کد خبر: ۱۸۰۱۷
۰۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۱:۴۸
0
طرح توسعه ميدان گازي کيش در چارچوب استانداردهاي پارس جنوبي معادل پنج فاز است که با احتساب هر فاز 25 ميليون مترمکعب گاز، در مرحله نخست فازهاي اول و دوم سپس ساير فازهاي آن به بهره برداري مي‌رسد.

با توسعه عمليات حفاري در "ميدان گازي کيش" که از مهمترين طرح هاي دولت در سال 89 است توان توليد گاز کشور تا ميزان قابل توجهي افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايرنا، حجم گاز درجاي ميدان مستقل گازي کيش بعنوان دومين قطب گازي خليج فارس 66 تريليون فوت‌مکعب برآورد شده که با در نظر گرفتن 75درصد براي بازيافت اين ميدان، پيش‌بيني مي شود حجم گاز قابل استحصال از آن 50 تريليون فوت‌مکعب باشد.

حجم ميعانات گازي درجاي اوليه اين ميدان نيز 514 ميليون بشکه و مقدار گاز قابل استحصال آن 360 ميليون فوت مکعب تخمين زده شده است.

بنابر اعلام مسوولان اين طرح، مدت زمان اجراي پروژه ميدان گازي کيش 36 ماه و ارزش قرارداد آن 129 ميليون يورو است.

قرارداد طرح توسعه ميدان گازي کيش با سرمايه‌گذاري 10 هزار ميليارد توماني و با هدف توليد روزانه 85 ميليون مترمکعب گاز و 30 هزار بشکه ميعانات گازي، 17 بهمن ماه سال گذشته با کنسرسيومي متشکل از شرکت‌هاي پتروپارس، سازه و جهان پارس و همچنين قرارداد تأمين مالي اين طرح با بانک ملت امضا شده است.

حفاري و خدمات پشتيباني از جمله تأمين کالا و مواد براي اجراي اين طرح به عهده شرکت ملي حفاري بوده و هم‌اکنون بيش از دو ماه از زمان آغاز اجراي پروژه گذشته است.

طرح توسعه ميدان گازي کيش در چارچوب استانداردهاي پارس جنوبي معادل پنج فاز است که با احتساب هر فاز 25 ميليون مترمکعب گاز، در مرحله نخست فازهاي اول و دوم سپس ساير فازهاي آن به بهره برداري مي‌رسد.

"علي عباسي لرکي" مدير حفاري خشکي و درياي ميدان کيش ، از حدود يک هزار متر حفاري در بخش خشکي اين ميدان خبر داده و گفته است: حفاري دومين چاه دريايي اين ميدان نيز از مهر ماه امسال آغاز خواهد شد.

به گفته وي حفاري چاه شماره سه کيش نيز بعنوان نخستين چاه دريايي اين ميدان گازي با سرمايه‌گذاري از منابع داخلي شرکت ملي نفت ايران و براي نخستين بار از سوي بخش خصوصي به پايان رسيده است.

قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا بعنوان برنده مناقصه حفاري چاه شماره چهار ميدان گازي کيش برگزيده شده و پيمانکار آن هم‌اکنون در حال تدارکات پشتيباني، تهيه کالا و بسترسازي کف دريا براي حفاري است و براي اين منظور شش ماه زمان نياز دارد.

حفاري چاه شماره چهار ميدان گازي کيش بعنوان دومين چاه توسعه‌اي اين ميدان گازي در دريا از مهر ماه امسال آغاز خواهد شد و قرار است در مدت 15 ماه با هزينه اي بالغ بر 40 ميليون يورو انجام شود که با حفاري آن اطلاعات دقيق‌تري از اين مخزن گازي و مشخصات آن بدست خواهد آمد.

شرکت ملي حفاري بعنوان پيمانکار اين طرح، تاکنون 995 متر در بخش خشکي حفاري کرده و هم‌ اکنون حفاري حفره‌هاي 30 اينچ 6 حلقه چاه پايان يافته است.

براي ساخت پالايشگاه اين طرح، زميني به مساحت 410 هکتار در حدود 18 تا 20 کيلومتري

جزيره در روستايي به نام گرزه در نظر گرفته شده است.

در مجموع هم اکنون با اکتشافات جديد حجم ذخاير گاز طبيعي ايران به نزديک 30 تريليون مترمکعب رسيده که حدود 50 درصد از اين ذخاير در ميادين پارس جنوبي واقع است.

تا قبل از انقلاب حتي يک ميدان مستقل گازي نيز در کشور وجود نداشت، اما در سه دهه اخير باتجديدنظر بر روي ساختارهاي اکتشافي و بويژه در حوزه زمين شناسي"فارس شمالي"
از محدوده کازرون تا بندرعباس بيش از 10 ميدان گازي جديد از جمله هما، شانول، وراوي، گردان، آغار، دالان، نار و کنگان، گشوي جنوبي، سفيد زاخور، دي و سفيد باغون کشف شده است.

تا اسفند ماه 88 تعداد شهرهاي بهره مند از گاز 790 شهر، روستاها هشت هزار و 705 روستا، خطوط انتقال گاز 32 هزار و هشت کيلومتر، ميزان شبکه گذاري 173 هزار و 418 کيلومتر، نصب انشعابات هفت ميليون و 471 هزار و 893 انشعاب، پذيرش اشتراک 12 ميليون و 300 هزار مشترک، تعداد خانوارهاي تحت پوشش 15 ميليون و 426 هزار و 864، جمعيت تحت پوشش شهري 52 ميليون و 534 هزار و 673 نفر، جمعيت تحت پوشش روستايي هفت ميليون و 533 هزار و 26 نفر و در مجموع 60 ميليون و 67 هزار و 700 نفر، گازرساني به نيروگاهها 55 واحد، گازرساني به صنايع 25 هزار و 839 واحد و گازرساني به جايگاههاي سي ان جي هزار و 172 جايگاه بوده است.

در زمان حاضر 91 درصد جمعيت شهري و 35 درصد جمعيت روستايي از گاز طبيعي استفاده مي کنند.

توان توليد انواع گاز ترش و شيرين در کشور نيز به 630 ميليون مترمکعب در روز رسيده و روزانه حدود 540 ميليون مترمکعب گاز طبيعي در 13 پالايشگاه گاز کشور فرآورش مي شود.

هم اکنون 53 نيروگاه کشور هم از گاز طبيعي استفاده مي کنند که اين موضوع باعث صرفه ‌جويي در مصرف سوخت مايع شده است.

برهمين اساس سهم گاز در سبد انرژي کشور به حدود 63 درصد رسيده است، جمهوري اسلامي ايران دومين دارنده ذخاير گاز و سومين مصرف کننده آن در جهان است.

نبود الگوي صحيح مصرف و فناوري روز در صنايع و نيروگاهها براي استفاده بهينه از گاز، سبب شده تا بخش زيادي از گاز مصرفي به هدر رود و فرصت هاي صادراتي کشور نيز از دست برود که با در نظر گرفتن برنامه هايي نظير هدفمند شدن يارانه ها و اصلاح الگوي مصرف به نظر مي رسد طي سال هاي آتي فرصت ايران براي صادرات اين ماده ارزشمند سوختي بيشتر خواهد شد.

وزارت نفت در برنامه پنجم توسعه دسترسي به افزايش توليد گاز از 600 ميليون مترمکعب به يک ميليارد و 111 ميليون مترمکعب را هدف گذاري کرده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: