کد خبر: ۱۸۵۸۷
۱۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۷:۴۴
0
دکتر حسینی در دیدار با خضرالشطی مشاور نخست وزیر کویت از آمادگی ایران برای گسترش همکاری اقتصادی و مالی خبر داد.
پول نیوز - دکتر سیدشمس الدین حسینی در دیدار با خضرالشطی فرستاده ویژه و مشاور نخست وزیر کویت از آمادگی ایران برای گسترش همکاری های اقتصادی و مالی خبر داد.

به گزارش پول نیوز به نقل از شبکه اخبار اقتصاد و دارایی ایران دکتر حسینی در این دیدار ضمن مثبت برشمردن سفر اخیر نخست وزیر کویت به ایران گفت: پس از توافقاتی که در سفر اخیر نخست وزیر کویت و معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران به عمل آمد تحرکات خوبی در روابط دو کشور در حوزه اقتصاد به وجود آمده است.

وزیر امور اقتصادی کشورمان شناخت دو کشور از یکدیگر را مهمترین پیش زمینه برای توسعه روابط همه جانبه از جمله روابط اقتصادی دانست و گفت: تجربه نشان داده است که وقتی برادران ما از کشورهای دوست به ایران می آیند پس از چند جلسه و چند نشست و آشنایی با توانمندی های ایران درمی یابند که زمینه های همکاری های دوجانبه بسیار مهیاست.

دکتر حسینی افزود: اگر ایران به توانمندی دست پیدا کند این متعلق به تمام کشورهای دوست و برادر است و برهمین اساس ایران کاملاً آماده است توانمندی های خود را در اختیار دیگر کشورهای دوست و برادر قرار دهد.

وی با اشاره به آماده بودن اراده سیاسی برای گسترش روابط بین دو کشور خواستار پیاده کردن روش های اقتصادی در این زمینه شد.

دکتر حسینی از آمادگی ایران برای ایجاد کمیته مشترک سرمایه گذاری بین دو کشور خبر داد و گفت: با ایجاد چنین کمیته ای نه تنها فرصت های سرمایه گذاری در کشور ایران و کویت مورد ارزیابی و بهره برداری قرار می گیرد، بلکه دو کشور می توانند با همکاری یکدیگر فرصت های سرمایه گذاری در کشور ثالث را نیز مورد شناسایی قرار داده و در آن سرمایه گذاری کنند.

 وی سپس به اصلاحات انجام شده در نظام اقتصادی کشورمان طی سالیان اخیر به ویژه ابلاغ سیاست های کلی اصل 44 اشاره کرد و گفت: این تحولات منجر به ایجاد فرصت های جدید و ظرفیت های بسیاری در حوزه های مختلف اقتصادی کشورمان شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان افزود: سازمان خصوصی سازی ایران پروژه های جذاب بسیاری برای عرضه در بخش خصوصی سازی دارد و من اطمینان دارم برادران کویتی ما می توانند در بسیاری از این طرح ها سرمایه گذاری کنند.

دکتر حسینی افزود: در بخش صنایع غذایی، مجتمع های بزرگ کشت و صنعت به ویژه در استان پهناور خوزستان وجود دارد که به لحاظ نزدیکی به کویت جذابیت بسیاری برای سرمایه گذاران کویتی دارد.

دکتر حسینی سپس از علاقمندی ایران به گسترش روابط دو جانبه در بخش خدمات مالی و بانکی، خبر داد و گفت: زمینه های همکاری در بخش خدمات مالی و به ویژه سرمایه گذاری در بازار سهام و بورس کاملاً مهیا است.

دکتر حسینی با اشاره به زمینه های مشترک فرهنگی بین دو کشور گفت: هر دو ملت ایران و کویت مسلمان هستند و از آنجا که خداوند بیع را حلال کرده و ربا را حرام فرموده است، بنابراین حکمتی در آن نهفته است و ایران نیز تلاش فراوانی کرده است تا در بخش های مختلف مالی این حکم خداوند را اجرا نماید.

وی افزود: برهمین اساس ایران اوراق قرضه را از اقتصاد خود حذف کرده است و صدور اوراق اسلامی صکوک را در دستور کار قرار داده است.

دکتر حسینی افزود: جمهوری اسلامی درصدد انتشار اوراق اسلامی صکوک برای پروژه ها و طرحهای خود است.

وی گفت: این اوراق سود مناسبی دارد و در طراحی آن سازوکار اسلامی درنظر گرفته شده است.
وزیر امور اقتصادی کشورمان از انتشار یازده میلیارد دلار اوراق براساس صکوک طی سال جاری خبر داد و از سرمایه گذاران کویتی دعوت کرد تا با خرید این اوراق به نوعی در طرح های اقتصادی و پروژه های سرمایه گذاری ایران مشارکت کنند.

دکتر حسینی همچنین به مشاور و فرستاده ویژه نخست وزیر کویت پیشنهاد کرد دو کشور ایران و کویت با همکاری یکدیگر انتشار اوراق صکوک و سایر ابزارهای اسلامی را در دستور کار قرار دهند زیرا این نوع سرمایه گذاری ها هم دارای فرصت های جذاب و پرمنفعت است و هم تجارتی حلال به شمار میرود.

وی سپس از روابط بانکی بین ایران و کویت به عنوان تنگنایی در روابط فعلی بین دو کشور نام برد و گفت: ایران انتظار دارد برادران ما در کویت به ارتقاء سطح روابط بانکی بین دو کشور کمک کنند و روابط محدود در سطح کارگزاری به هیچ وجه شایسته ارادة سیاسی و فرصت های اقتصادی موجود در دو کشور نیست.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان از آمادگی و عزم مصمم ایران برای توسعه روابط بانکی خبر داد و گفت: ایران هم آمادگی دارد میزبان بانکهای کویتی باشد و هم بانکهای ایرانی آمادگی حضور در کویت را دارند.

دکتر حسینی سپس به آمار و ارقام مربوط به روابط تجاری دو کشور اشاره کرد و گفت: سطح روابط تجاری دو کشور در بهترین سال ها به حدود نیم میلیارد دلار بالغ شده است و این در حالی است که ایران وکویت در مجموع بیش از سیصد میلیارد دلار مبادلات تجاری با جهان دارند و این ارقام نشان می دهد ظرفیت های بسیاری برای توسعه روابط وجود دارد. وی افزود: سطح کنونی روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور به هیچ وجه مطلوب نیست.

خضر الشطی فرستاد ویژه و مشاور نخست وزیر کویت نیز در این دیدار هدف از حضور خود در ایران را تداوم و تکمیل مذاکرات نخست وزیر کویت ومقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران دانست.
وی گفت: کویت با نیت صادقانه و شور و شوق بسیار علاقمند به گسترش روابط اقتصادی با ایران است.

وی افزود: نیت صادقانه کافی نیست و باید گام های عملی و مؤثری در این زمینه برداشته شود.
خضرالشطی با اشاره به علاقه مندی سرمایه گذاران کویتی برای حضور در بازار بزرگ و جذاب ایران یکی از اهداف سفر خود به ایران را شناخت امکانات و فرصت های موجود دانست.
وی گفت: بخش های کشاورزی و امنیت غذایی از بخش هایی هستند که زمینه همکاری منافع دوجانبه در آن وجود دارد.


فرستاد ویژه نخست وزیر کویت دستاوردهای صنعتی ایران را شگرف خواند و خواستار گسترش روابط و همکاریهای دو کشور ایران و کویت در این بخش شد.
وی افزود: کویت در بخش خدمات مالی پیشرفتهای قابل توجهی کسب کرده است و آماده است کمک ها و تجارب ارزشمند خود را در این زمینه به ایران انتقال دهد.

وی همچنین از پیشرفت سایر بخش های خدمات از جمله آموزش و بهداشت در ایران ابراز شگفتی کرد و گفت: این پیشرفت ها دورنمای خوبی برای همکاری های دو کشور به تصویر می کشد و کویت آماده است از این دستاوردها بهره مند گردد.
خضرالشطی گفت: ایران از امکانات و پیشرفت های بسیار زیادی برخوردار است اما این دستاوردها باید با روشهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی مناسب به کشورهای دوست معرفی شود.

وی خواستار معرفی امکانات و دستاوردهای کشور ایران به مردم کویت شد و افزود: تبلیغات و اطلاع رسانی خوب می تواند تجار و سرمایه گذاران کویتی را به بازار بزرگ و جذاب ایران جذب کند.

وی همچنین از آمادگی کشورش برای عرضة طرح ها و پروژه های ایرانی به سرمایه گذاران کویتی خبر داد و گفت: اطلاع رسانی در خصوص چنین طرح هایی می تواند زمینه را برای حضور سرمایه گذاران و تجار کویتی در بخش های مختلف اقتصاد ایران تسریع کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: