کد خبر: ۱۸۲۱۷
۱۴ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۵:۲۸
0
روايت داخلي و خارجي از كارنامه بورس
بورس اوراق بهادار نخستین هفته کاری خود در سال 89 را با ثبت 3/408 واحد رشد شاخص و رقم زدن 25/3درصد بازدهی برای سهامداران آغاز كرد. اگر چه معامله‌گران با توجه به عدم حضور بخشی از فعالان بازار با جهش حجم معاملات بازار مواجه نشدند اما همین حضور کم تعداد معامله‌گران مانع از رشد بازار نشد. کارشناسان در تجزیه و تحلیل دلایل رشد بازار و احتمال تداوم آن در هفته‌های آتی برخی از عوامل را مورد توجه قرار می‌دهند.


آغاز خیره‌کننده بورس

بورس اوراق بهادار نخستین هفته کاری خود در سال 89 را با ثبت 3/408 واحد رشد شاخص و رقم زدن 25/3درصد بازدهی برای سهامداران آغاز كرد.

اگر چه معامله‌گران با توجه به عدم حضور بخشی از فعالان بازار با جهش حجم معاملات بازار مواجه نشدند، اما همین حضور کم تعداد معامله‌گران مانع از رشد بازار نشد. کارشناسان در تجزیه و تحلیل دلایل رشد بازار و احتمال تداوم آن در هفته‌های آتی برخی از عوامل را مورد توجه قرار می‌دهند. در مسائل کلان موثر بر بازار، سخنان رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر ثامن‌الحجج(ع) بازتاب گسترده‌ای در محافل اقتصادی کشور داشت.

ايشان در این سخنان خاطرنشان كردند: «می‌شود پول را، درآمد را سرمايه‌گذارى كرد. امروز وسايل اين كار فراهم است. با فعال شدن بورس‌هايى كه در كشور هست، مي‌توان سرمايه‌گذارى كرد. همه مي‌توانند آنچه را كه دارند، در سرمايه‌گذارى‌ها دخالت بدهند.» ایشان در جریان بازدید از طرح موتور ملی و صنعت خودرو‌سازی نیز فرمودند: «فراوانى و ارزانى چيز خيلى خوبى است، اما از آن مهم‌تر و بهتر، رشد صنعت داخلى است؛ قوام‌گرفتن صنعت داخلى است.

اين درست نيست كه ما به دلايل گوناگونى كه غالبا هم دلايل واهى است، دروازه را به روى واردات باز كنيم. من بارها به مسوولان - مسوولان گوناگون در بخش‌هاى مختلف دولتى - گفتم: اگر فلسفه‌ شما، منطق شما براى افزايش واردات و تسهيل وارداتِ ساخته‌هاى صنعتى اين است كه مي‌گوييد كيفيت مصنوعات داخلى بايد بالا برود، خب فشار را روى اين بخش بگذاريد.

سياست‌هايى وجود دارد كه مي‌شود وادار كرد، مجبور كرد توليدكننده‌ داخلى را به اينكه كيفيت را ارتقا بدهد. بدترين گزينه براى بالا بردن كيفيت داخلى اين است كه ما راه را براى مصنوعات خارجى باز كنيم؛ اين، بدترين گزينه است. گزينه‌هاى بهترى وجود دارد براى اينكه ما كيفيت را بالا ببريم.»
بیان این سخنان از سوی مقام معظم رهبری در کنار نام‌گذاری سال 89 به عنوان کار و همت مضاعف سبب شده است كه کارشناسان اولویت مسائل اقتصادی را در سال جاری مورد تاکید قرار دهند که این امر می‌تواند زمینه‌ساز توجه بیشتر به بخش اقتصاد کشور باشد. در مسائل سیاسی البته بايد مساله پرونده هسته‌ای و ادامه چانه‌زنی‌های ‌گروه 1+5 برای صدور قطعنامه جدید را نیز مد نظر داشت. در این زمینه مسافرت جلیلی دبیر شورای امنیت ملی به چین مهم‌ترين تحول روزهای اخیر به شمار می‌رود.

در کنار این حمایت‌های معنوی برخی از تحولات اقتصادی نیز در اوج گیری بازار موثر بوده است. عدم تحرک در بازارهای موازی نظیر بازار مسکن که برخی از کارشناسان انتظار تحرک در آن را برای ابتدای سال 89 داشتند در کنار تداوم رکود دیگر بازارهای موازی نظیر طلا و ارز سبب شده است تا جریان ملموسی از نقدینگی که در سه ماهه پایانی سال 88 به سوی بازار به حرکت درآمده بود، همچنان ادامه یابد.

در این میان کارشناسان وزن قابل‌ملاحظه‌ای را برای فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای جذب نقدینگی به بورس قائل هستند. این صندوق‌ها با ثبت بازدهی‌های مناسب که دامنه‌ای از 85درصد تا 19‌درصد را ثبت کرده‌اند توانسته‌اند به جذب نقدینگی به بازار کمک کنند. هر چند نحوه عملکرد این صندوق‌ها، موجب نگرانی برخی از کارشناسان شده است و لزوم سخت‌گیری بیشتری در مورد تمایلات سفته‌بازانه این صندوق‌ها و مهار ریسک تبدیل صندوق‌ها به صندوق‌های باریسک بالا وجود دارد، اما این صندوق‌ها توانسته‌اند با سرعت بخشی به معاملات، به سطح نقدینگی و نقد شوندگی بازار کمک کنند. در این میان انتقال برخی منابع شرکت‌های سرمایه‌گذاری به صندوق‌های مشاع شرکت‌های کارگزاری نیز نشاندهنده توفیق این ابزار در بازار سرمایه است.

این توفیق البته زمینه‌ توسعه این صندوق‌های جدید خارج از شرکت‌های کارگزاری و ایجاد شرکت‌های مستقل اداره صندوق‌ها را براساس لایحه توسعه ابزارها فراهم ساخته است. در همین حال هر چند لایحه بودجه سال 89 توسط ریاست محترم جمهور برای اجرا ابلاغ شده است، اما همچنان بازار در مورد نحوه اجرای بندهای مربوط به طرح هدفمند کردن یارانه‌های با ابهام روبه‌رو است. این امر به ویژه در دو بخش بهای حامل‌های انرژی و همچنین نحوه محاسبه تخفیفات مورد تصویب برای صنایعی نظیر واحدهای پتروشیمی همچنان بازار را با ناپایداری مواجه کرده است.

در همین حال رشد بازارهای جهانی و تقویت نرخ مواد خام از جمله نفت خام سبب ایجاد جو مثبت در بازار سهام شده است. در مهم‌ترین تحول، رشد شتاب دار بهای فولاد و سنگ‌آهن توجه بازار را جلب کرده است. بهای بیلت فولادی در بورس فلزات لندن در بازارهای مدیترانه و جنوب شرق آسیا به ترتیب به 550 و 590‌دلار در هر تن رسیده است. این در شرایطی است که در آخرین هفته سال 88 بهای ورق مبارکه در حد متوسط 570 تا 589‌تومان در هر کیلو مورد معامله قرار‌گرفته بود که اینک بهای بیلت خام از این رقم نیز فراتر رفته است.

در شرایطی که در سال 88 تلاش‌هایي برای کنترل رشد بهای فولاد صورت‌ گرفت؛ اما با رشد بازار‌های جهانی انتظار می‌رود اولین عرضه‌های شرکت‌های فولادی در بورس کالایی، عرضه‌های توفانی باشد. در صحنه بین‌الملل نیز اگر چه شاخص بالتیک با افت به 2هزار و 998واحد تا حدودی از رشد بیشتر بهای فولاد جلوگیری کرده است؛ اما در مورد سنگ‌آهن این امر فرصتی را براي كسب سود بيشتر توليدكنندگان سنگ‌آهن فراهم کرده است. بهای سنگ‌آهن با کیفیت بالا در بازار چین برای سنگ‌آهن استرالیا به صورت سیف چین 158‌دلار در هرتن، سنگ‌آهن برزیل 168تا 177دلار و سنگ‌آهن 63درصد هند به قیمت 160-163دلار در هر تن معامله شده است که این امر رشد ملموسی را نسبت به سال 88 شاهد است.

در بازار محصولات فلزی بهای مس در حد 7700دلار در هر تن رقم خورده است، اما رشد قیمت‌ها برای دو فلز آلومينیوم و روی چندان قابل‌ملاحظه نبوده است. برخی از منابع از وجود ظرفیت‌های سنگین تولیدی در بخش روی خبر می‌دهد که می‌تواند مانع از رشد جهشی قیمت باشد. در بازار محصولات پتروشیمی تغییر قابل‌ملاحظه‌ای البته در دو هفته اخیر به جز افت بهای متانول به چشم نخورده است.

در تحول مرتبط با بازار، مهم‌ترین موضوع انتظار معامله‌گران برای راه‌اندازی قراردادهای آتی سهام است که در پیش‌بینی بودجه سال 89 شرکت بورس اوراق بهادار پیش‌بینی شده است. براساس این برنامه نمادهايی شامل سایپا، بانک پارسیان، فولاد مبارکه، ملی مس و صدرا مشمول قراردادهای آتی خواهند بود امری که به معنای ایجاد بازاري دو طرفه‌ در این نمادها خواهد بود.
در کنار این مساله معامله‌گران در انتظار تحولات در فرابورس هستند جایي که انتظار می‌رود

عرضه‌های پرشماری در سال جاری در 4بازار این بورس انجام شود. در همین حال در بازار شایعاتی در مورد عرضه‌های اولیه وجود دارد. کارشناسان بازار همچنین در خلال چند هفته اخیر معاملات به نشانه‌هایي از بروز تقسیم‌بندی بازار به دو بخش شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های کوچک و متوسط و بروز رفتارهای ویژه معامله‌گران در هریک از این دو بخش مواجه اند. وجود Large and small cap در بيشتر بورس‌ها شرایطی را به بازار تحمیل خواهد کرد.
در بازار چه خبر بود؟

بازار سهام در نخستین هفته سال 89 حرکتی قابل‌ملاحظه‌اي را به نمایش گذاشت که با پیشروی دو‌گروه معدنی- فلزی و پیمانکاری در ابتدای هفته شروع شده و در پایان هفته نشانه‌هایي از تغییر این صدر نشینی با عقب‌نشینی ‌گروه پیمانکاری و تلاش سه‌گروه بانکی، سرمایه‌گذاری و خودرویی برای کسب صدرنشینی در کنار ‌گروه معدنی- فلزی در بازار رخ داد.

در گروه معدنی- فلزی رشد بهای جهانی فولاد و سنگ‌آهنی به تشکیل صف‌های خرید، سنگین در این‌گروه منجر شد. این صف‌ها که در برخی از روزها با معاملاتی نیز همراه شده، سبب شده است در گروه سنگ‌آهنی ارزش بازار شرکت‌های این‌گروه شامل چادرملو و گل‌گهر به ترتیب به یک‌هزار و 807 و یک‌هزار و 379‌میلیارد‌تومان برسد که تفاوت ارزش چادرملو و گل‌گهر و همچنین ریسک عدم برخورداری این شرکت‌ها از پروانه بهره‌برداری (که ارزش معدن را قابل تقویم در ارزش دارایی‌های شرکت نمی‌کند) سبب شده است تا کارشناسان بازار با چالش دائمی ارزش بازار و ارزش جایگزینی شرکت‌ها مواجه باشند. در همین حال گل‌گهر با خبر راه‌اندازی رسمی واحد گندله‌سازی این شرکت مواجه است.

همچنين رشد بهای سهام‌گروه معدنی- فلزی به جهش معاملاتی در نمادهای وابسته نظیر سرمایه‌گذاری‌های معادن و فلزات و امید منجر شد؛ به گونه‌ای که سرمایه‌گذاری امید که در اردیبهشت ماه با برگزاری مجمع سالانه خود مواجه خواهد شد بارها تشکیل و فرو ریختن صف خرید را شاهد بود.

در گروه واسطه‌گری مالی رشد 50‌درصدی بازار در سال 88 و حرکت اولیه بازار در سال 89 امیدهایي را برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایجاد کرده است. برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نظیر سرمایه‌گذاری سایپا که در هفته گذشته شاهد توقف نماد بود به مدد رشد بازار سهام با بازگشت سنگین ذخایر کاهش ارزش شرکت مواجه شدند؛ به گونه‌ای که این شرکت نزدیک به 15میلیارد‌تومان بازگشت ذخایر را شاهد است.

در همین حال برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری نظیر سرمایه‌گذاری ملی و سپه نیز در هفته گذشته با تشکیل صف‌های خرید مواجه بودند. از دیدگاه کارشناسان به‌رغم عدم بروز تغییر قیمتی موثر در گروه سیمانی (به عنوان بخش عمده پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری قدیمی بازار)تداوم رشد بازار می‌تواند فرصت عرض اندام را در سال جاری به شرکت‌های سرمایه‌گذاری بدهد. در گروه بانکی عدم تغییر نرخ سود تسهیلات بانکی و حفظ نرخ 12درصد، شرایط باثباتی را در این‌گروه فراهم آورده است. بازگشایی دو نماد بانک کارآفرین و سینا و جهش بیش از ده‌درصدی این دو نماد در هفته گذشته امیدواری‌هايی را برای این‌گروه در سال جاری فراهم کرده است. در این‌گروه شايعاتي در مورد کاهش میزان سپرده قانونی بانک‌ها (در جهت تقویت توان وام دهی بانک‌ها) شنيده مي‌شود. در گروه حمل و نقل فروش سهام توکاریل در آخرین مزایده سال 88 سازمان خصوصی‌سازی و خریداری این سهم توسط ساتا مهم‌ترین تحول به شمار می‌رود.

در مجموع بازار در هفته اول سال با رشد مناسب مواجه شد. در کنار بازدهی 25/3درصدی بازار، شمار خریداران در حدود 13هزار نفر بود که کمتر از متوسط هفته آخر سال بود که نشانه‌ای از عدم حضور برخی از معامله‌گران بوده است. ارزش کل معاملات نیز در هفته گذشته به 5/110میلیارد‌تومان بالغ شد.

منبع : دنیای اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: