February 2020 25 / سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۶۵۰
۱۸ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۶:۱۳
0
مشاوران عالي‌رتبه اوباما در خصوص استفاده از واژه‌ كشورهاي منزوي خطاب به ايران و كره شمالي اعلام كردند، رئيس‌جمهوري آمريكا از اين واژه استفاده كرد تا نشان دهد كه اين كشورها هنوز راه بازگشتي به جامعه بين‌المللي دارند.

خبرگزاري فارس: رئيس‌جمهوري آمريكا در ادامه سياست‌هاي خصمانه اين كشور در مقابل ايران تأكيد كرد كه طبق راهبرد جديد هسته‌اي آمريكا، واشنگتن متعهد مي‌شود حتي در صورت حمله بيولوژيكي به وي از سلاح هسته‌اي استفاده نكند، اما امنيت كشورهاي منزوي چون كره شمالي و ايران را تضمين نمي‌كند.

به گزارش فارس، "باراك اوباما " روز گذشته در مصاحبه با روزنامه آمريكايي "نيويورك تايمز " تصريح كرد كه طي راهبردي جديد در صدد است تا به طرز چشمگيري، شرايطي را كه تحت آن آمريكا مي‌تواند از تسليحات اتمي استفاده كند را محدود كند.

وي ضمن اعلام اين مطلب مدعي شد كه البته در اين راهبرد جديد، در مقابل كشورهاي منزوي همچون ايران و كره شمالي استثناهايي را قائل شده است و امنيت اين كشورها را تضمين نمي‌كند اما افزود كه راهبرد جديد وي با هدف از بين بردن ابهامات جنگ سرد درباره زماني‌كه چنين سلاح‌هايي مي‌تواند استفاده شود، تنظيم شده است.

مشاوران عالي‌رتبه اوباما در خصوص استفاده از واژه‌ كشورهاي منزوي خطاب به ايران و كره شمالي اعلام كردند، رئيس‌جمهوري آمريكا از اين واژه استفاده كرد تا نشان دهد كه اين كشورها هنوز راه بازگشتي به جامعه بين‌المللي دارند.

بنا بر اين گزارش، اوباما راهبرد جديد خود را ديروز سه‌شنبه قبل از برگزاري كنفرانس مهم هسته‌اي كه قرار است هفته آينده در واشنگتن برپا شود و همچنين دو روز قبل از آنكه روسيه و آمريكا معاهده‌اي را به امضا درآورند تا طبق آن ذخاير كلاهك‌هاي هسته‌اي دور برد خود را تا يك سوم كاهش دهند، اعلام كرد.

نيويورك‌تايمز در ادامه گزارش خود اينگونه افزود كه اوباما متعهد خواهد شد تا چنين سلاح‌هايي را عليه كشورهاي غيرهسته‌اي در تطابق با پيمان منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي استفاده نكند، حتي اگر اين كشورها تسليحات شيميايي و بيولوژيكي پرتاب كند يا عليه آمريكا حمله فلج‌كننده سايبري انجام دهند.

اوباما به نيويورك‌تايمز گفت: من مي‌خواهم تمام ابزاري را كه لازم است تا مطئن شوم كه مردم آمريكا در امنيت و ايمني هستند را حفظ كنم. ما قصد داريم مطمئن شويم كه مي‌توانيم در راستاي تأكيد كمتر بر تسليحات هسته‌اي حركت كنيم. مطمئن شويم كه قابليت تسليحات متعارف ما يك بازدارندگي موثر در تمامي شرايط به غير از شرايط بسيار بحراني است.

يكي از مقامات ارشد دولت اوباما ماه گذشته اعلام كرد كه رئيس‌جمهوري آمريكا در نظر دارد تا به طرز چشمگيري به عنوان بخشي از بازبيني جامع دولت خود، زرادخانه تسليحات هسته‌اي آمريكا را كاهش دهد.

اوباما قرار است در 12 و 13 آوريل (23 و 24 فروردين‌ماه) در واشنگتن ميزبان رهبران سراسر جهان براي نشست امنيت هسته‌اي باشد.
بنا بر اين گزارش، قرار است در اين نشست در خصوص جلوگيري از اقدامات تروريسم هسته‌اي و گام‌هايي كه مي‌توان براي تأمين امنيت مواد هسته‌اي آسيب‌پذير برداشته شود، بحث‌ها و گفت‌وگوهايي انجام شود.

نيويورك‌تايمز افزود كه "هو جيانتائو " رئيس‌جمهوري چين كه در در اين نشست شركت خواهد كرد، تحت فشارهاي جهاني خواهد بود تا از تحميل تحريم هايي جديد عليه ايران به علت دنبال كردن برنامه هسته‌اي حمايت كند.

"نيكلا ساركوزي " رئيس‌جمهوري فرانسه و "آنگلا مركل " صدراعظم آلمان نيز در اين نشست حضور خواهند داشت.
آمريكا اعلام كرده‌ است كه هم‌اكنون حدود دو هزار و 200 كلاهك هسته‌اي دارد و اين در حالي است كه اعتقادها بر اين است كه روسيه حدود 3 هزار كلاهك‌ هسته‌اي در اختيار دارد.

بنا بر اين گزارش، دولت آمريكا همچنين در حال وارد آوردن فشار به سنا است تا "پيمان منع آزمايش جامع " (Comprehensive Test Ban Treaty) را به تصويب رسانند كه طي آن تمامي آزمايشات هسته‌اي خواه نظامي و غيرنظامي، ممنوع مي‌شود.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
گل خانم
10:40 - 1389/04/25
اقای اوباما چگونه می خواهد زراد خانه های هسته ای خود را کاهش دهد در صورتی که ایران را به حمله ی نظامی تهدید می کند واو خوب می داند که حمله به ایران حتی به شکل تهدید نظامی یا اتمی پی امدش جنگ جهانی سوم خواهد بود وبطور قطع نابودی کره ی زمین را به دنبال خواهد داشت و خود امریکا واسراییل نیز امکان گریز نخواهند داشت وچه بهتر است که امریکا واسراییل به اندازه دهان خود لقمه در دهان بگرارند ونابخردانه واحمقانه با محیط زیست وجان انسانها بازی نکنند زیرا عاقبت قساوت ووحشیگری نابودی خود انان است .
گل خانم یک بانوی ایرانی
10:54 - 1389/04/25
خطاب یک بانوی ایرانی به مردم امریکا - از مردم امریکا تعجب می کنم که چگونه دم از حقوق بشر وازادی می زنند وچشم به اعمال حکومتشان بسته اند وچگونه حاضر میشوند که حکومتشان برای جبران بودجه خالی دولتشان با اسلحه وزور دست به گدایی و اوباشگری بزنند انها چگونه حاضر می شوند نان وگوشت وغذایی را بخورند که به خون افراد مظلومی چون قربانیان غزه و افغانی و پاکستانی و هندی و سیاه وسقید وغیره اغشته است مگر رفاهی که دارند تاچه حد می ارزد که چشم خود را می بندند و ادمخواری می کنند ودم از احساسات لطیف خود می زنند بنازم به این احساسات لطیف .
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
کلیات بودجه ۹۹ از سوی نمایندگان رد شد
با رای اکثریت نمایندگان کلیات بودجه سال آینده کل کشور رد شد.