کد خبر: ۱۸۰۶۷
۱۰ فروردين ۱۳۸۹ - ۰۹:۱۹
0
مسعود ده نمکي با وجود دو فيلم پرفروش در کارنامه اش از فیلمنامه غافل شده و تماشاگران بالقوه اش را فراري داده است.

محمد تاجیک :در جدید ترین واکنشها به سریالهای نوروزی نايب رييس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در اظهراتی از سریالهای نوروزی تلویزیون انتقاد کرده و خبرگزاری ایرنا خبر گزاری دولت نیز در تحلیلی سریال آقای ده نمکی را بازنده اصلی سریالهای نوروزی دانسته است . حسین سلطان محمدی منقدان سینما نیز از تصویر برداری های متعدد از دستشویی در سریال دارا وندار انتقاد کرده ومجموعه چار دیواری را معقول ترین سریال نوروزی دانسته است .
در نظر سنجی سایت جهان نیز سریال چهار دیواری بیشترین آرای کار بران این سایت را به دست آورده است .

او دراین باره گفته :‌ مجموعه هاي تلويزيوني نوروزي به دليل تلاش مسوولان رسانه ملي جذابيت خوبي دارند اما متاسفانه از عنصر آگاهي بخشي و بار معنوي کمتري برخوردارند.

"جواد آرين منش " که با ايرناصحبت می کرد افزوده است : مسوولان صدا و سيما اگر در توليد برنامه ها، چهار شاخص"آگاهي"، "اميد"، "دين" و "اخلاق" که مقام معظم رهبري برروي آنها تاکيد داشتند را در دستور کار خود قرار دهند بطور قطع به وضعيت ايده آل و اهداف آرماني در جذب مخاطب نزديک خواهيم شد.

وي افزود: تا دستيابي به اين مهم و برخورداري برنامه هاي تلويزيون از اين چهار شاخص، راه طولاني در پيش رو داريم، زيرا از زيرساخت هاي لازم همچون هنرمندان متعهد و متخصص که بتوانند با بهره گيري از منابع و متون ارزشمند و آگاهي بخش و در بردارنده نشاط، آگاهي و اميد در کنار هم باشد، برخوردار نيستيم.

آرين منش به ضعف موجود در فيلمنامه ها اشاره کرد و گفت: برخي فيلمنامه ها فاقد چنين شاخص ها و عنصر آگاهي بخشي و معنوي هستند و بيشتر به عنصر طنز و نشاط مي پردازند و برخي ديگر از فيلمنامه ها نيز بدليل پرداختن به عنصر آگاهي بخشي و معنوي از جاذبه لازم برخوردار نيستند.

به گفته وي، بايد برنامه هاي توليد شود که مخاطبان جوان حين کسب عنصر آگاهي بخشي و معنوي، روحيه شور و نشاط را نيز کسب کنند.

نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي در ادامه يکي از راه هاي دستيابي به وضعيت آرماني در حوزه برنامه سازي را تربيت فيلمنامه نويسان متعهد، متخصص و توانمند عنوان کرد و افزود: بطور قطع چنين فيلمنامه نويساني قادرند متوني را تهيه کنند که افزون بر نشاط آوري در جامعه، بار آگاهي بخشي نيز داشته باشد.

آرين منش در ادامه با بيان اينکه در 30 سال گذشته در زمينه ترتيب چنين فيلمنامه نويساني کمتر کار شده، اظهار داشت: مراکز آموزشي و تربيتي و دانشگاه هاي هنري موفقيت لازم را بويژه در ترتيب نيروهاي متعهد، متخصص و توانمند نداشته اند به همين خاطر تعداد چنين هنرمنداني بويژه در سينما انگشت شمار است و بنابراين آثاري را که داراي بار معنايي لازم باشد کمتر مشاهده مي کنيم، اين در حاليست که حجم رسانه هاي ما و نياز به برنامه سازي هر سال بيش از گذشته افزايش پيدا کرده است.

/استقبال از چاردیواری وزن بابا/

پیش از این خبر گزاری جمهوری اسلامی خبر داده بود که سریالهای چارديواري و زن بابا موفق تر عمل کرده و تماشاگران بيشتري را جلب نموده اندودراین میان چارديواري ساخته سيروس مقدم که موفق ترين کار نوروزي سيما لقب گرفته،داستان ساده و سرراستي داشته و کاراکترهايش قابل باور از کار درآمده است.در واقع محسن تنابنده به عنوان فيلمنامه نويس کاراکترهايش را از ميان مردم جامعه انتخاب کرده و اغراق هايش توذوق نمي زند.

/غفلت کار گردان وفراری دادن مخاطب/

ایرنا همچنین درباره سریال داراد وندار ده نمکی نوشته:مسعود ده نمکي با وجود دو فيلم پرفروش در کارنامه اش از فیلمنامه غافل شده و تماشاگران بالقوه اش را فراري داده است!.

/سریال ده نمکی بازنده اصلی/


اماخبرگزاری ایرنا درادامه تحلیل خود بدون شک بازنده اصلي ميدان سريال هاي نوروزي را سریال ده نمکی دانسته است.انتخاب مسعود ده نمکي براي ساخت مجموعه اي نوروزي با توجه به سري پرفروش اخراجي ها ،انتخاب هوشمندانه اي به نظر رسيده و به لحاظ خبري نيز بيشترين حجم خبر را نيز به خود اختصاص داده بود.اما همه اينها با پخش چند قسمت از کار به يکباره فرو ريخته و فيلمنامه به شدت ضعيف و شعاري اش تماشاگران را از تماشاي ادامه کار منصرف مي ساخت.تاکيد بيش از حد روي فقر و فضيلت بخشيدن به آن که ريشه در فيلمفارسي هاي دهه چهل دارد، مجموعه را دچار مشکلات عديده اي کرده که در نهايت به ريزش مخاطب منجر شده است.

استفاده از بازيگران شناخته شده در عرصه سريال هاي کمدي و تکرار تيپ هاي تکراري توسط هريک از آنها ، نمي تواند يک تنه کار را از سقوط کامل نجات داده و اندکي قابل تحمل تر نمايد.فتحعلي اويسي براي بار هزارم همان تيپ هميشگي را تکرار کرده و بهنوش بختياري و يوسف صيادي نيز همين راه را رفته اند.نگارش يادداشتي موشکافانه تر از اين مجموعه و ساير مجموعه هاي نوروزي را به پس از اتمام نوروز موکول کرده و تنها اميدواريم که مثل سالي که نکوست از بهارش پيداست در رابطه با مجموعه هاي تلويزيوني صدق نکند.


/اجرای شسته رفته زن بابا/

نویسنده ایرنا درادامه نوشته :زن بابا به کارگرداني سعيد آقاخاني که حضور چشمگيري هم در مجموعه چارديواري دارد ،مورد استقبال مردم قرار گرفته و رقابت سختي با چارديواري دارد.زن بابا داستان بسيار ساده و در عين حال رواني دارد که عمده موفقيتش را مديون اجراي درست و شسته رفته خود است.عزيز آقا مرد تنهايي است که پس از درگذشت همسرش قصد ازدواج مجدد داشته و در اين راه با مشکلات فراواني روبرو مي شود.اين داستان بارها تکرار شده و نخ نما به هنگام نگارش نهايي ،چکش هاي فراواني خورده و زمان فيلمبرداري با اندک بداهه هاي بازيگران آشنا به اين سبک کمدي به شکل فعلي درآمده است.

/عطاران پدر خوانده /

خبرگزاری جمهوری اسلامی درادامه افزوده :در واقع آقاخاني از تجربيات موفق افرادي همچون رضا عطاران که حکم پدرخوانده را براي اين نوع کمدي دارد،زن بابا را ساخته و تکيه عمده اش روي بازيگراني مانند:علي صادقي،سيروس گرجستاني و مهران غفوريان جواب داده و تماشاگران انبوهي را جذب خويش ساخته است.حال بايد ديد که آقاخاني مي تواند اين روند را ادامه داده و به پايان برساند يا که منحني سينوسي ديگري را شاهد خواهيم بود؟

/انتقاد از تصویر برداری های متعدداز داخل دستشویی درسریال ده نمکی /


از سویی دیگر مجموعه دارا و ندار همچنان با انتقادات تعدادی از نتقدان شناخته شده مواجه می شود .حسین سلطان محمدی منتقد سينما و تلويزيون دراین باره گفته :به طور کلي اين مجموعه از لحاظ واژگاني بسيار نامناسب طراحي شده بطوري که تلويزيون مجبور شده است بخشي از سريال را خود سانسور کند که با پخش شدن صداي بوق در قسمت هاي مختلف مي توان متوجه اين سانسورها شد.
وي با انتقاد از تصويربرداري هاي متعدد از داخل دستشويي در اين مجموعه افزود: لزومي ندارد رفتارهاي شخصي را براي دادن جلوه طنز به سريال ها، تا اين حد لخت و عريان به تصوير کشيد.

/انتقاد از زن بابا/

حسین سلطان محمدی همچنین درخصوص مجموعه تلويزيوني "زن بابا" نيز گفته است : در اين مجموعه نيز موضوعاتي مطرح شده که براي بيننده قابل قبول نيست؛ بعنوان نمونه چطور يک دختر عاقل، فهميده و داراي ظاهر پوششي مناسب و باوقار (نسرين) برغم مخالفت هاي شديد خانوادگي خواهان ازدواج با پسري مي شود که مخلوطي از فرد عاقل و کم فهم است با حالت هاي خل مزاجي بدون شغل و با ظاهري شوليده و نامناسب (بهبود) مي شود.

/چار دیواری معقول ترین سریال نوروزی /

سلطان محمدی بهترين مجموعه تلويزيوني نوروز 89 را "چار ديواري" دانسته و گفته است : اين مجموعه معقول ترين سريال نوروزي است، فيلمنامه آن پخته تر و در آن کمتر غلو شده، طنز کلامي اش کمتر و طنز رفتاري آن بيشتر و تعداد لوکيشن هاي آن متعدد است.
سلطان محمدي ادامه داد: در اين مجموعه تصادف در روابط داستاني زياد اما منطقي است و با اينکه پايان تمام سريال هاي ايراني شاد و ابهامات برطرف مي شود، داستان قسمت هاي بعدي اين مجموعه قابل پيش بيني نيست و اين يکي از ويژگي هاي خوب اين سريال بشمار مي رود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: