کد خبر: ۱۷۵۳۴
۲۴ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۶:۱۸
0
بنابر پـژوهش هـای جمعی از محققـان اصل این مساله بـه این صورت است کـه بـرخی می‌خواستند در آخـر سال مجلس سروری داشته باشند و به همین علت چهارشنبه آخر سال را که اعتقاد داشتند روز نحسی است انتخاب کردند تا به این وسیله این نحسی را به گمان خود رفع کرده باشند .
واحد مرکزی خبر: آیت ‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مراسم چهارشنبه سوری گفت: متاسفانه مساله ای که در ابتدا برای اظهار شادی کردن میان خانواده‌ها بود ، هم‌ اکنون منجر به انجام برخی مسائل خطرناک شده و برای بسیاری از مردم جامعه مشکل آفرین شده است .
این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه خود بـا اشـاره بـه فـرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال و بیان تاریخچه اجمالی این مراسم گفت : بنابر پـژوهش هـای جمعی از محققـان اصل این مساله بـه این صورت است کـه بـرخی می‌خواستند در آخـر سال مجلس سروری داشته باشند و به همین علت چهارشنبه آخر سال را که اعتقاد داشتند روز نحسی است انتخاب کردند تا به این وسیله این نحسی را به گمان خود رفع کرده باشند .

آیت ‌الله مکارم شیرازی افزود: چون جمعی معتقد بودند این روز نحس است به همین علت بـا ارحام خود مجلسی شادی برپا می‌کردند و تلاش داشتند با برگزاری مهمانی خانوادگی به دنبال رفـع این نحسی باشند ولی به مرور زمان برخی خرافاتی به آن افزوده شد و هم‌ اکنون شـاهـد مسائل خطرناک و خرافی در این روز هستیم .

وی پریدن از روی آتش و بیان برخی حرفها هنگـام پریدن از آتش و بیرون انداختن خاکستر آتش از خانه را برخی از خرافات افزوده شده به مراسم چهارشنبه سوری دانست و اظهار داشت: انداختن کوزه سالم از پشت بام و شکستن آن برای رفع بلاها از دیگر خرافه‌های بود که به این مراسم افزوده شد .

آیت‌الله مکارم شیرازی افـزود : این مـراسم با مرور زمان تحول یافت و بازی با مواد محترقه و ترقه بازی و دیگر مسائل خطرناک بـه ایـن مسائل رنگ و لعاب بیشتر داد و چه بسیار افرادی در این روز گرفتار ضایعات جسمی شدیدی شدند که خانواده‌ های آن‌هـا سالیـان درازی متحمل درد و رنج گشتند .

آیت الله مکارم شیرازی بـا بیان اینکه در این اواخـر بعضی از افـراد خرابکار با استفاده از این مساله به دنبال انجام مقاصد سیاسی خود هستند دلیل حرام دانستن رسم چهارشنبه آخر سال را خرافی و خطرناک بودن و همچنین سیاسی کردن آن دانست .

وی تصریح کرد : بـرخی افراد خرابکـار از این طـریق مقـاصد سیاسی خود را دنبال می‌کنند به همین علت مـا انجـام چنین مراسمی را مجاز نمی دانیم .
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: