کد خبر: ۱۸۵۵۹۱
۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۹
۱
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: اگر رقابت های ناسالم ادامه یابد، بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه با اعلام کف نرخ ها به موضوع ورود پیدا خواهد کرد.
پول‌نیوز - رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیرفنی و رقابت های ناسالم در صنعت بیمه ادامه یابد، بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه با اعلام کف نرخ ها به موضوع ورود پیدا خواهد کرد.

عبدالناصر همتی در نخستین جلسه مشورتی با مدیران عامل شرکت های بیمه تاکید کرد: در ارائه نرخ و شرایط دقت کنید؛ نرخ بیمه و تعهدات شخص ثالث دست ما نیست، اما در سایر رشته‌های بیمه می‌توانیم مدیریت ریسک داشته باشیم.

وی افزود: بیمه مرکزی باوجود اینکه طبق مصوبه شورای عالی بیمه می‌تواند کف نرخ‌ها را اعلام کند اما نمی‌خواهد ورود کند اما اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیرفنی و رقابت های ناسالم ادامه یابد، ورود خواهد کرد.

همتی از شرکت‌های بیمه خواست تا امید را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و با اخلاق حرفه‌ای به اعتلای صنعت بیمه کمک کنند.

وی با تاکید بر نظارت و حمایت در کنار یکدیگر گفت: نظارت بیمه مرکزی باید با حمایت از شرکت‌های بیمه همراه باشد و ما اصرار داریم در کنار نظارت و انضباط مالی، از توسعه و بقاء شرکت‌های بیمه حمایت کنیم و هیچ‌کدام را بر دیگری مقدم نمی دانیم.

رئیس کل بیمه مرکزی تاکید کرد: در واقع نظارت بر صنعتی قابل ‌اجراست که قدرتمند، استوار و قابل تکیه باشد.

حذف یکباره تعرفه ها شوک بزرگی به بازار بیمه وارد کرد

همتی ادامه داد: در مدتی که در صنعت بیمه نبودم، همواره نسبت به تصمیم های این صنعت حساس بودم و هر جا احساس کردم تصمیم ها به ضرر صنعت بیمه بوده است، به رئیسان کل وقت اعلام کردم.

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: حذف عجولانه تعرفه‌ها یکی از تصمیم هایی بود که می‌توانست در چند مرحله عملیاتی شود اما یک‌باره صورت گرفت و شوک بزرگی به بازار بیمه وارد شد.

وی افزود: تصمیم دیگر افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه جنرال به 2500 میلیارد ریال و شرکت‌های اتکایی به چهار هزار میلیارد ریال بود که باز هم مخالفت کردم زیرا با این روش ضمن اینکه با همه کشورهای منطقه فاصله چند برابری دارد در عمل اداره صنعت بیمه از سوی متخصص‌ها به دست صاحبان ثروت سپرده می‌شود؛ اکنون که این افزایش برای عمده شرکت‌های بیمه باوجود گذشت چهار سال فراهم نشده است، باید برای تمدید مهلت‌ تأمین آن ساعت‌ها دلیل بیاوریم و برای اجرای آن زمان بخریم.

وی درباره بیمه اتکایی اجباری نیز گفت: بیمه اتکایی اجباری در ماهیت خود ربطی به تصدی‌گری ندارد که اکنون این دو را باهم قیاس کنیم؛ درست است که بیمه اتکایی اجباری در بسیاری از کشورها جمع شده یا کاهش زیادی پیدا کرده اما آیا ساختار کشور ما پاسخگوی این کاهش سریع است.

رئیس کل بیمه مرکز خاطرنشان ساخت: شرایط اجتماعی، اداری و اقتصادی کشور ما به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم برخی از کارها را به درستی و قطعیت انجام دهیم. نظارت بدون داشتن ابزارهای لازم، معلوم نیست عاقبت خوبی برای صنعت داشته باشد.

حاکمیت شرکتی را در بیمه ها اجرایی می کنم

رئیس شورای عالی بیمه، با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه گفت: باید به سمتی برویم که با کمک ابزارهای موجود، فشار سهامداران بر مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های بیمه را کم کنیم.

همتی ادامه داد: باید شرایطی فراهم کنیم تا مدیران عامل بتوانند با استقلال، تصمیم های درست برای اداره شرکت اتخاذ کنند که حضور اعضای مستقل غیراجرایی در هیات ‌مدیره شرکت‌های بیمه می‌تواند به این مهم کمک کند.

وی وضعیت صنعت بیمه در شرایط فعلی را مهجور دانست و گفت: نقش روابط عمومی شرکت‌های بیمه در حوزه اطلاع‌رسانی و تبلیغات باید تقویت شود تا نقش واقعی صنعت بیمه که همان ایجاد اطمینان و آرامش در میان جامعه است، برای مردم ملموس و عینی شود.

همتی خاطرنشان ساخت: بیمه مرکزی نیز برای تحقق این مهم همگام با شرکت‌های بیمه اقدام خواهد کرد و مسیر را برای آنها هموارتر می‌کند.

دفاع از صنعت بیمه در دولت، نخستین کارم خواهد بود

رئیس‌کل بیمه مرکزی دفاع از صنعت بیمه در دولت را از مهم‌ترین برنامه‌های خود اعلام کرد و گفت: دفاع از صنعت بیمه و توسعه خدمات آن در بین احاد مردم را در اولویت کاری خود قرار داده‌ام.

وی مسائل مطرح شده در حوزه کسری ذخایر فنی را یک مشکل قدیمی دانست و گفت: مطمئنم این موضوع نیز با تدبیر بیمه مرکزی و همراهی و مشارکت شرکت‌های بیمه حل می‌شود.

همتی درباره درخواست مدیران عامل شرکت‌های بیمه برای بازنگری آیین‌نامه های موجود در صنعت بیمه گفت: چون طعم آیین‌نامه‌های غیرعملیاتی در بانک را چشیدم، این بار با نگرش جدید و با هدف حمایت از شرکت‌های بیمه، آیین‌نامه ها را بازنگری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: از شرکت‌های بیمه انتظار می رود به آیین‌نامه‌های ابلاغی احترام بگذارند و مسئولیت بیمه مرکزی در قبال بیمه گذاران را درک کنند.

مخالف وضع عوارض بر صنعت بیمه بوده و هستم

رئیس‌کل بیمه مرکزی ضمن گلایه از تحمیل عوارض بر صنعت بیمه گفت: با وضع عوارض برای صنعت بیمه مخالفم؛ صنعت بیمه برای اینکه نفوذش در جامعه بیشتر شود، باید حمایت شود نه اینکه هر عوارضی می خواهیم بگیریم آن را بر حق بیمه ها اضافه کنیم.

همتی با تاکید بر گسترش بیمه‌های عمر در کشور گفت: نرخ سود بیمه‌های عمر باید متناسب با روند سود سپرده های بانکی باشد تا در تعهدات آینده خود دچار مشکل نشود.

همتی از تلاش های چهار رئیس کل قبلی بیمه مرکزی در 10 سال گذشته قدردانی و ابراز امیدواری کرد که با برگزاری جلسات مشترک با مدیران عامل شرکت های بیمه و با همراهی و همسویی بتوان مشکلات صنعت بیمه را رفع کرد.

به گزارش ایرنا، نخستین جلسه مشورتی رئیس‌کل بیمه مرکزی با مدیران عامل شرکت‌های بیمه به‌منظور بحث و تبادل‌نظر پیرامون مسائل روز و فراگیر صنعت بیمه در بیمه مرکزی برگزار شد.

در این نشست مدیران عامل شرکت‌های بیمه و دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران، به بحث و تبادل‌نظر در خصوص مسائل صنعت بیمه همچون کاهش هجمه علیه صنعت بیمه، اخلاق حرفه‌ای، گسترش تعامل، افزایش تعامل با نهادهای مرتبط، جلوگیری از نرخ شکنی، حذف عوارض از صنعت بیمه، برنامه مشترک برای دوران پساتحریم، ارتباط بین‌المللی و لزوم تقویت اطلاع‌رسانی به مردم و تصمیم سازان پرداختند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۱
نظرات بینندگان
شمس
Iran, Islamic Republic of
12:19 - 1395/03/23
بیمه مرکزی واقعاً باید نقش بیشتری در این زمینه ایفا کند. بیمه تجارت بزرگی است و نمی شود که بخش خصوصی بدون نظارت فعالیت کند
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: