کد خبر: ۱۸۴۷۱
۱۶ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۳۹
0
با امضاي تفاهم نامه نهايي ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه، اجراي پزشك خانواده از اوايل ارديبهشت ماه در شهرها تا 50 هزار نفر آغاز شود.

ايسنا: معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده براي اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها، ابراز اميدواري كرد كه با امضاي تفاهم نامه نهايي ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه، اجراي پزشك خانواده از اوايل ارديبهشت ماه در شهرها تا 50 هزار نفر آغاز شود.

دكتر حسن امامي رضوي در آستانه هفته سلامت از راه‌اندازي كلينيك‌هاي تندرستي در شش شهر بالاي يك ميليون نفر در آينده نزديك خبر داد و گفت: در اين كلينيك‌ها نظام مراقبت از بيماري‌هاي غيرواگير با تاكيد بر ديابت و فشار خون به كار گرفته مي‌شود و تلاش شده تا اين امر تكميل كننده پزشك خانواده باشد.

پزشك خانواده شهري در انتظار يك امضا

پيش بيني 60 ميليارد تومان براي تكميل بسته خدمات و اجراي طرح پزشك خانواده در شهرها

خريد خدمت از پزشكان بخش خصوصي براي اجراي پزشك خانواده شهري

وي در رابطه با آخرين تصميمات گرفته شده در زمينه اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر گفت: در سال گذشته با وجود تمام مشكلات در هماهنگي‌ها، جلسات متعددي با وزارت رفاه تشكيل شد. اكنون بسته خدمتي وزارت بهداشت براي اجراي پزشك خانواده در شهرها مورد توافق قرار گرفته و هزينه‌ها نيز احصا شده است. اميدواريم تفاهم نامه نهايي ميان وزارتخانه‌هاي بهداشت و رفاه تا اواخر ماه جاري امضا و پزشك خانواده از اوايل ارديبهشت ماه در شهرها تا 50 هزار نفر آغاز شود.

وي با بيان اينكه براي اجراي پزشك خانواده در شهرها از هر استان يك شهر بالاي 20 هزار نفر و زير 50 هزار نفر انتخاب مي‌شود، ادامه داد: اقدامات مربوط به سرشماري اين شهرها به پايان رسيده و تنها بايد تفاهم نامه نهايي به امضاي وزارت خانه‌هاي بهداشت و رفاه برسد.

دكتر امامي رضوي وضعيت اجراي پزشك خانواده در شهرها و روستاها را با يكديگر متفاوت دانست و ادامه داد: اعتبارات پزشك خانواده براي جمعيت 22 ميليون نفري روستايي از 450 ميليارد تومان سال 84 شروع شد و امسال به 800 ميليارد تومان رسيده است كه تمام خدمات سطوح اول، دوم و سوم خدمات را شامل مي‌شود.

وي در رابطه با اعتبارات در نظر گرفته شده به منظور اجراي پزشك خانواده در شهرهاي تا 50 هزار نفر گفت: اعتبارات بخش درمان اين طرح در دل سازمان‌هاي بيمه تامين اجتماعي و خدمات درماني موجود است. بخشي از اعتبارات مربوط به امور بهداشتي آن نيز در وزارت بهداشت موجود است؛ اما براي تكميل بسته خدمات شهرها و اجراي برنامه‌هاي مربوط به مراقبت بيماري‌هاي غيرواگير 60 ميليارد تومان پيش بيني شده است.

به گفته دكتر امامي رضوي براي اجراي طرح پزشك خانواده در شهرهاي زير 50 هزار نفر از پزشكان بخش خصوصي خريد خدمت مي‌شود.

پيگيري عدم ساخت سيگارهاي خارجي در داخل از طريق مراجع حقوقي

عليرغم گذشت 15ماه از مصوبه كميسيون اجتماعي دولت، وزارت كشور هنوز جمع‌آوري قليان‌ها را ابلاغ نكرده است

وي در ادامه با اشاره به تصميم‌گيري ستاد كشوري دخانيات مبني بر آن كه هرگونه راه اندازي، افتتاح و يا واگذاري امتياز ايجاد كارخانه‌هاي ساخت سيگار خارجي در كشور بايد با مجوز ستاد دخانيات باشد، ادامه داد: قصد داريم كه اين موضوع را از مراجع حقوقي نيز پيگيري كنيم. در بودجه 89 نيز در مصوبه‌اي تاكيد شده كه واردات دخانيات بايد با مجوز وزارت بهداشت باشد.

دكتر امامي رضوي در ادامه در رابطه با بحث جمع آوري قليان‌ها نيز گفت: اين موضوع در سال 86 و با همكاري نيروي انتظامي به خوبي پيش رفت؛ اما به دليل برخي ناهماهنگي‌ها و اعتراضات برخي صنوف به دستور رييس جمهور متوقف شد. جمع‌آوري مجدد قليان‌ها در كميسيون اجتماعي دولت تصويب شده اما اكنون با گذشت يك سال و سه ماه از اين مصوبه هنوز وزارت كشور آن را ابلاغ نكرده است. از آنجا كه نگراني‌هايي در مورد گرايش تفنني جوانان به استعمال قليان وجود دارد؛ تاكيد داريم كه جمع آوري قليان‌ها بايد به صورتي جدي شروع شود.

وي در اين باره افزود: وزارت بهداشت مكررا جمع‌آوري دوباره قليان‌ها را پيگيري كرده است. از طرف ديگر صنوفي كه در اين حوزه فعاليت مي‌كنند نيز مي‌توانند به رفتارهاي سالم تغيير مسير داده و شغل خود را ادامه دهند. در مجموع وزارت كشور هنوز پاسخ روشني به پيگيري‌هاي وزارت بهداشت نداده است و اميدواريم در زمينه جمع آوري قليان‌ها اتفاقي جدي رخ دهد.

تصويب لايحه ارتقاي سلامت جامعه در هيات دولت

كاهش تلفات جاده‌اي سفرهاي نوروزي عليرغم افزايش 20 درصدي سفرها

دكتر امامي رضوي با اشاره به شعار سال گذشته سازمان جهاني بهداشت براي روز جهاني بهداشت با عنوان «سلامت در حوادث و بلايا» گفت: به دنبال هماهنگي‌هاي بين بخشي در بحث پيشگيري از حوادث، كاهش مرگ و مير در حوادث بويژه حوادث جاده‌اي را شاهد بوديم. در اواخر سال نيز لايحه ارتقا سلامت جامعه كه در برنامه چهارم توسعه تكليف شده بود به تصويب هيات دولت رسيد. به اين ترتيب براي پيشگيري از حوادث، پيش بيني‌هاي خوبي صورت گرفته است كه از جمله آنها مي‌توان به تشكيل شوراي عالي سلامت اشاره كرد. براي كاهش مخاطرات سلامتي مردم نيز با بستن ماليات برعوامل مخاطره آميز سلامت، اعتباراتي درنظر گرفته شده است.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در امداد نوروزي سال جاري گفت: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته طبق آمارهاي اوليه علي‌رغم افزايش 20 درصدي سفرهاي نوروزي و همچنين افزايش 20 درصدي ماموريت‌هاي اورژانس كشور، قدر مطلق تلفات جاده‌اي در سفرهاي نوروزي كاهش يافته است.

دكتر امامي رضوي با اشاره به شعار سازمان جهاني بهداشت با عنوان سلامت و شهرنشيني براي روز جهاني سلامت امسال، گفت: در حال حاضر 70 درصد جمعيت كشور را جمعيت شهري تشكيل مي‌دهد. پيش بيني‌ها بر آن است كه تا سال 90 جمعيت شهري به بالاتر از اين ميزان برسد؛ به طوري كه 20 سال گذشته 40 درصد جمعيت كشور را جمعيت شهري تشكيل مي‌داد. در مجموع افزايش جمعيت شهري و تغيير سبك زندگي، تغيير نوع تغذيه از تغذيه طبيعي به سوي تغذيه‌هاي از پيش آماده شده و كنسروي و همچنين كاهش فعاليت فيزيكي سبب شده كه بيماريهاي غيرواگير افزايش يابد. بايد توجه داشت كه علائم بيماري‌هاي غيرواگير در ابتدا خاموش هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت در پايان گفت: به منظور ارتقا ارائه خدمات بهداشتي و درماني، معاونت سلامت به دو حوزه بهداشت و درمان تفكيك شده تا با نيرويي بيشتر و با همتي بيشتر در سال كار مضاعف همت مضاعف خدمات بهتري به مردم ارائه شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: