کد خبر: ۱۸۸۶۰
۲۳ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۵
0
وي همكاري ايران و پاكستان در زمينه صادرات گاز را به نفع هر دو كشور خواند و گفت: كشور پاكستان با تأمين امنيت خط لوله صلح، موافقت خود را براي صادرات گاز از خاك خود به هر كشوري اعلام كرده است.

خبرگزاري فارس: مدير عامل شركت ملي صادرات گاز ايران گفت: احداث و بهره برداري از خط لوله صلح زمينه ساز فروش گاز ايران در كشورهاي شرقي به خصوص در كشورهاي پرجمعيت چين و هند است.

به گزارش فارس به نقل از پايگاه اطلاع رساني شركت ملي صادرات گاز ايران، سيدرضاكسايي زاده اظهار داشت: در چارچوب مذاكرات ايران و پاكستان، از اواسط ارديبهشت ماه، عمليات طراحي و ساخت بخش ايراني باقي مانده خط لوله صلح براي صادرات گاز به اين كشور آغاز خواهد شد.

وي ضمن تأكيد بر اين موضوع كه درخصوص انتخاب مشاور براي طراحي و ساخت بخش باقي مانده خط لوله صلح در خاك ايران و پاكستان در آينده اي نزديك تصميم گيري خواهد شد، ادامه داد: اميدواريم طراحي اين خط در سال جاري به پايان برسد و عمليات ساخت آن نيز آغاز شود .
وي با اشاره به اينكه گاز ايران در مارس 2014 " فروردين 1393 " تحويل پاكستان خواهد شد، گفت: هم اكنون با تلاش شركت هاي ايراني، احداث تنها 250 كيلومتر از خط لوله هفتم سراسري گاز " خط لوله صلح " باقي مانده است .

مدير عامل شركت ملي صادرات گاز ايران خاطرنشان كرد:هم اكنون چين و روسيه علاقه مندي خود را براي احداث خط لوله صلح در خاك پاكستان اعلام كرده اند، ضمن آنكه پاكستان به غير از دو كشور ذكر شده در اين مسير گزينه هاي ديگري نيز به منظور جايگزيني مد نظر دارد.
وي تصريح كرد: قرارداد فروش گاز ايران به پاكستان در خرداد ماه سال گذشته با حضور روساي جمهوري دو كشور به امضا رسيده است و دو طرف بيانيه مشتركي در اين زمينه صادر كرده اند.

كسايي زاده امضاي موافقتنامه عملياتي و قرارداد ترانزيت گاز به كشور ثالث " HEO " را از مهم ترين شرايط لازم براي اجرايي شدن بيانيه مشترك ايران و پاكستان در زمينه صادرات گاز اعلام و اظهار داشت: خوشبختانه دو طرف در باره اين دو موضوع به توافق كامل رسيده اند.
مديرعامل شركت ملي صادرات گاز ايران، مبادله اسناد و مدارك موافقتنامه هاي صادرات گاز ميان دو كشور ايران و پاكستان را تنها مرحله انجام نشده پروژه خط لوله صلح اعلام كرد و گفت: با اعلام موافقت كشور پاكستان مبني بر ترانزيت گاز از خاك اين كشور و تامين امنيت خط لوله گاز، ديگر مانعي براي صادرات گاز به كشورهاي هند و چين وجود ندارد.

وي با تأكيد بر اين كه در حال حاضر دو كشور پرجمعيت جهان ابراز علاقه مندي خود مبني بر دريافت گاز ايران اعلام كرده اند، افزود:راه مذاكره خريد گاز ايران براي همه كشورها از جمله هند و چين هميشه باز است اما نبايد اين نكته را فراموش كنند كه ايران گاز را فقط در مرز خود تحويل خواهد داد.

وي همكاري ايران و پاكستان در زمينه صادرات گاز را به نفع هر دو كشور خواند و گفت: كشور پاكستان با تأمين امنيت خط لوله صلح، موافقت خود را براي صادرات گاز از خاك خود به هر كشوري اعلام كرده است.

كسايي زاده با اشاره به اينكه منابع خبري چين و پاكستاني بر علاقه مندي كشور چين به منظور سرمايه گذاري دو و نيم ميليارد دلاري در خط لوله گازي ايران - پاكستان و احداث و امتداد اين خط لوله تا چين تأكيد و خاطرنشان كرد: پاكستان در اين خصوص مذاكراتي را با چين براي خريد تجهيزات فني از اين كشور به منظور توسعه اين خط لوله گازي تا چين آغاز كرده است.





ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
پوشش زنده آخرین نتایج ماراتن مجلس یازدهم‌
پول نیوز - با اتمام شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تازه‌ترین نتایج غیررسمی شمارش و تجمیع آرا در استان‌ها و شهرستان‌های سراسر کشور در حال انتشار است.