February 2020 19 / چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۴۵۱
۱۶ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۴۸
0
دانشگاههای کشور هنوز در رخوت بهاری بسر می برند به گونه ای که کلاسها با پیمان نانوشته استاد و دانشجو نصفه و نیمه برگزار می شوند و راهروهای دانشگاه کمتر نشانی از روزهای تلاش برای دانش و علم دارند.

خبرگزاری مهر ، تعطیلات بیش از اندازه همانطور که به جنبه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه ایرانی ضربه می زند به همان میزان برای دانش و علم مضر است. در حالیکه نیمسال دوم تحصیلی به طور عملی در ماه پایانی سال آغاز می شود با سکته تعطیلات مواجه می شود و روزهای پس از پایان تعطیلات نوروزی تنها به دید و بازدید کارمندان منتهی می شود. 

 نکته ای که در ایران در زمان تقسیم بندی دانشگاهها مورد غفلت قرار گرفته تعطیلات دو هفته ای نوروزی است که با احتساب روزهای تعطیل در ترم دوم به یک ماه هم خواهد رسید. البته به این تعطیلات باید به حضور دیرهنگام دانشجویان در آغاز ترم، تعطیلی زودهنگام پیش از عید نوروز، حضور دیرهنگام پس از تعطیلات نوروز و یک هفته تعطیلی برای آمادگی در امتحانات را نیز اضافه کرد.

در دانشگاههای کشورهای اروپایی هر سال تحصیلی به دو نیمسال اول و دوم تقسیم می شود. نیمسال اول از آخر سپتامبر (آخر شهریورماه) تا هفته سوم دسامبر (هفته سوم دی ماه) و نیمسال دوم از هفته سوم فوریه (هفته اول اسفندماه) تا هفته اول ژوئن (نیمه خردادماه ) به طول می انجامد. در این میان به دلیل نبود تعطیلات نوروزی در این دانشگاهها، وقفه ای در امر آموزش حاصل نمی شود و تعطیلات میان دو ترم نیز با تعطیلات آغاز سال نو میلادی تداخل ندارد.

 با این حال قطع پیوستگی آموزش در نیمسال دوم تحصیلی شاید تنها کمترین مضرات تعطیلات زیاد از حد در نیمسال دوم محسوب شود. با این وجود به نظر می رسد طرح های وزارت علوم و بهداشت برای دانشگاههای کشور هنوز نتوانسته راه حل مناسبی برای عدم قطع پیوستگی آموزش باشد و طرح های نیمه تمامی که در این راه ارائه شده به سرانجام نرسیده اند.

  در بهمن ماه سال 88 موضوع چهار ترمی شدن دانشگاهها مطرح شد که با مخالفت نمایندگان مجلس و برخی از دانشگاهیان مواجه شد. به نظر برخی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس سیستم چهار ترم شدن دانشگاهها سیستم ناموفقی بوده که نباید تکرار شود.

  ایده چهار ترمی شدن سال تحصیلی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و در واقع در شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیدند که تعطیلات سال قمری و شمسی در کم شدن سال تحصیلی دانشجویان تاثیرگذار است.

  سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به ایده هایی برای کاهش تعطیلات دانشگاهها می گوید: باقی ماندن سال تحصیلی به سبک فعلی آموزشی، دو ترمی شدن دانشگاه به صورت یک ترم بلند از 15 اردیبهشت تا اوایل اسفند و یک ترم کوتاه، سه ترمی شدن دانشگاه به طور ترم پاییزه، ترم زمستانه و ترم بهاره و در نهایت 4 ترمی شدن دانشگاهها چهار ایده وزارت علوم برای مفید شدن کیفیت تحصیل در یک سال تحصیلی بود.

در این میان معاون آموزشی وزارت بهداشت نیز با اعلام مخالفت با چهار ترمه شدن دانشگاهها از برنامه ریزی جدید وزارت بهداشت برای دو ترم تحصیلی موجود خبر داده و می گوید: برنامه ریزی به صورتی انجام می گیرد که به بهترین شکل از ترم و تعطیلات میان دو ترم استفاده شود. موضوع چهار ترمه شدن دانشگاههای علوم پزشکی امکان عملیاتی شدن ندارد.

پس از کش و قوسهای فراوان حسین نادری منش معاون آموزشی وزارت علوم در نیمه اسفندماه 88 از منتفی شدن 4 ترمه شدن سال تحصیلی خبر می دهد و اضافه می کند: برای جبران کوتاه بودن ترم دوم سال تحصیلی در نظر داریم تغییرات جزئی تری نظیر آغاز سال تحصیلی قبل از مهر ماه را اجرا کنیم. وی می افزاید: در طرح آمایش سرزمین راهکارهایی برای ارتقای کیفیت تحصیلی در ترم دوم سال تحصیلی دانشگاهها با توجه به کوتاه بودن آن و وجود تعطیلات اندیشیده می شود و برای این منظور در نظر داریم سال تحصیلی و ترم اول سال تحصیلی را قبل از مهر ماه آغاز کنیم تا ترم دوم سال تحصیلی نیز زودتر آغاز شود.

با این حال به نظر می رسد هنوز راهکار قطعی و درستی برای کاهش تعطیلات دانشگاهها و بهینه شدن زمان آموزش در نیمسال دوم سال تحصیلی اندیشیده نشده است و رخوت بهارانه همچنان آموزش عالی را می آزارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: