کد خبر: ۱۸۵۸۶
۱۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۷:۲۹
0
رئیس کل بانک مرکزی از ورود اسکناسهای 10 هزار تومانی به بازار تا خردادماه امسال، جایگزینی تدریجی اسکناسهای درشت به جای چک پول و منتفی شدن حذف صفرهای پول ملی در حال حاضر خبر داد و گفت: حسابهای دومنظوره در بانکها را از بین بردیم.
به گزارش خبرنگار مهر، محمود بهمنی امروز در حاشیه نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به بسته سیاستی-نظارتی نظام بانکی برای سال 89 گفت: نرخ سود سپرده علی الحساب یک تا سه ماهه بانکها 6 درصد، سه تا شش ماهه 8 درصد و کمتر از یکسال تا شش ماه 11 درصد در این بسته در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه حسابهای دومنظوره در بانکها را از بین بردیم، تصریح کرد: نرخ سود سپرده ها و تسهیلات در مناطق آزاد با سرزمین اصلی به منظور جلوگیری از انتقال پول به این مناطق یکسان شد و این امر به مصلحت بود.

نرخ عقود مبادله ای بالاتر از دو سال؛ 14 درصد

بهمنی عقود در نظر گرفته شده در بسته سال 89 را صرفا مبادله ای و مشارکتی عنوان کرد و افزود: نرخ سود عقود مبادله ای در بسته بانک مرکزی 12 درصد و بالاتر از دو سال 14 درصد در نظر گرفته شده است و عقود مشارکتی نیز با توجه به نسبت مشارکت در سهم تعیین می شود.

نرخ سود تسهیلات مسکن مهر

وی در خصوص یارانه های پرداختی دولت برای تسهیلات بانکی گفت: این امر با توجه به واقعی شدن نرخها و کاهش نرخ تورم منتفی شده است، همچنین در مورد مسکن مهر نیز بر اساس دستورالعمل تدوین شده در دو ماه اخیر قرار است نرخ سود قرض الحسنه تسهیلات مسکن مهر برای روستاها 4 درصد، مراکز استانها 7 درصد و تهران 9 درصد باشد که مابه التفاوت آن تا 12 درصد از محل یارانه ها توسط دولت جبران خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص بدهی دولت به بانکها نیز گفت: بر اساس برنامه چهارم توسعه قرار بود بدهی دولت تا پایان این برنامه به بانکها به صفر برسد و سالانه 20 درصد کاهش یابد که این کار انجام شده و این رقم در حال کاهش است به نحوی که رقم آن در حال حاضر به 98 هزار و 765 میلیارد ریال رسیده است.

کاهش نرخ حق الوکاله بانکها

بهمنی از کاهش نرخ حق الوکاله بانکها در بسته سال جاری به 2.5 درصد خبر داد و این امر را باعث افزایش رقابت بانکها دانست .

وی همچنین نرخ سپرده قانونی بانکهای تخصصی را 10 درصد اعلام کرد و افزود: این امر امکان اعطای تسهیلات بیشتر توسط این بانکها را فراهم می کند.

بهمنی نسبتهای حسابهای قرض الحسنه پس انداز را در بسته امسال 10 درصد ذکر کرد و افزود: نرخ سپرده های دیداری و سایر 17 درصد، کوتاه مدت 15.5 درصد، یکساله 15 درصد، 2 ساله و سه ساله 11 درصد، 4 ساله 10 درصد و 5 ساله نیز 10 درصد در نظر گرفته شده است.

وی یکی از دلایل افزایش سپرده های بانکها را کاهش نسبت های قانونی برای سپرده های بلند مدت عنوان کرد و افزود: همچنین ابزار جدید خرید دین نیز مورد تشویق بانک مرکزی است به نحوی که بانکها بتوانند تا 35 درصد ارزش فروش هر واحد تجاری را با سود 16 درصد خریداری کنند. نرخ 16 درصد به دلیل افزایش انگیزه بانکها برای مشارکت در این طرح در نظر گرفته شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص وامهای کوچک مورد نیاز مردم گفت: در بسته بانک مرکزی به نیازهای کوچک افراد توجه شده است به نحوی که در قالب وامهای جعاله تا 3 میلیون تومان و برای تعمیر منازل تا 5 میلیون تومان مردم می توانند از بانکها وام دریافت کنند، همچنین وام خودرو نیز 7 میلیون تومان و وام خودرهای فرسوده 10 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

انتشار 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

به گفته بهمنی بانک مرکزی به منظور کنترل نقدینگی اجازه انتشار 50 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در سال 89 را کسب کرده که نرخ آن 2 درصد بیش از سایر اوراق در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع میانگین نرخ سپرده قانونی بانکها در بسته سال 89 از میانگین سال گذشته کمتر شده است، تصریح کرد: با توجه به اینکه منابع بانکها آزاد می شود بدهی بانکها به بانک مرکزی نیز باید تسویه شود، این در حالی است که بانک مرکزی نرخهای بین بانکی را 12 درصد و برای بانک مسکن 9 درصد و نرخ جریمه بدهی های بانکها به بانک مرکزی را 34 درصد در نظر گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در بسته سال جاری به بانکها آزادی عمل بیشتری برای اعطای تسهیلات به بخشهای مختلف اقتصادی ارائه کرده ایم، افزود: در سال گذشته با اینکه سهم صادرات را به میزان مناسبی در نظر گرفته بودیم اما با توجه به صادرات 23 میلیارد دلاری کشور، سهم در نظر گرفته شده در این بخش مورد تقاضا نبود.

تسهیلات مسکن فقط در بانک مسکن

بهمنی اعلام کرد: اعطای تسهیلات برای خرید مسکن توسط بانکهای مختلف به جز بانک مسکن در بسته امسال ممنوع شده و وامهای مسکن به منظور کنترل قیمت فقط به بخش تولید اختصاص خواهد یافت.

وی از ورود اسکناس 10 هزار تومانی تا پایان خرداد ماه امسال به بازار خبر داد و افزود: بانک مرکزی قصد دارد با ورود اسکناسهای درشت به مرور چک پولها را از سطح جامعه جمع آوری کند.

چک پول 200 هزار تومانی منتفی شد

وی با تاکید بر اینکه چک پول 200 هزار تومانی به جریان نخواهد افتاد، تصریح کرد: پولهای درشت به مرور جایگزین چک پولها خواهد شد و در وهله اول چک پولهای 50 هزار تومانی به منظور کنترل پولشویی از سطح جامعه جمع آوری می شود، ضمن اینکه در نظر گرفته ایم چکهای باقی مانده با یک امضای خریدار به فروش برسد تا سیر طی شده توسط چک ها مشخص شود.

حذف صفرها فعلا منتفی شد

بهمنی بحث حذف صفرها از پول ملی را در حال حاضر منتفی اعلام کرد و افزود: تا زمانی که کلیه ضوابط از سوی بانکهایی که تقاضاهای خود را برای اخذ مجوز به بانک مرکزی ارائه داده اند رعایت نشود، مجوز فعالیت دریافت نخواهند کرد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: نرخ سپرده علی الحساب یکساله بانکها را 14 درصد، دو ساله 14.5 درصد، سه ساله 15 درصد، 4 ساله 16 درصد و 5 ساله را 17 درصد اعلام کرد و افزود: نرخ 5 ساله در بسته سال گذشته 17.5 درصد بوده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: