کد خبر: ۱۸۴۲۳
۱۶ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۰:۵۷
0
ايرج خسرونيا، رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران گفت: در ايام تعطيلات نوروز، بيمارستان‌ها معمولاً بيماران اورژانسي را قبول مي‌كنند و نه بيماران سرپايي‌ را. لذا برخي از بيماراني كه نياز به ويزيت سرپايي پيدا مي‌كنند با مشكل رويه‌رو مي‌شوند.


خبرگزاري فارس: تعطيل نسبي مطب‌ها و درمانگاه‌ها در ايام نوروز و كاهش خدمات درماني به مردم در اين ايام در سراسر كشور يكي از مشكلات هر ساله بيماراني است كه در اين مدت درد مي‌كشند و نيازمند رسيدگي پزشك و خدمات درماني هستند اما پيدا كردن پزشك به خصوص پزشك متخصص در اين روزها كيمياست.

به گزارش  فارس، روزهاي پاياني آخر سال كه مي‌رسد، بسياري از پزشكان به خصوص متخصصان بار سفر مي‌بندند، سفرهاي داخله يا خارجه، در مطب پزشكان متخصص كه در روزهاي عادي مملو از جمعيت است و نوبت‌هاي چند ماهه مي‌گيرند، در ايام تعطيلات نوروز بسته است، اغلب درمانگاههاي خصوصي و حتي دولتي نيز در اين روزها تعطيل هستند. مي‌ماند بيمارستان‌هاي بزرگ كه معمولاً در اين روزها خدماتشان محدود به پذيرش بيماران اورژانسي است.

اما بيماري و درد كه زمان نمي‌شناسد، درد پا، درد سر، درد معده، ناراحتي چشمي، تنفسي، عصبي، مغزي و قلبي ناگهان رخ مي‌دهند، نوزاد، جوان، پير و زن و مرد نمي‌شناسد و اگر در چنين روزهايي بيماري نيازمند ويزيت پزشك باشد، نبود پزشك و تعطيل خدمات سرپايي و تخصصي پزشكي، سرگرداني بيمار، مصرف خودسرانه دارو، مراجعه به افراد غير متخصص و افزايش مرگ و مير را در پي دارد.

*مردم در گرفتن خدمت در ايام نوروز مشكل داشتند

احمد شاياني شهروند تهراني مي‌گويد: 2 روز به عيد مانده بود كه پدرم كمردرد شديدي گرفت. فكر كرديم با استراحت خوب مي‌شود لذا تا دومين روز عيد استراحت كرد اما درد كمرش بيشتر شد. تصميم گرفتيم پدر را نزد پزشك متخصص ببريم اما متأسفانه مطب هيچ متخصصي باز نبود. مجبور شديم او را به بيمارستان ببريم.

وي ادامه داد: پس از مراجعه به يكي از بيمارستان‌هاي تهران مشاهده كرديم كه فقط در آنجا متخصص طب اوژرانس حضور دارد كه در زمينه مشكل پدرم سررشته‌اي نداشت لذا مجبور شديم پدر را نزد جراح محلي ببريم با اينكه مي‌دانستيم شايد خطراتي داشته باشد ولي به خاطر درد پدر وادار به اين كار شديم و تا پايان تعطيلات نتوانستيم پزشك متخصص پيدا كنيم.

زهراي 40 سال نيز مي‌گويد: مبتلا به ديابت هستم و به علت ابتلا به اين بيماري مجبور شدم قبل از عيد شبكيه چشمم را عمل جراحي كنم. داخل چشمم بخيه وجود داشت كه در طي تعطيلات نوروز دچار درد چشم شدم اما به دليل بازنبودن مطب پزشكان و درمانگاه‌هاي تخصصي به يكي از بيمارستان‌هاي دولتي مراجعه كردم كه براي 28 فروردين به من وقت دادند.

ياور 27 ساله نيز مي‌گويد: طي تعطيلات نوروز برادر همسرم خونريزي مغزي پيدا كرد كه به علت بسته‌بودن مطب‌ها در پيداكردن متخصص واقعاً به مشكل برخورديم.

* بيمارستان‌ها ايام عيد فقط بيماران اورژانسي را مي‌پذيرند

ايرج خسرونيا، رئيس جامعه متخصصان داخلي ايران گفت: در ايام تعطيلات نوروز، بيمارستان‌ها معمولاً بيماران اورژانسي را قبول مي‌كنند و نه بيماران سرپايي‌ را. لذا برخي از بيماراني كه نياز به ويزيت سرپايي پيدا مي‌كنند با مشكل رويه‌رو مي‌شوند.

وي افزود: البته بايد در نظر داشت پزشكان هم بايد به تعطيلات بروند اما روال اين است كه در بيمارستان‌ها از هر تخصصي يك نفر بايد حضور داشته باشد.
خسرونيا تصريح كرد: براي بيماران مزمن هم معمولاً قبل از شروع تعطيلات وقت براي پس از تعطيلات داده مي‌شود و اگر در اين مدت حادثه‌اي پيش آمد فرد بايد به بيمارستان مراجعه كند و از پزشك كشيك خدمت بگيرد.

*تقريباً همه مطب‌هاي خصوصي از 26 اسفند تعطيل مي‌شوند

محمد شريفي‌مقدم، معاون سازمان نظام پرستاري گفت: در ايام عيد حوادث به خصوص حوادث ترافيكي به علت مسافرت‌هاي مردم افزايش مي‌يابند و با توجه به اينكه مسافرت‌ها امسال بيشتر شد حوادث نيز بيشتر شده بود.

وي با بيان اينكه در بخش خصوصي معمولاً مطب‌ها از 26 اسفند تا پايان تعطيلات نوروز بسته مي‌شوند و درمانگاه‌هاي خصوصي و كلينيك‌هاي تخصصي نيز تقريباً تعطيل هستند، افزود: به همين علت خدمات غيراورژانسي مانند شكستگي و درمان فتخ معمولاً در بيمارستان‌هاي دولتي انجام نمي‌شود و بيشتر به موارد اورژانسي پرداخته مي‌شود.

شريفي‌مقدم خاطرنشان كرد: حضور پزشكان متخصص در بيمارستان‌هاي دولتي در طول سال نيز كم است و اين مسئله در ايام نوروز شدت بيشتري پيدا مي‌كند كه بايد براي اين موضوع كاري كرد.

وي اضافه كرد: در برخي بيمارستان‌هاي دولتي مرجع تهران مانند بيمارستان‌هاي امام خميني(ره) و شريعتي ميزان مراجعات در ايام نوروز نسبت به زمان‌هاي ديگر سال بسيار بشتر بود كه علت اين امر هم تعطيل تقريبي بخش خصوصي و ايجاد بار بيشتر روي بيمارستان‌هاي دولتي بود.
حسينعلي شهرياري، نائب رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: در اينكه ما در تعطيلات نوروز و تعطيلات چندروزه هميشه مشكل محدودشدن خدمات سلامت را داريم شكي نيست و از 20 اسفند به بعد معمولاً سعي مي‌شود در بيمارستان‌ها بيماري را بستري نكنند و از آن طرف معمولاً از 16 فروردين زودتر بيمارستان‌ها راه نمي‌افتد كه در اين صورت يك خلاء جدي در درمان پيش مي‌آيد.

وي افزود: اين موضوع به علت بالارفتن سفرها و افزايش تصادفات اهميت بيشتري پيدا مي‌كند و در برخي اورژانس‌ها مشكل ايجاد مي‌شود. من دعا مي‌كنم براي هيچ كسي در ايام نوروز مشكلي پيش نيايد چون واقعاً بيماران در اين ايام با مشكل برمي‌خورد.
شهرياري خاطرنشان كرد: البته در اورژانس بيمارستان‌هاي دولتي بدون استثنا و برخي بيمارستان‌هاي خصوصي كشيك وجود دارد ولي قطعاً مشكل مردم را حل نمي‌كنند و اين ذهنيت را در بين مردم ايجاد كرده است كه در ايام تعطيلات، بيمارستان‌ها تعطيل هستند و اگر اورژانس وجود دارد و بيماري مراجعه كند كه كار جدي نداشته باشد معمولاً بيمار به بعد از تعطيلات پاس داده مي‌شود.

وي افزود: امسال وزارت بهداشت سعي كرد حداقل بيمارستان‌هاي دولتي و حتي خصوصي را وادار كند كه كشيك‌هاي منظم پزشك متخصص داشته باشند و تا حدودي هم اجرا شد اما اين واقعيت را بايد پذيرفت كه مشكل همه‌ساله است و بايد فكر جدي براي تعطيلات كرد. اينكه 20 روز مملكت تعطيل مي‌شود نكته مثبتي نيست.

*محدود شدن خدمات درماني در ايام تعطيلات نشانه ضعف مديريت است

امير حسين قاضي‌زاده، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: ارائه خدمات درماني به مردم تعطيل بردار نيست و اين خدمات بايد 24 ساعته در دسترس مردم باشد بنابراين تعطيل نسبي مراكز درماني در ايام نوروز و محدودشدن اين خدمات قابل قبول نيست و نشانه ضعف در مديريت است.
وي درباره محدود شدن ارائه خدمات درماني در ايام نوروز با توجه به تعطيل مطب‌ها و درمانگاه‌هاي خصوصي و تعطيل نسبي مراكز دولتي افزود: اين مسئله يك مشكل مديريتي در نطام سلامت است و مسئولان اجرايي در وزارت بهداشت و بخش‌هاي ديگر مرتبط با نظام سلامت بايد پاسخگو باشند، راه حل آن نيز اصلاح روندها و برنامه‌ريزي هاي اجرايي توسط مسئولان است.

قاضي‌زاده ادامه داد: مسئولان نظام سلامت بايد در ايام تعطيلات مانند نوروز نظارت و بازرسي دقيقي نسبت به مراكز درماني داشته باشند و فقط باز بودن اورژانس‌هاي بيمارستاني در اين ايام كافي نيسبت بلكه مردم به تمام خدمات بهداشتي و درماني مانند بهداشت محيط و خانواده و نيز خدمات درماني سرپايي در اين ايام نيز نيازمند هستند.

وي گفت: ارائه خدمات درماني به مردم تعطيل بردار نيست و كسي كه شغل پزشكي يا پيراپزشكي را انتخاب كرده است بايد مانند پليس يا مرزباني در تمام ايام سال در خدمت سلامت مردم باشد زيرا نياز به خدمات درماني يك نياز 24 ساعته است.

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي افزود: البته با توجه به ايام تعطيلات نوروز نمي‌توان انتظار داشت كه اين خدمات با 100درصد ظرفيت مانند ساير روزهاي سال ارائه شود اما نيابد وضع به صورتي باشد كه بيماران از دسترسي به پزشك و خدمات درماني سرپايي و داروي مناسب در اين ايام محروم باشند و رفع اين مشكل به نحوه سياستگذاري، برنامه‌ريزي، مديريت و نظارت مسئولان وزارت بهداشت و دانشگا‌ه‌هاي علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني در كشور بستگي دارد.

قاضي زاده ادامه داد: اگر بخواهيم شفاف‌تر صبحت كنيم بايد بگوئيم، كاهش دسترسي مردم به خدمات درماني در ايام تعطيلات نوروز نشانه ضعف مديريت در نظام سلامت است كه بايد اصلاح شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: