تغییر رییس مرکز آمار
کد خبر: ۱۷۷۹۲
۲۷ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۱:۵۸
0
ذبیح‌الله قائمی سرپرست مرکز آمار شد
روزنامه پول در واکنش به تغییر رییس مرکز آمار ایران نوشت :

«هدفمند كردن یارانه‌ها از آرزوهای دیرینه من بود. كسی كه در دورترین نقطه كشور در روستا زندگی می‌كند و خودرو هم ندارد از یارانه‌های شهری ما اصلا استفاده نمی‌كند.
این طرح با سرشماری عشایر كوچنده كشور همزمان شده بود. من در بازدیدی كه خودم داشتم به چشم دیدم كه این افراد در طبیعت بكر، در چادر بدون هیچ امكاناتی زندگی می‌كنند. نه از سوخت و بنزین استفاده می‌كنند و نه از انرژی و برق. در واقع از مهمترین یارانه‌های دولتی كه شامل انرژی و سوخت می‌شود بی‌بهره هستند. در مقابل، با پرورش و نگهداری دام 50درصد گوشت كشور را هم تولید می‌كنند. بنابراین دور از عدالت است كه این افراد هیچ یارانه‌ای دریافت نكنند و در عوض دهك دهم ما بیشترین بهره از یارانه‌ها را ببرد.» این جملات بخشی از سخنانی است که دکتر محمد مدد سال گذشته در گفت‌وگو با هفته‏نامه «شهروند امروز» عنوان کرده بود.مردی که در آخرین روزهای کاری دولت، ساختمان مرکز آمار ایران در خیابان فاطمی را رها کرد تا بنا به گفته سایت اطلاع‌رسانی دولت با درخواست بازنشستگیش موافقت شود.براساس خبری که دیروز توسط پایگاه اطلاع‏رسانی دولت منتشر شد ابراهیم عزیزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با استعفای محمد مدد موافقت و ذبیح‌الله قائمی، معاون برنامه ریزی مرکز آمار را به عنوان سرپرست این مرکز منصوب کرد.

از سرشماری نفوس و مسکن تا جمع‏آوری اطلاعات اقتصادی خانوار

دکتر محمد مدد در دوران ریاستش بر مرکز آمار دو پروژه بزرگ را پیش برد.پروژه اول مربوط به سرشماری نفوس و مسکن سال 85 بود که با کمک جوانان و دانشجویان در سرتاسر کشور انجام و نتایج آن نیز اعلام شد.دومین پروژه‏ مرکز آمار یعنی جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار، به‌رغم تمام حساسیت‏هایی که داشت و تمام نتایجی که از آن حاصل شد سرانجام ابتر ماند و معلوم نشد که تمام این تلاش‌ها برای چه بود.مردی که در سه سال اخیر نامش با آمار و ارقام گره خورده بود دوران بازنشستگی خود را آغاز کرد در حالی که هنوز آمار که باید صریح و روشن و شفاف باشد مبهم‏ترین کلمه در دولت اصولگرا بوده است. محمد مدد با مدرک دکترای مدیریت دولتی در اردیبهشت سال 85 وارد سازمان مرکز آمار ایران شد و بر صندلی ریاست آن تکیه زد.پیش از آن مدد به مدت هشت سال در مقام معاونت سازمان مدیریت وبرنامه‏ریزی سابق و ریاست سازمان نقشه‏برداری ایفای مسئولیت کرده بود. علاوه بر این در کارنامه محمد مدد 14سال معاونت وزارت راه و ترابری و مدیریت عامل سازمان بنادر و کشتیرانی دیده می‏شود.اما دوران ریاست او بر مرکز آمار در دولتی که علاقه چندانی به ارایه آمار ندارد، لحظات ناآرامی را برای این مرد آرام و دور از حاشیه رقم زد. ابتدا برای شیوه جمع‏آوری اطلاعات اقتصادی خانواده‏ها مورد فشار قرار گرفت که کارشناسان ضریب خطای این روش را بالا می‏دانستند.پس از آن او و سازمان متبوعش متهم به جمع‏آوری این اطلاعات برای سازمان امور مالیاتی شدند. اما مدد در گفت‌وگوی خود با «شهروند امروز» اطمینان خاطر داد که هیچ سازمان یا فردی از اطلاعات اقتصادی خانواده‌ها باخبر نخواهند شد و تنها افراد مسئولی که بخواهند برای مردم حساب باز کنند به مقدار لازم اطلاعات دریافت خواهند کرد.پس از آنکه ارایه آمار توسط دولتمردان توسط سایر کارشناسان مورد تردید واقع شد باز هم این محمد مدد بود که در کنار رییس‏کل بانک مرکزی به عنوان اولین افراد مسئول در این حوزه مورد انتقاد قرار گرفتند.برخی نیز پایه انتقاداتشان را بر مدرک دکترای مدیریت دولتی مدد قرار دادند و معنقد بودند که سکاندار بزرگ‌ترین سازمان آماری کشور باید آمار خوانده باشد.

خوشه‏ هایی که به باد رفت

محمد مدد اگرچه تا قبل از مبحث طرح تحول اقتصادی و جمع‏آوری اطلاعات آن چهره‏ای رسانه‏ای نبود اما پذیرفتن ماموریت جمع‏آوری اطلاعات اقتصادی که به گفته مدد جزو وظایف تعریف‌شده این مرکز نبود خود و سازمان متبوعش را وارد بزرگترین طرح اقتصادی اجتماعی سال‏های اخیر و حواشی بی‏پایانش کرد. رییس سابق سازمان آمار در این مورد به «شهروند امروز» گفته بود: این طرح آماری نیست و از این جهت اجرای آن به مركز آمار محول شده كه ما تجربیات گوناگونی در این زمینه داشته‌ایم. پاسخ به این طرح هم اختیاری است، نه اجباری. اطلاعات طرح هم كاملا محرمانه خواهد بود. پس از آن هم محمد مدد در مورد ارایه آمار نرخ بیکاری مورد انتقاد واقع شد.زمانی که وی اعلام کرد نرخ بیکاری 11 ماهه اول سال 88 را ندارد و این آمار فقط هر سه ماه یکبار اعلام می‏شود و نرخ بیکاری زمستان 88 نیز مطابق معمول در بهار آینده مشخص می‏شود، مورد انتقاد گرفت.با این همه دکتر محمد مدد همیشه بر درستی کار خود و سازمانش تاکید داشت و حتی دقت آمار این مرکز را بالاتر از بانک مرکزی می‏دانست.با پایان طرح جمع‏آوری آمار اقتصادی خانوار که مطابق فرم‏های توزیع شده بر اساس درآمد افراد بود بحث جدید خوشه‌بندی افراد برای قرار گرفتن در خوشه‏های یک، دو و یا سه مطرح شد تا باز مرکز آمار مرجع اعلام خوشه افراد شود.سایت این مرکز به عنوان منبع اطلاعاتی اعلام شد و افراد برای گرفتن خوشه خود از طریق سایت و یا پیامک با این مرکز ارتباط برقرار می‎کردند.نتایج خوشه‏بندی بیش از آنکه به پیشبرد طرح تحول اقتصادی کمک کند بر گره‏های کور آن افزود و علاوه بر نگرانی‏های وسیعی که در سطح جامعه برای افراد خوشه سوم که از دریافت یارانه نقدی در مرحله اول بی‏نیاز تشخیص داده شده بودند به مأخذی برای مزاح و سخره تبدیل شد.در نهایت فشارهای روانی که در طول نزدیک به دو هفته در اثر اعلام نتایج خوشه‌بندی‌ها در جامعه شکل گرفت باعث تا محمود احمدی‌نژاد تیر خلاصی را بر پیکره نتایجی که از زحمات مدد و همکارانش برآمده بود، شلیک کند و به مردم اعلام کند که تقسیم یارانه‏ها بر اساس خوشه‌بندی نخواهد بود. اگرچه این سوال مهم برای کارشناسان پیش آمد که پس مبنای بازتوزیع چه خواهد بود اما همه فقط از ملغی شدن خوشه‌بندی نفس راحتی کشیدند و به جایگزین اعلام نشده آن که معلوم نیست با تصمیمات ناگهانی دولت چه باشد نیندیشیدند. در این میان احتمالا تنها کسی که از لغو بازتوزیع یارانه‎ها بر اساس خوشه‌بندی ناخشنود شد کسی جز محمد مدد، رییس مرکز آمار ایران نبود.کسی که با وجود تلاش فراوانش برای انجام طرح سرانجام، نه رضایت مردم را کسب کرد و نه رضایت دولت. شاید همین‏ها باعث شد تا محمد مدد پس از این همه سال کار و تلاش با روحیه خستگی‌ناپذیر به فکر بازنشستگی بیفتد و فراغت را به کار سنگین و حواشی بالا در مرکز آمار ترجیح دهد.بدین ترتیب مردی که به گفته خودش با تکیه بر ایمان مردم آمار می‌گرفت از مرکز آمار رفت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: