کد خبر: ۱۸۵۱۵
۱۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۸:۴۵
0
اگر به خاطر داشته باشيد طي يك ماه پاياني سال اكثر فعالان بازار، به ويژه لپ‌تاپ به دليل اينكه منتظر ورود مدل‌هاي جديد به بازار پس از سال نو بودند اجناس خود را با تخفيف به خريداران مي‌فروختند.


مي‌گويند سال كه نو مي‌شود مي‌توان تغيير و دگرگوني را در همه چيز و همه جا حس كرد. از چهره طبيعت و خيابان‌هاي شهر گرفته تا مراكز خريد و فروش كالاهاي مختلف.
 
دنیای اقتصاد _ كالاهايي كه صاحبان آنها در روزهاي پاياني سال آتش به مالشان زده بودند و آنها را حتي با نصف قيمت به فروش رسانده بودند به تغيير فصل و ورود مدل‌هاي جديد اميد بسته بودند. اين اتفاق در بازار كامپيوتر هم رخ داد.

اگر به خاطر داشته باشيد طي يك ماه پاياني سال اكثر فعالان بازار، به ويژه لپ‌تاپ به دليل اينكه منتظر ورود مدل‌هاي جديد به بازار پس از سال نو بودند اجناس خود را با تخفيف به خريداران مي‌فروختند.

عرضه محدود لپ‌تاپ‌هايي كه به پردازنده‌هاي جديد خانواده core I مجهز بودند و وعده عرضه گسترده اين لپ‌تاپ‌ها به بازار توسط نمايندگي‌هاي فروش و وارد‌كنندگان به بازار در سال جديد يكي از دلايلي بود كه باعث شد فعالان بازار لپ‌تاپ، موجودي خود را از اين كالا با تخفيف‌هاي بيشتري به فروش برسانند تا عرصه را براي ورود مدل‌هاي جديد باز كنند.

به همين دليل طي روزهاي پاياني سال بازار خريد و فروش كامپيوتر با كاهش موجودي مواجه شده بود.

اما اتفاقي كه امسال فعالان بازار كامپيوتر را متعجب كرد اين بود كه بر خلاف سال‌هاي قبل كه بازار خريد و فروش اين كالاها تا اواسط ارديبهشت در ركود به سر مي‌برد، طي هفته دوم سال جديد بازار با افزايش تقاضا مواجه شد. اين موضوع كه براي فعالان بازار عجيب و البته خوش‌آيند بود باعث شد قيمت‌ها تا حدودي در بازار افزايش يابد كه فعالان بازار دلايل خاصي را عامل اين رشد قيمت مي‌دانند.

مسافران نوروزي و رونق بازار كامپيوتر
به نظر مي‌رسد امسال تهران با موج مسافران نوروزي از شهرهاي مختلف كشور مواجه بود.
اين موضوع تاثير زيادي بر بازار كالاهاي مختلف از جمله كامپيوتر داشت.به طوري كه فعالان بازار مي‌گويند، طي هفته دوم فروردين ماه بازار خريد و فروش كامپيوتر و تجهيزات ديجيتالي با افزايش تقاضا مواجه شده بود.

بهنامي يكي از فعالان بازار در اين باره مي‌گويد، طي روزهاي پاياني سال كه فعالان بازار كامپيوتر اجناس خود را با تخفيف به فروش مي‌رسانند، با كاهش موجودي در سال جديد مواجه شدند كه اين موضوع تا حدودي باعث رشد قيمت‌ها شد.

احمدي، يكي ديگر از فعالان بازار در اين باره مي‌گويد: رشد قيمت‌ها به دليل افزايش تقاضا و غلبه تقاضا بر موجودي بازار بوده است كه مراجعه مسافران نوروزي به بازار و همچنين مراجعه نمايندگان فروش در شهرستانها يكي از دلايل اين افزايش تقاضا بوده است. به گفته وي، طي هفته دوم فروردين ماه ميزان تقاضا براي كالاهاي ديجيتالي و لپ‌تاپ در حدي افزايش يافته بود كه فروشندگان متعجب شدند.

اما يك فروشنده ديگر در اين مورد مي‌گويد: اگر چه تقاضا طي يك هفته در ايام تعطيلات نوروز افزايش يافته بود، اما اين افزايش تقاضا باعث رشد قيمت‌ها نشده است و تنها تخفيف‌هايي كه نمايندگي‌هاي فروش و برخي از فروشندگان براي به فروش رساندن اجناس خود مي‌دادند لغو شده است.

به گفته وي، طي يك هفته‌اي كه از آغاز به كار مراكز خريد و فروش رايانه مي‌گذرد بازار تا حدودي رونق گرفت، اما طي روزهاي اخير بازار دوباره به حالت قبل بازگشته و خبري از معامله كالا در بازار نيست.

وي معتقد است؛ مي‌توان انتظار داشت با ورود كالاهاي جديد، بازار تا حدودي رونق ‌گيرد.
اما بهنامي، يكي ديگر از فعالان بازار تعطيلي گمركات كشور را عامل كاهش موجودي در بازار مي‌داند و مي‌گويد: طي مدت اخير كه گمركات كشور در تعطيلي به سر مي‌برند ميزان عرضه كالا به بازار كاهش يافته است و بازار در انتظار ورود مدل‌هاي جديد است.

به گفته وي، طي ماه‌هاي گذشته مدل‌هاي جديد لپ‌تاپ كه به پردازنده‌هاي سري core i مجهز بودند به طور محدود وارد بازار شده‌‌اند و سوني تنها برندي بوده كه در فوريه گذشته مدل‌هاي جديد را به طور گسترده وارد بازار كرده است.

به گفته وي، برندهاي ديگر از جمله dell،hp و... كه اين لپ‌تاپ‌هاي جديد را به طور محدود وارد بازار كرده بودند، از اوايل ارديبهشت نمونه‌هاي جديد را وارد بازار مي‌كنند.

رشد كاذب قيمت‌ها
اگرچه فعالان بازار دلايل مختلفي را براي رشد قيمت‌ها مطرح مي‌كنند، ولي برخي از فعالان بازار رشد قيمت‌ها را كاذب دانسته و معتقدند نبايد به قيمت‌هايي كه اكنون براي كالاها اعلام مي‌شود توجه شود.

به گفته فعالان بازار هنوز مشخص نيست كه قوانين گمركي و همچنين هزينه‌هاي ترخيص كالا و ... در سال جديد تغيير كرده است يا خير. به همين دليل نمي‌توان اكنون در مورد روند قيمت‌ها و ... اظهارنظر كرد.

اما دسته‌اي از فعالان بازار از رشد شديد قيمت انواع چاپگر و دستگاه‌هاي چندمنظوره طي مدت اخير در بازار داخلي خبر مي‌دهند و گروهي نيز از رشد قيمت رم مي‌گويند.
به گفته يكي از فعالان بازار، طي مدت اخير قيمت انواع چاپگر به ويژه چاپگر و دستگاه‌هاي چند منظوره hp در حدود 30 تا 70 هزار تومان افزايش يافته است و در حالي است كه اين كالاها بدون گارانتي به فروش مي‌رسند.
 
در اين مورد شركت سرزمين سبز، يكي از عرضه‌كنندگان تجهيزات اداري hp مي‌گويد: رشد قيمت‌ها در اين حد كه برخي از فعالان بازار اعلام مي‌كنند نيست و ممكن است برخي از مدل‌ها به دليل كاهش عرضه با رشد قيمت مواجه شده باشند، اما اين رشد قيمت چندان زياد نيست و مربوط به تمام كالاهاي اين حوزه هم نمي‌شود. كامپيوتر ريز، نمايندگي فروش چاپگر و دستگاه‌هاي چندمنظوره كانن هم از ثبات قيمت‌ها طي مدت اخير خبر مي‌دهد و رشد قيمت‌ها را تكذيب كرد.

فعالان بازار همچنين از رشد شديد قيمت رم خبر مي‌دهند و مي‌گويند رشد قيمت‌ها به دليل كاهش عرضه رخ داده است و به طور كلي قيمت جهاني اين كالا افزايش يافته است.
زارع يكي از عرضه‌كنندگان رم مي‌گويد: به دليل سفارشي شدن توليد اين كالا قيمت‌ها در بازار جهاني و به تبع آن در بازار داخلي افزايش يافته است.

اما گروه ديگري از فعالان بازار بر اين باورند اكنون زمان مناسبي براي اعلام قيمت نيست و قيمت‌ها زماني كه مدل‌هاي جديد وارد بازار شده‌‌اند مورد بررسي هستند.

بازار در انتظار پايان ركود
اين طور كه از گفته‌هاي فعالان بازار استنباط مي‌شود عليرغم بازگشت مسافران نوروزي به خانه و كاشانه شان بازار خريد و فروش رايانه هنوز راكد و بي‌رونق است و بازار در شرايط فعلي در ركود به سر مي‌برد، البته موجودي بازار هم در حد قابل توجهي كاهش يافته است. فعالان بازار مي‌گويند: تا زماني كه محصولات جديد وارد بازار داخلي نشوند بازار همچنان در ركود به سر مي‌برد و مي‌توان انتظار رونق را در بازار كامپيوتر از اوايل ارديبهشت ماه داشت. اما برخي از فعالان بازار بر اين باورند كه ممكن است مانند سال گذشته بازار با يك ركود طولاني مدت مواجه باشد و ورود مدل‌هاي جديد هم نتواند كمك چنداني به وضعيت بازار كند.

به گفته فعالان بازار، مصرف‌كنندگان بايد با مدل‌هاي جديد آشنا شوند و تفاوت لپ‌تاپ كه به پردازنده
core 2 duo و ... مجهز است را با لپ‌تاپ‌هاي جديد بفهمند. به عبارتي بايد به مصرف‌كنندگان اطلاع‌رساني شود تا براي خريد كالاي جديد مجاب شوند. به هر حال بازار خريد و فروش كامپيوتر در شرايط فعلي روزهاي بي‌رونقي را سپري مي‌كند و چشم اميد فعالان بازار به زمان ورود مدل‌هاي جديد به بازار داخلي است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: