کد خبر: ۱۸۱۲۹
۱۱ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۹:۳۳
0
یک استاد علوم سیاسی و جغرافیای سیاسی به استفاده از یک نام جعلی به جای نام اصیل خلیج فارس در یکی از برنامه‌های تلویزیونی بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی بی‌سی) اعتراض کرد.

ایرنا: یک استاد علوم سیاسی و جغرافیای سیاسی به استفاده از یک نام جعلی به جای نام اصیل خلیج فارس در یکی از برنامه‌های تلویزیونی بنگاه سخن پراکنی بریتانیا (بی بی‌سی) اعتراض کرد.

دکتر پیروز مجتهدزاده در نامه‌ای به سردبیر ارشد بی‌بی سی به وی متذکر شد که نام‌گذاری خلیج فارس از سوی نام‌گذاران جغرافیایی یونانی و ایرانی بیش از سه هزار سال قدمت دارد.

مجتهدزاده در بخشی از نامه خود که نسخه‌ای از آن در اختیار دفتر ایرنا در لندن قرارگرفت، با اشاره به اسناد مستدل تاریخی درباره نام خلیج فارس خطاب به سردبیر بی‌بی‌سی نوشته است: به نظر می‌رسد یک بار دیگر برنامه سازان بی‌بی‌سی بازی کهنه تغییر نام‌های تاریخی اماکن جغرافیایی را به دلایل تردید آمیز به خاطر آورده اند.

به نوشته مجتهدزاده، تلویزیون بی‌بی‌سی در یکی از برنامه‌های این هفته خود با عنوان تروپیک سرطان (‪ )tropic of cancer‬از نقشه‌ای با نام جعلی خلیج عربی به جای نام تاریخی و رسمی پذیرفته شده بین‌المللی خلیج فارس استفاده کرده است.

در گذشته، من در چند نوبت نگرانی خود را از دخالت عوامل بی‌بی‌سی در بازی برخی محافل عربی بر سر نامیدن بدنه آبی که ایران را از همسایگان عربش جدا می‌سازد، با ویراستاران بی‌بی‌سی در میان گذاشتم...جهان متمدن، به استناد نقشه‌های تولید شده توسط همه ملت ها، از جمله مردم عرب، تا نیمه اول قرن بیستم، هیچ نام دیگری، جز خلیج فارس را بر این دریا نشناخته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به روند تاریخی تلاش برای جعل نام خلیج فارس نوشت: در این دوره (نیمه اول قرن بیستم) بود که افسر استعماری بریتانیا، سر چارلز بلگریو پس از تکمیل برنامه ایران زدایی قبایل عربی وابسته به ایران در کرانه‌های جنوبی خلیج فارس، در سال ‪ ۱۹۳۵‬به دولت خود در لندن پیشنهاد داد از آنجا که کار عربی کردن جنوب خلیج فارس تا آن تاریخ کامل شد، هنگام آن فرا رسیده است که آنان نام خلیج فارس را نیز به خلیج عربی تغییر دهند، ولی پرونده پیشنهادی او مورد بی‌اعتنایی دولتش قرار گرفت.

مجتهدزاده افزود: بلگریو ایده‌های استعماری خود را متوقف نکرد و در دهه ‪ ۱۹۵۰‬به عنوان مشاور شیخ بحرین، او را وادار کرد تا از نام جعلی یاد شده استفاده کند. این خبر که از سوی بی‌بی‌سی پخش شد، سخت مورد اعتراض دولت ایران قرار گرفت. اگرچه بی‌بی‌سی در واکنش به آن اعتراض، قویا تعهد سپرد که از تکرار نام جعلی به جای نام تاریخی خلیج فارس که اصالتش مورد تایید کمیسیون سازمان ملل برای یکپارچگی نام‌های جغرافیایی بوده است، خودداری خواهد کرد.

ولی همه ما شاهدیم که بی‌بی‌سی در پایبندی به آن تعهد همیشه موفق عمل نکرده است، چنان که برنامه تروپیک سرطان سند زنده‌ای در تایید این وضع است.

به نوشته مجتهد زاده، آرمان‌های استعماری بلگریو مورد استفاده عبدالکریم قاسم، اولین کودتاگر بعثی عراق در سال ‪ ۱۹۵۸‬قرار گرفت و در سال ‪ ۱۹۶۲‬بود که عبدالناصر در مصر در فریاد ناسیونالیسم عربی خود، تصمیم گرفت در مبارزات ضد ایرانی با استفاده از نام جعلی برای خلیج فارس از قاسم عراق پیشی بگیرد.

بعد از کودتای بعثی ‪ ۱۹۶۸‬و اهمیت یافتن صدام حسین در مسابقه برای رهبری دنیای عرب، این مساله به ابزاری کاملا نژاد پرستانه در مبارزات ضد ایرانی وی تبدیل شد... او سپس میلیونها دلار از پول نفت عراق را برای تبلیغ نام جعلی برای خلیج فارس در میان برخی سیاستمداران و ارباب جراید در دنیای عرب و در غرب هزینه کرد.

مجتهد زاده در پایان نامه خود متذکر شد: تهیه‌کنندگان برنامه تروپیک سرطان می‌توانستند به جای استفاده از یک نام جعلی به دلایل میراث استعماری بلگریو، ناسیونالیزم افراطی قاسم و ناصر، و نژاد پرستی ضد ایرانی صدام حسین، از نام اصلی خلیج فارس استفاده کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: