February 2020 18 / سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۲۳۲
۱۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۴۴
0
تصوير اين دستگاه 395 دلاري که قيمت آن با هزار دلار امروز برابري مي کند، بر روي جلد مجله Popular Electronics منتشر شد و توجه بسياري از جمله بيل گيتس و پاول آلن را به خود جلب کرد.

پدر رايانه هاي خانگي که به گونه اي آغازگر دوران حرفه اي زندگي افرادي مانند بيل گيتس و پائول آلن بوده است در سن 68 سالگي درگذشت.

به گزارش مهر، دکتر "هنري ادوارد رابرتز" مخترع دستگاه Altair 8800 است دستگاهي که به خاستگاه عصر رايانه هاي خانگي تبديل شد. "پائول آلن" و "بيل گيتس" پس از ديدن تصوير اين رايانه بر روي جلد يک نشريه با رابرتز تماس برقرار کرده و به او پيشنهاد دادند تا نرم افزار مورد نياز اين دستگاه را بنويسند. اين نرم افزار Altair-Basic نام گرفت و در واقع به بنيان فعاليتهاي شرکت مايکروسافت تبديل شد.

به گفته بنيانگذاران مايکروسافت، رابرتز در واقع شانس شناخته شدن را در اختيار دو جوان ناشناس که قبل از شهرت يافتن رايانه ها به اين سيستمها علاقمند بودند قرار داد. شانسي که گيتس و پائول هميشه قدردان آن خواهند بود.

"استيو وزنياک" از شرکت اپل نيز درباره رابرتز مي گويد وي با برداشتن قدمي بسيار حياتي و مهم باعث شد ما به همه چيزي که امروز در اختيار داريم دست يابيم.

رابرتز بنيانگذار شرکت MITS بود که تجارت اصلي آن ساخت و فروش قطعات مدلهاي موشکي به شمار مي رفته است. اين شرکت در دوره اي فروش قطعات ماشين حساب را نيز تجربه کرد که محصولات آن به سرعت در زير سايه شرکتهاي بزرگتر ناپديد شد.

در اواسط دهه 1970 در حالي که اين شرکت با بدهي هاي بالاي خود دست و پنجه نرم مي کرد، رابرتز ساخت کيتهاي رايانه را آغاز کرد. نتيجه اين پروژه ساخت رايانه کامل Altair 8800 بود، رايانه اي که با تعدادي کليد کار مي کرد و هيچ نمايشگري نداشت.

تصوير اين دستگاه 395 دلاري که قيمت آن با هزار دلار امروز برابري مي کند، بر روي جلد مجله Popular Electronics منتشر شد و توجه بسياري از جمله بيل گيتس و پاول آلن را به خود جلب کرد.

سپس پيشنهاد نوشته شدن نرم افزار براي اين دستگاه از سوي اين دو به رابرتز ارائه شد و اين دو به تدريج به دفتر مرکزي شرکت MITS جايي که در نهايت به شرکت مايکروسافت تبديل شد، نقل مکان کردند تا نرم افزار خود را که بعدها Basic نام گرفت، توليد کنند.

بر اساس گزارش بي بي سي، دکتر رابرتز پدر رايانه هاي خانگي جهان در سال 1977 شرکت خود را به فروش رساند و در روز اول ماه آوريل سال 2010 در اثر ذات الريه مضمن و طولاني مدتي که به آن مبتلا بود درگذشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: