کد خبر: ۱۸۲۷۶
۱۵ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۸:۳۹
0

خبرگزاری مهر- اگر چه آفریقا در سال 88 رویدادهای بیشماری را از سرگذراند، اما تاثیرگذارترین آنها در کشورهای مصر، لیبی، سودان، سومالی و آفریقای جنوبی رخ داد.

قاره سیاه در سال 88 شاهد تحولات و وقایع سیاسی پرشماری بود که برخی از آنها تاثیر مستقیم بر معادلات بین المللی داشت، در اینجا به برخی از مهمترین این وقایع اشاره می شود:

 مصر میانجیگر ناکام بحران خاورمیانه
 
مصر با وجود تلاشهای فراوان برای میانجیگری بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین نتوانست گامی برای نزدیک ساختن مواضع دو طرف درگیر بردارد و حتی سفر متعدد مقامهای غربی، صهیونیستها و رهبران فلسطینی به این کشور عملا کاری در این زمینه از پیش نبرد.
 
یکی دیگر از ناکامیهای مصر ناتوانی در حل اختلافات گروههای فلسطینی بود و نشستهایی که با حضور نمایندگان دو جنبش فلسطینی فتح و حماس در این کشور برگزار شد، بدلیل موضع گیریهای یکجانبه مقامهای مصری بی نتیجه ماند.
 
قاهره که سیاست خود را بر اعمال فشار به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) معطوف کرده و ضمن همکاری با رژیم صهیونیستی در محاصره غزه خواستار امضای توافقنامه آشتی ملی بین دو گروه فلسطینی بود، نتوانست موفق باشد.
 
 
حضور مصر در موضوع تبادل اسرای فلسطینی با "گلعاد شالیت" نظامی اسیر اسرائیلی نیز از جمله اقدامات بی نتیجه مصریها در سال گذشته بود، بطوری که چندین دور نشست نمایندگان حماس و رژیم صهیونیستی که با حضور میانجیگر آلمانی در این کشور ترتیب داده شد، نهایتا با سنگ اندازی صهیونیستها و ناتوانی مصر در حل اختلاف دو طرف به بن بست رسید.
 
موضوع دیگری که به اختلاف مقامهای حماس با قاهره دامن زد اجرای طرح ساخت دیوار فولادی در مرز غزه و مصر بود. دولت مصر به منظور افزایش فشار به حماس طرح ایجاد دیوار فولادی به عمق 30 متر و طول 10 کیلومتر در امتداد مرزهای خود با غزه را در دستور کار قرار داد. اقدامی که با مخالفت شدید فلسطینیها و واکنشهای تند کشورهای منطقه مواجه شد.

از سوی دیگر طی سال گذشته مصر با تحولات مهم سیاسی در داخل مواجه بود. انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور از جمله مهمترین و سرنوشت سازترین این تحولات است، بویژه اینکه حضور چهره های اصلاح طلبی مانند "محمد البرادعی" در این انتخابات موجب افزایش امید به ایجاد تغییری اساسی در خط مشی سیاسی این کشور شده است.
 
سالی پر خبر برای لیبی
 
کشور لیبی نیز از جمله اعضای آفریقا بود که سالی پر خبر را پشت سر گذاشت. از جمله مهمترین این خبرها آزادی "عبدالباسط المقراحی" عامل انفجار هواپیمای آمریکایی بر فراز لاکربی بود. این تصمیم که به دلیل بیماری وی از سوی دستگاه قضایی انگلیس اتخاذ شد، انتقادهای فراوانی را متوجه لندن کرده و واکنش مقامهای آمریکایی را در پی داشت.
 
مسئله دیگر تنشهای بوجود آمده در روابط لیبی و سوئیس در پی دستگیری فرزند "معمر قذافی" در ژنو و پس از آن ممنوع الخروج شدن دو تاجر سوئیسی در لیبی بود. دستگیری"هانیبال قذافی" و همسرش به اتهام بدرفتاری با یک کارمند محلی توسط دستگاه قضایی سوئیس موجب خشم طرابلس و اقدام تلافی جویانه شد، تا جایی که رئیس جمهور سوئیس برای حل اختلافات ناچار به سفر به طرابلس شد.
 
 
انتخاب نماینده لیبی در سازمان ملل بعنوان رئیس مجمع عمومی این سازمان نیز اتفاقی مهم برای این کشور در سال گذشته به شمار می رود. این موضوع از آن رو اهمیت داشت که رهبر این کشور از جمله سخنرانان اصلی نشست سالانه مجمع عمومی در مهر ماه بود.
 
اما سخنرانی"معمر قذافی" در شصت و چهارمین دوره مجمع عمومی با حاشیه هایی نیز همراه بود. وی که در ابتدا قرار بود 15 دقیقه سخن بگوید نهایتا پس از 94 دقیقه سخنرانی یعنی شش برابر وقت تعیین شده راضی به ترک تریبون شد. این اقدام نه تنها خستگی حاضران شرکت کننده در این مجمع را در پی داشت که حتی مترجم عربی زبان سازمان ملل متحد را نیز به ستوه آورد. با این حال اقدام جالب توجه دیگری که قذافی در طول حضورش در نیویورک انجام داد، دیدار وی با خانواده قربانیان حادثه لاکربی بود.
 
لیبی طی ماههای اخیر از جهت دیگری نیز مورد توجه قرار دارد. این کشور از ماه جاری میلادی ریاست دوره ای اتحادیه عرب را بعهده گرفته است. از همین رو نشست آتی سران کشورهای عربی در هفتم فروردین در این کشور برگزار شد.  

سودان؛ پیامدهای صدور حکم بازداشت البشیر و امید به پایان بحران دارفور

در سال گذشته تصمیم دادگاه بین المللی جنایات جنگی در مقصر شناختن "عمر البشیر" رئیس جمهوری سودان در درگیریهای دارفور واکنشهای متعددی را در پی داشت. در سودان و مصر مردم با محکوم کردن حکم دادگاه مذکور، راهپیمایی گسترده ای را در حمایت از رئیس جمهور این کشور برگزار کردند.
 
این تصمیم که منجر به صدور حکم بازداشت برای عمر البشیر شد، همچنین انتقادهای فراوانی را در کشورهای منطقه بدنبال داشت و سازمانهای اسلامی و عربی نیز به شدت آن را محکوم کردند. این در حالی بود که برای نخستین بار یک مقام سیاسی در حال خدمت یک کشور، از سوی یک دادگاه تحت پیگرد قانونی قرار می گرفت.
 
مسئله نگران کننده دیگر در این کشور ادامه درگیریهای قبیله ای در دارفور بود که در این سال صدها قربانی دیگر گرفت. اوضاع وخیم آوارگان دارفور و لزوم کمک رسانی به آنان نیز از جمله نگرانیهای سازمانهای بین المللی در این سال بود. با این حال با امضای توافقنامه آتش بس میان دولت سودان و گروههای معارض در دارفور طی هفته های اخیر امید می رود اوضاع این منطقه در آینده نزدیک بهبود یابد.
 
 
 
آفریقای جنوبی؛ از انتخاب رئیس جمهور جدید تا بهبود اوضاع اقتصادی

از جمله مهمترین وقایع سیاسی آفریقای جنوبی در سال 88 انتخابات پارلمانی بود که در پی استعفای "تابو امبکی" از ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه برگزار و پس از پیروزی حزب کنگره ملی این کشور، "یاکوب زوما"رهبر این حزب بعنوان جانشین وی معرفی شد.
 
به فاصله اندکی پس از این انتخابات "هیلاری کلینتون" که حامل پیام رئیس جمهور آمریکا برای کشورهای آفریقایی بود، در شهر دوربان با مقامهای آفریقای جنوبی دیدار و بر لزوم گسترش روابط دو جانبه تاکید کرد.
 
در سالی که گذشت همچنین پیامدهای بحران مالی جهانی دامنگیر جنوبی ترین کشور قاره آفریقا که خود را برای برگزاری جام جهانی فوتبال آماده می کند نیز شد و بخش اعظم پروژه های این کشور بدلیل اعتصاب کارگران معلق ماند.
 
حتی کمبود منابع مالی و اعتصاب کارگران موجب شد که زمزمه هایی در مورد احتمال لغو میزبانی آفریقای جنوبی برای جام جهانی مطرح شود، با این حال پس از بهبود اوضاع سیاسی و تثبیت نسبی وضعیت اقتصادی این کشور، امید به رفع موانع برگزاری این دوره از مسابقات در این کشور افزایش یافت.
 
سومالی؛ دزدان دریایی همچنان خبر ساز
 
اوضاع سیاسی بی ثبات در سومالی موجب شد که امسال نیز دزدان دریایی این منطقه سال پر کاری را پشت سر بگذارند. گروههای مختلفی از دزدان دریایی سومالی با حملات خود از سواحل سومالی، خلیج عدن را برای کشتیهای عبوری ناامن کردند.
 
آنها با ربودن شمار دیگری از کشتیهای اروپایی، پیمان آتلانتیک شمالی را وادار به اعزام نیروهای ویژه به آبهای این منطقه کرد، بطوری که هیچ کشتی بدون داشتن ناوهای محافظ در کنار خود قادر به عبور از این منطقه خطرناک نبود. با این وجود دزدان دریایی باز هم توانستند کشتیهای دیگری را بربایند و در کارنامه حملات ماهها اخیر خود ربایش کشتیهای یونانی، آلمانی و عربستانی را ثبت کردند.
 
اگر چه فعالیت این گروههای مسلح در سواحل سومالی مقامهای غربی را به فکر مقابله جدی با این حملات انداخته، اما هنوز راه حلی برای جلوگیری از حملات بیشتر به محموله های عبوری از این منطقه یافته نشده است.
 
 
در کنار این مسئله نیز مودگادیشو پایتخت سومالی شاهد درگیریهای متعدد و حملات گروههای شبه نظامی از جمله جنبش موسوم به "الشباب" بود. این گروهها طی ماههای اخیر حملاتی را علیه دولت انتقالی سومالی انجام داده و اوضاع امنیتی این کشور جنگ زده را بار دیگر به چالش کشیدند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: