کد خبر: ۱۷۶۶۶
۲۵ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۵:۰۳
0
وزير نيرو اعلام كرد: چه طرح هدفمند كردن يارانه‌ها اجرا شود و چه نشود، قيمت آب و برق با افزايش مواجه خواهد شد.

به گزارش ايسنا، مجيد نامجو امروز تاكيد كرد: حتي اگر طرح هدفمند كردن يارانه‌ها هم در سال 1389 اعمال نشود، به دليل تكاليف ديگري كه داريم، بايد به سوي واقعي شدن قيمت‌هاي آب و برق گام برداريم.

وي درباره تاثير هدفمند شدن يارانه‌ها بر قيمت آب و برق گفت: باوجودي كه مجلس با درخواست دولت براي تامين منابع مالي لازم براي اجراي طرح فدفمند كردن يارانه‌ها موافقت نكرد، دولت هنوز تصميم نگرفته است چه برخوردي با كمبود منابع مالي در اجراي اين طرح داشته باشد كه بايد اين موضوع در جلسات طرح تحول اقتصادي بررسي شود.

وي گفت: به هرحال در بودجه سال 1389 تعيين شده كه قيمت برق از 773 ريال به 832 ريال تغيير كرده و البته در قانون هدفمندي يارانه‌ها دو تكليف هم براي ما مشخص شده كه بايد راندمان نيروگاه‌ها را از 38 درصد به 45 درصد برسانيم و ميزان تلفات نيز از 18 به 14 درصد كاهش دهيم.

او خاطرنشان كرد: در اين قانون در بحث آب تكليفي قايل نشده‌اند، ولي موظفيم ظرف پنج سال قيمت آب را به قيمت واقعي نزديك كنيم. حالا اين‌كه اين قيمت‌ها از مردم دريافت شود يا مكانيزم ديگري براي آن مشخص شود، هنوز در دولت درحال بررسي است.

نامجو تصريح كرد: البته سياست وزارت نيرو اين است كه حتي اگر طرح هدفمند كردن يارانه‌ها هم در سال 1389 اعمال نشود، به دليل تكاليف ديگري كه داريم، بايد به سوي واقعي شدن قيمت‌هاي آب و برق گام برداريم.

وي كه در نخستين نشست خود با نمايندگان رسانه‌ها از زمان قبول كردن مسووليت وزارت نيرو سخن مي‌گفت، با بيان اين‌كه كارگروه طرح تحول اقتصادي مسووال تعيين قيمت آب و برق براي سال آينده است، گفت: ما نيز از قيمت‌هاي جديد بي‌اطلاعيم، ولي اگر پيشنهادي براي افزايش قيمت برق و آب مطرح شود، هم به گونه‌اي خواهد بود كه به اقشار آسيب‌پذير فشاري وارد نشود. لازم نيست مردم را نگران كنيم و اين طرح زماني دنبال مي‌شود كه مردم ابتدا يارانه‌هاي نقدي را دريافت كرده باشند.

* * برق‌دار شدن روستاهاي بالاي 20 خانوار؛ نقطه عطف صنعت برق كشور

وي مهم ترين اقدامات صورت گرفته از سوي وزارت نيرو در سال 1388 را شامل برنامه‌ريزي براي اصلاح الگوي مصرف براساس فرمان مقام معظم رهبري، مديريت عرضه برق در طول تابستان و افتتاح و آبگيري 22 سد در يك سال براي نخستين بار اعلام كرد و افزود: همچنين در اين سال شاهد برقدار كردن همه روستاهاي بالاي 20 خانوار بوديم كه نقطه عطفي در تاريخ صنعت برق كشور محسوب مي‌شود.

* * برنامه‌ريزي وزارت نيرو براي برنامه پنجم توسعه

او با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي اين وزارتخانه براي برنامه پنجم توسعه، گفت: در بخش برق پيش‌بيني شده از محل فروش نيروگاه‌ها به بخش خصوصي يارانه بدهيم و تا 12 هزار مگاوات نيروگاه‌هاي گازي را به سيكل تركبي تبديل كنيم. درحالي كه پيشتر منابع وزارت نيرو از محل فروش نيروگاه‌ها به خزانه واريز مي‌شد، ولي در برنامه پنجم توسعه اين مساله اصلاح شده تا براي تشويق بخش خصوصي به كار گرفته شود.

وي افزود: همچنين در اين برنامه تشويق‌هايي براي خريد تضميني برق از انرژي‌ها پاك و نيروگاه‌هاي خورشيدي و بادي انجام شده و در اين تشويق‌ها به نيروگاه‌ها اجازه داده مي‌شود كه هزينه ناشي از صرفه‌جويي سوخت در اختيار خود نيروگاه‌ها باشد و واحدهايي كه مانع از آلودگي محيط زيست مي‌شوند نيز مورد تشويق قرار مي‌گيرند.

به گفته او، در اين برنامه همچنين بهبود 25 درصد سطح تراز آب‌هاي زيرزميني، مجوز شوراي اقتصاد براي واردات و صادرات آب و اجازه خريد تضميني آب و پساب پيش‌بيني شده است.

* * افزايش 47 درصدي بودجه طرح‌هاي عمراني وزارت نيرو

به گفته وزير نيرو، اعتبار طرح هاي عمراني وزارت نيرو در سال 1388 بالغ بر 4217 ميليارد تومان بوده كه اين اعتبارات در بودجه سال 1389 بيش از 47 درصد افزايش داشته و به 6193 ميليارد تومان رسيده است. همچنيني اعتبارات عمراني بخش آب با 40 درصد افزايش به 4156 ميليارد تومان رسيده و طرح‌هاي عمراني بخش انرژي نيز در سال 1389 به 963 ميليارد تومان بالغ مي‌شود.

وي افزود: اعتبار طرح‌هاي عمراني مسكن و شهري وزارت نيرو افزايشي 76 درصدي را شاهد بوده و براي سال 1389 معادل 1047 ميليارد تومان درنظر گرفته شده و رديف مالي متفرقه اين وزارتخانه نيز با رشد چشمگير 518 درصدي به 4451 ميليارد تومان دست يافته است.

* * انتشار 10 تريليون ريال اوراق مشارکت در بخش فاضلاب

نامجو گفت: براي نخستين بار در بودجه سال آينده اجازه داده شد كه معادل 100 ميليارد تومان اوراق مشارکت در بخش فاضلاب منتشر شده و به فروش رسد.

به گفته وي، در بخش برق براي جبران مابه‌التفاوت فروش تكليفي و آزاد برق حدود 3200 ميليارد تومان در بودجه ديده شده و البته تكاليفي بر عهده برق است كه بايد 1.5 درصد از تلفات شبكه برق كشور را كاهش دهيم.

وي اجازه فروش 20 تريليون ريال اوراق مشارکت براي هزينه کرد در بخش‌هاي آب و برق را از ديگر ويژگي‌هاي بودجه سال آينده در حوزه وزارت نيرو اعلام کرد و افزود: همچنين در بودجه سال آينده انتشار و فروش 1.5 ميليارد يورو اوراق مشارکت ارزي براي اجراي طرح هاي دو وزارتخانه جهادکشاورزي و نيرو پيش‌بيني شده است.

* * فقط يك شركت وزارت نيرو در صدر اصل 44

به گزارش ايسنا، نامجو در اين نشست به برنامه‌هاي وزارت نيرو هم‌راستا با اجراي اصل 44 قانون اساسي اشاره كرد و گفت: تنها يكي از شركت‌هاي اين وزارتخانه يعني شركت مديريت شبكه برق ايران به دليل داشتن شبكه‌هاي حياتي برق كشور دولتي باقي مي‌ماند و دو شركت ديگر (سازمان توسعه برق ايران و شركت مهاب قدس) نيز تا سال 1392 مي‌توانند دولتي باشند، ولي ساير مجموعه‌هاي اين وزارتخانه آماده‌سازي شده و در موقع مقرر واگذار خواهد شد. در اين راستا 20 نيروگاه آماده واگذاري شده‌اند كه در سه ماه نخست سال 1389 بدون مشكل به بخش خصوصي واگذار مي‌شود.

* * نتيجه برنامه‌ها را از ما مطالبه كنيد

وزير نيرو برنامه‌هاي وزارتخانه براي سال آينده را تشريح كرد و گفت: با وجودي كه مي‌دانيم اعلام برنامه‌ها در چنين نشستي براي ما مسووليت سنگيني به همراه مي‌آورد، از رسانه‌ها مي‌خواهيم روند اجرايي كردن اين برنامه‌ها را در آينده از ما مطالبه كنند.

به گفته وي، اصل كاهش هزينه‌ها،‌ اصلاح ضوابط و قوانين، گسترش نيروگاه‌هاي پراكنده، نيروگاه‌هاي كوچك آبي و همچنين برنامه‌هاي ديگري مانند نصب كنتورهاي هوشمند براي اصلاح الگوي مصرف، پشتيباني از بخش خصصوي در نيروگاه‌ها، اجراي دقيق طرح هدفمند كردن يارانه‌ها، گسترش روابط با همسايگان و كشورهاي دوست و تقويت بخش خصوصي در موضوع انرژي‌هاي تجديدپذير از برنامه‌هاي وزارت نيرو براي سال آينده است.

* * پاسخ به ايسنا درخصوص انرژي‌هاي تجديدپذير

نامجو در پاسخ به سوال ايسنا كه پرسيد به نظر مي‌رسد تاكيد به استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير تنها كلي‌گويي است و مسوولان اين وزارتخانه باتوجه به استفاده از منابع انرژي فسيلي ارزان، اعتقاد چنداني به موضوع انرژي‌هاي تجديدپذير ندارند و توليد برق از اين انرژي‌ها را فعلا توجيه پذير نمي‌دانند، تصريح كرد: تا زماني كه گاز و برق با قيمت‌هاي تكليفي عرضه مي‌شود، اين انرژي‌ها رقابت‌پذير نيستند، ولي با همت دولت، توجه ويژه‌اي به ارتقاي استفاده از اين انرژي‌ها شده و دولت مجوز داد كه برق نيروگاه‌هاي بادي با قيمت 130 تومان خريداري شود كه اين كار سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را به حضور در بخش انرژي‌هاي تجديدپذير تشويق مي‌كند. دولت واقعا مي‌خواهد بخش خصوصي در اين زمينه فعال شود و البته براي تقويت توان فني خود در اين بخش نيز در حال تجهيز است.

* * دليل افتتاح نشدن كارون 4 در سال 1388

او همچنين در پاسخ به دليل افتتاح نشدن سد و نيروگاه كارون 4 در سال جاري توضيح داد: كارون 4 به دليل اين‌كه هم سد مخزني بزرگي است و هم نيروگاه مهمي دارد، از اولويت‌هاي ماست كه قرار بود در بهمن‌ماه آبگيري شود، ولي به دليل مشكلات پيش‌بيني نشده به تعويق افتاد. البته همچنان روند كارها پيگيري مي‌شود و درآخرين سفري كه معاون بخش آب ديروز به اين منطقه داشته، قرار شد اين سد در پنجم فروردين 1389 افتتاح شود.

* * جيره‌بندي آب و خاموشي برق نخواهيم داشت

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا سال آينده شاهد جيره‌بندي آب يا خاموشي برق در كشور نخواهيم بود؟ گفت: امسال تاكنون 165 ميليمتر بارندگي داشته‌ايم كه نسبت به متوسط درازمدت دو درصد پايين‌تر است، ولي درحالي كه سال گذشته ذخاير سدها در حدود 11 ميليارد متر مكعب بود، درحال حاضر 19 ميليارد متر مكعب ذخيره داريم كه اين افزايش ذخاير به دليل بارش‌هاي به هنگام بوده و ذخاير موجود را با اولويت بخش شرب، بخش صنعت و بخش كشاورزي درنظر مي‌گيريم؛ لذا براي تامين آب شرب در سال آينده نگران نيستيم.

وي همچنين افزود: در صورت تداوم همکاري مردم با اين وزارتخانه و اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، سال آينده مشکل خاموشي برق نخواهيم داشت. پيش‌بيني مي‌شود كه پيک مصرف برق در سال آينده به 41 هزار مگاوات برسد که در صورت همکاري مردم و اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، مشکلي براي تامين اين ميزان برق وجود نخواهد داشت.

به گفته او، اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها 15 تا 20 درصد مصرف برق کشور را کاهش مي‌دهد.

* * راندمان بخش كشاورزي ما از عراق هم پايين‌تر است

وي در ادامه به انتقاد از مصرف بي‌رويه آب در بخش كشاورزي پرداخت و گفت: جلسات خوبي در اين زمينه با وزارت جهاد كشاورزي داشته‌ايم. در شرايط كنوني راندمان بخش مشاورزي ما از كشورهاي منطقه و حتي عراق هم كمتر است و اگر تلاش كنيم در جهت افزايش راندمان حركت كنيم، مي‌توانيم به اهداف چشم‌انداز برسيم. بايد الگوهاي كشت و نوع نگرش كشاورزان در كشت آبي عوض شود تا با همين وضعي كه در كشور داريم، اوضاع را مديريت كنيم.

* * دولت بدهي پيمانكاران برق را مي‌دهد

وزير نيرو همچنين از اختصاص 120 ميليارد ريال در بودجه سال آينده براي تعويض کنتورهاي برق خبر داد و افزود: بخش عمده اي از اين اعتبار براي به‌کارگيري کنتورهاي سه تعرفه‌اي هزينه خواهد شد.

نامجو همچنين از مصوبه روز يکشنبه هيات وزيران درخصوص بدهي‌هاي وزارت نيرو به پيمانکاران صنعت برق خبر داد و گفت: براساس اين مصوبه، مبلغي براي پرداخت مطالبات پيمانکاران صنعت برق در اختيار اين وزارتخانه قرار مي گيرد.

وي اين مبلغ را بالغ بر دو هزار ميليارد تومان اعلام كرد و افزود: البته پرداخت اين بدهي سازوكارهاي خاصي دارد كه درحال پيگيري اين ساز و كارها هستيم.

* * مكانيزم انتشار اوراق مشاركت ارزي مشخص شد

نامجو درخصوص انتشار اوراق مشاركت ارزي از سوي اين وزارتخانه گفت: از سوي دولت انتشار 1.5 ميليارد يورو اوراق مشاركت ارزي پيش‌بيني شده‌ بود كه 500 ميلين يورو از آن در اختيار وزارت نيرو قرار گيرد، ولي به دليل مشكلاتي كه در اين زمينه وجود داشت،‌ رييس‌جمهور تصميم گرفت كل 1.5 ميليارد يورو توسط وزارت نفت فروخته شود و بعد وزارتخانه‌هايي كه لازم دارند از طريق وزارت نفت نياز خود را تامين كنند كه خوشبختانه وزارت نفت در مدت كوتاهي اين اوراق مشاركت را به فروش رساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: