کد خبر: ۱۸۸۰۰
۲۳ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۲
0
استاد بريتانيايي تاکيد کرد: کشورها تنها در يک حالت مي توانند و اجازه دارند که به ديگر کشورها حمله اتمي کنند و آن هنگامي است که يک کشور مورد حمله هسته اي از طرف کشور ديگري قرار گرفته باشد، که البته احتمال وقوع چنين حالتي در مورد آمريکا وجود ندارد.
 
جمعي از اساتيد دانشگاههاي اروپا و آمريکا در گفت و گو با ايرنا سخنان اخير باراک اوباما عليه ايران را غيرقابل تصور و نادرست خواندند.
   
"باراک اوباما" رييس جمهور ايالات متحده آمريکا، آخر هفته گذشته در سخناني به تبيين استراتژي جديد هسته اي اين کشور پرداخت و در سخناني تند و بر خلاف قوانين بين الملل و با ادبياتي خصمانه، دو کشور ايران و کره شمالي را از استراتژي جديد خود مستثني ساخت و به نوعي، تهديد حمله هسته اي عليه اين دو کشور را مطرح کرد.

کمي بعد از آن بسياري از رسانه هاي جهان به بررسي اين سخنان پرداختند و اظهارات رييس جمهور آمريکا را تعجب آور و به دور از واقعيات جهاني عنوان کردند و تلاش داشتند تا اين گاف اوباما را توجيه و تفسير کرده و شرايط را عادي نشان دهند.

پروفسور "فواد جرجيس"، استاد برجسته دانشگاههاي انگليس و آمريکا در گفتگو با ايرنا ضمن انتقاد از سخنان اوباما، گفت: من شک دارم و نمي توانم باور کنم که آمريکا بتواند براي يک بار ديگر از تسليحات اتمي استفاده کند به ويژه اين که اکنون باراک اوباما در راس دولت آمريکا قرار گرفته است.

جرجيس که علاوه بر تدريس در مدرسه اقتصاد در لندن- LSE - در دانشگاه هاي هاروارد و کلمبيا در آمريکا نيز تدريس کرده است، تاکيد کرد: اين اقدام، واقعا غير قابل تصور است.

گفتني است آمريکا تنها کشوري که تاکنون از تسليحات اتمي برعليه يک کشور ديگر استفاده کرده است.

"ريچارد ند لبو"، استاد و کارشناس روابط بين الملل در اروپا نيز با نادرست خواندن آنچه به نقل از اوباما مطرح شده است، تصريح کرد: از نظر من تهديد ديگر کشورها و يا استفاده از تسليحات اتمي عليه کشورها، غير قابل تصور است.

اين استاد بريتانيايي تاکيد کرد: کشورها تنها در يک حالت مي توانند و اجازه دارند که به ديگر کشورها حمله اتمي کنند و آن هنگامي است که يک کشور مورد حمله هسته اي از طرف کشور ديگري قرار گرفته باشد، که البته احتمال وقوع چنين حالتي در مورد آمريکا وجود ندارد.

"روي آليسون"، استاد روابط بين الملل دانشکده اقتصاد لندن و کارشناس مسائل امنيتي روسيه نيز با انتقاد از اين سخنان، گفت: موضوع اقدام و حمله اتمي آمريکا به يک کشور، موضوعي کاملا غير قابل تصور و محال است زيرا تنها در شرايطي يک کشور مي تواند به يک کشور ديگر حمله هسته اي انجام دهد که موجوديت آن کشور به مخاطره افتاده باشد.

وي تاکيد کرد: از آن جا که ايران هيچ تسليحات اتمي ندارد، پس جايي براي نگراني وجود ندارد .

به رغم اين، "مارک مديش" مشاور بيل کلينتون رييس جمهور پيشين آمريکا به ايرنا گفت که اوباما هيچ کشوري را تهديد نکرده است و منظور وي اين گونه نبوده است.

وي مدعي شد: دکترين اصلاح شده و جديد هسته اي آمريکا از گزينه هاي هسته اي ، به دور است.

اين استاد آمريکايي، توافق جديدي که بين روسيه و آمريکا براي کاهش زرادخانه حاصل شد را دليلي بر تعهد اين دو کشور به پيمان ان پي تي خواند.

پيش از اين، يک استاد چيني رشته علوم سياسي در دانشگاه وارن ويلسون آمريکا در گفت و گو با خبرنگار سياسي ايرنا با بيان اينکه آمريکا و هيچ کشوري نبايد جرات کنند به تهديد هسته اي عليه ديگر کشورها بپردازند، تصريح کرد: اين درحالي است که آمريکا قوانين بين الملل را با معيارهاي دوگانه خود ناديده مي گيرد و به تهديد کشورها مي پردازد.

"دانگ پينگ هاناين" ، خاطرنشان کرد: آمريکا در موضوع عدم اشاعه معيارهاي دوگانه اي دارد.

وي در واکنش به سخنان "باراک اوباما" در اعلام استراتژي جديد هسته اي اين کشور که با تهديد اتمي ايران و کره شمالي همراه بود، گفت: از نظر من بهترين وضعيت هنگامي اتفاق مي افتد که هيچ کشوري در جهان تسليحات هسته اي در اختيار نداشته باشد، از آن استفاده نکند و يا به وسيله آن به تهديد ديگر کشورها نپردازد.

اين تحليلگر و کارشناس چيني ادامه داد: بايد امور به گونه اي مديريت شوند و سياست کشورها به طرفي برود که هيچ کشوري جرات تهديد ديگر کشورها به استفاده از تسليحات اتمي را نداشته باشد.

وي با اشاره به اين مطلب که تنها براي تحقق صلح تلاش مي کند، تاکيد کرد: من مي دانم که کشور شما -ايران- هيچ گاه براي توليد تسليحات اتمي تلاش نکرده است.

وي در بخش ديگري از گفتگوي خود با اشاره به سياست هاي آمريکا اين پرسش را مطرح کرد هنگامي که يک کشور که بمب هسته اي دارد و از آن استفاده کرده و بقيه کشورها را تهديد مي کند، ديگران چه سياستي را بايد اتخاذ کنند و چه کاري انجام دهند؟

وي گفت: ايالات متحده در اعلاميه استقلال خود همه انسان ها را برابر دانسته است، اما همانطور که پيش از اين در يکي از مقالاتم اعلام کردم، همين کشورآمريکا، چشم خود را به روي برخي کشورهاي دوست و متحدش، بسته است. اين کشورهاي دوست آمريکا، علاوه بر اين که داراي تسليحات اتمي هستند، موضوع عدم اشاعه هسته اي را نيز نقض کرده اند.

اين استاد تاريخ و علوم سياسي در آمريکا چند هفته قبل در مصاحبه اي که با روزنامه چيني "چاينا ديلي" انجام داده بود بر صلح آميز بودن برنامه هاي هسته اي ايران تاکيد کرد و گفت ايران به دنبال توليد سلاح هسته اي نيست و چين نبايد از تحريم هاي آمريکا عليه ايران حمايت کند.
دانگ پينگ هان در اين رابطه گفت که ايران به دنبال ساخت بمب هسته اي نيست زيرا براي ايران استفاده اي ندارد.

حضرت آيت الله خامنه اي روز يکشنبه در ديدار رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، فرماندهان کل ارتش و سپاه، و جمعي از فرماندهان عاليرتبه نظامي و انتظامي، با تأکيد بر اينکه در دنياي مبتني بر فريب، دروغ، ظلم و زور نقابدار، برخي قدرتها به دليل غرور و اعتماد به پايه هاي پوشالي قدرت، اختيار خود را از دست مي دهند افزودند: نمونه اين موضوع، سخنان اخير رئيس جمهور امريکا است که ملت ايران را تلويحاً تهديد به استفاده از سلاح اتمي کرد.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: اين سخن بسيار عجيب است و دنيا نبايد از آن بگذرد زيرا در قرن بيست و يکم که قرن ادعاهاي حمايت از حقوق بشر و مبارزه با تروريسم است، رئيس يک کشور تهديد به حمله اتمي مي کند.

حضرت آيت الله خامنه اي اينگونه سخنان را به ضرر آمريکا دانستند و خاطر نشان کردند: معناي اينگونه سخنان اين است که دولت آمريکا، دولتي شرير و غير قابل اعتماد است.

ايشان افزودند: امريکاييها در سالهاي اخير تلاش زيادي کردند تا بگويند جمهوري اسلامي ايران در موضوع هسته اي غيرقابل اعتماد است در حاليکه اکنون مشخص است، غيرقابل اعتماد، آن دولتهايي هستند که بمب اتمي دارند و با بي حيايي ديگران را تهديد به بمب اتم مي کنند بنابراين سخنان رئيس جمهور امريکا، رسوا کننده است.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز امروز با انتشار بيانيه‌اي ضمن محکوم کردن ادبيات جنگ طلبانه باراک اوباما از وزارت امور خارجه خواستند تا از دولت آمريکا به عنوان تهديد کننده صلح و امنيت جهاني رسما به شوراي امنيت سازمان ملل شکايت کند.

نمايندگان مجلس در اين بيانيه که به امضاي 225 تن رسيده به باراک اوباما هشدار دادند که منطقه حساس خليج فارس و خاورميانه را بيش از اين با بحران مواجه نکند و با زبان جنگ طلبانه و ضد حقوق بشري که احساسات همه ملت‌ها را جريحه‌دار کرده و نشان از روحيه استکباري اين کشور دارد بيش از اين آمريکا را نزد ملت‌ها و افکار عمومي جهانيان مطرود نکند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: