February 2020 19 / چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۶۵۷
۱۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۶:۵۵
0
منابع آگاه در وزارت کشور قرقیزستان اعلام کردند: وزیر کشور قرقیزستان کشته شد.
واحد مرکزی خبر به نقل از خبرگزاری فرانسه گزارش داد، این حادثه پس از درگیریهای شدید امروز بین مخالفان و دولت قرقیزستان روی داد.

بسیاری از تحلیلگران علت رویدادهای قرقیزستان را ناکامی دولت در عمل به وعده‌های پس از انقلاب رنگی سال 2005 می‌دانند.

عمل نشدن به این وعده‌ها از جمله مبارزه با فساد و افزایش سطح رفاه عمومی و حتی بدتر شدن فضای اجتماعی و اقتصادی موجب نارضایتی‌ شدید در این کشور شده و مخالفان را در برابر دولت انقلاب قرار داده است.

انقلاب رنگی قرقیزستان موسوم به گل لاله، در جریان انتخابات پارلمانی 27 فوریه 2005 (میلادی) در قرقیزستان پس از تعطیلی برخی روزنامه‌ها و ایستگاه‌های رادیویی مخالفان صورت گرفت که در جریان آن حامیان عسگر آقایف رئیس جمهور وقت به پیروزی چشمگیر و قاطعی دست یافتند اما در پایان دور دوم رای‌گیری سازمان امنیت و همکاری اروپا روند انتخابات را با نقایص فراوان توصیف کرد.

هرچند قربان بیک باقی‌یف، رئیس‌جمهور کنونی قرقیزستان با وعده رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی و توسعه روندهای دموکراتیک و با راه‌اندازی این انقلاب به اصطلاح رنگی تحت حمایت غرب، عسگر آقایف، رئیس‌جمهور پیشین این کشور را از قدرت کنار زد و زمام امور را به عهده گرفت اما اوضاع از ناتوانی او برای تحقق وعده‌ها حکایت دارد.

وضعیت اقتصادی و اجتماعی در قرقیزستان به ویژه در حوزه انرژی چنان عرصه را بر مردم این کشور تنگ کرد که موجب تجمعات خشونت‌آمیز در گوشه و کنار این کشور شد.

در همین حال دانیال اوسن واف نخست وزیر قرقیزستان گفت : دولت هرگز با مخالفان مذاکره نمی کند و وضعیت این کشور تحت کنترل دولت است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: