February 2020 27 / پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۱۸۰۱۶
۰۹ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۲:۰۳
0
علی اکبرزاده
انتخاب نام "همت مضاعف و کار مضاعف" در دقایق آغازین سال نو از جانب مقام معظم رهبری برای سال 1389 از نظر برخی کارشناسان ادامه روند اصلاح الگوی مصرف و همچنین اصلاح الگوی کار در جامعه نیز می باشد .

با توجه به این که میانگین ساعت کاری مفید در کشور مان در مقایسه با سایر نقاط جهان در حد بسیار پایینی قرار دارد و طبق برخی آمار یک ساعت در روز برآورد شده است انتخاب این شعار همچون دستورالعملی است که می تواند با افزایش ساعت کاری و بالابردن بهره وری ، به افزایش ساعات کاری مفید در جامعه نیز بی انجامد .

از آن جایی که پیام هایی مقام معظم رهبری در دقایق آغازین هر سال به نوعی خط مشی اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور را مشخص می کند باید به این نکته اذعان داشت که اصلاح الگوی مصرف در سال گذشته و تاثیر آن در تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی توانست تا حد بسیار بالایی زنگ خطر مصرف بی رویه را در کشور به صدا در آورد و هدفمند سازی یارانه ها نیز که کار تصویب آن در مجلس به اتمام رسید نیز عملی در برابر این جریان بود .

تاثیر شعار اصلاح الگوی مصرف در تمامی اقشار جامعه و نهادینه شدن آن در تک تک افراد به خروج کشور از وضعیت مصرف گرا و به حالت تعادلی و مصرف اصلاح شده می انجامد.

هرچند گرایش مردم کشورمان به مصرف بی رویه و بی توجهی به این جریان ریشه در فرهنگ ایرانی دارد و سالیان متمادی از آن می گذرد ، ولی این مقوله را می توان به بوسیله ابزاری مانند حذف نظام یارانه ای و آزاد سازی قیمت ها خود به خود به سمت اصلاح شیوه مصرف در جامعه سوق داد.

حال باید دید افزایش میزان ساعات کار مفید در جامعه چگونه و به وسیله چه ابزاری می تواند به موفقیت برسد و گامی موثر در راستای اصلاح ساعات کاری مفید در جامعه بر دارد زیرا بیکاری پنهان در اکثر سازمان ها و نهاد های دولتی نیز مشاهده می شود و اصلاح ساختار اجتماعی اگر از خود دولت آغاز گردد می تواند تاثیر شگرفی را متوجه تمامی اقشار جامعه کند.

عدم استفاده نمادین از شعار منتخب برای هر سال در تک تک افراد جامعه موجب تسریع در بهبود روند اقتصادی و فرهنگی جامعه می گردد و در پایان سال 89 می توانیم کار و همت مضاعف را در سایه اصلاح الگوی مصرف محقق کنیم و گامی موثر در اصلاح روند کشورمان در امور فرهنگی و اقتصادی بر داریم و بتوانیم در رقابت شدید کشور های دورو اطراف همچون چین ، ژاپن ، کره جنوبی ،ترکیه ، اندونزی  و یا حتی آنگولا حرفی برای گفتن داشته باشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
امير نعيمي
18:03 - 1389/01/12
آفرين
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: