January 2022 26 / چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کد خبر: ۱۷۵۸۲۷
۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۲
0
جهانگیری با تاکید بر اینکه ثبات موجود در اقتصاد کشور نشان از همدلی میان دولت و ملت دارد تاکید کرد: فرصت هایی که سرمایه های اجتماعی در اختیار دولت قرار می‌دهند بیش از ده برابر سرمایه های مالی دارای ارزش است و به همین میزان نیز آرامش را به کشور باز می گردانند.
پول‌نیوز- معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه برنامه ریزی های خوب و دقیقی برای سال 95 انجام شده است ، اظهار کرد: با برنامه‌ریزی های خوبی که برای سال آینده انجام شده است ، ان شاء الله در این سال شرایط خوبی برای اقتصاد کشور رقم خواهد خورد.

به گزارش ایسنا اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از خط متروی فرودگاه مهرآباد به جمع بندی عملکرد و مجموعه اقدامات دولت در سال 94 پرداخت و خاطرنشان کرد: انصافا همانطور که در ابتدای امسال از سوی مقام معظم رهبری سال 94 به عنوان سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شد، همه در ایجاد این فضا کمک کردند و در شرایطی که دولت در شرایط اقتصادی بسیار سختی قرار داشت و به جهت منابع درآمدی به دلیل افت قیمت نفت با مشکلاتی مواجه بود، توانست به بسیاری از اهداف خود دست یابد.

وی اظهار کرد: در ابتدای کار دولت یازدهم بنا را براین گذاشتیم تا با وضع قوانین و برنامه‌های دقیق عملی و روشن مسیر حرکت کشور را به مسیر واقعی بازگردانیم. در همین راستا معتقد بودیم که در سیاست خارجی باید مسأله پرونده هسته‌ای کشور را به سرانجام برسانیم و با دنیا وارد تعامل شویم.

وی ادامه داد: هم‌چنین در بخش اقتصاد نیز به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در بازار و حاکم شدن شرایطی بودیم که در آن شاخص های اقتصادی قابل پیش‌بینی باشند. در همین راستا در برنامه‌های خود کاهش نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی را قرار دادیم و به لطف خدا توانستیم با وجود اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی که در سال 94 به وقوع پیوست به ویژه کاهش قیمت نفت بخش قابل توجهی از برنامه‌هایی که در ابتدای دولت پیش‌بینی کرده بودیم را اجرایی کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وضعیت کشورهای همسایه در پی کاهش شدید قیمت نفت گفت:‌ برخی از کشورهای همسایه به دلیل کاهش قیمت نفت 70 تا 80 درصد از ارزش پول ملی‌شان طی یک سال اخیر کاهش یافت، اما در ایران به دلیل امیدواری مردم نسبت به آینده کشور و اعتماد آن‌ها به سیاست‌های وضع شده و عملکرد مدیران، مردم از هرگونه حرکت شتابزده اقتصادی خودداری کردند و این موضوع باعث ایجاد ثبات در اقتصاد کشور شد.

وی ادامه داد: اگر چنین رفتاری از مردم دیده نمی‌شد در شرایطی که در سالهای 90 و 91 شاهد افزایش صد در صدی قیمت ارز در یک سال بودیم امسال با حداکثر کمتر از 5 درصد افزایش قیمت ارز مواجه نبودیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه ثبات موجود در اقتصاد کشور نشان از همدلی میان دولت و ملت دارد تاکید کرد: فرصت هایی که سرمایه های اجتماعی در اختیار دولت قرار می‌دهند بیش از ده برابر سرمایه های مالی دارای ارزش است و به همین میزان نیز آرامش را به کشور باز می گردانند.

جهانگیری با اشاره به حضور و مشارکت پرشور مردم در انتخابات هفت اسفند گفت:‌ مردم در این انتخابات سرمایه اجتماعی جدیدی برای دولت فراهم کردند. آن‌ها حرف خود را به کرسی نشاندند و احساس کردند که باید در تصمیم گیری های کشور نقش داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برای سال 95 برنامه ریزی های خوبی انجام شده است، خاطر نشان کرد: در سال آینده با برنامه‌های ریزی‌های انجام شده مصمم هستیم که به لطف خدا شرایط خوبی برای اقتصاد کشور رقم بزنیم. در این سال حتما شاهد رشد سرمایه‌گذاری‌ها و توسعه تولید و در نتیجه آن‌ها ایجاد اشتغال برای کشور خواهیم بود.

جهانگیری با اشاره به افزایش میزان تولید نفت در سال آینده خاطر نشان کرد: غرب هیچ‌گاه فکر نمی کرد که ایران توانایی افزایش ظرفیت های تولید نفت خود پس از تحریم‌ها را داشته باشد اما بر اساس گزارشی که امروز صبح وزیر نفت ارائه کرده است در نخستین ماه تحریم‌ها یعنی در بهمن ماه امسال میزان تولید نفت و میعانات گازی از یک میلیون بشکه در روز به یک میلیون و 700 هزار بشکه افزایش پیدا کرده است و بر اساس گفته وزیر نفت میزان فروش نفت و میعانات گازی مان در اسفندماه به بالای یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

وی با تاکید بر اینکه چنین ظرفیتی در بخش های مختلف کشور نیز وجود دارد به فعالیت‌های عمرانی انجام شده در تهران در زمینه حفر تونل و توسعه مترو اشاره و اظهار کرد: مجموعه تونل‌ها و ایستگاه‌های مترو که مورد بهره‌برداری قرار گرفته اند، بیش از آنچه موجبات خوشحالی به جهت افزایش میزان رفاه مردم را فراهم کند ، باعث ایجاد احساس افتخار می‌شود که توانسته‌ایم چنین توانمندی را در کشور ایجاد کنیم که قادر است فعالیت‌های ارزنده و گسترده ای انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توجه به محیط زیست در کشور خاطر نشان کرد: در کنار افزایش این توانمندی‌ها و بهره مندی از آن توجه به محیط زیست و اهمیت موضوع آب از جمله مسائل مهم مورد نظر دولت در سال 95 خواهد بود.

به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم ترویج اقتصاد دانش بنیان در کشور به معنای واقعی به برخی اظهارات مطرح شده درباره اقتصاد مقاومتی اشاره و با انتقاد از برخی افراد اظهار کرد: اینکه گفته می‌شود باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود، عده ای فکر می‌کنند که آن‌ها مامورند تا در این باره صرفا شعار دهند و عده دیگر نیز مامور به اجرای آن شده اند این در حالی است که همه ما در کشور مامور اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم.

وی با طرح این پرسش که مگر اقتصاد مقاومتی فقط متعلق به یک گروه است اظهار کرد: من به عنوان مسؤول اقتصاد مقاومتی محضر مقام معظم رهبری عرض کردم که اقتصاد مقاومتی باید در همه جا از جمله مجلس و قوه قضاییه ، نیروهای مسلح ، شهرداری ها و نهادهای عمومی اجرا شود. ایشان نیز فرمودند که بنده به عنوان مسؤول اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور باید در همه نهادها خواستار اجرای اقتصاد مقاومتی شوم. مقام معظم رهبری فرمودند که در این مسیر پشتیبان من خواهند بود.

جهانگیری در ادامه به محورهای اقتصاد مقاومتی اشاره و اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان، مردمی کردن اقتصاد و شفاف سازی اقتصادی از جمله محورهایی است که همه دستگاه مکلف به اعمال این محور ها و رویکرد در بطن کار خود هستند.

معاون اول رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه توسعه حمل و نقل ریلی برون شهری و درون شهری از دیگر اولویت های دولت یازدهم است، اظهار کرد: دولت در راستای توسعه حمل ونقل بین شهری اخیرا بیش از دو میلیارد دلار برای قطار سریع السیر قم- اصفهان گشایش اعتبار انجام داده است. هم‌چنین دولت تصویب کرده است راه آهن تهران- مشهد برقی شود.

جهانگیری اظهار کرد: با توجه به اینکه حمل و نقل درون شهری و مترو از جمله جهت گیری های دولت محسوب می‌شود ، دولت مصوب کرده که در 9 کلان شهر بزرگ تهران ، مشهد ، اصفهان ، تبریز ، شیراز، اهواز ، کرج ، قم و کرمانشاه بیش از 384 کیلومتر متروی شهری و 68 کیلومتر متروی حومه راه‌اندازی شود.

وی با تاکید براینکه امروز دیگر مترو وسیله زینتی و تشریفاتی نیست خاطر نشان کرد: بودجه مورد نیاز توسعه مترو در کلان شهرهای کشور پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایسنا معاون اول رئیس جمهور هم‌چنین بر لزوم توسعه حمل و نقل ریلی درون شهری در تهران تاکید و اظهار کرد: دغدغه توسعه مترو در تهران و خریداری واگن برای متروی تهران دغدغه ای قابل قبول است که باید برای آن تدابیری اتخاذ شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های پایتخت کشور خاطر نشان کرد: امروز تهران بیش از 10 الی 15 درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده است. هم‌چنین 35 درصد فعالیت‌های کشور در تهران مستقر است و این شهر را به کانون درآمد کشور و نبض اقتصادی کشور تبدیل کرده است.

جهانگیری با تاکید بر اینکه شهرداری و مترو می‌توانند با استفاده از فاینانس های خوب مختلف منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند، خاطر نشان کرد: سال 95 در شرایط خوبی با دنیا خواهیم بود. در این سال برخلاف سالهای گذشته که منابع ارزی محدودی به نام فاینانس چین داشتیم، با توجه به توافقی که با دنیا صورت گرفته است، می‌توانیم به هر میزان که لازم باشد از منابع خارجی تامین مالی داشته باشیم. در همین راستا نیز در شرایطی که مجموعه شهرداری و متروی تهران با انجام مطالعات و بررسی‌های خود فاینانس خوب و مناسبی را پیشنهاد کنند قول می دهم که در اولین جلسه شورای اقتصاد سال آینده با آن موافقت نمایند.

معاون اول رئیس جمهور در پایان با تاکید بر اینکه بهره برداری از خطوط 6 و 7 مترو از جمله اولویت های دولت است و حتما دولت از آن حمایت خواهد کرد، خاطر نشان کرد: دولت تاکنون بیش از 6 هزار و 800 میلیارد تومان برای توسعه مترو در مجموع 9 کلان شهر هزینه کرده است.

برچسب ها: اقتصاد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: