February 2020 27 / پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۸۷۵
۲۳ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۸
0
در اوایل سال جاری شرکت لوک اویل روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که از طرح توسعه میدان بلوک " اناران " ایران منصرف شده است. اعلام این خبر تا کنون واکنشی رسمی از جانب ایران در بر نداشته است .
روس ها برای در امان ماندن از جنبه های منفی تحریم ایران از سویی و نیز تداوم حضورشان در بازار نفت ایران، تاکتیک تقسیم کار را انتخاب کرده اند.

به گزارش عصر ایران همزمان با انتشار اخباری مبنی بر خروج شرکت نفتی " لوک اویل " روسیه از حضور در طرح توسعه میدان بلوک " اناران " ایران، مسکو در نظر دارد شرکت های نفتی روسی را که ممکن است از تحریم ها متضرر شوند از بازار ایران خارج کرده و به جای آن شرکت هایی را که تحریم ها برای آنها ریسک کمتری دارد جایگزین کند.

در اوایل سال جاری شرکت لوک اویل روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود از پروژه توسعه میدان نفتی" اناران " ایران منصرف شده است . اعلام این خبر تا کنون واکنشی رسمی از جانب ایران در بر نداشته است .
 
به نظر می رسد سرمایه گذاری های شرکت لوک اویل در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی و نیز فشار های سیاسی وارده از سوی آمریکا، یکی از مهم ترین دلایل خروج این شرکت از بازار نفت ایران باشد. شرکت لوک اویل تنها بیش از دو  هزار جایگاه "  پمپ بنزین " در آمریکا دارد که در آمد ناشی از حضور این شرکت در بازار آمریکا بسیار بیشتر از عوایدی است که حضور این شرکت در بازار ایران نصیب این شرکت می کند .

با این حال ناظران بر این عقیده اند که روس ها در صددند شرکت گازپروم را جایگزین شرکت لوک اویل در ایران کنند ، چرا که شرکت گازپروم بر خلاف لوک اویل حضور چندانی در بازار آمریکا ندارد و از تحریم های ایران آسیب های کمتری می بیند .

" کریس ویفر " تحلیلگر اقتصادی در بانک " اورال سیب " روسیه درلندن در  این زمینه به وب سایت  " نیو یوروپ"می گوید : " لوک اویل حضوری قوی در بازار ایالات متحده دارد . برای این شرکت حضور در بازار ایران با وجود تشدید تحریم های آمریکا ریسک بیشتری دارد. "

وی می افزاید:"در حالی که شرکت گازپروم همچنان علاقه دارد تا در بازار ایران حضور داشته باشد چرا که این شرکت   علایق تجاری زیادی در آمریکا و اروپا ندارد و از تحریم های ایران آسیب چندانی متوجه منافع این شرکت در آمریکا و اروپا نمی شود . با این حساب روس ها می توانند ضمن اینکه به فعالیت های لوک اویل در ایران پایان می دهند ،  همچنان با شرکت گازپروم به همکاری های انرژی خود با ایران ادامه دهند . "

بنابراین گزارش، در دی ماه سال گذشته یک جلسه کاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم منعقد شد که طی آن دو طرف بر سر توسعه دو میدان نفتی  " آذر " و " چنگوله " (زیرمجموعه طرح توسعه میدان بلوک اناران ) در استان ایلام توافق کردند. دو طرف در این جلسه توافق کردند که تا پایان نیمه اول سال 2010 ( تیر ماه 1389 ) مطالعات راجع به توسعه این دو میدان را به پایان ببرند .

پیش از این در نوامبر سال 2009 ( آذر 1388 ) شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم برای توسعه این دو میدان نفتی یادداشت تفاهم امضا کرده بودند.

بلوک اناران در دماغه کوههای زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق در قسمت جنوب غربی ایلام بین دو شهر مهران و دهلران قرار دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: