کد خبر: ۱۸۲۷۴
۱۵ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۸:۲۹
0
هنوز برنامه مشخصي از سوي هنرمندان ايراني براي كنسرت در داخل كشور اعلام نشده‌است اما خبرهايي از اجراي كنسرت همايون شجريان به همراه همنوازان حصار تا اجراي اركستر مجلسي ايرانيان به گوش مي‌رسد.

سازها در ايام نوروز در ايران جز به‌خاطر كنسرت موسيقي پاپ در كيش، براي اجراي ديگري كوك نشد.

اما اجراي كنسرت‌هاي موسيقي هنرمندان ايراني در خارج از كشور بسيار رونق داشت طوري كه اجراي كنسرت‌هاي آن سوي آبي ادامه هم خواهد داشت.

امروز گروه شمس به سرپرستي كيخسرو پورناظري براي نخستين بار به دعوت مركز فرهنگي سي‌آر‌‌آر در استانبول تركيه كنسرت مي‌دهد. كيخسرو پورناظري با اعلام اين خبر گفت: در اين كنسرت قطعاتي از ساخته‌هاي من، تهمورث و سهراب پورناظري اجرا مي‌شود.

گروه شمس، تاكنون بيش از 300 كنسرت در تالارها و جشنواره‌هاي جهاني اجرا كرده و جوايز متعددي را هم كسب كرده اما براي نخستين بار است كه در كشور تركيه به اجراي كنسرت مي‌پردازد.

كيخسرو پورناظري در باره اين كنسرت اظهار داشت: براي نخستين بار است كه گروه شمس در تركيه به اجراي كنسرت مي‌پردازد؛ به همين دليل تصميم گرفتيم كه گزيده‌اي از كارهاي قبلي اين گروه را اجرا كنيم. بيشتر قطعات اين كنسرت، اجراي كنسرت گروه شمس در تابستان 1386 است كه به مناسبت بزرگداشت سال جهاني مولانا در كاخ سعدآباد اجرا شد.

آخرين كنسرت گروه شمس در ايران به سال 1387 بر مي‌گردد كه در آن سال كنسرتي به نام ‌«آفتاب خليج فارس» برگزار كرد و بعد از آن، اين گروه ترجيح داد كه كنسرت‌هاي خود را در خارج از ايران اجرا كند، به‌طوري كه در سال گذشته تور كنسرت موسيقي «براي ايران» را در آمريكا اجرا كرد و امسال هم به تركيه مي‌رود تا به اجراي برنامه بپردازد.

به گفته سرپرست و آهنگساز گروه شمس يكي از بخش‌هاي اين كنسرت، اختصاص به بداهه‌نوازي تار و كمانچه دارد كه توسط تهمورث و سهراب پورناظري اجرا مي‌شود. همچنين نوازندگاني از كشور فرانسه و انگليس در اين كنسرت، گروه شمس را همراهي مي‌كنند. خوانندگي اين كنسرت برعهده سهراب پورناظري و نجمه تجدد است.

تور كنسرت‌هاي بهاره‌ محمدرضا شجريان، استاد آواز ايران هم به همراه گروه شهناز از ديروز در لندن آغازشده‌است. محمدرضا شجريان سال گذشته اجراهاي خود را در ايران تعطيل و كنسرت‌هاي خود را در اروپا اجرا كرد.

به گزارش ايسنا امسال تور كنسرت‌هاي بهاره‌ استاد آواز ايران به همراه گروه شهناز از شنبه 14 فروردين‌ماه با اجرا در لندن آغاز مي‌شود و پس از گذشت 3 هفته از 10 ارديبهشت با اجرا در استراليا تا 16 خرداد ادامه پيدا مي‌كند.

پيش از اين، خبر نادرستي مبني بر بيماري محمدرضا شجريان در برخي از سايت‌ها و وبلاگ‌ها هم منتشر شد كه بلافاصله بعد از انتشار اين خبر در روز 10 فروردين سايت دل آواز كه متعلق به اين هنرمند است اين خبر را تكذيب و اعلام كرد كه استاد محمدرضا شجريان در سلامت كامل بوده و هم‌اكنون آخرين تمرين‌هاي مربوط به كنسرت انگلستان را انجام داده و آماده سفر به لندن براي برگزاري كنسرتي در سالن باربيكن به تاريخ شنبه 14 فروردين است.

اين سايت همچنين عكس تمرين‌هاي شجريان همراه گروه شهناز در ساعت 13:17 دقيقه روز سه‌شنبه 10 فروردين سال 1389 را منتشر كرد.

اما كنسرت ديگر هنرمندان ايراني در خارج از كشور را گروه دستان برگزار مي‌كند. آخرين اجراي اين گروه در تابستان 1387 به خوانندگي همايون شجريان بود و امسال اين گروه از 7‌فروردين به‌مدت 22 روز و در 11 شهر در اروپا تور كنسرت خود را برگزار مي‌كنند.

اسم اين تور براساس آلبوم «به نام گل سرخ» و بر مبناي اشعار شفيعي كدكني است. بنا به خبر مجله الكترونيكي موسيقي ايرانيان، گروه دستان متشكل از سعيد فرجپوري، نوازنده كمانچه، حسين بهروز نيا، نوازنده بربط، بهنام ساماني، نوازنده سازهاي كوبه‌اي، پژمان حدادي، نوازنده سازهاي كوبه‌اي، حميد متبسم، نوازنده تار به همراه هنرمندان ميهمان كه شامل رجيب چاكرابورتي، نوازنده سارود، رضا ابائي، نوازنده قيژك، پويا سراي، نوازنده سنتور و سالار عقيلي خواننده خواهد بود.

اما بنيامين بهادري كه امسال براي نخستين بار در بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي به اجراي كنسرت پرداخت در 12 ارديبهشت تور كنسرت موسيقي خود را از آمريكا آغاز خواهد كرد و در كانادا به پايان مي‌رساند.

سهم اين سوي آب

هنوز برنامه مشخصي از سوي هنرمندان ايراني براي كنسرت در داخل كشور اعلام نشده‌است اما خبرهايي از اجراي كنسرت همايون شجريان به همراه همنوازان حصار تا اجراي اركستر مجلسي ايرانيان به گوش مي‌رسد.

اركستر مجلسي ايرانيان تابستان امسال با همكاري هنري فردين خلعتبري، عليرضا قرباني و افشين يداللهي در تهران، شيراز و اصفهان كنسرت مي‌دهد. محسن رجب‌پور مدير مؤسسه ترانه شرقي به ايلنا گفت: فردين خلعتبري، رپرتوار تازه‌اي براي اركستر نوشته و تنظيم كرده و اركستر مجلسي ايرانيان از ارديبهشت ماه تمرينات خود را براي اجراي اين برنامه از سر مي‌گيرد.

البته روال معمول چنين اركسترهايي به اين ترتيب است كه در تمام طي سال تمرين دارند اما به‌دليل اينكه قرار بود اركستر روي رپرتوار تازه‌اي كار كند براي مدتي تمرينات اركستر مجلسي ايرانيان متوقف شد.

اركستر مجلسي ايرانيان آذر ماه سال گذشته نخستين كنسرتش را در مركز همايش‌هاي برج ميلاد به روي صحنه برد. به گفته رجب‌پور اولويت براي برگزاري كنسرت در شهريور ماه در سالن همايش‌هاي برج ميلاد است و زمان و محل آن منوط به برنامه‌ريزي‌ها و خالي بودن اين سالن در زمان مورد نظر گروه است.

اما گروه آوازي تهران كه سال گذشته اجراهاي زيادي را در خارج ايران داشت، در نخستين كنسرت سال نو قطعات مختلف موسيقي كلاسيك و سنتي را 2 و 3 ارديبهشت ماه ساعت 21 در تالار وحدت اجرا مي‌كند.

ميلاد عمرانلو، سرپرست گروه آوازي تهران به مهر گفت: در اين اجرا 15 قطعه در 3 بخش موسيقي اصيل ايراني،  موسيقي كلاسيك و پاپ اجرا مي‌شود و اغلب قطعاتي كه براي اين اجرا در نظر گرفته شده جديد است و فقط 5 قطعه به‌عنوان منتخب اجراهاي گذشته گروه آوازي تهران به روي صحنه مي‌رود.

به گفته عمرانلو پس از اين كنسرت گروه آوازي تهران با قطعات جديد در تاريخ 10 و 11 تير ماه كنسرت برگزار مي‌كند و پس از آن اگر مسئولان ارشاد به وعده خود جهت كمك مالي براي شركت در مسابقه كر در چين عمل كنند مرداد ماه عازم مسابقات اين كشور خواهد شد.

بلاتكليفي اركستر ملي

درحالي‌كه هنرمندان در آن سوي آب‌ها مشغول اجراي كنسرت هستند، در اين سو  اركستر ملي كه همه آن را نماينده موسيقي ملي ايران مي‌دانند حالا نزديك به يكسال مي‌شود كه تعطيل است. گرچه پيش از عيد خبرهايي براي حل مشكل اركستر ملي مطرح شد اما به‌نظر مي‌آيد كه تغيير مديريت در معاونت هنري وزارت ارشاد، روند حل اين مشكل را كند كرده‌است. محمد سرير، مديرعامل خانه موسيقي روند تعطيلي اين اركستر در سال آينده را غيرقابل‌قبول دانست.

او در گفت‌وگوي نوروزي با مهر، تعطيلي اركستر ملي در سال گذشته را ضايعه‌اي جبران‌ناپذير عنوان كرد و گفت: به‌دنبال تعطيلي اين اركستر با اعضاي هيأت‌مديره خانه موسيقي ملاقات‌هاي بسياري با آقاي فخرالديني داشتيم و به نتايج مطلوبي هم رسيده‌ايم اما مسئولان وزارت ارشاد به‌دليل تغيير مديريت در معاونت هنري هنوز فرصتي براي بررسي اين موضوع پيدا نكرده‌اند.

استعفاي فرهاد فخرالديني از رهبري اركستر ملي يكي از پرحاشيه‌ترين اخبار موسيقي سال گذشته بود كه همواره از سوي مديران و مسئولان تكذيب شد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: