱۸۹۳۶
۲۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۹:۴۵
0
وزير بهداشت استعمال دخانيات، چاقي و حوادث ترافيكي را از معضلات زندگي شهري عنوان كرد و گفت:‌ 50 درصد مرگ‌هاي زودرس در سنين ميانسالي به مصرف دخانيات مربوط مي‌شود.


دكتر دستجردي در مراسمي كه به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، مصدوميتهاي ناشي از حوادث ترافيكي، عدم تحرك و تغذيه ناسالم را از پديده‌هاي شهرنشيني عنوان كرد و گفت: تغذيه ناسالم به سوء تغذيه، افزايش وزن و بروز بيماريهايي مانند ديابت و فشار خون منجر مي‌شود.

رشد زندگي شهري سبب شده كه امروزه با افزايش انواع بيماريهاي غيرواگير مواجه باشيم؛ به طوري كه پيش بيني مي‌شود با ادامه روند كنوني زندگي شهري در 10 سال آينده ميزان سرطان‌ها دو برابر و ميزان بيماريهاي قلبي عروقي سه برابر شود. پس عقل و تدبير حكم مي‌كند كه در اين زمينه برنامه‌هايي فراهم شود.

وي با بيان اينكه 75 درصد بستري‌ها در ICU ‌بيمارستان‌ها را مصدومان حوادث ترافيكي تشكيل مي‌دهند، ادامه داد: حوادث غيرترافيكي شهرها نيز مانند برخي خشونت‌ها، بروز بيماريهاي رواني و اعصاب، مصرف دخانيات و غيره نيز از عوارض شهرنشيني است.

وزير بهداشت با بيان اينكه در زمينه اعتياد كارهاي بزرگي در كشور صورت گرفته است، ادامه داد: در معاونت سلامت وزارت بهداشت نيز در زمينه درمان معتادان اقدامات مفيدي صورت گرفته؛ به طوري كه از ارديبهشت ماه شربت ترياك به عنوان يكي ديگر از روشهاي درمان اعتياد در كشور اجرايي مي‌شود اما در زمينه مصرف دخانيات نيز بايد گفت كه متاسفانه در اين باره نتوانستيم موفق عمل كنيم و امروز 14 درصد از جمعيت كشور دخانيات مصرف مي‌كنند. همچنين وزارت بهداشت و مردم بيش از سه هزار و 400 ميليارد تومان در سال براي درمان بيماريهاي ناشي از دخانيات هزينه مي‌كنند.

وي در اين باره ادامه داد:50 درصد مرگ‌هاي زودرس در سنين ميانسالي به مصرف دخانيات مربوط است. در مجموع اين موارد از معضلات شهرنشيني هستند كه بايد با آموزش همگاني مردم اصلاح شوند.

وي با بيان اينكه امروز وزارت بهداشت در نظر دارد كه با همت و كاري مضاعف براي سلامت مردم تلاش كند، ادامه داد: تفكيك معاونت سلامت به دو معاونت بهداشت و درمان نشان از آن دارد كه در نظر داريم كاري مضاعف و جدي در زمينه بهداشت و درمان داشته باشيم. اميدواريم آنچه كه حق درمان و بهداشت براي مردم است را ارائه كنيم.

وزير بهداشت در رابطه با استقرار پزشك خانواده در شهرها نيز گفت: پزشك خانواده اكنون در شهرهاي زير 20 هزار نفر اجرا مي‌شود. امسال نيز اين برنامه در شهرهاي زير 50 هزار نفر نيز اجرايي خواهد شد. اميدواريم تا پايان برنامه پنجم توسعه استقرار پزشك خانواده در كليه شهرهاي كشور را داشته باشيم. اين امر از وظايف جدي وزارت بهداشت است كه بايد با همكاري وزارت رفاه تحقق يابد.

وي با تاكيد بر نقش تحرك در سلامتي افراد گفت: سالانه حدود 2 ميليون نفر در دنيا به دليل كم تحركي جان خود را از دست مي‌دهند. بنابراين اگر بتوان تحرك مناسبي را براي مردم تعريف كرد مي‌توان نقش موثري در سلامتي افراد ايفا كرد.

وزير بهداشت آحاد جامعه را به روزي 30 دقيقه پياده روي ملايم توصيه كرد و گفت: 30 دقيقه پياده روي ملايم در روز كاهش 50 درصدي بيماريهاي قلبي عروقي را به دنبال خواهد داشت.

وي با تاكيد بر نقش آموزش‌هاي عمومي به منظور ارتقاي سلامت در جامعه گفت: در اين زمينه مي‌توان به همه‌گيري بيماري آنفلوآنزاي نوع آ اشاره كرد. آموزش‌هاي ارائه شده در اين زمينه به مردم بسيار موثر واقع شد. سازمان بهداشت جهاني ميزان مرگ و مير به دليل آنفلوانزاي نوع آ را در دنيا بين 2 تا 5/14 درميليون عنوان كرده كه آمار مرگ و مير آنفلوانزا در ايران 2 در ميليون بوده است. اين امر توفيق بزرگي در زمينه آنفلوانزاي خوكي بوده است.

وي همچنين در رابطه با ماموريت‌هاي تصادفي اورژانس كشور در ايام عيد نيز گفت: كل ماموريت‌هاي تصادفي در ايام عيد بيش از 24 هزار مورد بوده است. همچنين 82 هزار مورد نيز ماموريت غيرتصادفي صورت گرفته است. آمار فوتي‌هاي تصادفي در محل در ايام عيد سال جاري 406 مورد بوده كه نسبت به سال گذشته حدود 12 درصد كاهش داشته است كه اين امر نشان از به موقع رسيدن اورژانس كشور بر بالين بيمار را دارد.

دكتر دستجردي با تاكيد دوباره بر لزوم پرهيز از مصرف دخانيات و همچنين نقش دخانيات در بروز بيماريها گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد كساني كه دخانيات مصرف مي‌كنند مرگ خود را 20 سال به جلو مي‌اندازند؛ به طوري كه 50 درصد مرگ‌هاي زودرس در سنين ميانسالي مربوط به دخانيات است، 14 مورد سرطان نيز به دليل مصرف دخانيات ايجاد مي‌شود.

به گزارش ايسنا، وزير بهداشت با اشاره به مضرات دود ناشي از قليان در سلامتي مردم گفت: مطالعات نشان مي‌دهد كه دود ناشي از قليان در يك ساعت 100 برابر سيگار است. در مجموع بايد گفت كه سيگار دروازه ورود به مواد مخدر است. به اين منظور بايد مسئله ستاد مبارزه با دخانيات جدي گرفته شود و وزارتخانه‌هاي صنايع و بازرگاني و ديگر ارگان‌هاي دخيل در اين امر بايد دست به دست هم دهند تا آمار بيماريها و مرگ و مير ناشي از سيگار را كاهش دهيم.

دكتر دستجردي در ادامه ضمن توصيه مردم به مصرف مواد غذايي سالم گفت:‌ به مردم توصيه مي‌شود كه مصرف ميوه و سبزي جزو موارد مصرفي روزانه آنها باشد؛ چرا كه مصرف روزانه ميوه و سبزي سبب مي‌شود كه 30 تا 50 درصد از ميزان بروز سرطان‌ها و همچنين 50 درصد از ميزان بروز بيماريهاي قلبي عروقي كاسته شود. همچنين لازم است كه از مصرف غذاهاي آماده پرهيز شود و به سمت استفاده از غذاهاي سنتي پيش رويم. در اين زمينه بايد گفت كه 5/14 درصد مردان و 30 درصد زنان كشور چاقند. همچنين 17 درصد كودكان كشور نيز افزايش وزن دارند كه اين افزايش وزن به بيماريهايي مانند ديابت، بيماريهاي قلبي – عروقي و پرفشاري خون منجر مي‌شود. تقريبا حدود 24 درصد افراد بالاي بيست سال كشور نيز فشار خون بالا دارند.

وزير بهداشت در پايان گفت: ‌5/7 درصد كودكان كشور هر روز نوشابه‌هاي گازدار مي‌خورند. همچنين 61 درصد مردم كشور هر روز ميوه نمي‌خورند و تنها 20 درصد جمعيت كشور ورزش روزانه دارند. 35 درصد مردم كشور كم تحركند، 28 درصد مردان كشور بيش از 21 نخ سيگار در روز مي‌كشند و با كاهش 3 گرم مصرف نمك خوراكي در روز شاهد كاهش 50 درصدي بيماريهاي فشار خون و 22 درصدي سكته‌هاي قلبي خواهيم بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: