پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

کد خبر: ۱۸۷۰۲۸
۰۳ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۴
0
بدهی بانک‌ها به بانک‌ مرکزی به ویژه در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته که خود از عوامل قوی تاثیرگذار بر افزایش پایه پولی بوده و به تبع آن نقدینگی و تورم را تحت تاثیر قرار داده است.
تسویه 2000 میلیارد از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزیپول‌نیوز-با وجود بدهی بالغ بر ۸۰ هزار میلیارد تومانی بانک‌ها به بانک مرکزی، روند این رشد این بدهی معکوس شده و حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی کاهش داشته است.
 
بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و اضافه برداشت‌های آنها  از ماجراهای همیشگی شبکه بانکی به شمار می رود که گاها در دوره هایی تشدید شده و بانکها به دلایلی مختلف از جمله کمبود نقدینگی حسابشان نزد بانک مرکزی قرمز می شود.

در حالی بدهی بانک‌ها به بانک‌ مرکزی به ویژه در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته که خود از عوامل قوی تاثیرگذار بر افزایش پایه پولی بوده و به تبع آن نقدینگی و تورم  را تحت تاثیر قرار داده است.

این در حالی است که بر اساس صورتهای مالی که بانک مرکزی از بانکها منتشر کرده است تا پایان سال گذشته، مجموع بدهی بانکها به بانک مرکزی به حدود ۸۳ هزار ۶۰۰ میلیارد تومان می رسد. بدهی بیش از ۸۳ هزار میلیاردی گرچه نسبت به چند دوره قبل با رشد قابل توجهی همراه بوده ولی نسبت به سال گذشته کاهش دارد.

بر این اساس، بانکها توانسته اند تا حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان از بدهی ۸۵ هزار و ۸۰۰ میلیاردی خود به بانک مرکزی را تا آخر سال ۱۳۹۴ تسویه کنند. این کاهش  بی تاثیر از کنترل ناشی از راه اندازی چکاوک(مبادله الکترونیک چک) در شبکه بانکی  و همچنین برخورد با تخلفات انضباطی بانکها نبوده است.

گرچه میزان بدهی بانکها به بانک مرکزی از سال ۱۳۹۰ تا پایان سال گذشته بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته و همواره روندی صعودی طی کرده است. اما این بار و در سال قبل روند آن تغییر و در مسیر کاهشی قرار گرفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

«غپینو» 432 درصد افزایش سرمایه می‌دهد

پول نیوز - پس از مدت ها بالاخره افزایش سرمایه «غپینو» از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به تأیید حسابرس رسید و این شرکت نیز در صف تجدیدی‌ها قرار گرفت.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
آیا با تصمیم دولت برای معاف کردن سلبریتی ها از مالیات موافقید؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: