کد خبر: ۱۸۷۸۷
۲۲ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۵۹
0
يكي ديگر از روزنامه‌هاي اقتصادي اصلاح‌طلب هم ‌با مقصر جلوه دادن دولت در اين زمينه عنوان كرد: "در حال حاضر مي‌توان به جرات گفت كه سرمايه‌گذار واقعي در بورس وجود ندارد و سهامداران به طوري كاملا جدي به دنبال سرمايه‌گذاري كوتاه مدت و سفته بازي هستند.
پايگاه اطلاع‌رساني دولت در گزارشي تأكيد كرد:‌ "از ديد بعضي محافل سياسي و رسانه‌اي، افت بورس حتماً تقصير سياست‌هاي اقتصادي دولت است، اما رونق آن، يا نتيجه دستكاري آمارهاست يا اصلا ربطي به دولت ندارد. "

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، از جمله مهمترين بازارهاي اقتصادي مهم در هر كشور بازار سرمايه يا بورس است كه نقش مهمي‌در تجهيز منابع و پس‌انداز در جهت سرمايه‌گذاري‌ها و تامين نيازهاي مالي واحدهاي توليدي دارد. دراين ميان بورس اوراق بهادار تهران به عنوان يكي از شاخص‌هاي مبين وضعيت اقتصادي كشور، نقش مهمي‌ را ايفا مي‌كند.

در سال‌هاي اخير، سياست‌هاي دولت در ارتباط با بازار سرمايه به‌گونه‌اي بوده است كه حتي بروز بحران جهاني اقتصاد در سال‌هاي 2007 و 2008 ميلادي نيز نتوانست مانع توسعه اين بازار شود. به همين دليل بود كه به جز بورس تهران كه با رشد 11درصدي در ارزش بازار در پايان ماه دسامبر 2008 مواجه شد، 52 بورس ديگر دنيا افت ارزشي از 12 تا 67 درصد را تجربه كردند.

همچنين بنابر يكي از جديدترين گزارش‌هاي فدراسيون جهاني بورس‌هاي اوراق بهادار، ارزش جاري بورس تهران در طول يكسال گذشته ميلادي 35 درصد رشد داشته است.

‌تغيير شاخص بورس به عنوان دماسنج اقتصاد هر كشور نشان از سلامت بازار سرمايه و به طور كلي وضعيت اقتصادي دارد. شاخص كل بورس تهران در سال گذشته با فراز و نشيب‌هايي همراه بود. كارشناسان اقتصادي براي هر يك از اين فراز و نشيب‌ها، علل مختلفي بيان مي‌كنند اما متاسفانه برخي رسانه‌ها كه در واقع سرچشمه آنها در جريان‌هاي سياسي است، به دليل تضاد منافع خود با عملكرد دولت عدالت محور و با وجود موفقيت‌هاي غيرقابل انكار دولت در بورس تنها به تخريب و تشويش اذهان عمومي ‌بسنده مي‌كنند.

در حال حاضر نيز با وجود ‌اينكه بورس‌هاي كشور‌هاي مختلف از جمله بورس‌هاي عربي مانند بورس دوبي با بحران دسته و پنجه نرم مي‌كنند، شاخص كل بورس تهران دوران طلايي را طي كرده و پس از 5 سال از مرز 13 هزار واحد گذشته است، اما در اين ميان باز هم برخي مطبوعات و رسانه‌ها، اين رشد را به طور مغرضانه كاذب عنوان مي‌كنند.

‌روزنامه تحت مديريت يك ارگان شهري در تاريخ 19 فروردين ماه سال جاري در اين‌باره نوشت: "‌به‌ دنبال رشد انفجاري شاخص‌هاي بورس تهران از ابتداي سال‌ جاري و رشد قيمت سهام شركت‌ها، فعالان بازار نسبت به رشد حباب گونه بازار سهام هشدار دادند. هر چند بسياري از كارشناسان، رشد شاخص‌هاي بورس تهران را در سال 89 از قبل پيش‌بيني كرده بودند اما افزايش انفجاري شاخص‌هاي بورس تهران از ابتداي سال ‌جاري تا كنون كه در كمتر از يك هفته نزديك به 800 واحد افزايش يافته است واهمه‌هايي را براي برخي سهامداران به‌وجود آورده است. سهامداران حرفه‌اي بورس تهران به ياد دارند چگونه افزايش حباب‌گونه و بادكنكي قيمت سهام شركت‌ها در سال 83 يكباره فرو ريخت و بسياري از سهامداران به وي‍‍ژه سهامداران خرد، دارايي‌هاي خود را از دست دادند. ‌آنچه مسلم است سونامي‌ افزايش قيمت كاذب سهام در درجه اول سهامداران خرد را به كام خود فرو خواهد برد و پس از آن تماميت بازار را تحت‌تأثير قرار خواهد داد. "

اين در حالي است كه علي صالح‌آبادي رئيس سازمان بورس با رد هر‌گونه رشد حباب گونه در بورس معتقد است: "‌هيچ رشد حبابي در بورس تهران وجود ندارد. هم اكنون ضريب قيمت به سود هر سهم (E/P ) بورس تهران بين 5 تا 6 مرتبه است در حاليكه اين ضريب در بسياري از كشورها بيش از 15 مرتبه است. مقايسه E/P بورس تهران با ساير كشورها نشان مي‌دهد كه قيمت سهام در بازار سرمايه ايران بسيار پايين‌تر از ساير كشورهاست. "

اما اظهارنظرهاي مغرضانه و به دور از واقعيت‌هاي اقتصادي چندان بي سابقه نيست؛ چنانكه در خرداده ماه سال 1388 نيز كه شاخص كل بورس روند نزولي به خود گرفت، اين محافل سياسي و رسانه‌اي در تحليل‌هاي متعددشان، "سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت و عدم توجه به خصوصي سازي و سياست‌هاي اصل 44 " را مهمترين عامل افت شاخص بورس عنوان و نسبت به ادامه روند نزولي و ايجاد بحران فراگير در بازار سرمايه هشدار مي‌دادند.

به طور مثال همان روزنامه تحت مديريت يكي از ارگان‌هاي شهري در تاريخ 25 خرداد ماه 1388‌ در مطلبي نسبت به سقوط شاخص هشدار داد و نوشت: "شاخص بورس تهران كه از ابتداي سال‌ جاري تاكنون با روند مثبتي به كار خود ادامه داده بود، روز گذشته با 55 واحد كاهش به 9 هزار و 310 واحد رسيد. اين بيشترين ميزان كاهش شاخص از ابتداي سال‌جاري تاكنون است. هنوز كارشناسان از دلايل نزول شاخص تحليل دقيقي ارائه نكرده‌اند اما برخي بر اين باورند كه تحولات پس از انتخابات در كشور از دلايل نزول شاخص در مبادلات روز گذشته است. "

يكي ديگر از روزنامه‌هاي اقتصادي اصلاح‌طلب هم ‌با مقصر جلوه دادن دولت در اين زمينه عنوان كرد: "در حال حاضر مي‌توان به جرات گفت كه سرمايه‌گذار واقعي در بورس وجود ندارد و سهامداران به طوري كاملا جدي به دنبال سرمايه‌گذاري كوتاه مدت و سفته بازي هستند. پس از رشد چشمگير شاخص بورس طي 2 ماه گذشته روي دادن برخي وقايع در بورس تهران در 2 هفته اخير باعث شد تا روند روبه رشد معاملات كه با وجود تمامي ‌محدوديت‌هايي كه بواسطه عرضه كافي سهام در بازار صورت گرفته بود را با تغييري فاحش مواجه كند. "

همچنين به دنبال افت بورس در اواخر پاييز، اينگونه تحليل‌ها ادامه يافت. مثلاً سايت يك روزنامه تعطيل شده ‌در تاريخ 23 آذر 1388 در اين خصوص نوشت: "‌دولت نه تنها باوري بر تاثير بحران‌هاي جهاني بر ركود بورس ندارد، بلكه لزومي هم براي اجراي برنامه‌هاي خود ندارد. به هر رو تمامي كارشناسان و فعالان بازار امروز را از قبل پيش‌بيني مي‌كردند و از همان ابتدا نيز يقين داشتند كه طوفان بحران مالي به بورس جزيره‌اي تهران نيز خواهد رسيد. مسئولان نيز در اين ميان صلاح كار را در اين ديدند كه بدون دخالت در ريزش شاخص‌ها نظاره‌گر به كف رسيدن بازار باشند. اين درحالي است كه طي 5 سال اخير ابتدا از طريق توقف و بازگشايي نمادهاي معاملاتي، حمايت‌هايي از شاخص كل بورس شد تا مانع از ترسيم نمودار نزولي بيشتر اين متغير شود. "

‌اما همين رسانه‌ها با رشد مجدد شاخص كل بورس در ‌اواسط سال گذشته كه نتيجه اتخاذ سياست‌هاي مدبرانه دولت در بازار سرمايه بود، تغيير رويه داده و از ايجاد حباب قيمت‌ها و رشد بادكنكي شاخص بورس خبر ‌دادند و در اين ميان دولت را به اتهام‌هايي از قبيل دستكاري شاخص‌ها متهم مي‌كردند. يك سايت مدعي دفاع از حقوق كارگري ‌در تاريخ 14 شهريور ماه و يك روزنامه متعلق به يكي از نمايندگان اصلاح‌طلب، در تاريخ 15 شهريور سال 1388 در اين زمينه نوشتند: "حباب قيمتي در بورس تهران بازخواني ديكته مسئولان است زيرا با مروري برسال‌هاي گذشته، به اين جمع‌بندي خواهيم رسيد كه بورس تهران كه دماسنج اقتصاد كشور قلمداد مي‌شود، هميشه در دوره دوم رياست جمهوري دولت‌ها تبديل به دماسنج سياسي كشور مي‌‌شود... چه كسي باور مي‌كرد بورس تهران كه از نيمه دوم سال گذشته به دنبال بروز بحران جهاني و زيان‌ده شدن بسياري از شركت‌هاي بورسي با بحران افت شاخص و خروج نقدينگي از بازار كلنجار مي‌رفت، پس از رسيدن به شاخص‌هاي هشت هزار واحدي كه روي خط رواني قرار گرفته بود، در مدت زمان كوتاهي در نيمه اول سال 88‌، شاخص‌ها با قدرتي خارق‌العاده خود را بر سكوي 10 هزار واحدي قرار دهند. حال آنكه در جريان اين حركات ابهامات بسياري بر شاخص بورس تهران وارد است، چرا‌كه به اعتقاد كارشناسان و تحليل‌گران، بورس تهران به سمت حبابي شدن پيش مي‌رود و به دنبال اين ادعا مي‌توان متورم شدن قيمت سهام بسياري از شركت‌هاي زيان‌ده در بورس، رشد چند هزار واحدي شاخص در بازه زماني كوتاه، تشكيل صف‌هاي خريد و فروش غيرواقعي و اشاعه شايعات و ارائه اطلاعات نادرست در مورد برخي از سهام پس از بازگشايي نماد شركت‌ها را مزيد بر علت دانست. "

در هر روي، تاكيد مغرضانه و به دور از انصاف برخي محافل سياسي و رسانه‌اي بر اينكه در زمان كاهش شاخص بورس، "سياست‌هاي غلط اقتصادي دولت " عامل اصلي اين كاهش بوده و از طرف ديگر متهم كردن دولت به "دستكاري شاخص و ايجاد حباب در قيمت‌ها " در زمان رشد شاخص بورس نشان مي‌دهد اين محافل با رفتاري متناقض تنها با انگيزه‌هاي سياسي به دنبال تخريب دستاورد‌هاي اقتصادي دولت هستند و تنها موضوعي كه كمتر مورد توجه آنها قرار مي‌گيرد، بررسي واقعيات و تاثير اجراي سياست‌هاي كلان اقتصادي دولت در توسعه بازار سرمايه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: