کد خبر: ۱۸۸۴۱
۲۳ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۱:۰۸
0
متكي در ادامه با تاكيد بر اين كه منطقه خاورميانه، منطقه‌اي استراتژيك، حساس و مهم و تاثيرگذار در دنيا است، گفت: در 60 سال گذشته يك تحول در خاورميانه و در سي سال گذشته جنگ‌ها و لشكركشي‌ها و از سوي ديگر تمركز بيش از 60 درصد انرژي جهان در منطقه، اين منطقه را منطقه‌اي استراتژيك كرده است.

وزير امور خارجه كشورمان عصر يك‌شنبه با حضور در دانشگاه شريف به پرسش‌هاي دانشجويان اين دانشگاه پاسخ گفت و به تشريح مواضع ايران درباره مسائل مختلف منطقه‌يي و بين‌المللي پرداخت.

شواهدي موجود است كه مي‌گويد شهرام اميري در آمريكاست

به گزارش ايسنا، منوچهر متكي در پاسخ به پرسش يكي از دانشجويان در مورد اين كه چه كاري براي دفاع از حقوق نخبگان از جمله شهرام اميري ـ تبعه ايراني ـ كه در عربستان ربوده شده است، انجام داديد؟ گفت: يكي از طراحي‌هاي سرويس‌هاي امنيتي آمريكا تله‌گذاري براي اتباع كشورمان در قالب‌هاي مختلف است؛ حتي ايرانيان مقيم خارج از كشور ما نيز با اين مساله مواجه هستند. اين نشانگر اين است كه دست‌شان به لحاظ جاسوسي و اطلاعاتي و اقداماتي كه بعضا در كشور ما داشته‌اند تا حد زيادي قطع شده است.

وي افزود: ما در تايلند، چين، لهستان، گرجستان، انگليس و فرانسه اين موارد را براي اتباع‌مان داريم كه آمريكايي‌ها فشار مي‌آورند و مي‌گويند آن كشورها افرادي را به آمريكا تحويل بدهند. اين بازي است كه به صورت گسترده‌تر از دوره‌ي بوش آغاز شد و متاسفانه در دوره‌ي اوباما نيز هنوز ادامه مي‌يابد. بر اساس آخرين اظهارات و مطالبي كه مطرح شده حداقل آمريكايي‌ها از محل شهرام اميري مطلع هستند اگرچه شواهدي موجود است كه مي‌گويد او در آمريكاست.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با بيان اين كه اين سناريوي آمريكايي‌ها راه به جايي نمي‌برد، افزود: اما تكليف جمهوري اسلامي برخورد و مقابله است و من به شما مي‌گويم هر يك از اين حوادث و حوادث كم‌تر از آن، از جمله يك حادثه كنسولي، وزارت امور خارجه متعهد است كه آن مساله را در دستور كار خود قرار دهد.

او اضافه كرد: ما در اين رابطه دولت عربستان را مسوول خطاب كرديم زيرا كه در فرودگاه جده ورود شهرام اميري ثبت شده است و بعد از آن و امروز نيز پيگير اين مساله نزد دولت عربستان هستيم و به آمريكايي‌ها نيز اعلام كرديم كه آمريكايي‌ها را در اين مساله بر اساس برخي شواهدي كه ‌داريم دخيل مي‌دانيم. در سازمان ملل پيگير اين موضوع هستيم و حوزه معاونت كنسولي ما و ايرانيان خارج از كشور نيز در تلاشي بي‌وقفه اين موضوع را در دست پيگيري دارند تا اميري آزاد شود و به آغوش خانواده و كشورش باز گردد.

 دانشجويي پرسيد ما چند نظامي انگليسي را بازداشت كرديم اما با تلاش‌هاي آن‌ها اين نظاميان آزاد شدند؛ اما در مورد اتباع ما هنوز مشكلاتي وجود دارد؛ شما مي‌گوييد كه تلاش‌هاي زيادي كرده‌ايد، پس اين تلاش‌ها چه زماني نتيجه مي‌دهد، از جمله فيلم‌سازي كه در عراق بازداشت شده بود؟ كه متكي پاسخ داد: فيلم‌سازي كه در عراق بازداشت شده بود با پيگيري‌ها آزاد شد و در دوره هفتم نيز نماينده مجلس بود. آقاي قاسمي در تايلند نيز بازداشت شده بود و پس از چند سال با تلاش‌هايي كه كرديم او به آغوش خانواده‌اش برگشت. در مورد چين نيز چنين مساله‌اي بود، آمريكايي‌ها به يكي از اتباع ايراني متعرض شده بودند كه شش ماه طول كشيد تا او را آزاد كرديم. ديپلمات ما در پاكستان نيز ربوده شد، راننده‌اي كه او را مي‌برد كشته شد، 17 ماه در زندان بود، در زنداني كه مي‌دانستيم كجاست، پيگير بوديم. هم‌چنين در مورد وضعيت آقاي معصومي‌نژاد و دميرچيلو نيز پيگيري مي‌كنيم. برادراني كه در لهستان و چين دستگير نيز شده بودند نيز با پيگيري‌ها آزاد كرديم.

وي با اشاره به اقدامات وزارت امور خارجه براي پيگيري وضعيت اتباعي كه در كشورهاي ديگر دچار مشكلاتي شده‌اند، افزود: تلاش ما براي پيگيري وضعيت آن‌ها است و تا آزاد كردن آن‌ها تلاش‌هاي خود را ادامه مي‌دهيم.

سعي مي‌كنيم منافع مشترك‌مان با عربستان را حفظ كنيم

متكي در ادامه در پاسخ به پرسش ديگري در مورد اين كه منطقه ما منطقه‌ي مهمي است و بازيگراني دارد، دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي در قبال عربستان و نقشي كه آن‌ها با سرازير كردن پول به كشورمان در حوادث پس از انتخابات داشتند، چه مي‌كند؟ خاطرنشان كرد: ما با عربستان به عنوان كشوري مسلمان و همسايه و هم‌چنين حضور مشترك‌مان در سازمان كنفرانس اسلامي و اوپك و مسائل اقتصادي، سياسي و امنيتي، مسائل مختلفي داريم. عربستان به عنوان عضوي از شوراي همكاري خليج‌فارس و شش كشور عضو اين شورا، اتصالات و ارتباطاتي با ايران به صورت جمعي دارد. عربستان به عنوان عضوي از جهان عرب و مجموعه كشورهاي عربي ارتباطات و اتصالات خود را با جمهوري اسلامي دارد. ما در رابطه با عربستان مانند قطر، كويت، عمان در حوزه دوجانبه و همكاري‌هاي منطقه‌يي علاقمند هستيم و داشتن روابط منطقي مبتني بر احترام و تلاش براي درك متقابل در دستور سياست خارجي ماست.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان خاطرنشان كرد: ما و عربستان در حوزه‌اي از مجموعه منافع مشترك و بعضا تعارضات موضع قرار داريم. ما سعي مي‌كنيم منافع مشترك را حفظ كنيم و موضوعاتي كه با هم اختلاف موضع داريم تبيين كنيم و توضيح دهيم بدون اين كه به عميق شدن برخوردهايي كه ديگران بهره‌هاي خاص خود را از آن مي‌برند منجر شود.

وي به بيانات مقام معظم رهبري در خليج فارس در زمان افتتاح ناوچه جماران اشاره كرد و افزود: آن روزها وزير امور خارجه آمريكا در منطقه بود و سعي مي‌كرد مواضعي را در همراهي خود عليه ايران كسب كند. مقام معظم رهبري با هوشمندي فرمودند ما با دوستان و برادران‌مان در منطقه سعي مي‌كنيم روابط خوب و سازنده‌اي داشته باشيم و به كساني را كه به دنبال ايجاد اختلاف در منطقه هستند چنين فرصتي نخواهيم داد. اين موضوع به طور غيرمستقيم خطاب به كشورهاي منطقه است كه شما چنين فرصتي به كشورهاي ديگر ندهيد.

متكي اضافه كرد: 27 سال پيش يكي از اهداف كساني كه در خارج از منطقه در ساختن شوراي همكاري خليج فارس نقش داشتند مقابله با انقلاب اسلامي بود. اگر ديپلماسي بتواند كاري كند كه امير قطر به تهران بيايد و بگويد مي‌خواهيم جلسه مشترك سران كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس را برگزار كنيم بدين معناست كه ما موفق بوديم.

او هم‌چنين در ادامه با اشاره به موضع ايران در مورد جنگ لبنان و غزه و راه‌حل‌هاي برون رفت از اين دو بحران افزود: معلوم شد كه در مورد اين بحران‌ها حرف آن‌ها درست نيست و پيروزي به نام مقاومت لبنان و حماس و مقاومت فلسطين در غزه ثبت شد. دوستاني كه در منطقه مواضع‌شان با واقعيت‌ها انطباق نداشت ناراحت شدند در چنين وضعيتي كه در منطقه هستيم سعي مي‌كنيم بگوييم آن موضوع گذشت و بايد تلاش كرد تا به مردم لبنان و غزه كمك كنيم. اين همان كاري است كه ما به عنوان دستگاه ديپلماسي انجام مي‌دهيم؛ البته طبيعي است كه در اقشار مختلف جامعه ما گله‌مندي‌هايي نسبت به مواضع برخي كشورها وجود داشته باشد. ما در اين زمينه دو نكته را متذكر مي‌شويم.

متكي توضيح داد: اين كه گاهي برويم با سفارتخانه‌اي برخورد كنيم و خسارت‌هايي ايجاد شود بدانيد كه جمهوري اسلامي بايد پول آن خسارت‌ها را بپردازد، همان‌طور كه وقتي به سفارت ما اگر عناصر ديگر كشورها خسارتي وارد كنند ما خسارت‌مان را دريافت مي‌كنيم؛ بنابراين اعلام موضع با اقدام عملي عليه يك مركز خارجي متفاوت است. مشكل ديگر اين است كه مي‌گويند جمهوري اسلامي قدرت حفاظت از سفارتخانه‌هاي خود را ندارد و البته شما تاييد مي‌كنيد كه چنين نكته‌اي، نكته درستي نيست.

وزير امور خارجه تاكيد كرد: ما مواضع به حق‌مان را به هيچ قيمتي و در هيچ مذاكره و گفت‌وگويي فداي خوش‌ آمدن كسي نمي‌كنيم. منطقي حرف مي‌زنيم و مدبرانه موضع‌گيري مي‌كنيم و هوشمندانه مديريت مي‌كنيم و منافع كشورمان را در نظر داريم و بر اساس رهنمودهاي مقام معظم رهبري آن را پيگيري مي‌كنيم.

يكي از دانشجويان گفت اميدواريم اتباع‌مان ديگر كم‌تر در عربستان ربوده شوند و پول سعودي‌ها كم‌تر خرج اغتشاشات در كشورمان شود و دختر تروريست‌ها، بن‌لادن كم‌تر در سفارت‌خانه عربستان در ايران پيدايش شود.

در ادامه يكي از دانشجويان با اشاره به بحران‌آفريني‌هاي رژيم صهيونيستي در منطقه پرسيد،‌ دستگاه ديپلماسي ما براي كم كردن آسيب‌هايي كه رژيم صهيونيستي ايجاد مي‌كند و هم‌چنين در دفاع از مردم مظلوم غزه و لبنان چه كار كرده است؟ در اين ميان مصر نيز نقش خاصي ايفا مي‌كند موضع ايران در اين رابطه چيست؟ كه متكي پاسخ داد: راه‌حل اساسي در ارتباط با فلسطين اشغالي و مساله رژيم صهيونيستي اين است كه فلسطين به فلسطيني‌ها برگردد و مجموعه ساكنان اصلي اين سرزمين اعم از مسلمان، يهودي و مسيحي كشورشان را در رفراندومي اداره كنند.

وي با اشاره به نشستي كه در سوريه برگزار شده بود، گفت: بايد اظهارات مقامات رژيم صهيونيستي را قبل و پس از اين سفر مقايسه كنيد. قبل از اين سفر زمزمه‌هايي را هر از چند گاهي بر زبان مي‌آورند كه امكان حمله وجود دارد و گاهي اين شاخ و شانه را براي لبنان و گاهي نيز براي سوريه مي‌كشيدند و حتي كساني مي‌نوشتند كه ممكن است حمله نظامي به ايران از سوي رژيم صهيونيستي نيز انجام شود. پس از اين نشست و با گذر كوتاهي از اين نشست گفتند چه كسي گفته است ما مي‌خواهيم به لبنان و سوريه حمله كنيم آن‌ها دو طمع شكست را در لبنان و غزه ديده بودند؛ بنابراين بايد گفت گاهي اقدام به‌جا و شايسته در هماهنگي‌هاي منطقه‌يي مي‌تواند موجي توليد كند و گاهي مي‌تواند موج نادرستي را بخواباند.

مواضع مصر درباره رژيم صهيونيستي و تعامل با حماس و فتح، مواضع مقبول ما نيست

متكي تاكيد كرد: رژيم صهيونيستي در مسير استراتژي‌ كه داشته و دارد مي‌خواهد شكست‌ها را بپوشاند. او خود را شكست‌ناپذير در منطقه معرفي كرده بود و با كلاهك‌هاي هسته‌يي خود را برتر در منطقه معرفي كرده بود.

وي در ادامه در مورد موضع مصر نيز با بيان اين كه مصر در منطقه كشور مهمي است، خاطرنشان كرد: مصر مردمي علاقمند به ايران و پيام‌هاي ملت ما دارد و به لحاظ تاريخي هم نوعي قرابت و صميميت ميان دو ملت وجود دارد. در سفري كه به مصر رفته بودم وزير امور خارجه مصر از استعفاهاي پي‌درپي وزيران خارجه‌شان كه در رابطه با كمپ ديويد اتفاق افتاده بود مي‌گفت. بايد قبول كرد كه اين‌ها ظرفيت‌هاي درون مصر است.

متكي افزود: برخي موضع‌گيري‌هاي مصر در صحنه بين‌المللي و غيرمتعهدها مواضعي است كه ما مي‌توانيم با آن‌ها اشتراك نظر داشته باشيم. در بحث رژيم صهيونيستي و تعامل با حماس و فتح البته مواضع مصر، مواضع مقبول ما نيست. ما اين موضوع را به خود آن‌ها نيز اعلام كرديم. اين مواضع، مواضع منطقي، درست و مناسب در جهت حمايت از منافع فلسطين نيست.

وي با اشاره به رياست مصر بر جنبش غيرمتعهدها گفت: ما بايد براي تغيير در جنبش غيرمتعهدها به همراه كوبا به عنوان سه كشور عضو تروييكا با هم تعامل داشته باشيم.

رييس دستگاه ديپلماسي تاكيد كرد: ما مواضع مصر را در مورد فلسطين درست نمي‌دانيم. من در زماني كه جنگ غزه شروع شده بود مي‌خواستم به آن‌جا سفر كنم و امكاناتي ببريم؛ برخي از دانشجويان نيز همراه بودند كه مصر موافقت نكرد و يكي از موانعي كه موجب شد نتوانستيم اقدام سياسي، تبليغاتي و كمك‌هاي بشردوستانه مردم ايران را برسانيم مصر بود، زيرا تنها معبر ورود به غزه خاك مصر است.

اظهارنظر و اعتراض قانوني آري؛ نقض مقررات و ايجاد خشونت خير

در ادامه يكي از دانشجويان گفت، شما گفتيد براي افرادي كه در خارج از كشور ربوده شده‌اند دلتان مي‌سوزد، براي دوستان آن‌ها كه در زندان‌هاي جمهوري اسلامي ايران به سر مي‌برند آيا دلتان مي‌سوزد يا خير؟ كه متكي گفت: در ارتباط با مسائل قضايي بهتر است كه از مسوولان قوه قضاييه دعوت كنيد؛ پاسخ‌هاي ما كلي است و آن اين است كه از نقض مقررات و قوانين در هيچ كشوري حمايت نمي‌كنيم. در كشور ما حوادثي رخ مي‌دهد و روندهايي مانند انتخابات داريم. در انتخابات همواره يك طرف شركت كننده برنده مي‌شود و طرف ديگر هم برنده نمي‌شود؛ اين در بسياري از كشورها سوال و اعتراض ايجاد مي‌كند و مسائلي به وجود مي‌آورد. اين امر ناشناخته‌اي در دنيا نيست و در كشور ما هم رخ داد. آن چه كه بر آن بايد تاكيد كنيم اين است كه اظهارنظر و اعتراض قانوني آري؛ نقض مقررات و ايجاد خشونت خير.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان ادامه داد: اگر در اعمال اين نظر مصداق و موردي و فرد مسوولي در هر حوزه‌اي خطا و اشتباهي مرتكب شود طبيعي است كه بايد در چارچوب قوانين و مقررات مورد پيگرد قرار گيرد و اين موضوعي است كه در كشور ما پذيرفته شده است و بيش از هر فردي در كشور رهبري نظام و انقلاب بر آن حساس است و آن را دنبال مي‌كند. من به عنوان فردي كه در كار دستگاه ديپلماسي كشور هستم نمي‌توانم به ريز اين سوالات پاسخگو باشم.

متكي در ادامه در پاسخ به پرسش دانشجوي ديگري در مورد وضعيت سه كوهنورد آمريكايي بازداشت شده در ايران نيز گفت: نمي‌توانم تاييد كنم كه اين سه آمريكايي كوهنورد بودند؛ اين سه آمريكايي كه حداقل جرم‌شان ورود غيرقانوني از مرز به كشورمان بوده است و بعد هم موارد ديگري كه در حال بررسي است مطالبي را نشان مي‌دهد كه اخيرا در رسانه‌ها مطرح شد. زماني كه پروسه قضايي در مورد آنان خاتمه پيدا بكند و سيستم قضايي ايران در مورد آن‌ها تصميم‌گيري كند حكم‌شان اعلام مي‌شود.

 در ادامه يكي از دانشجويان پرسيد، بعد فقاهتي در روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران كم‌رنگ است، از دولت احمدي‌نژاد كه شعار دولت اسلامي شنيده مي‌شد؛ اما عمل ليبراليستي ديده مي‌شود، روابط‌مان با برخي كشورهاي يهودي چه تعريفي دارد، روابط ما با آمريكاي لاتين چه توجيه فقهي دارد؟ كه متكي با بيان اين كه نظام جمهوري اسلامي ايران يك نظام ارزشي است، افزود: ديپلماسي دو آفت دارد؛ اول اين كه فكر كنيم امر ديپلماسي امر ساده‌اي است، بنابراين هر كسي بدون هيچ‌گونه اطلاعاتي مي‌تواند كار ديپلماسي انجام دهد و يا اين كه ديپلمات‌ها كساني هستند كه پيراهن‌هاي‌شان يغه ندارد، هميشه مي‌خندند و در ميهماني‌ها شركت مي‌كنند؛ اين ساده‌انگاري است. بايد اين نگرش تصحيح شود كه ديپلماسي يعني عبور مواضع حقي در ميانه واقعيت‌هاي باطل. ضمن اين كه از رويكردهاي طرف مقابل مرعوب نمي‌شويم و منطق‌مان را قابل پذيرش و با شجاعت بيان مي‌كنيم.

وي با اشاره به بيانات مقام معظم رهبري در سمينار اسفندماه سفيران ايران در تهران در مورد ديپلماسي افزود: ديپلمات جمهوري اسلامي كسي است كه چالش ناشي شده از رويارويي حرف حق و باطل را فرصت بداند.

در حوزه‌هايي كه با مواضع ما هم‌خواني ندارد قطعا مقاومت مي‌كنيم

او اضافه كرد: حوزه ديگري كه براي ديپلماسي آفت است اين است كه گفته مي‌شود بايد خودمان را با آن چه در دنيا مي‌گذرد تطبيق دهيم، ما در حوزه‌هايي كه با مواضع ما هم‌خواني ندارد قطعا مقاومت مي‌كنيم.

وزير امور خارجه افزود: در حوزه حقوق بشر و دموكراسي ما تناقض ميان قول و فعل را آشكارسازي مي‌كنيم؛ كساني كه داعيه‌داران حقوق بشر هستند و در اروپا زندان‌هاي مخفي دارند. كساني كه داعيه‌داران دموكراسي هستند و آراي ملت‌ها در انتخابات را برنمي‌تابند. ما معتقديم در اين رابطه هم NGOهاي ما مي‌توانند نقش‌آفريني كنند.

يكي از دانشجويان گفت مي‌خواهم سوال حاشيه‌اي بپرسم؛ آيا دكتري شما دكتري حقيقي است يا اين كه مانند برخي دكتري الكي است؟ كه متكي پاسخ داد: در اولين جلسه شوراي مديران وزارت خارجه كه حدود چهار سال پيش برگزار شد و هم‌چنين امروز كه اولين جلسه سال جديد با شوراي مديران وزارت خارجه است در پاسخ به فردي كه مرا خطاب قرار داده بود "آقاي دكتر متكي، گفتم كه من متكي هستم و دكتر متكي نيستم.

يكي ديگر از دانشجويان پرسيد دستگاه ديپلماسي ما گاهي اقداماتي انجام مي‌دهد اما مي‌بينيم رييس مجلس كار ديگري انجام مي‌دهد و سفر ديگري مي‌كند و آقاي هاشمي و اعضاي مجمع تشخيص نيز در كشورهاي ديگر مذاكرات ديگري مي‌كنند، آيا دستگاه ديپلماسي ما "علي اصغري" مديريت مي‌شود يا اين كه مديريت مشخصي دارد؟ كه متكي پاسخ داد: فكر مي‌كنيد كدام است؟ شما دعا كنيد ما هم تلاش مي‌كنيم علي اصغري نباشد كه در اين لحظه دانشجويان وي را تشويق كردند.

متكي ادامه داد: به دليل اهميت، حساسيت و آثار و تبعاتي كه حركت اجرايي ديپلماسي براي كشور دارد، از موضوعات و عرصه‌هايي است كه بالاترين مقامات كشور در آن دخيل و آن را تحت نظر دارند و از دوره حضرت امام (ره) اين‌گونه بوده است.

وي با اشاره به روندهاي سير تصميم‌گيري در دستگاه سياست خارجي افزود: گاهي در برخي از موضوعات حساس كشور در يك كلمه، در يك بيانيه بايد در گردش كار نسبتا گسترده و تاثيرگذار در كشور وارد شويم تا موضعي را اتخاذ كنيم زيرا هر واكنشي تبعاتي دارد.

او ادامه داد: اما در مورد نوع رويكرد و موضع‌گيري بايد گفت در يك كشور در فضاي آزاد اظهارات مسوولان مختلف و يا چهره‌هاي مختلف حرف‌هاي گوناگون ممكن است مطرح شود. آن كسي كه مسوول اجراي ديپلماسي است وزارت خارجه و دستگاه اجرايي دولت است و در حوزه سياست خارجي تحت نظر و اشراف مقام معظم رهبري عمل مي‌شود.

يكي از دانشجويان پرسيد بعضا گفته مي‌شود سفارتخانه‌هاي كشورهايي از جمله آمريكا در برخي از كشورها دولت عوض مي‌كنند و عملكرد آن‌ها با سفارتخانه‌هاي ما اصلا قابل مقايسه نيست. سفارتخانه‌هاي آمريكا براي تغيير دولت طراحي‌هاي چند ساله مي‌كشند و در مواردي نبض اداره كشورها در دست سفارتخانه‌هاي كشور بزرگ است؛ اما سفارتخانه‌هاي ما در اكثر كشورهاي دنيا به دارالترجمه تبديل شده است و يا اين كه به پاركينگي براي كساني كه در داخل جايي براي آن‌ها نيست تبديل شده و آنان را به آن‌جا مي‌فرستيم تا استراحت كنند.

اين دانشجو در ادامه افزود براي سفارت انگليس كه هشت ماه در ايران آتش به پا كرد چه اقدامي مي‌كنيد؟ من هم قبول دارم كه نبايد سفارت را اشغال كرد اما وقتي "بخاري" نمي‌بينيم اين‌گونه عمل مي‌كنيم.

در اين لحظه دانشجويان شعار دادند "مرگ بر انگليس" و "سفير روباه پير اخراج بايد گردد".

اين دانشجو ادامه داد، از شما مي‌پرسم ارتباط ما با مصر و آمريكا چه معنايي دارد، اگر از شعارهاي دولت حمايت كرديم به معناي اين نيست كه اگر زماني با مصر و آمريكا رابطه برقرار كرديد از شما حمايت مي‌كنيم، زمزمه ارتباط با آمريكا شنيده مي‌شود، موضع شما راجع به اين موارد چيست؟ در عين حال ما از شما تشكر مي‌كنيم كه به قول معروف با جگر و شجاعت به سوال‌هاي ما پاسخ داديد كه متكي گفت: ما به جگر اين برادر عزيزمان كلي افتخار مي‌كنيم كه شجاعت، تدبير و صراحت را با هم دارد. ما مختصر جگري داريم اما عمده جگرمان به واسطه پشتوانه‌اي است كه از ملت‌مان مي‌گيريم؛ آن‌جا دگر حد و حدود ندارد و تا ته خط هستيم. با چراغ‌هايي كه در مسير راه داريم پيش مي‌رويم و فروزنده‌ترين چراغ در مسير چراغ مقام معظم رهبري است.

وي با اشاره به سوال اين دانشجو در مورد تغيير دولت در كشورها از سوي سفارتخانه‌هاي آمريكا گفت: از شما مي‌پرسم آيا اين كار درست است؟ فردي مي‌گفت "در كشورهاي مختلف كودتا مي‌شود و وقتي ريشه‌يابي مي‌شود مي‌بينيم زير سر سفارت آمريكاست. آن زمان تازه ما متوجه شديم كه چرا در آمريكا كودتا نمي‌شود زيرا آمريكا در آن‌جا سفارت ندارد."

رويكرد آمريكا در كشورها مداخله‌جويان است

متكي ادامه داد: رويكردي كه آمريكا در كشورها دارد مداخله‌جويان است. دخالت و تصميم‌گيري بايد از ناحيه ملت‌ها باشد؛ اين همان مسيري است كه بايد براي نفي آن طرحي نو درانداخت. در اين موارد است كه اتفاقا مرزهاي دموكراسي مشخص مي‌شود. مواردي كه مردم در انتخابات شركت كردند و نتيجه انتخاباتش مشخص شده است اما آن‌ها دخالت كردند كم نيست؛ چهار انتخاباتي كه در يك سال گذشته در منطقه ما صورت پذيرفت را بايد در نظر داشت. لبنان، ايران، افغانستان و اخيرا در عراق. فرصت نيست اين دخالت‌ها را در اين كشورها براي شما باز كنم.

او تاكيد كرد: ما اين رويكرد را تقبيح مي‌كنيم.

وزير امور خارجه با اشاره به عملكرد سفارتخانه‌هاي ايران در كشورهاي ديگر گفت: در سي سال گذشته يكي از هجمه‌هاي حساب شده دشمن در حوزه سياسي و تبليغاتي عليه ايران بوده است. در اقصي نقاط جهان اين كار انجام شده است. يكي از بلندگوهايي كه صداي اين كشور (ايران) را سعي كرده است در اقصي نقاط جهان مطرح كند دستگاه ديپلماسي است. من جنازه‌هاي ديپلمات‌هاي ايراني را در كنار وزارت خارجه تشييع كردم و بيماري‌هاي فراوان ديگري كه سال‌هاست گريبان‌گير اعضاي خانواده‌هايي از ديپلمات‌ها هستند را شاهد بودم. سفارتخانه‌هاي ما در چنين ميدان‌هايي در دام بسياري از فتنه‌هاي مختلف به حمايت از ايران مي‌پردازند و با اقشار و مجامع مختلف تعامل برقرار مي‌كند.

وي به شوخي گفت "ما با كارمان حال مي‌كنيم" و افزود: وقتي گزارش كاركرد وزارت خارجه را خدمت مقام معظم رهبري و رييس‌جمهور و مسوولان ديگر مي‌ فرستادم گزارش خلاصه شده‌اي از درون هزاران صفحه بود.

رييس دستگاه ديپلماسي با بيان اين كه ديپلماسي را نبايد امر سهل و آساني تصور كرد، به اقدامات و تلاش‌هاي ايران در راستاي ايجاد فرصت‌سازي‌هاي اقتصادي و رويكرد ديپلماسي اقتصادي اشاره كرد و گفت: سفير فعلي‌مان در فرانسه و آلمان در اين حوزه وارد شدند و هيچ‌گاه وزارت خارجه تا اين حد در كار ديپلماسي اقتصادي نبوده است تا براي كشور فرصت ايجاد كند. امروز سفارت‌خانه‌هاي ما در آمريكاي لاتين، آفريقا و آسيا كاري در حوزه اقتصادي مي‌كنند كه 300 درصد افزايش آماري در صادرات محصولات داريم. دولت نهم صادرات غيرنفتي را از زير هشت ميليارد دلار تحويل گرفت و امروز صادرات غيرنفتي به بالاي 22 ميليارد دلار رسيده است.

او در ادامه با اشاره به ظرفيت‌هاي آفريقا براي توسعه روابط با ايران به ويژه در حوزه‌هاي اقتصادي گفت: نمي‌گويم نبايد با اروپا رابطه داشته باشيم؛ اما بررسي ابعاد آن نيز زمان نمي‌خواهد ولي بايد گفت زماني القا كرده بودند كه ما در آفريقا داريم فقط هزينه مي‌كنيم در حالي كه اين‌گونه نيست ما ضمن رابطه سالم با كشورها، اعتماد‌سازي و منافع براي كشورمان جلب مي‌كنيم و در اين شرايط است كه كشوري مانند بوليوي به ايران اجازه مي‌دهد در كنار معدود كشورهاي ديگر به كار بر روي معادن يك فلز نادر در دنيا بپردازد.

بايد با فتنه‌گري و سياست‌هاي نادرست و بعضا غيرانساني انگليس حتما مقابله كرد


متكي در مورد رابطه ايران و انگليس گفت: تاريخ پرفراز و نشيب روابط ايران و انگليس براي مردم ما آشكار و مشخص است. متاسفانه در اين تاريخ همواره حوزه‌هاي تاريك برآمده از نوعي نيت‌ها و عملكردهاي بد، سلطه‌جويانه و مزورانه را شاهد بوديم. انگليس نه در ارتباط با ايران كه كارنامه مشابهي در ديگر جاهاي جهان دارد. او افزود: انگليس زماني گمان مي‌كرد كه آفتاب برنمي‌تابند مگر در حوزه اقتدار انگليس و غروب نمي‌كند مگر در حوزه اقتدار اين كشور. برخي از سياستمداران معتقد بودند و هنوز معتقدند كه راهبرد آمريكا با انگليس است و انگليس است كه سياست‌هاي كاخ سفيد را تعيين مي‌كند. انگليس در تمام سال‌هاي پس از انقلاب با جمهوري اسلامي هيچ پرونده روشني ندارد و در بسياري از موضوعات و مسائل همواره روحيه مداخله‌جويانه او عليه ملت ايران حاكم بوده است. در پرونده هسته‌يي انگليس بدترين مواضع را در طول كم‌تر از يك دهه گذشته عليه كشور ما داشته است و در تعقيب ديگران تلاش كرده است. قويا معتقدم بايد با اين فتنه‌گري و سياست‌هاي نادرست و بعضا غيرانساني و ناعادلانه حتما مقابله كرد.

در اين لحظه دانشجويان متكي را تشويق كردند.

وي افزود: انگليس بايد بداند كه ايران اسلامي سياست‌هاي او را برنمي‌تابند. اين سياست‌ها را افشا مي‌كند و با اين سياست‌ها در موضع‌گيري‌هايش مقابله مي‌كند و مواردي كه او تلاش مي‌كند ديگران را عليه ايران بشوراند را با تدبير خنثي كند.

متكي افزود: براي چنين كشوري در دل اروپا و ارتباط گسترده‌اش با مناطق مختلف دنيا، دستگاه ديپلماسي بايد حضوري موثر و تاثيرگذاري از يك سو و تحليل كننده ميداني از سوي ديگر داشته باشد. زماني تصميم گرفته مي‌شود با كشوري قطع رابطه كنيم در آن صورت وضعيت مشخص است اما اگر شما رابطه داريد، وزير خارجه بايد قوي‌ترين ديپلمات‌هايش را به آن‌جا بفرستد زيرا قوي‌ترين ديپلمات‌ها به دو دسته از كشورها فرستاده مي‌شود، يكي كشورهايي كه در بعد ايجابي ظرفيت‌هاي عظيم براي دوستي و همكاري دارند تا آن ظرفيت‌ها از قوه به فعل تبديل شوند و ديگر كشورهايي كه فتنه‌گري مي‌كنند و كارشان مساله‌سازي است.

اروپا دچار كوتوله‌هاي سياسي شد

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان افزود: فرانسه قبل از ساركوزي مواضع اين‌گونه نداشت. متاسفانه اروپا دچار كوتوله‌هاي سياسي شد و آن‌ها كه همه توان‌ و اختيارات‌شان را در دست بوش قرار داده بودند و از او تبعيت مي‌كردند وقتي نئوكان‌ها در آمريكا شكست خوردند، آن‌ها دچار خلإ شدند و امروز در حالت سرگيجه‌اي به سراغ تيم جديد حاكم در كاخ سفيد رفتند. اين نشان دهنده اين است كه اروپا در چه وضعيت و شرايطي قرار گرفته است.

متكي تاكيد كرد: در هيچ زماني حزبي حاكم در انگليس و فرانسه به ضعفي امروز نبودند. به طوري كه بسياري از تحليلگران مي‌گويند رويكردهاي انگليس و فرانسه موجب شده است كه در انتخابات آتي شانسي نداشته باشند. همان‌گونه كه حزب آقاي ساركوزي در انتخابات اخير از 25 كرسي 23 كرسي را از دست داد. در انگليس هم‌چنين وضعيتي پيش‌بيني مي‌شود. در چنين وضعيتي بايد گفت كه نبايد دست دستگاه ديپلماسي را بست؛ البته اگر مجلس تصميم بگيرد كه تبديل به قانون شود طبيعي است كه دولت و وزارت خارجه از آن تبعيت مي‌كند.

او ادامه داد: من صريحا در جلسه مشترك با اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس مطرح كردم و صادقانه و صميمانه گفتم كه معتقدم دست دستگاه ديپلماسي بايد براي اعمال نظر و جمع‌آوري و تحليل ميداني و حضور در عرصه سياسي را بايد باز بگذارند. اين نكته‌اي است كه مسوولان نظام از اين ديدگاه مطلع هستند و من آن را مكتوب اعلام كردم.

هيچ برنامه‌اي براي روابط ايران و آمريكا در دستور كارمان نداريم

 يكي از دانشجويان از متكي پرسيد چرا آقاي رحيم مشايي و ثمره هاشمي به آمريكا سفر كردند؟ كه وزير خارجه پاسخ داد: بر اساس رهنمود روشن و صريح مقام معظم رهبري و آن چه كه در دستور كار آقاي احمدي‌نژاد است مي‌گويم هيچ برنامه‌اي براي روابط ايران و آمريكا در دستور كارمان نداريم. آن‌چه كه پيرامون آن سخن مي‌گوييم مسائل ايران و آمريكاست يعني موضوعاتي كه ايران و آمريكا را در موضوع بين‌المللي يا منطقه‌يي متاثر مي‌كند. ما در مورد اين مسائل سخن مي‌گوييم. ما در موارد مختلف در مورد اين مسائل گفت‌وگو مي‌كنيم. رييس‌جمهور به نيويورك مي‌رود و با كساني كه موسسات مطالعاتي دارند و با كارشناسان سياسي گفت‌وگو مي‌كند. من فقط به طور صريح مي‌گويم موضوع روابط ايران و آمريكا در دستور كار دستگاه ديپلماسي نيست.

بايد مخاطب را به نقطه‌ي بدون برگشت برسانيم

 يكي از دانشجويان پرسيد آيا سرعت روند مسائل هسته‌يي ما زياد نيست، آيا بهتر نبود روند ميانه‌تري پيش مي‌گرفتيم تا اين كه مسائل هسته‌يي را مكرر و بزرگ اعلام كنيم و ديپلماتيك پيش برويم؟ كه متكي پاسخ داد: برخي در مورد هجمه و تهاجمي را كه در اعلام مواضع‌مان براي اينكه بگوييم مستحكم و لايتغير است، انتقاد دارند. برخي مي‌گويند چرا اين‌قدر سريع مي‌رويد و برخي ديگر مي‌گويند چرا اين‌قدر تند با دنيا صحبت مي‌كنيد. در بحث سرعت ما در كار بين‌المللي يكي از نكات ظريفي كه داريم اين است كه بايد توانمندي لازم را در اعلام و اجرا داشته باشيم و مخاطب را به نقطه‌ي بدون برگشت برسانيم.

وي افزود: قبل از اين تحول رويكردي، موضوع مورد گفت‌وگو تعليق بود. قطعنامه‌هاي آژانس و فشارهاي سياسي و سفر سه وزير خارجه‌ي سه كشور اروپايي همه بر تعليق تمركز داشت. تعليق محقق شد و بيش از دو سال ناگزير شديم و مصلحت‌انديشي كرديم كه اين كار انجام شود،‌ بعدها مقام معظم رهبري فرمودند ما اگر آن كار را در آن شرايطي كه ايجاد كرده بودند، نمي‌كرديم امروز براي اين اقدام‌مان نمي‌توانستيم پاسخگو باشيم. ما آن كار را كرديم تا مرداد 84. زمان انتخابات رياست جمهوري نهم بسته‌اي داده شد كه در آن اعلام شد پيشنهاد ما تعطيل غني‌سازي است؛ اما امروز مي‌بينيم كلمه‌اي كه اين روزها بيش‌تر شنيده مي‌شود كلمه‌ي تبادل است. يعني ما از فضاي تعطيل و تعليق به فضاي تبادل آمديم.

20 فروردين 89 يعني تثبيت و پذيرش حق غني‌سازي ايران

متكي تاكيد كرد: 20 فروردين 89 يعني تثبيت و پذيرش حق غني‌سازي ايران. آن‌ها در چند سال گذشته تجربه كردند كه اين واقعا حق مسلم ماست.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با اشاره به برگزاري كنفرانس خلع سلاح در تهران به اظهارات اوباما در جمهوري چك مبني بر لزوم نبود تبعيض در خلع سلاح هسته‌يي اشاره كرد و افزود: آقاي اوباما ديگر به اين حرف خود اشاره‌اي نكرد تا اين كه ديديم دو روز پيش پس از يك سال در چك زمان امضاي قرارداد كاهش سلاح‌هاي هسته‌يي همراه آقاي مدودف گفت من سال گذشته در آن‌جا گفتم كه خلع سلاح هسته‌يي بدون تبعيض بايد صورت گيرد البته اين يك هدف درازمدت است كه شايد به عمر من هم قد ندهد.

او ادامه داد: در حالي كه اين حرف غلط است زيرا زماني كه ما در سال 1990 در ژنو براي تدوين كنوانسيون محو سلاح‌هاي شيميايي وارد گفت‌وگو شديم ايران به صورت فعال در آن شركت كرد، انگيزه‌هاي زيادي هم داشتيم زيرا ما قرباني سلاح‌هاي شيميايي بوديم. اروپايي‌ها نيز در مواردي وقتي با مشكل مواجه مي‌شدند به تيم ما مي‌گفتند كه فضا را مديريت كنيد تا به تفاهم‌نامه‌اي برسيم. گفته شد سال 2012 همه سلاح‌هاي شيميايي بايد در دنيا امحاء شود همه تلاش‌ها سال پيش و امسال در مقر اين كنوانسيون در لاهه انجام شد تا سلا‌ح‌هاي شيميايي از بين برود به خصوص دو كشور آمريكا و روسيه بايد به توافق‌شان عمل كنند؛ در اين شرايط چطور نمي‌توان خلع سلاح هسته‌يي انجام داد.

مواضع‌مان در دنيا چالش ايجاد كرده است

متكي تاكيد كرد: مواضع‌مان در دنيا چالش ايجاد كرده است كه طرف‌هاي مقابل ما از عهده آن برنمي‌آيند و نمي‌توانند پاسخ‌هاي‌مان را بدهند. آقاي اوباما بالاخره پاسخ‌مان را داد اما گفت اين مواضع به‌زودي دست يافتني نيست. اين‌جا است كه مقام معظم رهبري مي‌گويد شما چالشي را كه ناشي از تعارض بين حق و باطل است را تهديد ارزيابي نكنيد بلكه آن را فرصت بدانيد.

 متكي در ابتداي سخنانش در دانشگاه شريف كه به دعوت بسيج دانشجويي اين دانشگاه انجام شد، گفت: تمام نيمه دوم قرن گذشته فاتحان جنگ جهاني تلاش‌شان را صرف اين معنا كردند كه دنيا را آن‌گونه كه مي‌خواهند رقم بزنند و طراحي كنند و ساز و كار آن را به سبك و سياق و در راستاي منافع خودشان آماده‌سازي كنند و فرمول جديدي را پس از جنگ جهاني دوم براي اداره جهان در دستور كارشان قرار دادند. آن‌ها توانستند در حوزه نرم‌افزاري و سخت‌افزاري و معاهده‌ها و هم در حوزه ساختار دولت‌ها و جهت‌گيري‌ها مفاهيمي كه در امر مملكت و مملكت‌داري در حوزه‌هاي سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي به كار مي‌گيرند را در الگوي واحد تعريف كنند، انتخاب‌شان را ليبرال دموكراسي قرار داده‌ بودند. آغاز دهه 90 اين دوران جديد را نويد داد و آن‌ها گمان مي‌كردند همه چيز بر وفق مراد است در حالي كه شرايط به گونه ديگري رقم زده شد و عمده بحث ما تلاقي اين فضاي جديد با نظامي كه آن‌ها داشتند نهادينه كامل مي‌كردند، است. امروز همه‌ي سخن در مناسبات بين‌المللي تعارض و تناقض اين دو نگاه است.

متكي توضيح داد: نگاهي كه معتقد است به پايان دنيا در سيستم‌سازي رسيده‌ايم و بر اساس اين سيستم بايد دنيا اداره شود و مجموعه‌هاي ديگري كه كم هم نيستند و معتقد بايد طرحي نو دراندازيم و اين نظام ديگر قادر به اداره جهان نيست.

وي با اشاره به شعار اجلاس داووس مبني بر "بازانديشي، بازطراحي و بازسازي اعتماد" گفت: اين مجمع در 2010 و زماني كه به نظر مي‌رسد قاعدتا بايد حرف آن‌هايي كه مي‌گفتند بايد به دنبال دنيايي تك صدا با يك گفتمان قالب و طراحي از پيش تعيين شده بايد پيش برود، مي‌گويد بايد بازانديشي كنيم يعني انديشه گذشته قادر به دوام نيست.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان افزود: چالش ما امروز چالش سلاح برتر و تسليحاتي و حتي اقتصادي نيست، بلكه چالش انديشه‌ها و منطق‌هاست و اين تصوير دنيايي است كه ما در حوزه روابط خارجي مي‌بينيم.

متكي در ادامه با تاكيد بر اين كه منطقه خاورميانه، منطقه‌اي استراتژيك، حساس و مهم و تاثيرگذار در دنيا است، گفت: در 60 سال گذشته يك تحول در خاورميانه و در سي سال گذشته جنگ‌ها و لشكركشي‌ها و از سوي ديگر تمركز بيش از 60 درصد انرژي جهان در منطقه، اين منطقه را منطقه‌اي استراتژيك كرده است.

او خاطرنشان كرد: در گذشته گمان قدرت‌هاي هژموني‌طلب اين بود كه مي‌توانند تصميم بگيرند و آن را عملياتي كنند و ديگران دو انتخاب دارند يا با آن توجيه شوند و پذيرا گردند و يا به اجبار آن را بپذيرنند و اجرا كنند.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان هم‌چنين با اشاره به پيشرفت‌هاي تكنولوژيك در دنيا گفت: امروز هيچ قدرتي نمي‌تواند پشت درهاي بسته تصميم‌گيري كند و در سايه پيشرفت و ارتباطات هر حركتي به راحتي در اقصي نقاط دنيا منتقل مي‌شود و در صورتي كه نتوانند افكار عمومي را در مورد اقدامات‌شان توجيه كنند حتما قادر به عملياتي و نهايي كردن آن نخواهند بود و اين اتفاقي است كه در افغانستان، عراق، لبنان و در منطقه ما اتفاق افتاده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: