February 2020 19 / چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
تصویب طرحی که هیچ جزئیاتی ندارد
کد خبر: ۱۸۵۸۹
۱۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۲۴
0
وزارت صنایع و معادن مکلف می شود گزارش اقدامات انجام شده را هر سه ماه به کمیسیون صنایع و معادن اعلام نماید.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه با یک فوریت طرح ارتقاء کیفی تولید خودروهای داخلی موافقت کردند.

به گزارش پول نیوز، نمایندگان مجلس در ادمه جلسه علنی روز سه شنبه به بررسی طرح دو فوریتی ارتقای کیفی تولید خودرو داخلی پرداختند و پس از آنکه دو فوریت این طرح با 127 رای موافق و 70 رای مخالف به تصویب نمایندگان نرسید، یک فوریت آن به رای گذاشته شد که با 140 رای موافق و 64 رای مخالف تصویب شد.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: در صنعت کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاه حساس و دقیقی از طرف مسئولین و مردم، چگونگی کمی و کیفی تولید خودرو داخلی را رصد نموده و اگر چه از نظر کمی رشد قابل توجهی داشته ایم و تلاش هایی در همه ادوار جهت ارتقای سطح کیفی تولید خودرو صورت پذیرفته منتهی کیفیت موجود در تمام کارخانه های تولیدی خودرو در شان جایگاه دولت اسلامی که امرزوه در ابعاد گوناگون و مهمی چون فعالیت هسته ای، هوا و فضا و تولیدات نظامی ایران اسلامی را جزء ده کشور اول جهان قرار داده نمی باشد.

به همین منظور در قانون بودجه سال 1389 ضمن جزء «د» بند 15 ماده واحده حقوق ورودی واردات خودرو سواری به میزان 70 درصد تعیین گردیده از آنجایی که طبق ماده 1 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، ساز و کار لازم قانونی برای این مهم مشخص شده است. همچنین با توجه به بیانات صریح، روشن و هشدار دهنده مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در دیدار از یکی از کارخانه های تولید خودرو در ارتباط با ضرورت ارتقای سطح کیفی تولیدات خودرو داخلی و اجرای کردن قانون حمایت از مصرف کنندگان خودرو مصوب 23/3/1386 طرح ذیل با قید دو فوریت و با امضای 14 نفر از نمایندگان تقدیم می گردد.

در صورت تصویب نهایی این طرح دولت مکلف می شود ظرف مدت سه ماه ساز و کارهای لازم جهت ارتقای سطح کیفی تولید خودروهای داخلی را تهیه و به کلیه تولیدکنندگان خودرو در داخل کشور ابلاغ نماید.

براین اساس وزارت صنایع و معادن مکلف می شود گزارش اقدامات انجام شده را هر سه ماه به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام نماید.

همچنین موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، مسئولیت نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل های ابلاغی را به عهده دارد و مکلف می شود تخلفات احتمالی را در اسرع وقت به اطلاع کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی برساند.

آنچه مسلم است افزایش کیفیت خودروها داخلی امری ضروری است چه بسا یکی از مهمترین عوامل بالا بودن نرخ تصادفات در جاده های کشور و نیز بالا بودن مصرف بنزین در ایران می تواند بی کیفیت بودن و استاندارد نبودن خودروهای داخلی باشد و از این منظر اقدام مجلس قابل تقدیر است.

اما باید دید آیا در نهایت این طرح به اقدام عملی منجر می شود به عنوان مثال نصب ترمز abs و اير بگ در خودروهای تولید داخل اجباری می شود و از همه مهمتر آیا خودروها داخلی می توانند در بعد کیفیت استاندارد های بین المللی را کسب کنند؟

نکته دیگر این است که از نظر کارشناسان کیفیت خودروهای داخلی تنها در سایه رقابت امکان پذیر است و ضروری به نظر می رسد که فضا برای رقابت خودروسازان در راستای افزایش کیفیت خودرو باز شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: