کد خبر: ۱۸۳۶۹۱
۰۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۳
0
وی با بیان اینکه طبق مقررات در پروژه هایی که بصورت مناقصه در کشور برگزار می شود حضور پیدا می کنیم ، گفت : شرکت سرمایه گذاری غدیر با 139 شرکت زیر مجموعه ، با اتکا به دانش فنی بالا و قیمت مناسب در پروژه ها شرکت می کند البته در مواردی هم اقدام به خرید سهام برخی از شرکتهایی می کند که سازمان خصوصی سازی عرضه می کند.
پول‌نیوز- مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر از انعقاد قرارداد 3 میلیارد یورویی با اروپایی ها در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی خبر داد.

غلامرضا سلیمانی گفت:حدود 3 میلیارد یورو پروژه در صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، نیروگاه ، سیمان  وهمچنین اجرای طرح های زیرساختی ، آی تی سی با شرکتهای اروپایی تفاهم شده که حدود 1 میلیارد یورو  در حال نهایی شدن است.
 
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری غدیر  با بیان اینکه مذاکرات فنی و تکنیکی 2 میلیارد یورو پروژه دیگر در حال انجام است ، افزود : قرارداد اجرای طرح ها با شرکت های ایتالیایی و یونانی نهایی شده  است و انها کار را شروع کرده اند ضمن اینکه درباره استفاده از توانمندی شرکت های ایرانی و فاینانس برای اجرای پروژه های پتروشیمی و نیروگاهی به توافق های خوبی رسیدیم ، تمام تلاش ما به نتیجه رسیدن پروژه ها بر اساس زمانبندی تعریف شده در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل است.
 
وی با اشاره به فعال بودن شرکت های المانی و حضور شرکتهای معتبری از اسپانیا برای نهایی کردن قرارداد گفت : با توجه به اعلام امادگی شرکتهای معتبر اروپایی و ثمربخش بودن مذاکرات ، قرارداد احداث یک واحد پتروشیمی نسبتا بزرگ به ارزش تقریبی بیش از 1 میلیارد یورو در عسلویه و یک واحد نیروگاهی به ارزش 560 میلیون یورو در استان هرمزگان نهایی شد.
 
سلیمانی به زمان بر بودن اجرای برخی پروژه ها اشاره کرد و افزود : اگر همه منابع برای ساخت پالایشگاه در اختیار باشد 4 تا 5 سال زمان لازم است که به بهره برداری برسد یا برای ساخت یک نیروگاه به 30 تا 36 ماه زمان نیاز است.

وی با بیان اینکه طبق مقررات در پروژه هایی که بصورت مناقصه در کشور برگزار می شود حضور پیدا می کنیم ، گفت : شرکت سرمایه گذاری غدیر با 139 شرکت زیر مجموعه ، با اتکا به دانش فنی بالا و قیمت مناسب در پروژه ها شرکت می کند البته در مواردی هم اقدام به خرید سهام برخی از شرکتهایی می کند که سازمان خصوصی سازی عرضه می کند.
 
سلیمانی با بیان اینکه انتقال دانش فنی به کشور مهم ترین موضوعی است که در انعقاد قرارداد با طرف های خارجی به انها توجه داریم ، افزود : انتقال دانش فنی ، ایجاد اشتغال برای جوانان ، استفاده از منابع مالی ارزان قیمت ، کاهش قیمت تمام شده و توسعه صادرات مهمترین شروط ما در مذاکرات و بستن قرارداد با طرف های خارجی است.
 
وی گفت : قیمت تمام شده محصولات برای ما مهم است و اگر فاینانس با نرخ بالا وارد کشور شود طبیعتا قیمت تمام شده بالا خواهد بود و از نظر اقتصادی بنفع ما نیست ، لذا بحث انتقال تکنولوژی و دانش فنی ، ایجاد اشتغال در داخل ، استفاده از نیروهای جوان و ماهری که از قدرت مهندسی و فکری بالایی برخوردارند و تامین منابع ارزان قیمت ؛ شروطی است که در مذاکره با شرکتهای خارجی به انها توجه داریم و به تفاهم رسیده ایم.
 
سلیمانی افزود : حدود 8.5 میلیارد یورو معادل بیش از 35 هزار میلیارد تومان پروژه در سطح کشور در دست اجرا داریم که برخی از این پروژه ها امسال به بهره برداری می رسد ضمن اینکه برای تامین مالی بخشی از این پروژه ها در حال مذاکره با برخی از شرکت های خارجی همچنین بانک های داخلی هستیم.
 
وی همچنین به شرایط و فضای کار در دوران قبل و بعد از اجرای برجام اشاره کرد و گفت: پیش از توافق با کشورهای 1+5 و اجرایی شدن برجام شرکت های خارجی اغلب به ایمیل های ما پاسخ نمی دادند و حاضر به مذاکره نبودند و اگر هم مذاکره می کردند می خواستند اطلاعات بگیرند و لذا بسیاری از پروژه ها را با منابع داخلی اجرا کردیم که بعلت بالا بودن نرخ کارمزد بانکهای داخلی قیمت تمام شده پروژه ها بالا بود .
 
سلیمانی افزود : اما بعد از برجام شرکتهای بزرگی ایمیل زدند و امدند مذاکرات را شروع کردند که خوشبختانه در برخی پروژه ها به قرارداد رسیدیم ، برخی از شرکتهای اروپایی هم امدند و برغم اینکه پرداختی از طرف ما انجام نمی شود و قبل از اینکه فاینانس پروژه نهایی شود ، تنها به خاطر اطمینانی که به شرکت سرمایه گذاری غدیر داشتند کار را شروع کردند.
 
وی با بیان اینکه پروژه های بزرگ به سرمایه گذاری زیاد نیاز دارند ، گفت : اکنون افق روشنی ایجاد شده است و بزودی پروژه هایی که به منابع مالی نیاز دارند با حمایت بانکهای خارجی و همکاری بانکهای داخلی به مرحله اجرا می رسند ، مثلا اجرای یک پروژه پالایشگاهی به 500 تا 600 میلیون یورو ، یک پروژه پتروشیمی به 2 میلیارد یورو سرمایه گذاری نیاز دارد و چون ارقام درشت است برای تامین مالی انها باید با شرکتها و بانک های بزرگی که از توان مالی بالایی برخوردارند ، مذاکره کرد.
 
سلیمانی افزود : سرمایه مورد نیاز برخی پروژه ها ان قدر زیاد است که یک بانک حتی بانک اروپایی به تنهایی قادر به تامین منابع مالی مورد نیاز نیست و مجبورند در قالب کنسرسیوم با دیگر بانکها در تامین مالی پروژه ها مشارکت کنند.
 
وی با اشاره به اینکه مذاکرات ما در حال به نتیجه رسیدن است ، گفت : خوشبختانه شرکت های بیمه ای هم که در کشورهای اروپایی هستند همکاری می کنند و ما جلسات خیلی خوبی با انها داشتیم و انها قول دادند اگر از فاینانس خارجی بخواهند استفاده کنند شرکت سرمایه گذاری غدیر اولین شرکتی خواهد بود که عملیاتی می شود.
 
سلیمانی افزود : شرکتهای اروپایی بیشتر مراجعه کردند ، ایتالیایی ها خیلی خوب و فعال ظاهر شدند ، یونان ، المان ، اسپانیا ، جمهوری چک ، فرانسه و از اسیا جدای از فاینانس چین ؛ شرکت های چینی جداگانه حضور خواهند داشت و با شرکت های چینی ، کره ای و سنگاپوری تفاهمنامه های جداگانه ای امضا کردیم که برخی درحال رسیدن به قرارداد و نهایی شدن است.
 
وی گفت : ما در قرارداد با شرکتهای خارجی شروطی را تعیین کردیم و به 3 روش عمل می کنیم ، EPCF یا تامین مالی پروژه ای که می خواهند اجرا کنند ، سرمایه گذاری مشترک (جوینت ونچر) که دانش فنی هم منتقل شود ، فاینانس پروژه که خودمان با شرکتهای داخلی و خارجی که از کیفیت و تکنولوژی بالایی برخوردارند، قرارداد امضا کنیم.
 
سلیمانی همچنین به حوزه فعالیت شرکت سرمایه گذاری غدیر اشاره کرد و افزود : شرکت سرمایه گذاری غدیر بعنوان شرکتی بورسی در 7 حوزه و 7 هلدینگ فعالیت می کند که بخش های نفت ، گاز و پتروشیمی ، نیروگاه ، سیمان ، صنعت و معدن ، ای تی سی ، ساختمان و زیرساخت محورهای اصلی فعالیت شرکت سرمایه گذاری غدیر را تشکیل می دهند.
 
وی گفت : در بخش پتروشیمی و نفت و گاز به ویژه شرکت های پتروشیمی که بنابر اصل 44 بورسی شده و از طریق بورس عرضه شده است و ما در ان سرمایه گذاری کردیم و در بخش های مختلف از جمله پتروشیمی در پردیس ، شیراز ، زاگرس ، کرمانشاه و تبریز و در بخش پالایشگاهی هم پالایشگاه تبریز ، شیراز و بخشی از سهام پالایشگاه بندرعباس ما سرمایه گذاری کردیم.
 
سلیمانی افزود : ما تلاش کردیم در بخش هاییی که به سرمایه گذاری زیادی نیاز است و عمدتا بخش زیرساخت و زیربنایی است و بخش خصوصی به سادگی به دلایل فنی و مالی نمی تواند در ان بخش سرمایه گذاری کند حضور پیدا می کنیم و شرکت سرمایه گذاری غدیر شرکتی است که براساس پروژه ها تعریف شده است یعنی پروژه ها را انجام می دهد ، به بهره برداری می رساند ، در بورس عرضه می کند و می فروشد و از پول فروش پروژه ها در طرح های اساسی دیگر کشور شرکت می کند.
برچسب ها: ایران ، اروپا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: