کد خبر: ۱۸۴۸۷۶
۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳
0
در این نمایشگاه می توان به نظاره خط سیری در تصویرسازی های کتاب های درسی و عکاسی مستند از مدارس ابتدای قرن، پیشگامان صنعت نشست.
«کارنامه» ای از کودکی
پول‌نیوز-موزه و موزه داری در دنیا راه به سوی تغییراتی نهاده که بخشی از این تغییرات در ایران نیز مشاهده می شود. بخشی از این تغییرات در حوزه نگاه آنها به رویکردهای پژوهشی و آرشیوی در حال وقوع است، موزه هنرهای معاصر تهران نیز سعی در همراه شدن با این تفکر دارد.

از این رو این روزها می توان با سفر به گذشته به طور خاص دوره 30 سال (1330تا1360) نظاره گر نمایشگاهی شد که کارنامه ای است از آنچه در آن دوره در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده است.
چنانکه نگاهی مبتنی بر مبانی نظری و رویکردی مشخص در این نمایشگاه به چشم می خورد.
 
به گزارش CHN، "کارنامه، فرهنگ دیداری کودکان ایران (1330تا1360)" نمایشگاهی بر اساس آرشیو است که به بررسی فرهنگ دیداری کودکان ایران در بستر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در بازه ای بیش از سه دهه می پردازد.
 
در این نمایشگاه می توان به نظاره خط سیری در تصویرسازی های کتاب های درسی و عکاسی مستند از مدارس ابتدای قرن، پیشگامان صنعت تصویرسازی و سرگرمی، تاثیر جنگ سرد، هژمونی آمریکایی و ایران در میانه شرق و غرب، اقتصاد نفتی و ملی شدن، ادبیات و تصاویر مذهبی، انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی نشست.

در واقع می توان گفت این نمایشگاه نه تنها یک نمایشگاه از آثار آرشیوی بلکه نستالژی از کودکی آنهایی است که در دهه 30 تا 60 کودکی کردند.
 
«علی بختیاری» کیوریتور نمایشگاه کارنامه در این باره به خبرنگار CHN می گوید: «آرشیو تاریخی به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه که در ابعاد و کیفیت منحصر به فرد است، شامل رسانه های مختلفی مانند کتاب، مجله، فیلم و انیمیشن، آثار هنری و... است که بسیاری از اجزای این مجموعه، کمتر دیده شده و یا نادیده هستند.

چراکه بیشتر آنها از آرشیوها و مجموعه های خصوصی و دولتی جمع آوری شده اند که دسترسی به آنها برای عموم فراهم نبوده است.»فیلمخانه ملی ایران، موزه سینما، کانون پرورش فکری، موزه گرافیک، مجموعه ای، بی، آرشیو استودیو کارگاه، پروژه نان و نمک از جمله بخش هایی هستند که در تشکیل نمایشگاه کارنامه، کیریتورها را همراهی کرده اند.

به گزارش CHN، تماشاخانه کارنامه که جشنواره فیلم نمایشگاه کارنامه را تشکیل می دهد از جمله بخش های منحصر به فردی است که با نمایش آثاری که مروری در سینمای کودک و نوجوان آن دوره دارد سعی دارد فیلم هایی که نادیده گرفته شده بودند را به مرحله ظهور برساند و آثاری که چندین دهه از آخرین نمایش آنها می گذرد را به علاقه مندان نشان دهد.

 از آن جمله فیلم ها می توان به "برنده" امیر نادری، "آن سوی هیاهو" و "فعل مجهول" ساخته خسروسینایی، فیلم "کوره پزخانه" ساخته محمد مقدسیان، فیلم"دار"ساخته رضا علامه زاده و فیلم" یک قطره خون،یک قطره نفت" ساخته فرشید مثقالی و... اشاره کرد که اکران آنها به صورت 35 میلی متری و یا نسخته های اصلاح شده دیجیتالی انجام می شود.
 
بخش دیگری از این نمایشگاه به عکسهایی از عکاسانی همچون بهمن جلالی، رعنا جوادی، مریم زندی، جاسم غضبانپور و سیف الله صمدیان اختصاص یافته و در بخش دیگری ازنمایشگاه می توان به نظاره آثار متنوعی نشست که بر اساس "موش و گربه" عبید زاکانی طراحی شده اند. در این بخش نقاشی هایی از اردشیر محصص، تصویرسازی های محمود جوادی پور و جعفر تجارتچی به چشم می خورد که شاید بیش از سایر بخش ها خاطرات کودکی را در ذهن دهه 30 تا 60 ها تداعی کند.
 
بختیاری در این باره می گوید: «گاه شمار کارنامه تصویری از نقاط برجسته بستر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران است که در فاصله سالهای 1300 تا 1360 است. مطالعه این گاه شمار، تطبیق رویدادهای تاریخی با روند سیر تحول فرهنگ دیداری کودکان در این نمایشگاه را تسهیل می کند.»
 
او با اشاره به آنکه تهیه و تدارک این نمایشگاه بیش از 10 سال تلاش کیوریتورها را در پی داشت ادامها می دهد: «موش و گربه عبید زاکانی، با نظم ساده و قابل فهمش همواره یکی از منابع آموزشی نظام مکتب خانه ای بود.

 از دوران مشروطیت و فراهم آمدن فناوری های تکثیر تا به امروز، این اثر به انحای مختلف از کمیک کیچ و انتشارات بازار گرفته تا نقاشی ها و تصویر سازی های فاخر، طراحی و تولید شده است.

 همچنین با افزایش میزان تولیدات تصویری برای کودک و تخصصی شدن محصولات در این زمینه در دهه 1330، شاهد آغاز دوران تازه ای از تاریخ دیدادری کودکان در ایران هستیم.

 انتشار گسترده مجله های تخصصی کودکان مانند کیهان بچه ها، تهران مصور و کوچولوها با رویکرد سرگرم کننده همزمان فعالیت های انتشاران فانکلین در زمینه تولید کتاب های درسی و ادبی، تنوع در محصولا دیداری این دوران را سبب شد.»
 
بختیاری می افزاید: «با وقوع کودتای 28 مرداد 1332، فرهنگ آمریکایی به طور رسمی طبق برنامه اصل چهار ترومن- در ایران ترویج داده می شد. فعالیت گسترده انتشاران فرانکلین و محصولات والت دیزنی درگسترش این فرهنگ نقش مهمی را ایفا می کند که در بخش هایی از نمایشگاه کارنامه به این مهم پرداخته شده است و با نمایش آثار از دوران های مختلف بر این مهم تاکید شده است.

حضور انتشارات پروگرس مسکو از دیگر سو تبدیل به رقیبی برای آمریکایی ها شد که سعی داشت تا فرهنگ و زیبایی شناسی با ساختار روسی را در راستای تبلیغ ایدئولوژی چپ گرا در میان کودکان ایرانی گسترش دهد.

 این درحالی است که از ابتدای دهه 40 با رشد نسبی طبقه متوسط، امکان تحصیل گسترده و گسترش فناوری های چاپی، ناشران تخصصی برای کودکان و نوجوانان شروع به تولید کردند و تولیدات هدفمند و مطالعه شده تر انجام شد.

 چنانکه بخش انیمیشن وزارت فرهنگ وهنر از مراکز مهم تولید در این بخش شد. پس از آن شاهد فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و آغاز فعالیت هنرمندانی همچون فرشید مثقالی بودیم.»
 
البته "احسان آقایی" مشاور موزه هنرهای معاصر تاکید می کند: « این نمایشگاه بدون جهت گیری به بیان واقعیت هایی پرداخته که فرهنگ تصویری کودکان را که طی دهه های گذشته و تاثیرپذیری آن از فرهنگ غربی و شرقی را بررسی می کند و نشان می دهد که فرهنگ دیداری کودکان در این دوره از آثار مبتنی بر فرهنگ غنی ایرانی بی بهره یا کم بهره است.

 با این وجود سعی شده تا با نگاهی سیاه و سفید نگریسته نشود و تمام آنچه در آرشیوها موجود بوده در حوزه کودک و نوجوان به نمایش گذاشته شود از این رو در این نمایشگاه می توان شاهد نمایش آثار مکتوب، تصویرسازی، عکس، انیمیشن و حتا فیلم بود.»
 
در این نمایشگاه با نگاه آرشیوی به آثار نگریسته شده و سعی شده تا آنچه به نمایش در می آید با نگاه جانب دارانه نباشد و بر اساس پژوهش شخصی علی بختیاری، پیمان پور حسین و یاشار صمیمی مفخم گردآوری شده است و تا 25 مرداد ماه سال جاری میزبان علاقه مندان خواهد بود.

منبع:میراث فرهنگی


برچسب ها: موزه ، نمایشگاه
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: