کد خبر: ۱۸۱۷۴
۱۱ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۸
0
همزمان با فرارسيدن روز طبيعت، نيروهاي امدادي و انتظامي برنامه‌هاي ويژه‌اي براي تأمين امنيت و آسايش شهروندان در دستور كار دارند.
ایران: همزمان با فرارسيدن روز طبيعت، نيروهاي امدادي و انتظامي برنامه‌هاي ويژه‌اي براي تأمين امنيت و آسايش شهروندان در دستور كار دارند.

اين در حالي است كه مسئولان ارشد پليس و آتش‌نشاني معتقدند توجه شهروندان به نكات ايمني و جدي گرفتن هشدارها مي‌تواند نقش مهمي در كاهش حوادث و اتفاقات تلخ اين روز داشته باشد.

آماده‌باش آتش‌نشانان
آتش‌نشانان تهراني در روز طبيعت با استقرار در بيش از 70 پايگاه موقت و سيار نقاط مختلف، آماده ارائه خدمات ايمني به شهروندان هستند.

محمدرضا حاجي بيگي، مديرعامل سازمان آتش‌نشاني، با اعلام اين مطلب به خبرنگار ما گفت: براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته، آتش‌نشانان در اين روز با در اختيار داشتن تجهيزات ايمني و ده‌ها دستگاه خودرو و موتوسيكلت آتش‌نشاني و نجات، آماده امدادرساني به شهروندان هستند. بيش از 30 پارك، 13 بزرگراه، 10 خيابان اصلي و 10ميدان بزرگ پايتخت از جمله محل‌هاي استقرار پايگاه‌هاي موقت و سيار آتش‌نشاني تهران در روز طبيعت است.

وي افزود: مأموران آتش‌نشاني در روز طبيعت با استقرار در 70 پايگاه موقت و سيار در خيابان‌ها و تقاطع‌هاي اصلي شهر، بوستان‌ها، بزرگراه‌ها و ديگر مناطق شهري از جمله مراكز فرهنگي و تفريحي، محدوده كلانشهر تهران را در پوشش ايمني خود دارند.

وي همچنين براي ايمني هر چه بيشتر شهروندان در ايام نوروز بخصوص روز طبيعت به خانواده‌ها توصيه‌هايي ارائه كرد و از مردم خواست هنگام مسافرت، استراحت در جنگل‌ها و باغ‌ها و بوستان‌هاي شهري، درختان و گياهان و زيبايي‌ها را حفظ نمايند و از روشن كردن آتش در اين مكان‌ها خودداري نمايند.

مديرعامل سازمان آتش نشاني توصيه‌هاي مهم ديگري نيز ارائه كرد:
٭ اگر ناگزيريد از چراغ‌هاي نفتي‌ استفاده كنيد ظروف نفت دربسته با گنجايش كم، همراه ببريد تا در مواقع لزوم از آن استفاده نماييد.

٭ به خاطر داشته باشيد ته سيگار روشن و چوب نيم‌سوخته و زغال داخل اجاق‌ها را پس از اتمام كار خاموش كرده و با اطمينان كامل آن را زير خاك دفن كنيد.

٭ در تمامي نقاط بوستان‌هاي تفريحي و جنگلي روشن كردن آتش ممنوع است مگر در قسمت‌هايي كه تحت عنوان اجاقخانه با تجهيزات لازم ايجاد شده است.

٭ به تابلوهاي هشداردهنده آموزشي در مناطق مختلف تفريحي و بوستانها توجه داشته باشيد.
٭ در صورت برپا كردن خيمه و چادر مراقب باشيد كه محل استقرار اجاق‌ها و چراغ‌هاي خوراك‌پزي دورتر از خيمه يا خارج خيمه و با در نظر گرفتن مسير باد قرار داده شود.

٭ روشنايي‌هاي گازي و شعله‌اي و موارد مشابه را در نقطه‌اي مصون از برخورد افراد، بخصوص بچه‌ها مستقر كنيد.
٭ محل اطراف خود را حداقل تا فاصله 10‌متري از شاخ و برگ درختان خشك پاكسازي كنيد چرا كه بر اثر گرما و كوچكترين حرارت و جرقه، آتش‌سوزي رخ مي‌دهد.

٭ در زمان صاعقه پي در پي و شديد خود را به محل امن برسانيد و توقف كنيد و اگر داخل خودرو هستيد باقي ماندن در آن ايمن‌تر از خارج شدن است. در اين هنگام نزديك لوله‌هاي آب، دكل برق و اسكلت فلزي و دودكش‌هاي فلزي، پست فشار قوي برق، سيم‌خاردار و تك درخت يا در ارتفاعات نباشيد و دور از اين مكان‌ها قرار گيريد.

٭ چنانچه در روز طبيعت قصد رفتن به كنار رودخانه‌ها و نهرهاي پرآب را داريد حتماً به اندازه كافي از جريان شديد رودخانه‌ها فاصله گرفته و مراقب بچه‌ها نيز باشيد.

٭ از روشن كردن آتش زير دكل‌هاي فشار قوي برق خودداري كنيد. چرا كه رعايت نكردن اين مورد مي‌تواند فاجعه بزرگي به دنبال داشته باشد.

٭ مراقب چاه‌هاي روباز اطراف شهر باشيد.
٭ هميشه در فكر ايمني و پيشگيري از خطرات باشيد.
توصيه‌هاي ايمني هنگام ترك خانه
٭ قبل از ترك خانه تمامي وسايل غيرضروري الكتريكي را خاموش و در صورت امكان جريان برق را از ناحيه فيوز مينياتوري قطع كنيد.
٭ وسايل گرمازا اعم از گازسوز يا نفت‌سوز را خاموش كرده و شير اصلي گاز را بعد از كنتور يا سيلندر گاز كاملاً ببنديد.

٭ از بسته‌بودن شيرهاي آب گرم و سردخانه در زمان خروج كاملاً مطمئن شده و بعد محل را ترك كنيد.
٭ قبل از ترك خانه از بسته بودن در و پنجره‌هاي خانه اطمينان كامل حاصل كرده و كليد خانه و يا شماره تماس را به سرايدار يا شخص قابل اطمينان بسپاريد تا هنگام وقوع حادثه احتمالي بتوان از آن استفاده كرد.

٭ از قراردادن هرگونه وسيله اضافي يا اثاثيه خانه در بالكن خانه خودداري كنيد چرا كه در اثر وزش باد احتمال سقوط اجسام بر روي رهگذران وجود دارد و يا در اثر افتادن مواد آتش‌زنه امكان آتش‌سوزي مي‌رود.

٭ اسناد و مدارك مهم و اساسي و لوازم با ارزش خود را در محلي امن و مناسب نگهداري كنيد.
برنامه‌هاي پليس
سرهنگ هادي هاشمي ، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ ، هم با توصيه به رانندگان براي رعايت قانون گفت: در روز 13 فروردين، هموطنان براساس سنتي قديمي از خانه خارج شده و به فضاي سبز مي‌روند كه اين موضوع باعث حركت چشمگير و پرتردد خودروها در سطح شهر مي‌شود.
در اين روز ترافيك به طور نسبي به برخي مناطق تهران بازمي‌گردد كه كم‌توجهي برخي رانندگان به قوانين موجب بروز مشكل براي شهروندان مي‌شود.

وي در ادامه از شهروندان خواست در اين روز هنگام رانندگي حوصله و دقت بيشتري صرف كنند و اگر هم راننده‌اي تخلفي كرد با گذشت از كنارش عبور كنند.

سرهنگ هاشمي افزود: در اين روز به تابلوهاي توقف ممنوع توجه كرده و از پارك دوبله خودداري كنند كه توجه به اين دو نكته، نقش مهمي در كاهش ترافيك دارد. همچنين رانندگان هنگام عبور از تقاطع‌ها به حق‌تقدم نيز توجه داشته باشند.

وي با اشاره به حضور مأموران در تمام نقاط تهران گفت: براساس توافق‌هاي صورت گرفته تصادف‌هاي خسارتي تا 500 هزار تومان نياز به كروكي پليس ندارد و رانندگان مي‌توانند به طور مستقيم براي دريافت خسارت به بيمه‌ها مراجعه كنند.

همچنين از شهروندان تقاضا مي‌شود در صورت وقوع تصادف خسارتي بيش از 500 هزار تومان، خودروها را به حاشيه خيابان يا بزرگراه انتقال دهند تا مأموران براي ترسيم كروكي به محل برسند زيرا حفظ صحنه در تصادفات خسارتي نه تنها ضروري نيست بلكه باعث ايجاد ترافيك مي‌شود.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران ابراز اميدواري كرد با رعايت قوانين از سوي رانندگان در روز طبيعت، تهران روز بدون حادثه و ترافيكي را پشت سر بگذاريم.

توصيه‌هاي مهم پليس آگاهي
سرهنگ عبدالله قاسمي ، رئيس اداره اجتماعي پليس آگاهي كشور، هم از حضور گشت‌هاي محسوس و نامحسوس پليس آگاهي براي مقابله با سارقان در اين روز خبر داد و گفت: مأموران پليس آگاهي، روز سيزده‌بدر همزمان با حضور هموطنان در مناطق سرسبز حاشيه شهرها به گشت مي‌پردازند تا هموطنان با خيالي راحت به تفريح بپردازند. همچنين در اين روز اسباب‌كشي مانند ديگر روزهاي تعطيلات نوروز بايد با هماهنگي و مجوز كلانتري محل صورت گيرد. به همين خاطر به هموطنان توصيه مي‌شود براي اينكه هنگام اسباب‌كشي با مشكلي مواجه نشوند قبل از هر اقدامي به كلانتري مراجعه كنند.

وي افزود: بررسي‌ها نشان مي‌دهد رعايت اصول ايمني از سوي شهروندان مي‌تواند دزدان را در سرقت‌هايشان ناكام بگذارد به همين دليل از هموطنان درخواست مي‌شود به هشدارهاي پليسي توجه داشته‌باشند.

به گفته سرهنگ قاسمي، سهل‌انگاري برخي هموطنان و رعايت نكردن اصول ايمني باعث شده حدود نيمي از سرقت خانه‌ها، بدون زور و به راحتي صورت گيرد. در اين ميان خانه‌هايي كه داراي حفاظ آكاردئوني (نرده‌هاي كشويي محافظ) بوده‌اند كمتر مورد دستبرد قرار گرفته‌اند. با اين وجود هموطنان بايد يك اصل مهم را هميشه به خاطر داشته باشند؛ استفاده از تجهيزات ايمني مناسب موجب پيشگيري يا تأخير در اجراي نقشه سرقت مي‌شود.

رئيس اداره اجتماعي پليس آگاهي كشور تأكيد كرد: در اين روز هموطنان مدارك شناسايي، پول، طلا و اسناد و مدارك خود را در محلي مناسب و دور از دسترس دزدان قرار دهند و توجه داشته باشند هنگام پارك خودرو، درها را قفل كرده و از قفل فرمان و پدال هم حتماً استفاده كنند.مردم همچنين بايد مراقب كيف و وسايل باارزش خود باشند و آنها را در معرض ديد سارقان قرار ندهند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: