کد خبر: ۱۷۸۷۳
۰۷ فروردين ۱۳۸۹ - ۱۴:۴۴
0
بی شک محمود احمدی نژاد یکی از مهمترین چهره های اقتصادی ایران در سال 88 می باشد که به مدد اجرایی نمودن بزرگترین جراحی اقتصادی در سی سال گذشته سعی بر آرام نمودن جو نا آرام اقتصاد ایران دارد.
به گزارش سایت پول نیوز چهره های شاخص اقتصادی ایران در سال 88 که به نوعی توانستند تیتر یک روزنامه ها را به خود اختصاص دهند و خبر ساز شوند عبارت اند از :

محمود احمدی نژاد : وی که ریاست دولت دهم را بر عهده دارد پس از سی سال دست به اجرایی نمودن طرح تحول اقتصادی و حذف نظام یارانه ای از اقتصاد کشور می زند . این عمل که به تعبیر خود او بزرگترین جراحی اقتصادی در سی سال گذشته است در حالی مورد کنکاش کارشناسان قرار گرفت که اقتصاد ایران یکی از وخیم ترین دوره های زمانی خود را طی می کرد.
محمود احمدی نژاد خود به عنوان رییس کارگروه طرح تحول اقتصادی به همراه هفت تن از وزرای انتخابیش در راس هرم اجرای این جراحی بزرگ اقدام به کار کردند.

پیش تر در خصوص تشکیل اقتصاد باز و خروج دولت از فعالیت های کلان اقتصادی به وی انتقاداتی وارد شده بود .

بر اساس این گزارش بسیاری از شاخص های رشد اقتصادی مانند نرخ ارز ، نرخ تورم ،نرخ بیکاری و... که بر اساس سیاست های دولت احمدی نژاد در وضع نامطلوبی قرار گرفته بود از جمله دیگر گلایه هایی بود که بر اولین چهره اقتصادی لیست ما وارد شده بود .

محمد نهاوندیان : وی از جمله شخصیت های دیپلماتیکی بود که پس از علینقی خاموشی پیر مرد بازرگان اتاق ایران ، عنان کار را در بزرگترین پایگاه بخش خصوصی ها به دست گرفت .وی زمانی که در دانشگاه جرج واشنگتن امریکا مشغول به تحصیل بود گرین کارت خود را اخذ نمود و رفت و آمد های وی در سال 85 در دوره حساس پرونده هسته‌ای ایران و مذاکرات ایران و آمریکا بر سر عراق ، موجب خبرسازی و اظهارات مقامات بلندپایه‌ای در مورد وی شد .

نهاوندیان دروس حوزوی را نزد اساتیدی همچون علامه نوری، مرتضی مطهری و شوشتري گذراند و در جلسات درس اقتصاد اسلامی با سران آینده جمهوری اسلامی نظیر بهشتی، باهنر ، استاد جعفری ، دکتر نمازی ، صالح خو ، آیت الله مفتح و سید علی خامنه ای نیز آشنا شد.
محمد نهاوندیان از طرفداران سرسخت اقتصاد باز و بدون حضور دولت می باشد .

انتقادات وی به عملکرد دولت و سیاستهای اقتصادیش موجبات تحرک بیش از پیش بخش خصوصی شد .وی در حال حاضر ریاست اتاق ایران را برعهده دارد و در آخرین خبرها در خصوص ادامه حضورش در این سمت گفت : حاضرم با تمامی کسانی که می گویند من برای این کار خسته ام مسابقه دو بدهم .

محمود بهمنی : دکترای مدیریت بازرگانی آخرین مدرکی است که رییس فعلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اخذ نموده است . بهمنی که سابقه 17 سال تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی و موسسه عالی بانکداری و تدریس در دوره‌های مدیریت میانی و عالی بانک را در کارنامه خود دارد ماهه گذشته قول کاهش نرخ تورم را تا 5 درصد به ایرانیان داد .

رییس فعلی بانک مرکزی در اغلب سطوح بانکی فعالیت نموده و 7 سال سابقه حضور در هییت مدیره بانک ملی را دارد.
شایعه استعفای بهمنی در اردیبهشت 88 از جمله عواملی بود که وی را در زمره خبرساز ترین جهره های اقتصادی 88 قرار داد.

مهمترین دلایل استعفای وی که فقط توسط پایگاه اطلاع رسانی دولت تکذیب شد عدم تشکیل شورای پول و اعتبار، برداشت‌های بی‌رویه از حساب ذخیره ارزی و اختلاف نظر با برخی اعضای هیات دولت عنوان شده بود .
افزایش سخت گیری ها برای وصول مطالبات بانک ها از گیرندگان تسهیلات که از سیاستهای بهمنی بر گرفته شده بود از انتقاداتی بود که پارلمان بخش خصوصی بر وی وارد آورده بودند.

احمد توکلی : نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی که از منتقدین سر سخت سیاست های اقتصادی دولت هم به حساب می آید در کابینه میرحسین موسوی وزیر مستعفی کار و امور اجتماعی بود .

وی از جمله اصولگرایان منتقدی است که در خصوص طرح تحول اقتصادی ایرادات سختی را به این طرح گرفت و تورم 50 درصدی را هدیه بودجه 89 برای ایرانیان دانست.
پیش از این انتقادات زیادی در خصوص عدم اعتراض وی بر بودجه سالیانه به وی وارد امده بود .
توکلی با داشتن مدرک دکترای اقتصاد دو دوره ریاست مرکز پژوهش های مجلس را بر عهده دارد و از جمله متخصصین این حوزه به حساب می آید .جمشید پژویان : دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه ایالتی یوتا امریکا در سال 57 اخذ کرد و حدود 15 سال سابقه تدریس را در دانشگاه در پرونده خود دارد.وی در شهریور ماه سال 88 به ریاست شورای رقابت برگزیده شد که گلایه های بسیاری بر این شورا در خصوص عدم قدرت اجرایی بر آن وارد شده بود .
شورای رقابتی که ریاستش بر عهده پژویان بود عملا برای اهدافی نظیر پیش برد سیاستهای اصل 44 ، حمایت از مصرف کننده ، حمایت از بخشهای غیر دولتی ، مانعی در برابر انحصار ، ایجاد بازار رقابتی و .... تاسیس شده بود ولی این شورا چیزی حدود 2 سال بعد از ابلاغ سیاست های اصل 44 شروع به کار کرد و در اولین وظیفه خود با بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران مواجه شد .
معامله ای که در تاریخ خصوصی سازی کشورمان ثبت شد و البته ردپایی از شبهه دولتی ها نیز در آن مشهود بود .
شورای رقابت در حالی به کار خود ادامه می دهد که هنوز پژویان در خصوص محل اسکان این شورا اعتراض دارد.

منوچهر فرهنگ : دکتر منوچهر فرهنگ، از اساتید پیش کسوت اقتصاد ایران در سال 88 و در  سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت . وی دکترای اقتصادش را از فرانسه گرفت و سالهای متمادی در دانشگاههای ایران درس داد. اکثر اساتید فعلی اقتصاد ایران جزو شاگردان او محسوب می شوند. ترجمۀ کتاب معروف کینز، “نظریۀ عمومی، اشتغال و پول،” در سال 1348 به عنوان بهترین کتاب اقتصادی سال ایران معرفی شد. فرهنگ فشردۀ علوم اقتصادی و فرهنگ علوم اقتصادی از جملۀ کتابهای اوست.

منوچهر فرهنگ با انجام 5 سال كار مداوم توانست تا نخستين فرهنگ اصطلاحات اقتصادي را در ايران تدوين كند. بدين جهت است كه منوچهر فرهنگ را علي‌اكبر دهخداي عرصه اقتصاد مي‌شناسند. او براي گردآوري اصطلاحات اقتصادي به بازارها و مراكز مختلف اقتصادي رفت و حتي حجره‌نشين بازار تهران گشت تا اصطلاحات اقتصادي را به‌گونه‌اي ترجمه كند كه فعالان كف بازار هم آن را درك كنند.

منوچهر فرهنگ در مورد ترجمه اثر معروف كينز ساده و بي‌پروا مي‌گويد: «دكتر پيرنيا كه مي‌دانست به كينز علاقه دارم يك روز از من پرسيد چرا كتاب‌هايش را ترجمه نمي‌كني؟ گفتم علاقه دارم اما نياز به زمان دارم. گفت: اگر ترجمه كني، پانزده هزار تومان بابت ترجمه‌ات مي‌پردازيم. فكر كردم پول بسيار خوبي است و با آن مي‌توانم خانه‌اي بخرم بنابراين پس از مدتي پيشنهاد را پذيرفتم.»

حسین هدایتی : مالک باشگاه استیل آذین که پیش از این به آقای عابر بانک پرسپولیسی ها معروف بود در تیم جدیدش هم دست از ولخرجی برنداشت تا این که استیل آذین را هم به پرسپولیسی دیگر تبدیل کرد .
هدایتی در آخرین روزهای سال 88 باز هم خبر ساز شد و این بار ادعای خرید تیم نیوکاسل انگلستان نگاه ها را به سمت هدایتی برگرداند. هدایتی در حالی ادعای خرید نیوکاسل 170 میلیارد تومانی را مطرح کرد که برخی می گویند پیش از این محجوب دیگر تاجر ایرانی نیز این ادعا را کرده بود .

واریز 350 هزاردلار به حساب کمیته ملی المپیک قطر، پرداخت 150 میلیون تومان برای جذب پائولودی کارمو مهاجم برزیلی پرسپولیس و مبلغ 200میلیون تومان برای پیش قرارداد مربیان این تیم هزینه هایی بوده که هدایتی در سال 87 متقبل شد.
استیل‌آذین كارخانه كوچك و جمع‌و‌جوری بود كه میله پرده تولید می‌كرد وچرخ امرار معاش خانواده هدایتی را می‌چرخاند.در حال حاضر مالکیت صنایع استیل آذین ، مالکیت کارخانه های فولاد سازی و ورق ، مالکیت بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران ، سهامدار بازار مبل ایران و سهامدار بانک خصوصی تات برخی از فعالیت هایی هستند که به وی نسبت داده می شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: