October 2020 28 / چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹
کد خبر: ۱۷۳۹۱
۲۳ اسفند ۱۳۸۸ - ۰۸:۳۱
0
خودروهای با امتیاز منفی بین صفر تا ۱۲۰ در گروه خیلی خوب، بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ در دسته خوب و بین ۲۰۰ تا ۲۷۷ نیز در سبد خودروهای قابل قبول جای گرفته‌اند.

دنیای اقتصاد _  نتایج ارزیابی سطح کیفی خودروهای داخلی در یازدهمین ماه سال 88 در حالی اعلام شد، که طی آن، نیسان ماکسیما در صدر جدول رده بندی نشست و پراید 141 نیز به قعرنشینی خود ادامه داد.

در این ارزیابی که توسط سازمان بازرسی کیفیت و استاندارد انجام شده است، 26 خودرو سواری تولید داخل، مانند ماه‌هاي گذشته در ۹ معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزئینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد بررسی کیفی قرار گرفته و با توجه به نمرات منفی، در سه گروه خیلی خوب، خوب و قابل قبول دسته بندی شده اند.

خودروهای با امتیاز منفی بین صفر تا ۱۲۰ در گروه خیلی خوب، بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ در دسته خوب و بین ۲۰۰ تا ۲۷۷ نیز در سبد خودروهای قابل قبول جای گرفته‌اند. در این رده‌بندی‌ها البته خودروهایی که نمره منفی آنها بین ۲۷۷ تا ۴۱۰ باشد در گروه حداقل قابل قبول و آنهایی که نمره منفی شان بیش از ۴۱۰ باشد غیرقابل قبول به حساب آمده و اجازه تولید نخواهند داشت. این در شرایطی است که طی رده بندی دی‌ماه هیچ یک از 28 خودرو تحت ارزیابی در این دو گروه قرار نگرفته‌اند. از نکات قابل توجه رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در یازدهمین ماه امسال، مي‌توان به غیبت مرسدس بنز مونتاژی ایران خودرو، نیسان رونیز و پژو روآ اشاره کرد، محصولاتی که احتمالا به دلیل تیراژ اندک طی بهمن، در ارزیابی کیفی این ماه غایب هستند.

ماکسیما باز هم در صدر
مونتاژی چشم بادامی پارس خودرو یعنی ماکسیما، از غیبت بنز طی رده‌بندی کیفی بهمن‌ماه، استفاده کرد و باز هم به صدر جدول رفت.

ماکسیما البته با 6/20 امتیاز منفی روبه‌رواست و در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ نمره منفی دارد. پس از ماکسیما، دو هم وطن دیگر آن یعنی مزدا3 و گرند ویتارا در حالی چهارم و پنجم شده‌اند که تنها حدود دو نمره منفی، بیش از ماکسیما دارند. مزدا3 که در بخش خصوصی و توسط گروه بهمن به مونتاژ مي‌رسد طی ارزیابی بهمن‌ماه، در سه معیار تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد. نمره منفی رنگ این خودرو با توجه به اینکه در جمع خیلی خوب‌هاست، بسیار بالا به نظر مي‌رسد. گرند ویتارا نیز که در ایران خودرو خراسان و تحت لیسانس شرکت سوزوکی ژاپن مونتاژ مي‌شود، در معیارهای بدنه، تزئینات و سیستم موتور و انتقال قدرت، صداهای غیرعادی و بدنه، امتیاز منفی به خود مي‌بیند.

پس از ویتارا، هیوندایی آوانته با 29 امتیاز منفی، چهارم جدول شده و در چهار معیار تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد. اما نگاهی نیز به رده‌هاي پنجم تا دهم جدول که در اختیار فرانسوی‌ها است بیندازیم.

رده پنجم در حالی به مگان رسیده که این خودرو با کسب نمره منفی در معیارهای تزئینات، بدنه و رنگ، در مجموع 30 امتیاز منفی کسب کرده است. زانتیا نیز که در نفوذ آب، نمره منفی ندارد، 1/30 امتیاز پشت سر مگان قرار گرفته است. اما 206 هاچ بک نیز با کسب امتیاز منفی در تمام معیارها، هفتمین عضو جدول رده‌بندی به شمار مي‌رود و بالاترین امتیاز منفی آن به معیار تزئینات مربوط مي‌شود.

اما سری هم به تندر-90 بزنیم
در رده‌بندی بهمن‌ماه، تندر پارس خودرو تنها به واسطه يك امتیاز منفی کمتر، بالاتر از همتای ایران خودرویی خود قرار دارد و 7/31 امتیاز منفی به‌دست آورده است. این محصول، هشتمین عضو جدول به حساب مي‌آید و به جز ترمز و نفوذ آب، در باقی معیارها امتیاز منفی به خود مي‌بیند. این در شرایطی است که تندر ایران‌خودرو علاوه بر ترمز و نفوذ آب، در تجهیزات الکتریکی نیز امتیاز منفی ندارد.

هر دو خودروساز تامین قطعات خود را از طریق رنوپارس انجام مي‌دهند و رنو بر قطعات به کار گرفته شده در تندرهای تولیدی آنها نظارتی سخت‌گیرانه دارد.
پس از این محصول، یک فرانسوی دیگر با نام پژو 206 صندوق‌دار با نمره منفی 6/35 جای دارد. این محصول در همه معیارها امتیاز منفی کسب کرده و بالاترین آن نیز به بخش بدنه مربوط مي‌شود.

رده‌هاي بخش خصوصی
افزون بر اين سی‌ینا، ورنا و گل سه نماینده بخش خصوصی هستند که، طی رده بندی بهمن ماه به ترتیب یازدهم، دوازدهم و سیزدهم شده اند. ورنا در حالی در چهار معیار تزئینات، تجهیزات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد که فیات سی ینا در بخش تجهیزات الکتریکی نمره منفی به خود نمی‌بیند. این خودرو ایتالیایی توسط شرکت تاپکو در کشور به مونتاژ مي‌رسد و طی ارزیابی کیفی دی‌ماه، 45 امتیاز منفی کسب کرده است. فولکس گل نیز در پنج معیار سیستم موتور، تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی دارد. نمره منفی این محصول در معیار سیستم موتور بالا به نظر مي‌رسد.

پس از این محصول، ریو در شرایطی در رده چهاردهم جدول قرار گرفته که به جز صداهای غیرعادی و ترمز، در سایر معیارها امتیاز منفی دارد و مانند گل نمره منفی بالایی در معیار سیستم موتور به خود مي‌بیند.

رده‌هاي ایران خودرویی
همچنين سمند با کاهش نمرات منفی خود، در رده‌بندی بهمن ماه، بالاتر از پژو 405 و پارس، قرار گرفته و عضو پانزدهم جدول به حساب مي‌آید. این خودرو البته در تمام معیارها امتیاز منفی دارد. پس از سمند، با پژویی‌هاي ایران خودرو روبه‌رو مي‌شویم که در رده‌هاي شانزدهم تا نوزدهم جدول قرار دارند.

پژو پارس، محصول قدیمی و پرمصرف ایران خودرو خراسان در حالی شانزدهم است که 7/106 امتیاز منفی کسب کرده و به جز نفوذ آب، در تمام معیارها نمره منفی دارد.

مدل تهرانی پارس نیز با یک امتیاز منفی بیشتر و کسب نمره منفی در تمام معیارها، در رده بعدی قرار گرفته است. پژو 405 خراسان و تهران نیز به ترتیب با نمرات منفی 3/112 و 6/116، هفدهم و هجدهم هستند. هر دو آنها در تمام معیارها نمره منفی دارند. 405 خراسان، بیشترین نمره منفی را در بخش سیستم تعلیق، به خود اختصاص داده است.

صدرنشینی چینی
حال به سراغ گروه خوب‌ها برویم، گروهی که MWM چینی صدرنشین آن است. MWM، محصول کوچک بخش خصوصی خودروسازی ایران، 136 نمره منفی کسب کرده و بین 26 خودرو تحت ارزیابی بهمن‌ماه، رکورددار نمره منفی در معیار سیستم موتور به شمار مي‌رود.

این محصول به جز سیستم موتور، در سه معیار سیستم تعلیق، تزئینات، بدنه و رنگ نیز امتیاز منفی دارد. پس از این محصول مونتاژی بخش خصوصی، به پژو روآی سال مي‌رسیم که 152 امتیاز منفی به خود مي‌بیند و در تمام معیارها امتیاز منفی دارد. این خودرو، جایگزین مدل قدیمی روآ شده است.

 پس از روآ در حالی به لیفان چینی مي‌رسیم که این محصول نفوذ آب، صداهای غیرعادی و ترمز، امتیاز منفی به خود نمی بیند. پراید صبا نیز که پس از لیفان با 6/186 امتیاز منفی قرار دارد و بیست و سومین عضو جدول است. این در شرایطی است که سایپا 132 با کسب نمره منفی در تمام معیارها و به‌دست آوردن یک دهم امتیاز منفی بیشتر، پایین تر از صبا قرار دارد.

در رده بیست و پنجم جدول نیز پراید پارس خودرو در شرایطی جا خوش کرده است که علاوه بر کسب نمره منفی در تمام معیارها، در دو بخش بدنه و رنگ، نیز رکورددار کسب امتیاز منفی به شمار مي‌رود. سایپا 141، قعرنشین همیشگی جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی نیز، که در تمام معیارها امتیاز منفی به خود مي‌بیند، در چهار بخش ترمز، تزئینات، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نیز، بیشترین نمره منفی را بین خودروهای تحت ارزیابی بهمن‌ماه به خود اختصاص داده است.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
عملکرد دولت در مواجهه با کرونا را چگونه ارزیابی می کنید؟
افتضاح
تا حدودی مطلوب و موفق
موفق و خوب
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: